Izglītojošā seminārā “Mēs nākam Tev palīgā” lektori un speciālisti dalījās ar teorētiskām un praktiskām zināšanām par cilvēkiem, kuriem ir grūtības par sevi parūpēties, ikdienas aprūpi mājas apstākļos.
Lekcijās “Pacientu aprūpe mājas apstākļos”, “Veselības aprūpes pamatprincipi aprūpē mājās”, kā arī praktiskajā nodarbībā klausītāji uzzināja par faktoriem, kas ietekmē aprūpi mājās, drošu vidi, slimā cilvēka patstāvības veicināšanu, mazkustīguma mazināšanu. Bija sarunas, kā novērst mazkustības izraisītās komplikācijas, veikt izgulējumu profilaksi, hronisku brūču aprūpi, mazkustīgo cilvēku ikdienas higiēnu.
Semināru rīkoja labdarības fonds “TZMO Fonds Kopā mainām pasauli”. Tas dibināts ar mērķi organizēt labdarības pasākumus un piedalīties sociālos projektos. Fonda pārstāve Vija Mētra “Druvai” pastāstīja: “Viens no projektiem ir šis aprūpes seminārs, kurš notiek jau trešo gadu. Esam bijuši 12 pašvaldībās, tagad arī Cēsīs. Semināru rīkojam, jo nereti cilvēki, kuru tuvinieks kļūst aprūpējams, ir satraukušies, nezina, ko darīt. Tikšanās reizēs ir daudz jautājumu, cilvēki, kuriem jārūpējas par slimnieku, ir noguruši no problēmām, ar ko saskaras, arī ar birokrātiju, kurai jāiet cauri, lai varētu saņemt atbalstu tuviniekam. Sniedzam arī informatīvos materiālus un bukletus, lai katrs mājās mierīgi varētu iepazīt, izpētīt informāciju, kā labāk palīdzēt tuviniekam. Priecājamies, ka Cēsīs bija ļoti liela atsaucība, jo vislielākā problēma ir uzrunāt cilvēkus, kam tāds seminārs ir nepieciešams. To darām gan ar sociālo dienestu starpniecību, gan sociālajos tīklos, apdzīvotās vietās izliekam afišas, sniedzam informāciju ģimenes ārstiem, bet tik un tā cilvēki, kuri rūpējas par saviem vecajiem tuviniekiem, var neuzzināt par pasākumu.”
Arī Cēsu novada Sociālā dienesta vadītājs Ainārs Judeiks bija patīkami pārsteigts par interesentu atsaucību: “Kad fonds piedāvāja Cēsīs vadīt tādu semināru, ar lielāko prieku atsaucāmies, jo zinājām, cik tas ir noderīgs un svarīgs iedzīvotājiem.”
Sociālā aprūpētāja Sandra Eglīte strādā Cēsīs, dienas centrā “Gaujaslīčos”, viņa pastāsta, ka uz semināru atnākusi gan darba, gan personīgu iemeslu dēļ: “Visi kļūstam vecāki, varam saskarties ar dažādām situācijām. Ja nav zināšanu par sociālo aprūpi, grūti saprast, kā rīkoties, ko darīt, kas jāņem vērā. Gaujaslīčos strādājam arī ar senioriem, tāpēc vienmēr ir noderīgi apgūt papildu zināšanas. Diemžēl arī manai mammai pasliktinājusies veselība, viņa nokļuva slimnīcā. Tagad atgriezusies mājās, bet joprojām ir veselības problēmas, tāpēc man šādas zināšanas ir ļoti noderīgas. Tieši praktiskā daļa ir visvajadzīgākā, tāpat kā skaidrojums par dažādiem produktiem, kuru pielietojums tiek precīzi izskaidrots.”
Viena no semināra apmeklētājām “Druvai” stāstīja, ka tētis mēnesi veseļojās slimnīcā, tagad atgriezies mājās un viņa vēlas saprast, kā labāk palīdzēt, zinot, cik tēvam ir svarīgi būt mājās. Viņa pirmo reizi dzirdēja arī par Rīgā esošo aprūpes skolu, kur var saņemt gan informatīvos materiālus, gan apmeklēt seminārus, konsultācijas, praktiskas apmācības. Viņa arī vērsa uzmanību, ka uz semināru atnākušas tieši sievietes, parasti tuvinieka aprūpe ir tieši uz viņu pleciem. Semināra dalībnieki uzsvēra, ka ir svarīgi par sociālo aprūpi mājās runāt plašāk, arī ģimenes ārstiem.
Ainārs Judeiks semināra dalībniekus aicināja vērsties Sociālajā dienestā, ja nepieciešama palīdzība. Dienesta pārstāve Vita Pleševnika “Druvai” pauda, ka pašvaldība sadarbojas ar biedrību “Latvijas Samariešu apvienība” , ja novadniekam ir nepieciešama palīdzība tuvinieka aprūpē, biedrība nodrošina individuālas mācības.
“Druva” interesējās arī Cēsu klīnikā, kādas ir sociālās aprūpes iespējas slimnīcā. Klīnikas galvenā māsa Taiga Galeja-Gruntmane informēja: “Cēsu klīnika uzņem klientus Īslaicīgas sociālās aprūpes nodaļā, kas ir reģistrēts pakalpojums Labklājības ministrijā kā “Atelpas brīdis”. Tas nozīmē, ka rūpes par aprūpējamo pildīs klīnikas personāls. Tas ir maksas pakalpojums, kas var kalpot kā atbalsts ģimenes locekļu prombūtnes laikā vai atelpas brīdim no aprūpes mājās, kā arī klientu aprūpei līdz pārvešanai uz sociālās rehabilitācijas vai ilgstošas sociālās aprūpes institūciju. Un tas var palīdzēt senioru sagatavot kādai plānveida operācijai.” Sociālās aprūpes pakalpojuma laikā pieejama sociālā aprūpētāja diennakts uzraudzība un aprūpe, izrakstīto medikamentu saņemšana, klienta un tuvinieka izglītošana par pašaprūpes iespējām, tehnisko palīglīdzekļu nodrošināšana, veselības stāvoklim atbilstoša ēdināšana četras reizes dienā, vajadzības gadījumā arī diagnostiskie izmeklējumi, speciālistu konsultācijas.
Pēc veseļošanās slimnīcā, izrakstoties no klīnikas, piederīgie saņem informāciju par pacienta spējām vai nespēju sevi aprūpēt. Ir pieejami izglītojoši materiāli.
Slimnīca Cēsu novadā nodrošina arī veselības aprūpes mājās pakalpojumu, ko sniedz ar ģimenes ārsta vai kāda cita speciālista nosūtījumu. 2023. gadā mājas aprūpes māsas veica 4165 mājas vizītes. Ja pacientam, veicot kādu manipulāciju, māsas novēro arī nepieciešamību pēc sociālās aprūpes, par to informē sociālo dienestu vai par situāciju izrunājas ar pacienta tuviniekiem.
Komentāri