Trešdiena, 22. maijs
Vārda dienas: Emīlija

Dalās ar zināšanām par tuvinieku aprūpi mājās

Iveta Rozentāle
00:00
18.04.2024
49
Aprupe

Praktiski piemēri. Seminārā par aprūpi mājās teorētiskās zināšanas tika papildinātas ar praktiskiem piemēriem. Ar tiem dalījās arī SIA “TZMO Latvija” produktu pārstāve Zarislava Kairova. FOTO: Iveta Rozentāle.

Izglītojošā seminārā “Mēs nākam Tev palīgā” lektori un speciālisti dalījās ar teorētiskām un praktiskām zināšanām par cilvēkiem, kuriem ir grūtības par sevi parūpēties, ikdienas aprūpi mājas apstākļos.

Lekcijās “Pacientu aprūpe mājas apstākļos”, “Veselības aprūpes pamatprincipi aprūpē mājās”, kā arī praktiskajā nodarbībā klausītāji uzzināja par faktoriem, kas ietekmē aprūpi mājās, drošu vidi, slimā cilvēka patstāvības veicināšanu, mazkustīguma mazināšanu. Bija sarunas, kā novērst mazkustības izraisītās komplikācijas, veikt izgulējumu profilaksi, hronisku brūču aprūpi, mazkustīgo cilvēku ikdienas higiēnu.

Semināru rīkoja labdarības fonds “TZMO Fonds Kopā mainām pasauli”. Tas dibināts ar mērķi organizēt labdarības pasākumus un piedalīties sociālos projektos. Fonda pārstāve Vija Mētra “Druvai” pastāstīja: “Viens no projektiem ir šis aprūpes seminārs, kurš notiek jau trešo gadu. Esam bijuši 12 pašvaldībās, tagad arī Cēsīs. Semināru rīkojam, jo nereti cilvēki, kuru tuvinieks kļūst aprūpējams, ir satraukušies, nezina, ko darīt. Tikšanās reizēs ir daudz jautājumu, cilvēki, kuriem jārūpējas par slimnieku, ir noguruši no problēmām, ar ko saskaras, arī ar birokrātiju, kurai jāiet cauri, lai varētu saņemt atbalstu tuviniekam. Sniedzam arī informatīvos materiālus un bukletus, lai katrs mājās mierīgi varētu iepazīt, izpētīt informāciju, kā labāk palīdzēt tuviniekam. Priecājamies, ka Cēsīs bija ļoti liela atsaucība, jo vislielākā problēma ir uzrunāt cilvēkus, kam tāds seminārs ir nepieciešams. To darām gan ar sociālo dienestu starpniecību, gan sociālajos tīklos, apdzīvotās vietās izliekam afišas, sniedzam informāciju ģimenes ārstiem, bet tik un tā cilvēki, kuri rūpējas par saviem vecajiem tuviniekiem, var neuzzināt par pasākumu.”

Arī Cēsu novada Sociālā dienesta vadītājs Ainārs Ju­deiks bija patīkami pārsteigts par interesentu atsaucību: “Kad fonds piedāvāja Cēsīs vadīt tādu semināru, ar lielāko prieku atsaucāmies, jo zinājām, cik tas ir noderīgs un svarīgs iedzīvotājiem.”

Sociālā aprūpētāja Sandra Eglīte strādā Cēsīs, dienas centrā “Gaujaslīčos”, viņa pastāsta, ka uz semināru atnākusi gan darba, gan personīgu iemeslu dēļ: “Visi kļūstam vecāki, varam saskarties ar dažādām situācijām. Ja nav zināšanu par sociālo aprūpi, grūti saprast, kā rīkoties, ko darīt, kas jāņem vērā. Gaujaslīčos strādājam arī ar senioriem, tāpēc vienmēr ir noderīgi apgūt papildu zināšanas. Diemžēl arī manai mammai pasliktinājusies veselība, viņa nokļuva slimnīcā. Tagad atgriezusies mājās, bet joprojām ir veselības problēmas, tāpēc man šādas zināšanas ir ļoti noderīgas. Tieši praktiskā daļa ir visvajadzīgākā, tāpat kā skaidrojums par dažādiem produktiem, kuru pielietojums tiek precīzi izskaidrots.”

Viena no semināra apmeklētājām “Druvai” stāstīja, ka tētis mēnesi veseļojās slimnīcā, tagad atgriezies mājās un viņa vēlas saprast, kā labāk palīdzēt, zinot, cik tēvam ir svarīgi būt mājās. Viņa pirmo reizi dzirdēja arī par Rīgā esošo aprūpes skolu, kur var saņemt gan informatīvos materi­ālus, gan apmeklēt seminārus, konsultācijas, praktiskas apmācības. Viņa arī vērsa uzmanību, ka uz semināru atnākušas tieši sievietes, parasti tuvinieka aprūpe ir tieši uz viņu pleciem. Semināra dalībnieki uzsvēra, ka ir svarīgi par sociālo aprūpi mājās runāt plašāk, arī ģimenes ārstiem.

Ainārs Judeiks semināra dalībniekus aicināja vērsties Sociālajā dienestā, ja nepieciešama palīdzība. Dienesta pārstāve Vita Pleševnika “Druvai” pauda, ka pašvaldība sadarbojas ar biedrību “Latvijas Samariešu apvienība” , ja novadniekam ir nepieciešama palīdzība tuvinieka aprūpē, biedrība nodrošina individuālas mācības.

“Druva” interesējās arī Cēsu klīnikā, kādas ir sociālās aprūpes iespējas slimnīcā. Klīnikas galvenā māsa Taiga Galeja-Gruntmane informēja: “Cēsu klīnika uzņem klientus Īslaicīgas sociālās aprūpes nodaļā, kas ir reģistrēts pakalpojums Labklājības ministrijā kā “Atelpas brīdis”. Tas nozīmē, ka rūpes par aprūpējamo pildīs klīnikas personāls. Tas ir maksas pakalpojums, kas var kalpot kā atbalsts ģimenes locekļu prombūtnes laikā vai atelpas brīdim no aprūpes mājās, kā arī klientu aprūpei līdz pārvešanai uz sociālās rehabilitācijas vai ilgstošas soci­ālās aprūpes institūciju. Un tas var palīdzēt senioru sagatavot kādai plānveida operācijai.” Soci­ālās aprūpes pakalpojuma laikā pieejama sociālā aprūpētāja diennakts uzraudzība un aprūpe, izrakstīto medikamentu saņemšana, klienta un tuvinieka izglītošana par pašaprūpes iespējām, tehnisko palīglīdzekļu nodrošināšana, veselības stāvoklim atbilstoša ēdināšana četras reizes dienā, vajadzības gadījumā arī diagnostiskie izmeklējumi, speciālistu konsultācijas.

Pēc veseļošanās slimnīcā, izrakstoties no klīnikas, piederīgie saņem informāciju par pacienta spējām vai nespēju sevi aprūpēt. Ir pieejami izglītojoši materiāli.

Slimnīca Cēsu novadā nodrošina arī veselības aprūpes mājās pakalpojumu, ko sniedz ar ģimenes ārsta vai kāda cita speciālista nosūtījumu. 2023. gadā mājas aprūpes māsas veica 4165 mājas vizītes. Ja pacientam, veicot kādu manipulāciju, māsas novēro arī nepieciešamību pēc sociālās aprūpes, par to informē sociālo dienestu vai par situāciju izrunājas ar pacienta tuviniekiem.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

“Orisāre” svin Jurģus. Muzeju nakts Inešos

00:00
22.05.2024
35

“Kur tik mazā, klusā pagastā var būt tāda rosība!” Muzeju naktī, atbraucot uz Inešiem, teica ne viens vien. Arī tuvējo pagastu kaimiņi kautrīgi atklāja, ka te nav bijuši ilgus gadus. Muzejs ir senu bagātību, vērtību glabātājs, un Muzeju naktī ikviens var pavērt tās durvis, kur ikdienā drīkst ieiet tikai muzejnieki, un ieraudzīt tur glabāto. Muzeju […]

Vidzemē ugunsdzēsējiem glābējiem pieci izsaukumi

13:30
21.05.2024
18

Aizvadītajā diennaktī, laika posmā no šī gada 20. maija plkst. 6.30 līdz 21. maija plkst. 6.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Vidzemes reģiona pārvalde saņēma piecus izsaukumus – vienu uz ugunsgrēku dzēšanu, kā arī četrus uz glābšanas darbiem. Šonakt izsaukums tika saņemts uz Smiltenes novada Smiltenes pagastu, kur dega nepieskatīts ugunskurs 1m2 platībā. Aizvadītajā diennaktī ugunsdzēsēju glābēju […]

Atzīmē baznīcas 85 gadu jubileju

00:00
21.05.2024
84

12.maijā Jaunpiebalgas Vissvētākās Marijas Romas katoļu baznīca atzīmēja 85.jubileju. Uz svētkiem vizitācijā bija paredzēts ierasties Viņa Ekselen­cei arhibīskapam-metropolītam Zbigņevam Stankevičam, taču viņš steidzami tika izsaukts uz ārzemēm un Jaunpiebalgā ieradās Rīgas Svētās Marijas Magdalē­nas Romas katoļu draudzes bīskaps Andris Kravalis. Viņš vadīja dievkalpojumu un arī iestiprināja jaunpiebaldzēnu, Jaunpiebalgas vidusskolas direktoru Arni Fran­cisku Ratiņu, kuru sveica […]

Vidzemē ugunsdzēsējiem glābējiem 16 izsaukumi

13:50
20.05.2024
22

Aizvadītajās diennaktīs, laika posmā no šī gada 17. maija plkst. 6.30 līdz 20. maija plkst. 6.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Vidzemes reģiona pārvalde saņēma 16 izsaukumus – sešus uz ugunsgrēku dzēšanu, piecus uz glābšanas darbiem, bet vēl pieci bija maldinājumi. Piektdien ugunsdzēsēju glābēju palīdzība bija nepieciešama Madonas novada Indrānu pagastā, kur dega traktora motors 0,1m2 platībā, […]

Pirmizrāde aizvadīta ar pilnu skatītāju zāli

13:40
20.05.2024
66

Raiskuma pagasta amatierteātris “Punkts uz i” skatītāju vērtējumam nodevis jaunu iestudējumu “Pavasara neprāts”. Pirmizrāde bija kupli apmeklēta, pagasta tautas nama “Auciemmuiža” zāle pilna, stāsta režisore Antra Priedīte un saka: “Neviens arī nenobijās, ka visā mūsu teātra pastāvēšanas vēsturē pirmoreiz par apmeklējumu bija jāmaksā trīs eiro. Cilvēki ar prieku nāca un skatījās!” Amatierteātrī būtiski izraudzīties darbu, […]

Meklē bezvēsts prombūtnē esošo Gunti Eglīti

13:31
20.05.2024
89

Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes Rietumvidzemes iecirknis meklē bezvēsts prombūtnē esošo 1978.gadā dzimušo Gunti Eglīti, kurš 2024.gada 17.maijā ap plkst. 12:00 izgājis no savas dzīvesvietas Valmieras novadā, Valmieras pagastā, Valmiermuižā. Iespējams, pārvietojas ar attēlā redzamo melnas krāsas velosipēdu. Personai ir garīgās un fiziskās attīstības traucējumi, var būt veselības problēmas. Īpašās pazīmes: labai rokai iztrūkst divi […]

Tautas balss

Vai pilsētas vizītkarte

13:07
21.05.2024
18
Velta no Priekuļiem raksta:

“Druva” rakstīja par Bagāžnieku tirgu. Patiesi, jauks pasākums. Šosestdien būs Stādu tirgus, un nevaru aizmirst to pavasari, kad nabaga tirgotāji bedrēs, kas pēc lietus bija pilnas ar ūdeni, meta kartona gabalus, lai pircēji var pieiet pie viņiem. Pircējam šajā tirgus placī jāskatās, kur liek kāju, nevis ko kurš tirdzinieks piedāvā. Uz šādiem tirgiem brauc arī […]

Runā pilnīgus melus

21:00
16.05.2024
22
Seniore raksta:

“Kad klausies, ko saka dažu prokrievisko partiju politiķi, ir ne tikai dusmas, bet arī ļoti bēdīgi. Cilvēki bauda visus labumus, ko dod Latvijas valsts un sabiedrība un tajā pašā reizē tā nomelno notiekošo. Kā var teikt, ka skolēniem skolā nedod ēst, ja līdz ceturtajai klasei visiem bērniem pusdienas apmaksā valsts! Tad kā tu vari vispār […]

Jābūt modriem

10:21
13.05.2024
25
"Druva" lasītājs raksta:

“Raksta, ka “Balticom” ka­nālos Maskavas 9.maija parādi varēja redzēt kiberuzbrukuma rezultātā. Es gan domāju, ka vajag kārtīgi pārbaudīt arī pašu televīzijas pakalpojumu sniedzēju, cilvēkus, kas tajā brīdī bija atbildīgi. Lai nu ko kurš saka, aizdomu ēna tomēr paliek, ka viss var nebūt tik vienkārši,” pārdomās dalījās lasītājs.

Svinēsim svētkus kopā

10:21
13.05.2024
24
Seniore Z. raksta:

“Priecājos par 4.maija svētkiem Cēsīs. Bija ļoti sirsnīgs un patriotisks pasākums. Protams, palīdzēja arī tas, ka bija skaists laiks. Ir jauki, ka svētkos varam sanākt kopā, kopā priecāties un svinēt. Tādus pasākumus vajadzētu rīkot biežāk. Piemēram, arī Jāņu vakarā pilsētniekiem varētu būt skaista kopā sanākšana. Nav jau visiem lauku, kur aizbraukt. Tad Zāļu vakarā varētu […]

Krūmi aizsedz krustojumus

12:21
05.05.2024
53
Autovadītāja raksta:

“Viss sazaļojis, saplaukuši arī krūmi. Tāpēc gribētos lūgt dažos Cēsu ielu krustojumos tos pavērtēt, vai nevajag apcirpt, lai netraucē autovadītājiem pārskatīt ceļu. Nezinu, kuram dienestam vajadzētu apsekot pilsētu, bet gan jau tāds ir. Īpaši jau bažas par to, ka no krustojuma pa ietvi var izbraukt velosipēdists vai skrejriteņa vadītājs. Tie pārvietojas ātrāk nekā gājēji, un […]

Sludinājumi