Sestdiena, 11. janvāris
Vārda dienas: Smaida, Franciska

Cēsu mirušo grāmatās ieskatoties

Druva
00:00
10.03.2007
20

Cēsu dzimtsarakstu nodaļa 2006. gadā reģistrējusi 319 miršanas gadījumus – 162 sieviešu un 157 vīriešu.

Nodaļas vadītāja Austra Štauberga uzsver, ka pagājušajā gadā nav reģistrēts neviens gadījums, kad sieviete būtu mirusi pirms 40 gadu vecuma. No 41 līdz 60 gadiem mirušas 14 sievietes. Vīriešiem, savukārt, reģistrēti trīs miršanas gadījumi līdz 18 gadu vecumam. 45 reģistra ieraksti vēsta par vīriešu nāvi līdz 40 gadiem. Pagājušajā gadā 71 līdz 90 gadu vecumā mirušas 107 sievietes, bet šī paša vecuma vīrieši – 81. Tostarp 91 līdz 99 gadu vecumā mirušas 16 sievietes, bet vecākais vīrietis bijis 93 gadus vecs.

„Runājot par vīriešiem, līdz 70 gadu vecumam miruši 88, bet sievietes tikai 39,” vērtē A. Štauberga un stāsta, ka pagājušajā gadā reģistrēts tieši tik pat daudz mirušo kā 1995. gadā. „Vairāk no dzīves aizgāja 1994. gadā – 326. Pēc tam skaits samazinājās. Šis gads, tieši janvāris, iespējams, ar dabas īpatnībām licis jau reģistrēt 33 miršanas gadījumus, bet pagājušā gada janvāris paņēma 22 cilvēku dzīvības.”

Cēsu dzimtsarakstu nodaļa reģistrē visus tos mirušos, kuriem nāve iestājusies mūsu pilsētas teritorijā vai pēdējā dzīves vieta bijusi Cēsīs. A. Štauberga paskaidro, ja Cēsīs miris kāds no citas Latvijas pilsētas, piederīgie var izvēlēties mirušo reģistrēt viņa dzīves vietas dzimtsarakstu nodaļā. Viņa novērojusi, ka vēl joprojām mūsu pusē mirstība ir lielāka nekā dzimstība.

Kā notiek mirušo reģistrācija? „Par cilvēka miršanu paziņo dzimtsarakstu nodaļai, kuras darbības iecirknī persona aizgājusi mūžībā vai arī atrasts miris cilvēks. Vai arī dzimtsarakstu nodaļā pēc mirušā pēdējās dzīves vietas. Par miršanu jāziņo ne vēlāk kā sešu diennakšu laikā, kopš iestājusies nāve vai mirušais atrasts. Pienākums par nāves gadījumu ziņot ir radiniekiem, dzīvokļa vai nama īpašniekam vai kādai citai personai, kura bijusi klāt nāves brīdī. Ja cilvēks miris ārstniecības iestādē, sociālā mājā, bērnu namā, brīvības atņemšanas iestādēs vai pansionātā, par to rakstiskā veidā dzimtsarakstu nodaļai ziņo šo iestāžu pilnvarotie. Ja kādā nāves gadījumā notiek tiesas izmeklēšana, tad izmeklēšanas iestādes pienākums ir rakstveidā dot ziņu dzimtsarakstu nodaļai par miršanas faktu. Ko raksta miršanas apliecībā? Mirušā vārdu, uzvārdu, personas kodu, miršanas laiku un vietu, bet nāves cēloni vairs nerakstām mirušās personas aizsardzībai. Uzskatu, ka tas ir augsts kultūras un ētikas princips, jo mirušais pats sevi vairs nevar aizstāvēt,” uzsver A.Štauberga un rāda dzimtsarakstu nodaļas arhīvu, kas glabā mirušo reģistrus no Krievijas cara impērijas laikiem. Viņa stāsta par Latvijas brīvvalsts laiku no 1921. gada, kad 5. jūlijā pilsētas domes ēkā Rīgas ielā 7 sastādīts pirmais reģistrs. Tad sāka darboties dzimtsarakstu nodaļa. „Toreiz nodaļas vadītājs bija Fridrihs Freibergs. Reģistra grāmata vēl rakstīta vecajā ortogrāfijā. Pirmā mirusī sieviete, kura reģistrēta, bijusi no Lielās Katrīnas ielas 11, un aizsaulē aizgājusi kā nespējniece ar vecuma slimību. Nākamais miršanas reģistrs ir 14. jūlijā, kad ar diloni miris vīrietis, kurš dzīvojis Dubinskas ielā,” grāmatas rādot, stāsta dzimtsarakstu nodaļas vadītāja.

Kādi toreiz bija ieraksti par nāves cēloņiem? „Vecuma un nervu kaites, dilonis. Piemēram, 1921. gada 15. jūlijā Cēsu slimnīcā mirusi 12 gadus veca meitene ar plaušu kaiti. 21. jūlijā reģistrēts, ka kāda sieviete – atraitne no Gaujas ielas – izdarījusi pašnāvību pakaroties.

Jūlijā ar gripu miris četrus gadus vecs bērns. Tad bērns ar plaušu iekaisumu – meitenīte, kura dzimusi 1915. gadā. Jocīgi, ka tas viss noticis vasarā – jūlijā,” spriež A.Štauberga.

Dzimtsarakstu nodaļa glabā arī mūsu rajona mirušo reģistrus. Piemēram, 1923. gada Zaubes pagasta baznīcas ierakstus, kas veikti vecajā rakstībā. Vadītāja uzsver, ka bieži vien, lai ierakstus atšifrētu, palīgā jāņem lupa. „1936. gadā reģistrs ir uz ļoti laba papīra un iešūts grāmatā. Bijusi laba tinte, tāpēc ieraksts saglabājies salasāms. A.Štauberga pārliecinājusies, ka arhīvu grāmatas parāda arī sadzīves labklājību. Par to īpaši liecina papīrs, uz kā ziņas rakstītas. „1944. gadā reģistri rakstīti uz pavisam necila papīra, tādēļ grāmata jāsargā no mitruma un jāglabā noteiktā temperatūrā.”

Mirušo reģistru grāmatu Cēsu dzimtsarakstu nodaļā ir ļoti daudz. Kā saka A.Štauberga, ierakstus varētu skaitīt pusmiljonā. „1921. gadā bija gan baznīcu draudžu, gan dzimtsarakstu nodaļu reģistri. Ieraksti pauž, ka iedzīvotāji miruši no sirdstriekas, vecuma nespējas. Vēl minēta gangrēna, sirds, nieru kaite un asins saindēšanās. Šajā grāmatā parādās diagnoze, ko mēs vairs ne-rakstām, kā jau teicu – ētisku apsvērumu nolūkos. Pētot arhīvu darbiniekiem jāorientējas vācu valodā, bet krievu valoda jāzina ļoti labi. Kaut vai ierakstu grāmatā par Velēnu draudzi Vecpiebalgā, kas datēta ar 1890. gadu, kur visi ieraksti ir vācu valodā. Te ir grāmata par Cēsu evanģēliski luteriskās baznīcas lauku draudzes mirušajiem no 1891.

līdz 1913. gadam, kur visi dati rakstīti krieviski, ļoti labā rokrakstā. Jāteic, ka ne visas baznīcas reģistru grāmatas rakstītas akurāti. Tomēr mums tās ir jāatšifrē.”

Kādi mirušo reģistri izskatās tagad? „Tos iesien Valmieras tipogrāfijā un ieraksti tiek veidoti datorā. Reģistrus iezīmējam ar krāsām: sarkanā – dzimšanas dati, zaļa – laulība, bet melna – miršana, lai būtu vieglāk strādāt.”

Pilsētas dome ieplānojusi Cēsu dzimtsarakstu nodaļas arhīva telpas remontu, lai šīs vēsturiskās grāmatas saglabātu. „Tās neļaujam šķirstīt nevienam, jo ievērojam personu datu aizsardzību. Ja cilvēki ierodas un interesējas par mirušajiem, tad viņiem jāraksta pieteikums par dokumentu, kas interesē, un jānorāda, kāpēc šīs ziņas ir nepieciešamas. Latvijā ir likums par cilvilstāvokļa aktu reģistrāciju, kur norādīts, kā reģistri jāsargā un kam ir tiesības tos redzēt un ar tiem strādāt,” stāsta A.Štauberga, informējot, kā ziņas tiek izmantotas: „Iedzīvotāji par senajiem ierakstiem interesējas, kad veido dzimtas koku vai piemiņas plāksnes un pieminekļus kapos. Par mirušajiem radiniekiem interesējas arī no citām valstīm. Nāk grāmatu un rakstu autori, kuri vēlas uzzināt par saviem novadniekiem. Nāk jaunieši, lai iegūtu informāciju zinātniskajiem darbiem.”

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Apbalvojumi liecina par paveikto

00:00
11.01.2025
11

Cēsu novadā drošību un sabiedrisko kārtību uzrauga Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes Dienvidvidzemes iecirknis, tā pārziņā ir arī Madonas un Varakļānu novads. Aizvadītajā decembrī, atzīmējot Valsts policijas gadadienu, iecirkņa darbinieki saņēma apbalvojumus. Virsleitnantam Kal­vim Retko par priekšzī­mīgu dienesta pienākumu izpildi un sasniegtajiem augstajiem darba rezultātiem pirms termiņa piešķirta nākamā dienesta pakāpe “Kap­teinis”, Dienvidvidzemes iecirkņa priekšniece pulkvežleitnante Inga […]

Desmit gadi pilni brīnumiem

00:00
10.01.2025
50

Sabiedriskā labuma organizācija “Brīnummāja” Cēsu Izstāžu namā svinēja jubilejas pasākumu “Mums jau viens desmits”, sakot paldies ikkatram, kurš palīdzējis – uzņēmējiem, sadarbības partneriem no valsts un pašvaldības iestādēm, nevalstiskā sektora, ziedotājiem, brīvprātīgajiem un speciālistiem. “Brīnummājas” vadītāja Liena Graudule sacīja: “Jūs katrs esat daļa no brīnuma – daļa no bērna smaida par izdošanos, daļa no vecāku […]

Kosmosa izziņas centrs - ieguldījums STEM priekšmetu apgūšanā

00:00
09.01.2025
38
2

Kosmosa izziņas centrā Cēsīs notika Saeimas Ilgtspējīgas attīstības komisijas Inovācijas ekosistēmas attīstības apakškomisijas izbraukuma sēde. Apakškomisijas sekretārs Atis Švinka pēc iepazīšanās ar centru atzina, ka te radīta lieliska iespēja gan atraisīt bērnu un jaunieši interesi par kosmosa pētniecības pamatiem un ar to saistītos STEM mācību virzienus, gan sniegt atbalstu skolotājiem. “Kosmosa industrija ir viena no […]

Sniegots pārbaudījums ielu un ietvju uzturētājiem

00:00
08.01.2025
134

Aizvadītās nedēļas nogale ar noturīgu salu un biežu snigšanu bija pirmais nopietnais pārbaudījums brauktuvju un ietvju uzturētājiem Cēsīs un Vaives pagasta Rīdzenē. Kā jau esam informējuši, saskaņā ar noslēgto līgumu kopš 1. decembra abās apdzīvotajās vietās par ielu, ietvju, kā arī sabiedriskā transporta pieturu, kāpņu tīrību gādā SIA “Kom-Auto”. “Kom-Auto” direktors Māris Lasmanis atzīst, ka […]

Raiskuma pagasts. Ko var izlemt pašvaldības un kas paliek valsts ziņā

00:00
07.01.2025
97

Vai daba jāsargā uz meža īpašnieku rēķina; ir jāsaremontē ceļš, lai nebojātu alejas ozolus; kā nodrošināt, lai, izkāpjot no autobusa lielceļa malā, cilvēks justos droši? Šos un vēl citus jautājumus Raiskuma pagasta un citi Cēsu novada Pārgaujas apvienības teritorijā dzīvojošie pirms Ziemassvētkiem uzdeva novada domes priekšsēdētājam Jānim Rozenbergam, viņa vietniecei Inesei Suijai-Markovai un izpilddirektorei Līgai […]

Vēsture dzīvo, kamēr to atceramies

00:00
06.01.2025
57

Vidzemes šosejas 79.kilometrā ceļmalas uzkalniņā granīta piemineklis atgādina par pirmo latviešu karaspēka bruņoto sadursmi ar Padomju Krievijas Sarkano armiju.  1918.gada 24.decembrī kapteiņa Artūra Jansona izlūku komanda ar smagā ložmetēja uguni aizkavēja Sarkanās ar­mijas izlūku virzīšanos no Cēsīm uz Ieriķiem. Kaujas simtgadē pēc Strēlnieku apvienības  Cēsu nodaļas aktīvistu Māra Niklasa un Ēvalda Krie­viņa ierosmes, piesaistot ziedojumus […]

Tautas balss

Cik pieliek, tik atņem

16:03
10.01.2025
13
R. raksta:

“Valdība stāsta, kas šogad būs labāk, ka vairāk naudas paliks maciņā. Bet, ja paskatās otru pusi, to, cik nāksies izdot, skaidri saprotams, ka viss būs dārgāks. Degvielai nodoklis klāt, tas jau vien visu sadārdzinās, jo mūsdienās nekas nav iespējams bez pārvadājumiem. Kopumā jau nevar teikt, ka slikti dzīvojam, ja paskatāmies uz pirmssvētku rindām veikalos, tikai […]

Gribas zināt, vai palīdzēts

16:03
10.01.2025
8
L. raksta:

“Priecājos, ka akcijā “Dod pieci” savāca tik lielu ziedojumu summu un varēs palīdzēt daudziem slimniekiem. Taču gribētos, lai, atskaitoties, kā izlietots saziedotais, ne tikai pasaka, kam tas iedots, bet arī to, vai cilvēku dotais patiesi sniedzis palīdzību un vai slimnieku veselība uzlabojusies,” priekšlikumu izteica L.

Zaķu ielas zīmes jeb mātes sapnis

11:02
03.01.2025
74
23
Cēsinieks E.L. raksta:

Kad es, radis drukāt notis, senam draugam palūdzu palīdzību pārslēgties burtrakstīšanai, viņš izteica aizdomas, ka ķeršos pie memuāru sacerēšanas. Tad mani ķēra apgaismība. Memu­ārus mudina rakstīt pēdējā cerība. Varbūt nākotnē kāds gribēs uzzināt, kā izskatījās pasaule pirms viņa dzimšanas , paņems vērtīgo un atmetīs kaitīgo. Bija viegli uzrakstīt virsrakstu, grūtības radās uzreiz pēc tam. Skaidrs, […]

Novērtē zemessargu spēku

09:45
31.12.2024
25
Seniore L. raksta:

“Gribu īpašu paldies teikt zemessargiem, kas visu gadu atbildīgi piedalījās dažādās mācībās, nežēlojot brīvo laiku. Ir tik svarīgi redzēt, ka ir cilvēki, kas apņēmības pilni mācīties, trenēties, lai aizstāvētu savu zemi, tuviniekus un visus citus – bērnus, seniorus. Vēlu, lai ikvienam zemessargam nākamais gads ir bagāts panākumiem, lai ir veselība un dzīvesprieks,” sacīja seniore L.

Gribētu vairāk krāšņuma

09:45
30.12.2024
36
Cēsniece raksta:

“Gribējās jau gan pilsētu svētkos spožāku. Vai nevarēja, piemēram, Pils parkā izveidot kādas gaismas takas, kur pastaigāties, papriecāties un gūt svētku noskaņu. Ne jau katram sev mājās iespējams sagādāt krāšņumu, dažs dzīvo ļoti pieticīgi. Bet Ziemassvētkos gribas kādas īpašas sajūtas. Televīzijā rāda koši izrotātas pilsētas, gribētos, lai kas līdzīgs būtu arī Cēsīs,” atzina cēsniece, kam […]

Sludinājumi