Instruktoru skolā Cēsīs šajā nedēļā risinājās Nacionālo bruņoto spēku (NBS) rīkotā nometne jaunsargiem, kurā Rekrutēšanas un atlases centra (RAC) pārstāvji izraudzījās kandidātus studijām Nacionālās aizsardzības akadēmijā. Šāda nometne notiek jau ceturto reizi, šoreiz tajā piedalījās 35 jaunsargi no visas Latvijas. NBS RAC Rekrutēšanas un atlases daļas priekšnieks Rihards Rozenbaums skaidroja, ka katrs kandidāts tiek vērtēts 12 dažādās spēju kategorijās, tai skaitā spējā izteikties rakstiski, mutiski, spējā sadarboties, analizēt, izvērtētas katra līdera īpašības un citas spējas. Triju dienu garumā jauniešiem tiek doti dažādi uzdevumi – praktiski, teorētiski -, un četri vērtētāji rūpīgi vēroja katru jaunsargu, lai dotu atzinumu, vai konkrētais jaunietis var tikt nominēts mācībām akadēmijā.
Jautāts, kādam jābūt jaunsargam, lai viņš varētu sākt mācības Nacionālajā aizsardzības akadēmijā, R. Rozenbaums min trīs aspektus: “Ja viņš grib dienēt bruņotajos spēkos, nākotnē kļūt par virsnieku, pirmkārt, jābūt ļoti motivētam. Otrkārt, jābūt labām sekmēm skolā, treškārt – labai veselībai. Šie ir galvenie pamatnosacījumi, lai varētu startēt atlasē.”
Ja pārējiem potenciālajiem aizsardzības akadēmijas studentiem atlases process norit vasaras mēnešos, jaunsargiem tiek dota priekšrocība veikt to jau pirms skolas beigšanas, saņemot vērtējumu, lai jaunietis jau pirms vidusskolas beigšanas zinātu, vai tiks nominēts mācībām akadēmijā vai ne.
Dienā, kad “Druva” viesojās Instruktoru skolā, daļa jauniešu piedalījās psihodiagnostikas testos, citi – individuālajos vingrinājumos. Šajos vingrinājumos katram jaunsargam vienu reizi nācās iejusties komandiera lomā. Tika dots uzdevums, kurā visa grupa jāpārvieto no viena punkta uz otru, ievērojot dažādus nosacījumus. Komandierim jāizplāno rīcība, jāprezentē tā un tad jāvada grupa atbilstoši plānam.
Seržants Andris Binde, viens no atlases komisijas vērtētājiem, pastāstīja, ka jauniešiem kopumā veicas labi, lai gan sagatavotības līmenis ir atšķirīgs: “Tiem, kuri ilgāk darbojušies Jaunsardzē, vieglāk. Viņi zina, kas ir disciplīna, viņiem vieglāk darboties grupas sastāvā vai vadīt to. Ir jaunieši, kuriem ir dabas dots talants atrasties auditorijas priekšā, vadīt pārējos, taču ir arī tādi, kuriem nav šo spēju, bet, lai kļūtu par virsnieku, tās nepieciešamas. Tāpēc komisija vērtē un cenšas atlasīt labākos kandidātus Nacionālajai aizsardzības akadēmijai. Redzam, ka viņu vidū ir reāli kandidāti, domāju, ka liela daļa tiks uzņemta studijām.”
Katra uzdevuma veikšana bija jāveic noteiktā laikā, kas radīja papildu stresu, un, kā atzīst A. Binde, tieši tas radot problēmas, jo stresa situācijās jauniešiem esot grūti pieņemt pareizu lēmumu.
Paši jaunsargi šo atlases nometni, pārbaudījumus vērtē atzinīgi. Pēc uzdevuma, kurā nācās būt par grupas komandieri, Anna Zara no Engures vidusskolas atzina, ka būt komandierim ir citādi, nekā izpildīt pavēles: “Tas uzliek lielāku atbildību, tostarp atbildību par visu komandu. Komandierim jāapzinās, ja kāds pieļaus kļūdu, vainojama būšu tikai pati. Būt par komandieri nav viegli, daudz jāmācās. Uzdevumu izdevās veikt laikā, esmu pateicīga komandai, kas klausīja, deva padomus.”
Artis Lādēns no Liepājas atzina, ka pirmajos uzdevumos nav gājis viegli, bet ar katru nākamo arvien vairāk sastrādājušies, augusi motivācija, un uzdevumi tiekot pildīti sekmīgi: “Grūtākais sākumā bija saprasties, jo neesam pazīstami. Taču, arvien vairāk sajūtot citam citu, palīdzot, uzmundrinot, vajadzīgais tiek sasniegts. Gribu stāties Nacionālajā aizsardzības akadēmijā, jo tā ir iespēja veidot militāro karjeru, un man šī joma ļoti interesē. Ceru, ka būšu starp tiem, ko nominēs mācībām akadēmijā.”
Atlases pārbaudījumos piedalījās arī Monta Bisniece no Cēsīm un Diāna Kļaviņa no Stalbes. Tiesa, laikā, kad viesojāmies pie jaunsargiem, viņas bija grupā, kas kārtoja psihodiagnostikas testus, tāpēc satikt jaunietes neizdevās. Jaunsargu instruktors Cēsīs un Stalbē Gundars Norbuts pastāstīja, ka abām veicas ļoti labi: “Abām ir vēlme būt šajā vidē, un nešaubos, ka viņas ar visu tiks galā sekmīgi. Lai nokļūstu šajā atlasē, vispirms pašiem jaunsargiem jābūt vēlmei turpināt dzīvi militārajā jomā. Tad svarīgas sekmes, kā arī fiziskās un psiholoģiskās spējas izturēt pārbaudījumus. Jaunsargu vienībās instruktori izvērtē, vai konkrētais jaunietis vai jauniete ir gatavi šim solim, un vien tad tiek sūtīts uz šo pārbaudi.”
Jau tuvākajās nedēļās jaunieši saņems atbildes, vai tiek nominēti mācībām akadēmijā vai arī jāmeklē cits ceļš. Viena no iespējām ir stāties profesionālajā dienestā, lai pēc tam mēģinātu vēlreiz startēt akadēmijā. R. Rozenbaums informēja, ka šogad kopumā dienestā plānots uzņemt 828 cilvēkus, tai skaitā 120 jaunos kadetu kandidātus, kuri perspektīvā varētu mācīties Nacionālajā aizsardzības akadēmijā.
Vairāk fotogrāfiju no jaunsargu nometnes Cēsīs skatiet Galerijās.
Komentāri