Mācību centra “BUTS” filiālē Cēsīs veiksmīgi notikušas invalīdu mācības, izmantojot Eiropas sociālā fonda līdzekļus, realizējot projektu “Jaunu profesionālās izglītības programmu un e-apmācības programmu izveide invalīdiem un to īstenošana reģionos un Rīgā”. Mūspuses cilvēki un arī invalīdi no kaimiņrajoniem veiksmīgi apguvuši floristikas speciālista un apdares darbu strādnieka iemaņas, ar interneta starpniecību zināšanas ieguvuši grāmatveži un informācijas ievadīšanas operatori. Valstī apmācīti 96 jauni šo jomu speciālisti, bet Cēsu filiālē 24.
“Tas ir ļoti labi, ka zināšanu ieguvi varējām piedāvāt bez maksas. Invalīdiem, kuri vēlējās mācīties, sedzām pat pusdienu un ceļa izdevumus,” vērtēja mācību centra “BUTS” direktors Pēteris Zaļmežs, uzsverot, ka centrs darbojas visos Latvijas reģionos, tā sekmējot, ka zināšanas cilvēki var iegūt tuvāk dzīvesvietai.
“BUTS” speciālisti uzsvēra, ka mācību iestāde ir gatava dažādu projektu realizēšanai, un piedāvāto akreditēto mācību programmu skaits tikai pieaug. Speciālisti arī uzsver, ka runa nav tikai par cilvēku ar invaliditāti apmācību vai bez darba palikušo pārkvalificēšanu. Mācību centrā apgūt sev interesējošo var katrs pieaugušais, kurš to vēlas.
“Tiešām neuzņemam personas, kuras ir jaunākas par 18 gadiem. Mēs mācām pieaugušos, kuriem ir dažādi izglītības un zināšanu līmeņi. Esam pētījuši, ka visvairāk “BUTS” mācās cilvēki no 24 līdz 64 gadu vecumam, daudziem no viņiem ir vispārējā vidējā izglītība un darba tirgū nepieciešams apgūt speciālas zināšanas. Mācās arī cilvēki, kuri jau pabeiguši augstskolas,” uzsvēra Pēteris Zaļmežs un minēja interesantu faktu, ka vecākā audzēkne bijusi 85 gadus veca. Krievu valodā runājošā kliente pielikusi visas pūles, lai apgūtu latviešu valodu.
“BUTS” piedāvā arī tādas mācību programmas, kas ļoti pieprasītas darba tirgū, pašlaik populāra ir izglītošanās celtniecības, automehānikas, mežizstrādes un elektrotehnikas nodaļā, apmeklēti ir arī bīstamo iekārtu, ugunsdrošības, uzņēmējdarbības kursi. Izvēlei tiek piedāvāti vairāk nekā 120 kursi, daudzi no tiem arī Cēsu filiālē. Mācību centra piedāvājumu ir iespējams uzzināt “BUTS” mājas lapā vai sazinoties telefoniski ar filiāles darbiniekiem. Nedēļas sākumā mācību centra speciālisti kopā ar pieminētā ESF finansētā projekta dalībniekiem izvērtēja kursu saturu un klientu ieguvumus.
“Esmu ļoti apmierināta ar mācībās pavadīto laiku. Sākumā likās, ka deviņi mēneši mācībām ir ļoti ilgi, bet tagad pat liekas, ka mazliet pietrūka, jo gribējās vēl daudz jauna uzzināt. Mums bija ļoti laba floristikas skolotāja, ir tik daudz ideju, domu, kā veidot skaistas lietas. Apguvām ļoti skaistu profesiju,” noslēguma seminārā sacīja floristikas specialitātes audzēkne, cēsniece Biruta Treiliņa. Mācīties floristiku uz Cēsīm bija braukušas sievietes no
rajona pagastiem, viena arī no Limbažu rajona. Tagad uzņēmīgās sievietes, kuras tomēr ir invalīdes, domā, kā zināšanas vēl papildināt un rast iespēju, veidojot ziedu pušķus un telpu dekorus, arī nopelnīt.
“Mēs gribētu strādāt. Tagad sanākam kopā un visu pārrunājam, bet tā nav izeja. Ir jāatrod vieta, kur mūsu darbiņu varētu pirkt. Man liekas, ka pēc darbiņiem ir pieprasījums,” sacīja cita floristikas kursu beidzēja Ināra Beroza.
Cēsniece Silvija Odziņa, iesaistoties ESF finansētajā mācību projektā, izmantojusi citas iespējas. Viņa izvēlējusies ar datora starpniecību apgūt grāmatvedību.
“Man dzīvē ir paveicies, ka darba netrūkst. Arī pašlaik raujos vairākos, bet man vienmēr traucējis tas, ja ir lietas, par kurām neko nezinu. Ja nesaprotu, par ko ir runa. Tāpēc piedāvāto iespēju izmantoju, kaut grāmatvede nekad nebūšu,” sacīja Silvija Odziņa un piebilda, ka e-apmācība ir jauns izaicinājums, kas visvairāk prasa pašdisciplīnu, jo pašam jāplāno laiks mācībām. Projekta noslēguma seminārā atzinīgi tika vērtētas arī zināšanas un prasmes, ko vīrieši ieguvuši, apgūstot apdares darbu veicēja iemaņas. Tika uzsvērts, ka galvenais cilvēku, kuram ir invaliditāte, pamudināt mācīties, tad pieredze rāda, ka izdodas apgūt un darīt tieši tik, cik katra paša spēkos.
Projekta noslēguma seminārā tika daudz diskutēts arī par to, kādi būs “BUTS” piedāvājumi nākotnē. Invalīdus izglītos arī par vizuālajiem noformētājiem, datorsistēmas tehniķiem, bet pagaidām šīs iespējas piedāvās klientiem Rīgā un Daugavpilī. Par to, kas pieejams “BUTS”, pieaugušie, kuri gatavi piedalīties arī maksas nodarbībās, var interesēties Cēsu filiālē Bērzaines ielā 15.
Komentāri