Pirmdiena, 22. jūlijs
Vārda dienas: Marija, Marika, Marina

Bio saimniecību skaits rūk

Sarmīte Feldmane
00:00
06.12.2023
8
Biols 4

Sākoties jaunajam Eiropas Savienības plānošanas periodam, bioloģisko saimniecību zemniekiem neskaidrību daudz gan par prasībām, kas jāizpilda, lai saņemtu atbalsta maksājumus, gan to, kā saimniekot. Pilnā zāle seminārā “Bioloģiskā lauksaimniecība pārmaiņu laikā”, kas notika Drabešu pagastā, to apstiprināja.

Par to, ka bioloģisko saimniecību skaits samazinās, ikdienā pārliecinās SIA “Sertifikācijas un testēšanas centrs”    eksperti.

“Darba ir mazāk. Šis zemniekiem ir šaubu periods. Sākas jaunais plānošanas periods, jāuzņemas jaunas saistības pieciem gadiem.    Gados vecāki zemnieki atsakās no bioloģiskās saimniekošanas,    jauni nāk vietā,” stāsta vecākā eksperte Anita Rābante, bet kolēģe Līga Bērziņa-Namniece piebilst, ka zemniekiem jāprot izmantot jaunās tehnoloģijas gan saimniecībās, gan kārtojot formalitātes ar iestādēm. Ekspertes atzīst, ka pirmoreiz orientēties ekoshēmās nav viegli.

“Ja zemnieki, kuri atteikušies no bioloģiskās saimniecības statusa, atkal to vēlēsies, būs jāiziet pār­ejas periods,” atgādina vecākā eksperte Aiga Krūmiņa.

Par naudu jācīnās

Latvijas Bioloģiskās lauksaimniecības asociācijas valdes priekšsēdētājs Gustavs Norkārklis    atgādina, ka zemnieku saimniecības ir ļoti dažādas – ir lielas un mazas, darbojas dažādās nozarēs un reģionos, katrai savas intereses. “Paši atbalsta sistēmu izveidojām, ne Eiropas Komisija. Sistē­mas izstrādē piedalījās arī lauksaimnieku organizācijas. Pašrei­zējos nosacījumos vēl kaut ko varēs izmainīt, bet kopumā līdz 2027.gadam tā būs jādzīvo,” saka G.Nor­kārklis un uzsver, ka asociācija centusies aizstāvēt bioloģiskos zemniekus, pārliecināt ministriju, ka nav pareizi samazināt atbalstu. “Sarunas turpinās, vēl valdībai jāpieņem lēmumi. Prasības tiek kaut nedaudz mainītas. Mēs arī vēlamies, lai bioloģiskajām saimniecībām sedz kaut sertifikācijas izmaksas,” pastāsta G.Nor­kārklis un arī uzsver, ka bioloģisko saimniecību skaits samazinās ne tikai Latvijā, tas notiek arī kaimiņvalstīs.

Prasības palielinās, atbalsts samazinās

“Nespējam apgūt vienas prasības, kad jau kas cits. Kopējās Eiropas lauksaimniecības plāns atkal ir atvērts, būs izmaiņas. Lai mūs nebaro ar ilūzijām par zaļo kursu, ja atbalsts bioloģiskajām saimniecībām samazinās, bet prasības palielinās,” stāsta Zaubes pagasta zemnieku saimniecības “Atēnas” pārstāve Aelita Runce.    Šī vasara arī viņas saimniecībai bijis pamatīgs pārbaudījums, kā saimniekot tālāk, jautājumu daudz. Ap 350 gaļas lopu ganāmpulkam    vajag vairāk nekā    3000 ruļļu barības, sagatavoti ap 2000. Neizauga arī labība, kad bija skaidrs, ka ražas nebūs, tā satīta lopbarības ruļļos.

A.Runce vērtē, ka valdības atbalsts par sausuma zaudējumiem tiek slavēts, bet noteikumi, lai to saņemtu, neatbilst reālai situācijai. “Tiek vērtēts, vai ienākumi samazinājušies. Taču lopkopības saim­niecībām nācās pārdot liellopus, saprotot, ka nepietiks barības. Un tātad ienākumi tajā periodā nesamazinājās, kaut turpmākajai saimniekošanai tika iecirsts liels robs.

Sajūta, ka tie, kuri izstrādā noteikumus, dzīvo citā pasaulē. ES atbalsta pamatmaksājuma nosacījums bioloģiskajām saimniecībām, ka jābūt    vienai    liellopa vienībai uz hektāru. Vai Vidzemē no hektāra var pabarot liellopu, ja    80 procenti barības jāsaražo savā saimniecībā?” pārdomās dalās zemniece.
“Ganāmpulku samazināsim, brāķēsim, citas iespējas nav. Diemžēl neizpildīsim viena projekta, ko īstenojam, nosacījumus, kurā paredzēts, ka saimniecībā būs    320 liellopi, bet varētu būt ap 250,” stāsta zaubēniete. Pat­laban saimniecībā tiek būvēta kūts, lai ziemā visi gaļas lopi būtu zem jumta. “Nevar zemnieks, kurš strādā, izsekot līdzi visām pārmaiņām.    Bijām palaiduši garām, ka jau 2021.gadā pieņemti noteikumi, ka bioloģiskām saimniecībām ziemā lopiem jānodrošina mītne ar vismaz trim sienām. Līdz šim tas bija ieteikums, tagad obligāti. Vai mītne atmaksāsies, laiks rādīs,” stāsta A.Runce un uzsver, ka saimniekot un nopelnīt kļūst aizvien sarežģītāk.

Veselīgas vides saimniecības “Lielkrūzes” saimniece Valentīna Dolmane  atklāj, ka grib saprast dažādās iespējas, kādas piedāvā bioloģiskajām saimniecībām. “Vien­mēr zaļā gaisma bijusi intensīvajiem lauksaimniekiem. Kaut vārdos ejam uz zaļo kursu, aizvien nevaram sagaidīt, kad bioloģiski strādājošie zemnieki saņems tādu atbalstu, kādu pelnījuši,” saka jaunpiebaldzēniete un uzsver, ka gadu gaitā    iemācījusies – visas    problēmas jārisina pašiem. Viņa vērtē, ka aizvien grūtāk ir aizpildīt dažādus dokumentus. “Senioriem tas nav pa spēkam. Patērējam nesamērīgi daudz laika, bez konsultanta palīdzības neiztikt. Šķiet, ka datorizētā sistēma atvieglo, bet dzīvē tā visu sarežģī, jo mēs ikdienā ar datoriem nestrādājam,” ikdienas problēmu izklāsta V.Dolmane un min piemēru, kā iesniegusi pieteikumu, lai saņemtu atlīdzību par vaislas govju apdrošināšanu. Visu izdarījusi, kā iepriekšējos gados, bet izrādījies, ieviesta kārtējā inovācija, pārskats mainījies. “Var vien apbrīnot Lauku atbalsta dienesta darbinieces, kuras gatavas sēdēt blakus un palīdzēt,” saka zemniece. V.Dolmane.

Jāskaidro, kā saimnieko

Vidzemes Tehnoloģiju un dizaina tehnikuma pasniedzēja Ri­gonda Prīse māca audzēkņiem par bioloģisko lauksaimniecību.    “Mā­­­­­cību materiālu nav, pati braucu mācīties, lai saprastu reālo situāciju. Ir daudz sīkumu, ar kuriem sastopamies jau tagad, kaut vai lai izaudzētu mazdārziņā sev nepieciešamo. Piemēram, deficīts ir kūtsmēsli, jo lielajās fermās ir tikai šķidrais mēslojums,” stāsta R.Prīse.

Biedrību “GreenFest” un “Zaļais zars” valdes locekle Liene Klišāne uzsver, ka, protams, ekonomiskās intereses un valsts labklājība ir svarīga, bet ir jābūt līdzsvaram. “Kaut mērķis ir zaļais kurss, atbalsts nosvēries par labu    konvencionālajai saimniekošanai. Ne vienmēr lauksaimniecība nesīs peļņu, tā ir ģimenes dzīvesveids. Jācer, ka jaunie lauksaimnieki iesaistīsies un ne tikai pratīs saimniekot, bet arī izmantot jaunās iespējas un tehnoloģijas. Zemnie­kam ir jākooperējas, bet katrs iedzīvotājs mazo saimniecību var atbalstīt, pērkot tajā izaudzēto, saražoto,” viedokli pauž L.Klišāne un atgādina, ka aktīviem cilvēkiem jānes ideja par bioloģisko saimniekošanu, par tās ilgt­spēju.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Mazajam liepēnietim Kārlim īpaša uzmanība

00:00
22.07.2024
24

Vidzemes slimnīcā sagaidīts šī gada 400. bērniņš – puisītis Kārlis, kurš piedzimis liepēniešu ģimenei, informēja Vidzemes slimnīcā. Pasauli satikt Kārlis ieradās 10. jūlijā plkst. 11:52, mazulis dzimšanas brīdī svēra 3020 g un bija 51 cm garš. Tā kā arī abiem vecākiem – Kristiānai un Kristiānam – vārds sākas ar K, arī jaundzimušajam dots vārds, kas […]

Dienestu posteņiem būs ērtākas telpas

00:00
21.07.2024
29

Lai uzlabotu ēkas energoefektivitāti, aktīvi noris būvdarbi pašvaldības ēkā Brāļu Kaudzīšu ielā 9, Jaunpiebalgā. Ēkā atrodas Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Jaunpiebalgas postenis. Darbi jau no pirmajām dienām pavasara beigās sokas raiti, vērtē Jaunpiebalgas apvienības pārvaldes vadītāja Dace Bišere-Valdemiere. Ja atklājas kādas problēmas, tām ātri rod risinājumu: “Bet jāteic, […]

Sirsnīgi un priecīgi nosvin Cēsu pansionāta jubileju

00:00
20.07.2024
57

Ar dziesmām, dejām, pansionāta jeb namiņa, kā iestādi dēvē darbinieki un iemītnieki, atmiņu stāstiem, svētku torti, daudziem sveicieniem, laba vēlējumiem, atzinības rakstiem un pateicībām aizvadīta Cēsu pilsētas pansionāta 30. jubileja. Svinot dienu, kad pirms 30 gadiem pašvaldības pansionāts pārcēlās no Glūdas kalna uz Cīrulīšiem, kopā ar iestādē dzīvojošajiem bija esošie un bijušie darbinieki, kādreizējie lēmumu […]

Sportiskā ģimenes diena Rīdzenē

00:00
19.07.2024
29

Ģimenes sporta dienā “Pilna laime, kad sporto saime!” Vaives pagasta Rīdzenē biedrība “Kiwanis Cēsis” otro gadu pulcināja vietējā un tuvējo pagastu iedzīvotājus aktīvi izkustēties. Uz pasākumu bija ieradies ap simt cilvēku. Ikviens varēja piedalīties skrējienā, mest šautriņas, spēlēt volejbolu, galda tenisu, kā arī dažādas lielformāta un neierastākas izklaidējošas spēles, būt kopā un noslēgumā ēst uz […]

Raunā Dziesmu svētkos svin Cimzes jubileju

00:00
19.07.2024
37

Raunā pie novadnieka Jāņa Cimzes pieminekļa dienas gaitā sagūla ziedu paklājs, bet brīvdabas estrādē izskanēja viņa 210.jubilejai veltītais koru koncerts “Rotā Dziesma”. Tā raunēnieši un astoņu kolektīvu dziedātāji godināja latviešu kora mūzikas pamatlicēju. Vai nu dienas gaitā mēģinājumos    pāri Raunai izskanējušās dziesmas, vai    vēlēšanās dzirdēt Raunas Dziesmu svētku kori, vai, iespējams, cita iemesla […]

Amatas apvienības svētkos ceļ godā pļaušanu ar izkapti

00:00
18.07.2024
151

Nītaurē tikās pieci pagasti, kas savulaik veidoja Amatas novadu, tagad svinot apvienības svētkus. Bija daudz aizraujošu atrakciju un koncertu, bet zīmīgākais notikums – nītaurieši uzspodrināja senāk laukos neaizstājamās prasmes, proti, rīkoties ar izkapti. “Pļaušanai ar izkapti Nītaurē ir tradīcijas. Nītaurieši gan bijuši labākie Latvijas čempionātā pļaušanā, gan paši bijuši šo sacensību rīkotāji,” stāsta Nītaures kultūras […]

Tautas balss

Prieks par sakārtoto un skaisto ielu

17:29
15.07.2024
29
Cēsniece O. raksta:

“Cēsīs, atjaunotajā Bērzaines ielas posmā, ierīkoti glīti soliņi un atkritumu urnas, apkārtne tīra. Jauki tur piesēst. Bērzaines iedzīvotāji beidzot ir ieguvēji. Labi sakārtota gan Gaujas, gan Bērzaines iela. Par to prieks,” pārdomās dalījās seniore, cēsniece O.

Haoss ar pasažieru pārvadājumiem

17:28
15.07.2024
23
Lasītājs J. raksta:

“Ik pa brīdim parādās ziņas, ka nav skaidrs, kas mūspusē nodrošinās sabiedriskā transporta pakalpojumus. Valsts pasūtījumā ar līgumiem un pārsūdzībām tāds juceklis, ka neviens no malas netiek skaidrībā. Jūnija nogalē pakalpojumu atļāva veikt CATA, bet tikai līdz gada beigām. Taču nav dzirdams, ko atbildīgie dara, lai sajukums neturpinātos. Nesaprotu, kā Satiksmes ministrija pieļauj tādu bardaku,” […]

Nevar sagaidīt

16:55
15.07.2024
17
Piebaldzēns raksta:

“Sola un sola, ka Jaunpiebalgā drīz būs gatavs pansionāts, bet kā nav, tā nav. Gan jau vainojami būvnieki, bet žēl, ka vietējai varai nav nekādu iespēju procesu pasteidzināt. Tur būtu gan darba vietas vietējiem, gan pagastā apgrozītos vairāk cilvēku, proti, pie pansionāta iemītniekiem brauktu ciemos tuvinieki, draugi. Tirgotājiem būtu lielāks apgrozījums,” pārdomās dalījās piebaldzēns.

Botāniskais dārzs pilsētas centrā

16:54
15.07.2024
23
Cēsnieks O. raksta:

“Gāju Cēsīs pa Rīgas ielu, mani uzrunāja tūristi, ārzemnieki. Lūdza padomu, kā aizbraukt uz Līgatni, jautāja par Cēsīm. Un prasīja, kā var iekļūt Rīgas ielas botāniskajā dārzā. Jā, tur īpašums, kura adrese ir Rīgas iela 41, aizaudzis ar kokiem, krūmiem. No ielas to nodala dēļu žogs, gājējus šī vieta netraucē, bet iebraucējiem rada dīvainu iespaidu,” […]

Trūkst inženieru

10:49
09.07.2024
30
J. raksta:

“Ziņās televīzijā stāsta, ka Latvijā trūkst augsti kvalificētu speciālistu mežsaimniecībā un lauksaimniecībā. Jau labi zinām, ka trūkst arī celtniecības inženieru, elektroinženieru un līdzīgu profesiju speciālistu. Te nu esam nonākuši ar savu izglītības sistēmu. Ja bērnam skolā neiemāca rēķināt, ja viņš neapgūst fizikas, ķīmijas pamatus, tad vēlāk, protams, neizvēlas studēt inženierzinātnes, profesijas, kas saistītas ar matemātiku, […]

Sludinājumi