Svētdiena, 23. jūnijs
Vārda dienas: Līga

Bio saimniecību skaits rūk

Sarmīte Feldmane
00:00
06.12.2023
8
Biols 4

Sākoties jaunajam Eiropas Savienības plānošanas periodam, bioloģisko saimniecību zemniekiem neskaidrību daudz gan par prasībām, kas jāizpilda, lai saņemtu atbalsta maksājumus, gan to, kā saimniekot. Pilnā zāle seminārā “Bioloģiskā lauksaimniecība pārmaiņu laikā”, kas notika Drabešu pagastā, to apstiprināja.

Par to, ka bioloģisko saimniecību skaits samazinās, ikdienā pārliecinās SIA “Sertifikācijas un testēšanas centrs”    eksperti.

“Darba ir mazāk. Šis zemniekiem ir šaubu periods. Sākas jaunais plānošanas periods, jāuzņemas jaunas saistības pieciem gadiem.    Gados vecāki zemnieki atsakās no bioloģiskās saimniekošanas,    jauni nāk vietā,” stāsta vecākā eksperte Anita Rābante, bet kolēģe Līga Bērziņa-Namniece piebilst, ka zemniekiem jāprot izmantot jaunās tehnoloģijas gan saimniecībās, gan kārtojot formalitātes ar iestādēm. Ekspertes atzīst, ka pirmoreiz orientēties ekoshēmās nav viegli.

“Ja zemnieki, kuri atteikušies no bioloģiskās saimniecības statusa, atkal to vēlēsies, būs jāiziet pār­ejas periods,” atgādina vecākā eksperte Aiga Krūmiņa.

Par naudu jācīnās

Latvijas Bioloģiskās lauksaimniecības asociācijas valdes priekšsēdētājs Gustavs Norkārklis    atgādina, ka zemnieku saimniecības ir ļoti dažādas – ir lielas un mazas, darbojas dažādās nozarēs un reģionos, katrai savas intereses. “Paši atbalsta sistēmu izveidojām, ne Eiropas Komisija. Sistē­mas izstrādē piedalījās arī lauksaimnieku organizācijas. Pašrei­zējos nosacījumos vēl kaut ko varēs izmainīt, bet kopumā līdz 2027.gadam tā būs jādzīvo,” saka G.Nor­kārklis un uzsver, ka asociācija centusies aizstāvēt bioloģiskos zemniekus, pārliecināt ministriju, ka nav pareizi samazināt atbalstu. “Sarunas turpinās, vēl valdībai jāpieņem lēmumi. Prasības tiek kaut nedaudz mainītas. Mēs arī vēlamies, lai bioloģiskajām saimniecībām sedz kaut sertifikācijas izmaksas,” pastāsta G.Nor­kārklis un arī uzsver, ka bioloģisko saimniecību skaits samazinās ne tikai Latvijā, tas notiek arī kaimiņvalstīs.

Prasības palielinās, atbalsts samazinās

“Nespējam apgūt vienas prasības, kad jau kas cits. Kopējās Eiropas lauksaimniecības plāns atkal ir atvērts, būs izmaiņas. Lai mūs nebaro ar ilūzijām par zaļo kursu, ja atbalsts bioloģiskajām saimniecībām samazinās, bet prasības palielinās,” stāsta Zaubes pagasta zemnieku saimniecības “Atēnas” pārstāve Aelita Runce.    Šī vasara arī viņas saimniecībai bijis pamatīgs pārbaudījums, kā saimniekot tālāk, jautājumu daudz. Ap 350 gaļas lopu ganāmpulkam    vajag vairāk nekā    3000 ruļļu barības, sagatavoti ap 2000. Neizauga arī labība, kad bija skaidrs, ka ražas nebūs, tā satīta lopbarības ruļļos.

A.Runce vērtē, ka valdības atbalsts par sausuma zaudējumiem tiek slavēts, bet noteikumi, lai to saņemtu, neatbilst reālai situācijai. “Tiek vērtēts, vai ienākumi samazinājušies. Taču lopkopības saim­niecībām nācās pārdot liellopus, saprotot, ka nepietiks barības. Un tātad ienākumi tajā periodā nesamazinājās, kaut turpmākajai saimniekošanai tika iecirsts liels robs.

Sajūta, ka tie, kuri izstrādā noteikumus, dzīvo citā pasaulē. ES atbalsta pamatmaksājuma nosacījums bioloģiskajām saimniecībām, ka jābūt    vienai    liellopa vienībai uz hektāru. Vai Vidzemē no hektāra var pabarot liellopu, ja    80 procenti barības jāsaražo savā saimniecībā?” pārdomās dalās zemniece.
“Ganāmpulku samazināsim, brāķēsim, citas iespējas nav. Diemžēl neizpildīsim viena projekta, ko īstenojam, nosacījumus, kurā paredzēts, ka saimniecībā būs    320 liellopi, bet varētu būt ap 250,” stāsta zaubēniete. Pat­laban saimniecībā tiek būvēta kūts, lai ziemā visi gaļas lopi būtu zem jumta. “Nevar zemnieks, kurš strādā, izsekot līdzi visām pārmaiņām.    Bijām palaiduši garām, ka jau 2021.gadā pieņemti noteikumi, ka bioloģiskām saimniecībām ziemā lopiem jānodrošina mītne ar vismaz trim sienām. Līdz šim tas bija ieteikums, tagad obligāti. Vai mītne atmaksāsies, laiks rādīs,” stāsta A.Runce un uzsver, ka saimniekot un nopelnīt kļūst aizvien sarežģītāk.

Veselīgas vides saimniecības “Lielkrūzes” saimniece Valentīna Dolmane  atklāj, ka grib saprast dažādās iespējas, kādas piedāvā bioloģiskajām saimniecībām. “Vien­mēr zaļā gaisma bijusi intensīvajiem lauksaimniekiem. Kaut vārdos ejam uz zaļo kursu, aizvien nevaram sagaidīt, kad bioloģiski strādājošie zemnieki saņems tādu atbalstu, kādu pelnījuši,” saka jaunpiebaldzēniete un uzsver, ka gadu gaitā    iemācījusies – visas    problēmas jārisina pašiem. Viņa vērtē, ka aizvien grūtāk ir aizpildīt dažādus dokumentus. “Senioriem tas nav pa spēkam. Patērējam nesamērīgi daudz laika, bez konsultanta palīdzības neiztikt. Šķiet, ka datorizētā sistēma atvieglo, bet dzīvē tā visu sarežģī, jo mēs ikdienā ar datoriem nestrādājam,” ikdienas problēmu izklāsta V.Dolmane un min piemēru, kā iesniegusi pieteikumu, lai saņemtu atlīdzību par vaislas govju apdrošināšanu. Visu izdarījusi, kā iepriekšējos gados, bet izrādījies, ieviesta kārtējā inovācija, pārskats mainījies. “Var vien apbrīnot Lauku atbalsta dienesta darbinieces, kuras gatavas sēdēt blakus un palīdzēt,” saka zemniece. V.Dolmane.

Jāskaidro, kā saimnieko

Vidzemes Tehnoloģiju un dizaina tehnikuma pasniedzēja Ri­gonda Prīse māca audzēkņiem par bioloģisko lauksaimniecību.    “Mā­­­­­cību materiālu nav, pati braucu mācīties, lai saprastu reālo situāciju. Ir daudz sīkumu, ar kuriem sastopamies jau tagad, kaut vai lai izaudzētu mazdārziņā sev nepieciešamo. Piemēram, deficīts ir kūtsmēsli, jo lielajās fermās ir tikai šķidrais mēslojums,” stāsta R.Prīse.

Biedrību “GreenFest” un “Zaļais zars” valdes locekle Liene Klišāne uzsver, ka, protams, ekonomiskās intereses un valsts labklājība ir svarīga, bet ir jābūt līdzsvaram. “Kaut mērķis ir zaļais kurss, atbalsts nosvēries par labu    konvencionālajai saimniekošanai. Ne vienmēr lauksaimniecība nesīs peļņu, tā ir ģimenes dzīvesveids. Jācer, ka jaunie lauksaimnieki iesaistīsies un ne tikai pratīs saimniekot, bet arī izmantot jaunās iespējas un tehnoloģijas. Zemnie­kam ir jākooperējas, bet katrs iedzīvotājs mazo saimniecību var atbalstīt, pērkot tajā izaudzēto, saražoto,” viedokli pauž L.Klišāne un atgādina, ka aktīviem cilvēkiem jānes ideja par bioloģisko saimniekošanu, par tās ilgt­spēju.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Svētīgus Jāņus!

00:00
23.06.2024
22

Es sasēju lielu sieru,Jāņu dienas gaidīdama;Jāņu dienu izdalījuPa maziemi gabaliem. Nākat šurpu, Jāņa bērni,Nākat lieli, nākat mazi;Lieliem došu alu dzerti,Maziem siera gabaliņu. Nelīst lietus, nelīst lietus,Šodien lietus nevajaga,Salīs manas Jāņu zāles,Salīs paši Jāņu bērni. Brauc, Jānīti, nu uz Rīgu,Nu mēs tevi pavadām;Nāc atkal citu gadu,Tad mēs tevi gaidīsim.

Saules un ēnas saspēle dzīves norisēs un svētkos

00:00
22.06.2024
40

Mārsnēnos Priekuļu apvienības svētkos “MārsnĒNAS – GaismĒNAS” zumēja kā bišu stropā – dienā centrā uzstājās mākslinieciskie kolektīvi, notika radošās darbnīcas, apvienības pagastu amatierteātru izrādes. Svētkus šogad rotāja moto: “Ja ir ēna, tad kaut kur ir arī Saule.” Saule ir arī Priekuļu apvienības logo zīme, tā simbolizē gaismu un siltumu, bet ēna veldzē un atvēsina, un […]

Pieejamība kā iespēja

00:00
21.06.2024
47

Pietrūkst kopīga redzējuma, kā jāveido dabas takas un dabas objekti, lai tie būtu pieejami ikvienam – ne tikai cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, bet arī māmiņām ar bērniem ratiņos vai vecāka gadagājuma ļaudīm,kuriem pastaigai nepieciešams līdzenāks ceļš un vairāk soliņu, kur piesēst, lai pastaigas laikā atpūstos. Tā, izpētot vides pieejamību kultūras mantojuma objektu, dabas taku, ēdināšanas […]

Jāatgādina, lai neatkārtotos

00:00
20.06.2024
55

14.jūnijs šogad bija lietains. Saule slēpās aiz asaru pielietiem mākoņiem, kad daudzviet Latvijā pieminēja 1941.gada represijās svešumā izvestos. Jaunraunā komunistiskā terora upuru piemiņas vietā priekulieši atcerējās uz Sibīriju aizvestos jaunrauniešus, tos, kuri neatgriezās. “Lasot atmiņas par to nakti, kad pārtrūka daudzu Latvijas iedzīvotāju dzīve, nevar palikt vienaldzīgs. Un nekur nepazūd jautājumi – par ko, kāpēc. Šodien […]

Aizvadītajā diennaktī vairākas sadursmes

14:33
19.06.2024
60

Aizvadītajā diennaktī Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā saņemta informācija par 94 gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības policijā vai konstatēts, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Reģistrēti 12 ceļu satiksmes negadījumi, kur vienā gadījumā viena cietusi persona. Ceļu satiksmes jomā pieņemti 93 administratīvā pārkāpuma lēmumi, tajā skaitā 34 par ātruma pārsniegšanu, kā arī divos gadījumos […]

Ugunsdzēsējiem glābējiem Vidzemē septiņi izsaukumi

14:30
19.06.2024
32

Aizvadītajā diennaktī, laika posmā no šī gada 18. jūnija plkst. 6.30 līdz 19. jūnija plkst. 6.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Vidzemes reģiona pārvalde saņēma septiņus izsaukumus – divus uz ugunsgrēku dzēšanu, četrus uz glābšanas darbiem un viens izsaukums bija maldinājums. Vakar īsi pēc pusdienām ugunsdzēsēji saņēma izsaukumu uz Smiltenes novada Smiltenes pagastu, kur pēc ceļu satiksmes negadījuma bija […]

Tautas balss

Zināšanas, kas vajadzīgas katram

17:05
18.06.2024
17
Lasītāja G raksta:

“Pagājušajā nedēļā Valmierā ikviens varēja uzzināt un arī praktiski pamācīties, kas tieši darāms krīzes situācijās. Aizsardzības ministrija rīkoja dienu “Bruņojies ar zināšanām”, kur speciālisti tikās ar iedzīvotājiem. Tāds pasākums bija pavisam 14 pilsētās Latvijā, bet mūsu valstī taču ir daudz vairāk pilsētu un visās dzīvo cilvēki, visur vajadzīgas šādas zināšanas, īpaši jau šajā situācijā, kurā […]

Svētkus sarīko pati kopiena

23:01
13.06.2024
22
Svētku apmeklētāja raksta:

“Skujenē bija ļoti skaisti pašu pagasta iedzīvotāju rīkoti svētki. Tur varēja baudīt gan koncertus, gan pamieloties ar vietējo gatavotiem gardumiem, gan redzēt daudz ko citu. Lieliski, ka ir uzņēmīgi, rosīgi cilvēki, kas darbojas savā un citu labā,” ar gandarījumu sacīja svētku apmeklētāja.

Prieks par atjaunoto ielu

23:00
13.06.2024
31
Bērzaines iedzīvotāja raksta:

“Braucu Cēsīs pa jauno Bērzaines ielu un priecājos, cik tā skaista! Tiešām gandarījums, ka atrasta nauda un veikta tik vērienīga pārbūve. Tagad sakārtos Emīla Dārziņa ielu, tad vēl vajadzētu sakārtot to Bērzaines ielas atlikušo daļu, kas ved līdz Gaujas ielai, tad šī apkaime būtu vienkārši fantastiska. Bet laikam jau jāsaprot, ka visu tūlīt nevar gribēt,” […]

Kas par maksu, kas bez maksas

22:59
13.06.2024
25
Lasītājs J. raksta:

“Lasu un domāju, kā tā, uz Cēsu kauju jubilejas koncertu, kur uzstājas vietējie dejotāji, jāpērk biļete, bet Igaunijas mūziķu koncertu varēs klausīties bez maksas. Vai tā ir mūsu paš­valdības godīga attieksme pret iedzīvotājiem,” neapmierinātību pauda lasītājs J.

Senioriem grūti izstaigāt lielus attālumus

22:58
13.06.2024
40
Cēsniece raksta:

“Cēsīs, Palasta un Gaujas iekas krustojumā pie muzeja krātuves, bija soliņš, kur bija ērti mirkli atpūsties, sakārtot pirkumus pēc iznākšanas no “Maxima” veikala un doties kājām mājās. Tagad soliņa vairs nav. Žēl, ka tas noņemts, nepadomājot par vecajiem cilvēkiem, kuriem grūti izstaigāt lielus attālumus, turklāt ar pirkumu maisiņiem rokās. Kopumā pilsētā ir pārāk maz soliņu. […]

Sludinājumi