Sestdiena, 27. jūlijs
Vārda dienas: Marta, Dita, Dite

Bio saimniecību skaits rūk

Sarmīte Feldmane
00:00
06.12.2023
8
Biols 4

Sākoties jaunajam Eiropas Savienības plānošanas periodam, bioloģisko saimniecību zemniekiem neskaidrību daudz gan par prasībām, kas jāizpilda, lai saņemtu atbalsta maksājumus, gan to, kā saimniekot. Pilnā zāle seminārā “Bioloģiskā lauksaimniecība pārmaiņu laikā”, kas notika Drabešu pagastā, to apstiprināja.

Par to, ka bioloģisko saimniecību skaits samazinās, ikdienā pārliecinās SIA “Sertifikācijas un testēšanas centrs”    eksperti.

“Darba ir mazāk. Šis zemniekiem ir šaubu periods. Sākas jaunais plānošanas periods, jāuzņemas jaunas saistības pieciem gadiem.    Gados vecāki zemnieki atsakās no bioloģiskās saimniekošanas,    jauni nāk vietā,” stāsta vecākā eksperte Anita Rābante, bet kolēģe Līga Bērziņa-Namniece piebilst, ka zemniekiem jāprot izmantot jaunās tehnoloģijas gan saimniecībās, gan kārtojot formalitātes ar iestādēm. Ekspertes atzīst, ka pirmoreiz orientēties ekoshēmās nav viegli.

“Ja zemnieki, kuri atteikušies no bioloģiskās saimniecības statusa, atkal to vēlēsies, būs jāiziet pār­ejas periods,” atgādina vecākā eksperte Aiga Krūmiņa.

Par naudu jācīnās

Latvijas Bioloģiskās lauksaimniecības asociācijas valdes priekšsēdētājs Gustavs Norkārklis    atgādina, ka zemnieku saimniecības ir ļoti dažādas – ir lielas un mazas, darbojas dažādās nozarēs un reģionos, katrai savas intereses. “Paši atbalsta sistēmu izveidojām, ne Eiropas Komisija. Sistē­mas izstrādē piedalījās arī lauksaimnieku organizācijas. Pašrei­zējos nosacījumos vēl kaut ko varēs izmainīt, bet kopumā līdz 2027.gadam tā būs jādzīvo,” saka G.Nor­kārklis un uzsver, ka asociācija centusies aizstāvēt bioloģiskos zemniekus, pārliecināt ministriju, ka nav pareizi samazināt atbalstu. “Sarunas turpinās, vēl valdībai jāpieņem lēmumi. Prasības tiek kaut nedaudz mainītas. Mēs arī vēlamies, lai bioloģiskajām saimniecībām sedz kaut sertifikācijas izmaksas,” pastāsta G.Nor­kārklis un arī uzsver, ka bioloģisko saimniecību skaits samazinās ne tikai Latvijā, tas notiek arī kaimiņvalstīs.

Prasības palielinās, atbalsts samazinās

“Nespējam apgūt vienas prasības, kad jau kas cits. Kopējās Eiropas lauksaimniecības plāns atkal ir atvērts, būs izmaiņas. Lai mūs nebaro ar ilūzijām par zaļo kursu, ja atbalsts bioloģiskajām saimniecībām samazinās, bet prasības palielinās,” stāsta Zaubes pagasta zemnieku saimniecības “Atēnas” pārstāve Aelita Runce.    Šī vasara arī viņas saimniecībai bijis pamatīgs pārbaudījums, kā saimniekot tālāk, jautājumu daudz. Ap 350 gaļas lopu ganāmpulkam    vajag vairāk nekā    3000 ruļļu barības, sagatavoti ap 2000. Neizauga arī labība, kad bija skaidrs, ka ražas nebūs, tā satīta lopbarības ruļļos.

A.Runce vērtē, ka valdības atbalsts par sausuma zaudējumiem tiek slavēts, bet noteikumi, lai to saņemtu, neatbilst reālai situācijai. “Tiek vērtēts, vai ienākumi samazinājušies. Taču lopkopības saim­niecībām nācās pārdot liellopus, saprotot, ka nepietiks barības. Un tātad ienākumi tajā periodā nesamazinājās, kaut turpmākajai saimniekošanai tika iecirsts liels robs.

Sajūta, ka tie, kuri izstrādā noteikumus, dzīvo citā pasaulē. ES atbalsta pamatmaksājuma nosacījums bioloģiskajām saimniecībām, ka jābūt    vienai    liellopa vienībai uz hektāru. Vai Vidzemē no hektāra var pabarot liellopu, ja    80 procenti barības jāsaražo savā saimniecībā?” pārdomās dalās zemniece.
“Ganāmpulku samazināsim, brāķēsim, citas iespējas nav. Diemžēl neizpildīsim viena projekta, ko īstenojam, nosacījumus, kurā paredzēts, ka saimniecībā būs    320 liellopi, bet varētu būt ap 250,” stāsta zaubēniete. Pat­laban saimniecībā tiek būvēta kūts, lai ziemā visi gaļas lopi būtu zem jumta. “Nevar zemnieks, kurš strādā, izsekot līdzi visām pārmaiņām.    Bijām palaiduši garām, ka jau 2021.gadā pieņemti noteikumi, ka bioloģiskām saimniecībām ziemā lopiem jānodrošina mītne ar vismaz trim sienām. Līdz šim tas bija ieteikums, tagad obligāti. Vai mītne atmaksāsies, laiks rādīs,” stāsta A.Runce un uzsver, ka saimniekot un nopelnīt kļūst aizvien sarežģītāk.

Veselīgas vides saimniecības “Lielkrūzes” saimniece Valentīna Dolmane  atklāj, ka grib saprast dažādās iespējas, kādas piedāvā bioloģiskajām saimniecībām. “Vien­mēr zaļā gaisma bijusi intensīvajiem lauksaimniekiem. Kaut vārdos ejam uz zaļo kursu, aizvien nevaram sagaidīt, kad bioloģiski strādājošie zemnieki saņems tādu atbalstu, kādu pelnījuši,” saka jaunpiebaldzēniete un uzsver, ka gadu gaitā    iemācījusies – visas    problēmas jārisina pašiem. Viņa vērtē, ka aizvien grūtāk ir aizpildīt dažādus dokumentus. “Senioriem tas nav pa spēkam. Patērējam nesamērīgi daudz laika, bez konsultanta palīdzības neiztikt. Šķiet, ka datorizētā sistēma atvieglo, bet dzīvē tā visu sarežģī, jo mēs ikdienā ar datoriem nestrādājam,” ikdienas problēmu izklāsta V.Dolmane un min piemēru, kā iesniegusi pieteikumu, lai saņemtu atlīdzību par vaislas govju apdrošināšanu. Visu izdarījusi, kā iepriekšējos gados, bet izrādījies, ieviesta kārtējā inovācija, pārskats mainījies. “Var vien apbrīnot Lauku atbalsta dienesta darbinieces, kuras gatavas sēdēt blakus un palīdzēt,” saka zemniece. V.Dolmane.

Jāskaidro, kā saimnieko

Vidzemes Tehnoloģiju un dizaina tehnikuma pasniedzēja Ri­gonda Prīse māca audzēkņiem par bioloģisko lauksaimniecību.    “Mā­­­­­cību materiālu nav, pati braucu mācīties, lai saprastu reālo situāciju. Ir daudz sīkumu, ar kuriem sastopamies jau tagad, kaut vai lai izaudzētu mazdārziņā sev nepieciešamo. Piemēram, deficīts ir kūtsmēsli, jo lielajās fermās ir tikai šķidrais mēslojums,” stāsta R.Prīse.

Biedrību “GreenFest” un “Zaļais zars” valdes locekle Liene Klišāne uzsver, ka, protams, ekonomiskās intereses un valsts labklājība ir svarīga, bet ir jābūt līdzsvaram. “Kaut mērķis ir zaļais kurss, atbalsts nosvēries par labu    konvencionālajai saimniekošanai. Ne vienmēr lauksaimniecība nesīs peļņu, tā ir ģimenes dzīvesveids. Jācer, ka jaunie lauksaimnieki iesaistīsies un ne tikai pratīs saimniekot, bet arī izmantot jaunās iespējas un tehnoloģijas. Zemnie­kam ir jākooperējas, bet katrs iedzīvotājs mazo saimniecību var atbalstīt, pērkot tajā izaudzēto, saražoto,” viedokli pauž L.Klišāne un atgādina, ka aktīviem cilvēkiem jānes ideja par bioloģisko saimniekošanu, par tās ilgt­spēju.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Izrāda senču mantojuma pūra lādes

00:00
27.07.2024
5

Pie Stalbes Tautas nama otro gadu tika rādīts, kas glabājas pagasta dzimtu pūra lādēs. Ikviens bija aicināts neturēt sveci zem pūra un muzikālās noskaņās dalīties ar senču atstāto mantojumu un arī ar paša darināto. Pasākumā bija skatāmi daudzi krāšņi zeķu un cimdu pāri, tamborētas endzetes spilvendrānām, izšūti dekoratīvie spilveni, grīdceliņi un citi rokdarbi. Par katru […]

Turpinās sadarbība Vācu kapu kopšanā

00:00
26.07.2024
22

Cēsīs viesojās Bundesvēra Rezervistu apvienības Tīringenas nodaļas Gēras sekcijas pārstāvis atvaļinātais feldfēbelis Marcels Herbsts. Pirms desmit gadiem Latvijas Brāļu kapu komitejas un vācu Karavīru kapu kopšanas apvienības “Volksbund” kopā ar Bundesvēra Rezervistu apvienības Tīringenas nodaļas Gēras sekcijas biedriem rīkoja Latvijas Zemessardzes un vācu karavīru kapu sakopšanas talku Cēsu Vācu kapos, šajos gados par kapu kopšanu […]

Vakar Gulbenes novadā divas automašīnu zādzības

09:39
25.07.2024
231

Aizvadītajā diennaktī Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā saņemta informācija par 66 gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības policijā vai konstatēts, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Reģistrēti 14 ceļu satiksmes negadījumi, kur divos gadījumos kopumā cietušas divas personas. Ceļu satiksmes jomā pieņemti 116 administratīvā pārkāpuma lēmumi, tajā skaitā 60 par ātruma pārsniegšanu. NODARĪJUMI PRET ĪPAŠUMU […]

Kas mežā, tas tirgū

00:00
25.07.2024
59

Darba dienās Cēsu tirgū rimta dzīvība. Āra teritorijā dārzeņi, ogas, meža veltes. Pāris tirgotāju piedāvā gailenes. Cena no četriem eiro par litra trauciņu, ir arī mellenes, lācenes par astoņiem eiro. Jānis no Pārgaujas mežiem atvedis gailenes un mellenes. “Iegāju mežā un iznesu trīs spaiņus gaileņu,” pasmej Jānis un uzsver, ka īsts sēņotājs atradīs sēnes arī […]

Dzimtas likteņstāsts grāmatā

06:06
24.07.2024
34

Diena mākslai “Vieta, kur pagātnes satiekas ar šodienu” Zosēnu pagasta Skrāģu krogā veltīta divdesmit pieciem gadiem kopš sestajiem Piebalgas kultūras svētkiem Zosēnos un operas “Baņuta” libreta autora Artura Krūmiņa un komponista Alfrēda Kalniņa 145. dzimšanas dienai. Mākslas dienā tika atvērta arī Ilzes Būmanes grāmata “Piebal­dzēns ar pasaules apvārsni” par Artura Krūmiņa dzimtas likteņstāstu. Gan pats […]

Vai dzima tradīcija? Cēsu jubilejai Svētku koris, kurā ap simts dziedātāju

00:00
24.07.2024
83

Latvietim svētki bez dziedāšanas nav svētki. Kur nu vēl cēsniekiem Cēsu 818.dzimšanas dienā. Bija skaidrs, ka bez koriem neiztikt, bet koris var būt daudz plašāks. Un tika aicināts ikviens, kurš grib dziedāt. Diriģente Marika Slotina-Brante kopā ar instrumentālā ansambļa vadītāju Emīlu Zilbertu izraudzījās pazīstamas dziesmas: tautasdziesmas, dziesmas teātra izrādēm un kino, šlāgerus un citu no […]

Tautas balss

Varbūt jāalgo ārzemnieki

11:11
25.07.2024
65
Seniors raksta:

“Kad beidzot būs skaidrība par nodokļiem, tos cels vai ne! Darba grupa strādāja divus gadus, visi taču saņēma darba samaksu, vai tiešām nav nekāda saprotama rezultāta? Ja jau paši netiekam galā, tad lai labāk maksā citu valstu ekspertiem,” bija neapmierināts seniors.

Vajadzīgs veloceliņš uz Ninieri

11:10
25.07.2024
27
Riteņbraucēja raksta:

“No Cēsīm uz Līviem uzbūvēts labs veloceliņš. Tāds ir arī uz Priekuļiem. Taču daudzi cēsnieki vasarā ar divriteņiem brauc uz Niniera ezeru. Arī uz turieni vajadzētu veloceliņu, cilvēki to tiešām bieži izmantotu. Ninierī peldas ne tikai vasarās, daudzi to dara visu gadu. Protams, ziemā jau ar velosipēdu nebrauksi, bet pavasarī var sākt diezgan agri, un […]

Tīrumam apkārt ziedošs žogs

11:09
24.07.2024
21
Anda raksta:

“Zemnieki nav apmierināti un uzskata, ka ir muļķīgi apkārt laukiem atstāt neapstrādātu joslu. Viņiem taisnība, ka tā ir nezāļu audzēšanai. Nesen ceļmalā upes krastā redzēju dzeltenu labības lauku, un ap to visapkārt platā joslā zied puķu spriganes. Tās kā dzīvžogs apņēmis tīrumu. Vai tā ir prātīga saimniekošana! Puķu spriganes jau tā izplatās kā neapturama sērga. […]

Vai Baltijas ceļš aizmirsts?

12:07
23.07.2024
32
1
J. raksta:

“Visur dzirdu tikai par svētkiem, par Cēsu, Pārgaujas, Vecpiebalgas un citiem. Cēsīs uz svētkiem nezin kāpēc pat uzaicināts Livonijas ordeņa mestra Pletenberga radinieks. Bet kāda tur radniecība, ja pagājis pus gadu tūkstotis, kopš Pletenbergs sēdēja ordeņa pilī Cēsīs. Un nez vai vietējiem iedzīvotājiem bija no tā kāds labums. Taču šoreiz ne par to. Mani pārsteidz, […]

Lielā politika rada bažas

11:05
23.07.2024
16
Lasītāja K. raksta:

“Kad klausos par Amerikas prezidenta priekšvēlēšanu kampaņu un to, ko žurnālisti stāsta par Donaldu Trampu, sajūtas nav labas. Ja ASV tiešām Ukrainai vairs nepalīdzēs vai mazāk palīdzēs cīņā ar iebrucēju, Krievija jutīsies vēl varenāka. Ja sāksies sarunas par kara apturēšanu uz Ukrainai atņemto teritoriju rēķina, kur garantija, ka Krievija līdzīgu taktiku neturpinās citās kaimiņu valstīs? […]

Sludinājumi