Cēsu pašvaldības iespējas apmierināt ģimeņu pieprasījumu pēc vietām bērnudārzos teju katrā desmitgadē mainās, šobrīd Cēsu bērnudārzos trūkst vietu viena, divu un trīs gadu veciem bērniem.
Ģimenes gaidītā iespēja mazulim sākt bērnudārza gaitas ne vienmēr pienāk vēlamajā brīdī. Cēsīs jaundzimušo mazuļu vecāki zina, ka zīdainīti vēlams jau laikus pieteikt rindā uz vietu pilsētas pirmsskolas iestādēs. Daudzi to ievēro un raksta pieteikumu, taču brīdī, kad mātei jāatsāk strādāt algots darbs, ne vienmēr mazajam jau ir vieta bērnudārzā.
Laikā, kad valstī kopumā, tajā skaitā Cēsīs, nevar neko daudz lepoties ar dzimstības pieaugumu, jo iedzīvotāju mirstību grūti pārspēt, Cēsu pašvaldības amatpersonas par vietu bērnudārzos stāsta tā: “Cēsīm ir priecīga ziņa – mums ir bērni. Ne tik priecīga ziņa ir tā, ka šobrīd nespējam nodrošināt vietas pirmsskolas izglītības iestādes visiem bērniem, kuriem tās nepieciešamas.”
Problēmu vairs neatrisina arī tas, ka pirms astoņiem gadiem pilsētā tika uzcelts plašs bērnudārzs. Uz to tika pārcelta viena no mazākajām pirmsskolas izglītības iestādēm ar trīs grupām, kuras spēja uzņemt 60 bērnus. 2009. gadā uzceltā bērnudārza 230 vietas pāris gados piepildījās, tās arī šobrīd ir maksimāli piepildītas. Pa šiem gadiem Cēsu pašvaldība trīs skolās ir izkombinējusi iespējas un finansējusi pirmsskolas grupu izbūvi. Pilsētā skolu un bērnudārzu telpas vairāk iespēju nepiedāvā. Tagad pieņemts lēmums, ka rudenī Cēsu novada pašvaldība pēc valsts noteiktajām prasībām būs izbūvējusi telpas vēl vienai pirmsskolas grupai pilsētas tuvumā – Vaives pagasta Krīvos. Tur darbojas Līvu pamatskola ar pirmsskolu.
Līdzīgu lēmumu – finansēt vēl vienas pirmsskolas grupas telpu izbūvi – pieņēmusi arī Pārgaujas novada pašvaldība. Tas nozīmē, ka arī Cēsu pilsētas otrā pusē – Raiskuma pagasta Auciemā – būs papildu vietas bērnudārzā. Pārgaujas novada pašvaldības izpilddirektore Maruta Drubiņa “Druvai” apstiprināja, ka arī Cēsu ģimeņu nemitīgā interese pēc bērnudārza pakalpojumiem pašvaldību mudinājusi turpināt modernizēt celtni Auciemā, lai izveidotu vēl vienu pirmsskolas grupu. M. Drubiņa darīja zināmu, ka arī Pārgaujas novada ģimeņu pieprasījums pēc vietām pirmsskolā palielinās, tāpēc arī Straupes pamatskolā tiks palielināts vietu skaits pirmsskolā.
Cēsu ģimeņu atvases bērnudārza gaitas mēdz sākt arī citviet piepilsētā – pirmsskolās, kas no pilsētas robežas ir apmēram četru līdz astoņu kilometru attālumā. Tie ir bērnudārzi Līvu, Jāņmuižas un Priekuļu ciematos. Arī Līvos, kur darbojas Amatas novada Drabešu sākumskola ar pirmsskolu, pašvaldība iecerējusi ēku paplašināt.
Priekuļu pirmsskolas izglītības iestādes vadītāja Kristīna Bernāne pēdējā laikā novērojusi, ka cēsnieki Priekuļos bērnudārza pakalpojumus izmanto tikai līdz atvasītes triju gadu vecumam. Nereti šāda izvēle saistīta ar to, ka Priekuļos dzīvo bērna vecvecāki, un viņi, kamēr vecāki vēl darbā, izņem mazuli no bērnudārza un pēcpusdienās pieskata. Pēc trīs gadu vecuma bērnu grupās notiek pārmaiņas, mazajiem cēsniekiem allaž atrodas vietas Cēsu bērnudārzos. Dažkārt Cēsīs, kur ikdienā strādā priekulieši, bērnudārzos sāk gaitas arī Priekuļu ģimeņu bērni.
Cēsu novada pašvaldības Izglītības nodaļas speciāliste Dzintra Kozaka apstiprina, ka stress saistībā ar rindu pilsētas bērnudārzos visbiežāk saistās ar mazuļiem līdz trīs četru gadu vecumam, jo, tos sasniedzot, teju visu ģimeņu pieprasījumi pēc vietām tiek apmierināti. Viņa piebilst, ka rinda pienāk arī ģimenēm, kuras uz laiku atrodas ārzemēs, bet, bērnam paaugoties, vēlas atgriezties Latvijā.
Stresam saistībā ar vietu nodrošināšanu bērnudārzos esot arī patīkamais faktors – ģimenes ar diviem un vairāk bērniem dzīvošanai izraugās Cēsis. Ne viena vien rīdzinieku ģimene tāpēc pametusi Rīgu. Cēsu pašvaldības noteikumi par priekšrocībām, sagaidot rindu uz bērnudārzu, paredz, ka daudzbērnu ģimenes saņems atbalstu vispirms.
Cēsīs pirms pieciem gadiem sāka darbu privāta, vecāku veidota skola ar bērnudārzu – Cēsu Jaunā sākumskola. Kamēr tajā audzēkņu skaits auga, pašvaldība saņēma Izglītības ministrijas atļauju maksāt par bērnudārza pakalpojumu saņemšanu privātai izglītības iestādei gadījumos, ja pašvaldībai nav brīvu vietu savās iestādēs. Skolas dibinātāji lēma, ka šajā mācību gadā visu Ziemeļu ielā izīrēto namu atvēlēs vienīgi bērnudārza vajadzībām, bet sākumskolas klases pārcels citur. Cēsu Jaunā sākumskola kļūst arvien pieprasītāka, un arī tajā sāk pietrūkt vietu jaunākajiem bērniem.
Izglītības nodaļā Cēsīs, kā arī bērnudārzu vadītājām bija līdzīgs sakāmais. “Sastrēgums”, gaidot uz vietām bērnudārzu jaunākajās grupiņās, lielā mērā izveidojies tāpēc, ka mazuļu mammas spiestas ātrāk atgriezties darbā. Daļa mammu nevar iztikt ar valsts piešķirto bērna kopšanas pabalstu, un viņām jākļūst par pelnītājām jau tad, kad mazais sācis staigāt. Ar tik maziem bērniem Cēsīs bērnudārzos neveido lielas grupas ar 20 bērniem. Tās ir mazākas, lai pedagogs un viņa palīgs spēj pārraudzīt bērnus. Trīsgadnieki un vecāki bērni jau darbojas kopā grupās, kurās ir līdz 25 bērniem.
Komentāri