Pirms Cēsu novada domes Izglītības, kultūras un sporta komitejas kārtējās sēdes deputātus pie domes ēkas sagaidīja pikets.
Ap divdesmit dažādu paaudžu cilvēki ceturtdien, 8.februārī, bija ieradušies, lai pārliecinātu deputātus, ka Rāmuļu pamatskola jāsaglabā. Sanākušie plakātos pauda savu viedokli un cerību, ka vietējie politiķi sapratīs, cik skola svarīga.
“Aizslēdzot skolu, tiek aizslēgti lauki. Sērmūkšu skolu slēdza, viss apkārt izmirst. Ja runājam par skolu, nav runa tikai par izglītības iestādi un ēku. Skola ir apkaimes centrs,” runājot ar “Druvu”, vērtēja Jānis Kazerovskis, kura bērns mācās Rāmuļu pamatskolā.
Elīnas Tauriņas bērni mācās 6. un 8.klasē, jaunākais septembrī sāks iet 1.klasē, tagad apmeklē bērnudārzu. “Pirms gada pārcēlāmies uz Cēsīm, mums ieteica Rāmuļu skolu. Pedagogi tur ir apbrīnojami, strādā ar katru bērnu. Skolotājs sagaida, saka: “Paldies, ka atnāci, malacis, tev izdosies!” . Te ir cieņpilnas savstarpējās attiecības. Te mācās arī bērni ar īpašām vajadzībām, pārējie iemācās viņus pieņemt,” pastāstīja E.Tauriņa.
Dzintars Eglis atzina, ka daudz domājis par šodienas laukiem, to nākotni. “Latvijas lauki tiek iznīcināti, skola vēl ir palikusi. Simboliski Cēsīs ir tie šķībie koki skvērā. Tie parāda, kā stutējas vara. C burts spoguļrakstā. – dzīvojam ačgārni. Deputātiem vajadzētu kaut ko saprast, iztaisnoties un darīt iedzīvotāju labā,” domas izteica Dz.Eglis, kurš bija atnācis atbalstīt tos, kuri aizstāv savu skolu.
Pie piketētājiem iznāca visi domes komitejas deputāti. Tika uzdoti skaidri jautājumi un gaidītas atbildes. llze Zilvere-Zālīte norādīja, ka Rāmuļu pamatskola ir patvērums bērniem, kuri nav spējuši iekļauties citās mācību iestādēs. “Kaut arī skola neatbilst skaitliskiem kritērijiem, tā ir vērtība, kura jāņem vērā. Vecāki, pedagogi, bērni esam stresā, jo nezinām, vai nākamajā mācību gadā skola būs. Mums vajag skaidras atbildes,” skaidroja I.Zilvere-Zālīte un uzsvēra, ka Rāmuļos mācās bērni, kuriem problēmas iedzīvoties lielās skolās, bet te jūtas labi. “Rāmuļu skola var kļūt par unikālu ekoskolu,” teica rāmuliete.
Deputāts, komitejas priekšsēdētājs Ivo Rode piketētājiem atgādināja, ka lēmums par Rāmuļu skolas slēgšanu no komitejas darba kārtības ir izņemts. “Pašvaldībai nav skaidrs pedagogu finansēšanas modelis, un nevaram pieņemt lēmumu, kamēr nav skaidras atbildes no Izglītības ministrijas. Cēsu novadam nav un nebūs tādas naudas, lai uzturētu skolas,” klāstīja komitejas priekšsēdētājs un uzteica vecāku iniciatīvu, kā arī piebilda, ka bez plāna nākotnei redzams vien tas, ka bērnu skaits samazinās. Vai gaidīt, līdz klasē būs pāris skolēnu? Vēl jārēķinās, ka teju puse Rāmuļu skolas pedagogu ir pensijas vecumā.
I.Rode arī atgādināja, ka jau gadu pašvaldība ir runājusi ar skolas kolektīvu. Viņš arī noraidīja bažas, ka deputātu lēmumu varētu pieņemt aizmuguriski.
Izglītības pārvaldes vadītāja Linda Markus – Narvila skaidroja, ka pašvaldībai jāievēro ministrijas noteiktie kritēriji. Kāds piketētājs retoriski pajautāja, kādi kritēriji ir tiem, kuri izstrādā kritērijus. Kad vecākiem skaidroja, ka ēkā jāiegulda lieli līdzekļi, lai kaut vai sakārtotu siltumapgādi, ne viens vien pauda sašutumu un atziņu, ka nav nepieciešams neko mainīt, jo tieši krāsns apkure nodrošina ēkā patīkamu mikroklimatu.
Deputāts Jānis Ķipurs mēģināja, kā pats teica, meklēt problēmas sakni, un pajautāja, cik sanākušo ģimenēs aug četri bērni. “Iznāk, ka deputāti vainīgi, ka jāslēdz skola. Ja nav bērnu, kas skolā mācās, ko darīt? ” teica J.Ķipurs. I.Rode atgādināja, ka apmēram simts skolas vecuma bērnu no Rāmuļu apkaimes brauc uz skolām Cēsīs.
Tālāk gan saruna ievirzījās par valsts ekonomisko politiku, par attieksme pret laukiem, tika pieminēts, ka Āfrikā ģimenes dzīvo sliktākos apstākļos. Domes priekšsēdētājs Jānis Rozenbergs atgādināja, ka novada izglītības iestādēs notiek nepārtrauktas pārmaiņas. Pašvaldības budžeta prioritāte ir izglītība. Pašvaldībai jāspēj pildīt 15 funkcijas, visam naudas nepietiek.
Pēc teju stundas sarunas uz domes ēkas kāpnēm I.Rode mudināja piketētājus iet telpās. Tur domapmaiņa bija neilga. Vakar deputāti vēlreiz tikās ar skolas kolektīvu.
Kad tiks pieņemts lēmums, kas skars Rāmuļu skolas nākotni, pagaidām nav zināms. Vispirms ministrija skaidri pateiks, kā tiks finansēti pedagogi, tad dome varēs vērtēt, ko var vai nevar atļauties. Šovasar Rāmuļu skola svinēs 150. gadadienu.
Komentāri