Trešdiena, 23. aprīlis
Vārda dienas: Jurģis, Juris, Georgs, Jurgita

Āraišu vējdzirnavu stāsts

Druva
23:00
24.07.2008
8

Gaujas NP informācijas speciāliste

Amatas novadā vējainā pakalnā slejas viens no populārajiem Gaujas Nacionālā parka (Gaujas NP) tūrisma objektiem – Āraišu vējdzirnavas. Senajai celtnei savdabīga ir ne tikai āriene, tā ir viena no retajām Latvijā, kur saglabāti dzirnavu mehānismi, iekārtojums, kā arī iespējas darbināt ar vēja spēku.

Vējdzirnavas celtas 19. gadsimta vidū, piederējušas Drabešu muižas baroniem Blankenhageniem. Rekonstrukcijas laikā sienā atrada akmeni ar uzrakstu „ANNO 1852.”. Iespējams, ka tas ir vējdzirnavu celšanas gads.

1921.gadā dzirnavas nopirka no Krievijas atbraukušais Sturme. Pēc pāris gadiem tās pārdotas namdarim Kārlim Lībantam.

Jau vairākus gadus jūlijā uz rudzu maizes godināšanu vējdzirnavu pakājē pulcējas cepējas un maizes ēdāji no tuviem un tāliem novadiem. Šogad tas notiks 27.jūlijā, apmeklētāji gaidīti no plkst. 12 līdz 15.

Objekta apkārtni kopj “Vējdzirnavu” māju saimniece Velta Grundule ar ģimeni. Viņas atmiņu stāstā izsekosim dzirnavu liktenim.

„Kopš 1967. gada „Vējdzirnavu” mājā dzīvoja mana māte Paulīne Eglīte, namdara Kārļa Lībanta meita, un īrnieki. Jau pirms Gaujas NP izveidošanas dzirnavām bija daudz gribētāju. Keramiķi no Rīgas vēlējās ierīkot mākslinieku darbnīcas. No Saktpēterburgas, toreizējās Ļeņingradas, brauca ģimenes, kas gribēja izveidot vasarnīcu. Visaktīvākais bija kinomākslinieks Gunārs Balodis no Rīgas. Viņš ļoti, ļoti vēlējās pirkt šo ēku. Neņēmām nopietni tos pircējus un nepārdevām.

Tad atbrauca pirmais Gaujas NP direktors Gunārs Skriba. Mamma vēl stāstīja, ka viņš lūgtin lūdzies un kā jokojot teicis, ka par to viņas vārdu ar zelta burtiem ierakstīšot. Nu, nācās piekrist, citādi dzirnavas sagāztos. Spārnu nebija, atlicis tikai jumts, logi aizsisti ar dēļiem, durvis un kāpnes gan vēl saglabājušās. Īrnieks jau bija sācis zāģēt konstrukcijas, jo atradis, ka tā ir laba, sausa malciņa.

Vējdzirnavu ēka tika pārdota Gaujas NP par 20 tūkstošiem rubļu. Šobrīd iznomājam arī stāvlaukumu. Man ir gandarījums, ka atdevām dzirnavas Gaujas NP un ka ēka ir atjaunota tāda, kāda tā bija, un saglabāsies nākamajām paaudzēm.

No 1982. līdz 1984. gadam ritēja vējdzirnavu atjaunošana. Laime, ka Gaujas NP to uzņēmās! Gods un slava vecajam meistaram Ādolfam Bitmetam! Pirms restaurēšanas viņš detaļai zīmēja skices. Kad dzirnavu stāvos vēl nebija saliktas grīdas, meistars staigāja pa sijām kā jauns puika. Un viņš izpildīja seno dzirnavnieku tradīciju –uz dzirnavu spārniem apgriezās vienu loku! Viņam tolaik bija jau pāri 70. Visu cieņu!

Dzirnavu palaišana un aprūpēšana ir nopietna lieta. Savulaik, beidzot malt, dzirnavnieks atstāja spārnus noteiktā pozīcijā. Jau pa gabalu varēja uzzināt, vai melderis šodien vēl mals, vai ir slims un nepieņems pasūtījumus. Tā „melderu padarīšana” ir bijusi ļoti smalka.

Kad no „Rīgas Dzirnavnieka” atveda maisu ar graudiem, mēģināja malt. Palaida spārnus, lai griežas. Nekas prātīgs nesanāca, jo nebija neviena, kas zinātu, kā tas pareizi jādara. Pēc malšanas palika iekšā daudz nesamaltu graudu. Uzradās žurkas un dzīvojās te tik ilgi, kamēr graudus izēda. No rīta, kad atvēra dzirnavu durvis, smaka neizturama – kā žurkaudzētavā… Kā bija vecajos laikos? Gan jau tāpat bija peles, bet kaķi arī. Mūsmājas kaķene arī tagad kā traka grib tikt dzirnavās.

Kad dzirnavu restaurāciju pabeidza, ēka bija slēgta. Bija „liels klusums”. Tolaik Āraišu ezerpils kā apskates objekts jau darbojās, taču tikai retais uzbrauca kalnā paskatīties uz dzirnavām. Visbeidzot tika sarunāts dežurants, kurš dzirnavas atslēgtu apmeklētājiem.

Kad sākām te dzīvot, pamazām kopām apkārtni. Deviņdesmito gadu sākumā atbrauca Gaujas NP direktors Jānis Strautnieks un interesējās, vai mana ģimene var pieskatīt dzirnavu ēku un apkārtni. Bija noruna ielaist apmeklētājus pret ziedojumiem. Naudiņa paliktu mums par sakopšanu un uzturēšanu. Ņemšanās ar sīko ziedojumu naudu apnika, ieteicām, ka vajadzētu biļetes. Pēc tam kādu laiku tūristu nebija. Piebrauca autobuss, gidi paskatījās, ka jāmaksā, un devās prom.

Kopš sākām vējdzirnavās saimniekot, vienmēr šurp braukuši skolēni. Tagad ved gandrīz tikai pirmo klašu audzēkņus, lielākos ne. Bieži ierodas kāzinieki, fotografējas, pastaigājas, ieiet dzirnavās. Visbiežākie viesi ir ģimenes ar bērniem.

Brīnos par pusmūža cēsniekiem, kas šeit ierodas pirmo reizi. Tik ilgi nodzīvojuši šajā apvidū, bet neesot zinājuši par vējdzirnavām. Domāju, ka informācijas pietiek. Vējdzirnavu fotogrāfijas ir daudzos bukletos, reklāmās, kaut ne visi ir saskaņojuši vai atļauju prasījuši.

Vislabāk būtu, ja varētu palaist dzirnavu spārnus. Tas ir tik skaisti! Diemžēl tagad mūsmājās nav pietiekami vīriešu spēka, lai ar to nodarbotos. Katru reizi jākāpj ēkas augšstāvā, nepieciešami trīs stipri vīri, lai iegrieztu. Vecos laikos to paveica ar virves palīdzību no ārpuses, jo dzirnavu jumtu (cepuri) grozīja, velkot virvi. Domāju, ka tagad to izdarīt ir daudz grūtāk, jo dzirnavu mehānisma koka zobrati gandrīz nav lietoti un nav pieslīpējušies. Varbūt to varētu izdarīt ar elektrības palīdzību? Nezinu.

Pēc griešanas dzirnavu mehānismi atkal jāliek „uz bremzēm”. Kamēr darbojas, kādam jāpieskata, lai apmeklētāji kaut kur neiebāž rokas. Gadījies, ka dzirnavu spārni nav kārtīgi nostiprināti un vējainā laikā pēkšņi sāk griezties. Pirms pāris gadiem janvāra vētrā dzirnavas naktī sāka griezties. Uz rīta pusi, ap pulksten četriem, mūsmājas vīriešiem bija izdevies aizķert vienu spārnu un nobremzēt. Tagad abi dzirnakmeņi ir nosēdināti tik stingri viens uz otra, ka, cerams, lielā ass jeb Mārtiņš vairs nevar brīvi griezties.”

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Pārgājienā atklāj citas Cēsis

05:37
23.04.2025
8

Cēsu Centrālā bibliotēka organizēja pirmo literāro pārgājienu “Ziedošais pavasaris”. “Tā kā Cēsis šogad ir Latvijas kultūras galvaspilsēta, gribam cēsniekiem un citiem interesentiem dot iespēju iepazīt pilsētu caur literatūras un grāmatniecības prizmu, kā arī uzzināt gan kaut ko jaunu, gan atgādināt par kultūras cilvēkiem, kuri te kādreiz dzīvojuši un strādājuši, kuri savos literārajos darbos rakstījuši par […]

“Straupes” produkcijas kvalitāti vērtē arī nozares ministrs

00:00
23.04.2025
16

Apmeklējot piensaimnieku kooperatīvo sabiedrību “Straupe”, zemkopības ministrs Armands Krauze atzinis: “Es šeit atbraucu, lai apstiprinātu, ka visi “Straupes” produkti ir pilnībā droši!” Zemkopības ministrs “Straupi” apmeklēja pagājušajā trešdienā, 16.aprīlī. A.Krauze iepazinās ar ražotni, novērtēja atbilstību pārtikas drošības standartiem, tika iepazīstināts ar uzņēmuma veiktajiem pārtikas drošības pasākumiem – ārpuskārtas ražotnes dezinfekciju, kā arī darbinieku papildu mācībām, […]

Pie Cēsu klīnikas sākta stāvlaukuma pārbūve

00:00
22.04.2025
56

Lai gan pie Cēsu klīnikas ir divi stāvlaukumi – bruģēts Viestura ielā un ar grants segumu Turaidas ielā-, nodrošinot vietas teju 100 automašīnām, arvien biežāk klientu plūsma ir tik liela, ka pietrūkst vietu, kur novietot auto. “Gadiem izjūtam pacientu sāpi par auto stāvvietu trūkumu, jo tiešām nav patīkami, ja atbrauc uz vizīti, bet stāvvietas pie […]

Improvizēti pasniedz “Zelta āķis” balvas

00:00
19.04.2025
28

Teātra diena “Nenopietni par nopietno” Mārsnēnos aizritēja ar humora pieskaņu, iespēju skatītājiem iesaistīties arī mēģinājuma procesā un improvizētas balvas “Zelta āķis”  pasniegšanu. Pasākuma pirmajā daļā “Atvērsim priekškaru!” ikvienu aicināja ieskatīties mēģinājuma norisēs. “Tādējādi radīja nelielu priekšstatu par mēģinājumu procesu, arī skatītājiem ļaujot iejusties kādās lomās,” teic Mārsnēnu amatierteātra režisore Ingrīda Zilgalve. Otrajā daļā “Pacietības mērs” […]

Ar lina sajūtu agrāk un šodien

00:00
18.04.2025
41

Lins, vai tas būtu lina dvielis, galdsega vai galdceliņš, laiku laikos ir bijis katrā latvju mājā, arī Piebalgā. Tādēļ Jaunpiebalgas Kultūras centrā, kas reizē ir Cēsu novada metodiskais centrs tautas lietišķās mākslas studijām, aizvadīts seminārs “Baltie lina audumi Vidzemē agrāk un šodien”. Cēsu novada un kaimiņu novadu tautas lietišķās mākslas kolektīvi ieklausījās etnogrāfes Aijas Jansones […]

Tautas balss

Šodien nevajag, bet rīt

06:07
23.04.2025
8
1
Cēsniece Māra raksta:

“Lasu, ka Cēsu novadā šomēnes paredzētas sešas nekustamo īpašumu izsoles – viena Liepas pagastā, viena Jaun­piebalgas pagastā, trīs Mārsnēnu pagastā un viena Līgatnē. Saprotu, ka paš­valdībai šie īpašumi ikdienas pakalpojumu sniegšanai nav vajadzīgi. Taču nedrīkst aizmirst, kā ne reizi vien bijis, ka vispirms pārdod, pēc tam no īpašnieka atpērk, jo izrādījies, ka tomēr vajadzīgs. Gribas […]

Vazā aiz deguna

15:10
16.04.2025
19
K. raksta:

“Pēc pēdējo dienu Krie­vijas uzbrukumiem Ukrainai nepārprotami redzams, ka ASV prezidents, solot apturēt karu, izvirzījis sev pārāk augstu mērķi. Putins vazā Trampu aiz deguna, ASV kļūst smieklīgas Krievijas un visas pasaules acīs. Te nu tiks parādīts, kurš ir tas stiprais, Krievijas diktators neatkāpsies,” sacīja K. un piebilda, ka tāpēc Eiropai jākļūst divtik stiprai.

Atkal deg pērnā zāle

15:09
16.04.2025
17
44
Lasītāja raksta:

“Atkal jau dedzina kūlu! Kā nav lietus, tā kāds pamanās pielaist uguni pērnajai zālei. Tas nav izturami. Vai tiešām nav iespējams ierobežot šos nejēgas? Sadeg dažādas dzīvas būtnes – kukainīši, vardes un citas. Un var izcelties liels ugunsgrēks. Daudz nevajag, lai vējš dzirksteles aiznestu uz tālāku vietu, piemēram, šķūni, māju,” sašutusi pastāstīja lasītāja, bet nevēlējās […]

Vienmēr zied puķes

15:09
15.04.2025
15
Anna raksta:

“Priecājos par Cēsu skaistajiem puķpodiem. “Kliģenu” saimniecība prot uzpost pilsētu un noturēt to skaistu līdz ziemas salam. Puķes regulāri aprauga, apkopj, ziedi vienmēr grezni. Cik labi, ka par pilsētvidi rūpējas vietējais uzņēmums,” viedoklī dalījās Anna.

Kur koks, kur plastmasa

08:05
12.04.2025
20
Lasītāja K. raksta:

“Cēsīs, Rožu lakumā, uzcelta mājiņa, kurā runās par vides problēmām. Bet namiņam izmantota arī plastmasa. Vai tas pareizi, ka vieta, kur runā par vidi, nav pilnībā būvēt no dabīgajiem materiāliem,” pārdomās dalījās lasītāja K.

Sludinājumi