Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Lauma, Ilvars, Halina

Āraisim ir noslēpumi. Arheologi tos atklāj

Sarmīte Feldmane
00:00
03.07.2024
6
Araisi Arheo

Bija vērts. Pēc niršanas ezerā zemūdens arheologi atklāja pāļu aizsargžogu. FOTO: no albuma

Divas dienas Āraišu ezerā lietuviešu zemūdens arheoloģes, Klaipēdas universitātes pētnieces Elenas Pranckenaites vadībā pētīja iespējamo būvju atliekas. Pēdējo reizi šāda izpēte notika pirms 30 gadiem, 1994.gada vasarā.

Toreiz nirējs Voldemārs Rains zem ezera dūņu slāņa konstatēja koka žoga paliekas.   
“Zemūdens arheologi veica visa ezera skenēšanu ar 3D sān­skata sonāru, ekrānā uzreiz bija redzams, kas atrodas uz gultnes. Dati    ierakstīti datorā, varēs izveidot precīzu karti,”stāsta Āraišu    ezerpils Arheoloģiskā parka arheologs Jānis Meinerts. Ezera dziļākā vieta ir austrumu galā pie “Pūcēm” – 13 metri, pārsvarā ezers ir piecus metrus dziļš, bet līčos ap trīs metriem un mazāk.

Skenējot ezeru, tika atrastas divas laivas, kuras pēc tam tika apskatītas ienirstot. “Abas nogrimušas pagājušajā gadsimtā, padomju gados,” atklāj J.Meinerts.    Nirēji pārbaudīja arī piekrasti ap viduslaiku pili. Tur neko interesantu neatrada, izņemot padomju laiku atkritumus, laipas vietu, kas ieiet ezerā, bet vēl nevar pateikt, no kura laika.

“Izpētot teritoriju apkārt ezermītnei, skenējumā varēja redzēt    daudz koku. Tie auguši uz salas un iekrituši ezerā. Vēl arī daudz atkritumu, kas ir 20.gadsimta liecība. Vēl tika atrasta sapiera lāpstiņa, kas, visticamāk, pazaudēta arhe-oloģisko izrakumu laikā,” stāsta arheologs un piebilst, ka atkritumi atrodami lielākoties gar krastu, ne ezera vidū. Dažviet ir akmeņaini sēkļi, kurus labi zina makšķernieki.

Tā kā ezera ūdens ir duļķains, tajā biezs dūņu slānis, redzamība slikta, daudzviet vien pusmetrs, zemūdens arheologiem ienirstot , ejot ar rokām pa grunti, izdevās desmit metrus no ezermītnes salas lokalizēt pāļu rindas, tās arī nofilmēt. “Pāļi ir pa pāriem, dažos gadījumos pa trim izvietoti grupās. Tie ir nolūzuši pie grunts. Visticamāk, pāļu žogs kalpojis aizsardzībai no ezera puses. Nezinām un neuzzināsim, kāds žogs izskatījās virs ūdens. Lai pateiktu, kāda bijusi žoga konstrukcija, jāveic izrakumi, bet tas ir darbs nākotnei,” pārdomās dalās J.Meinerts.

Viņš arī skaidro, ka, ienirstot ezerā, kā arī, izmantojot ģeoradaru krastmalas izpētei, uzzināts, kas notiek ezera gultnē, kā arī gūta izpratne, kā arheoloģisko izrakumu laikā un pēc tam, būvējot mājiņas, pārveidota krastmala. Ezera ziemeļu pusē pret baznīcu    reljefs nav pārveidots.

“Ir gūts apliecinājums, ka pāļu aizsargžogs ezerā ir un tas attiecināms uz ezerpils laiku, 9.,10.gadsimtu,” ar gandarījumu saka J.Meinerts un uzsver, ka izpēte jāturpina. Divu dienu zem­ūdens arheologu ekspedīcija Āraisī bija Lietuvas kolēģu draudzīgs atbalsts, viņiem ezers, ezermītne šķita izpētes vērti, lai veltītu laiku. “Latvijā nav profesionālu zemūdens arheologu, kolēģu paveiktais mums ir nenovērtējams atbalsts,” saka arhe­ologs. 

Attīstoties tehnoloģijām, aizvien precīzāk var datēt arheoloģiskos atradumus, un ne viens vien atradums izrādās jaunāks. 1968.gadā, kad ezera līmenis bija pazemināts, arheologs Jānis Apals, apstaigājot krastus,    pie “Pūcēm” atrada vienkoča laivas paliekas. Apskatot uz    laivas korpusa atstātās cirvja    pēdas, arheologs novērtēja, ka izmantots    šaurasmens cirvis un vienkocis      datējams ar ezermītnes apdzīvotības laiku. Ziņas par laivas atradumu arī tika publicētas zinātniskajā literatūrā. Pagājušā gada beigās tika paņemti nelieli laivas paraugi, tos izvērtēja dendroronologs Māris Zunde, nosakot, ka laiva izcirsta no apses. Tā kā apsēm vēl nav sastādīta koku gadskārtu laikrinda, laivu nav iespējams datēt ar dendrohronoloģisko metodi un jāpaļaujas uz radioaktīvā oglekļa 14C datējumiem. Lai novērstu iespējamas nejaušas kļūdas, divi nelieli koksnes paraugi tika nosūtīti uz Poznaņas Radiokarbona laboratoriju Polijā.

“Abu paraugu datējumi uzrāda ļoti līdzīgus rezultātus,1968. gadā Āraišu ezerā pie “Pūču” mājām atrastā vienkoča laiva nepārprotami datējama ar 18. gs. beigām, 19. gs. pašu sākumu. Iespējams, kāds “Pūču” saimnieks nokalpojušo laivu atstāja krastā niedrēs un tā nogrima. Piekrastē bieži var atrast vecas laivas. J.Apals uzskatīja, ka laiva cirsta ar šaurasmens cirvi, bet vienkoču izgatavošanas veids gadsimtiem nemainījās. Ārēji apskatot, datēt ir ļoti grūti,” skaidro arheologs J.Meinerts un uzsver, ka ne tikai Latvijā, arī Lietuvā vairākām vecām laivām pēc pārbaudes ar mūsdienu tehnoloģijām vecums krietni samazinājies.

“Zinām taču, ka J.Apala laikā tehnoloģijas nebija pieejamas. Šodien nav problēmu paraugu aizsūtīt uz kādu laboratoriju un pārbaudīt,” atgādina jaunākās paaudzes arheologs un uzsver, ka vienkoča laivas jaunais datējums vēlreiz apliecina, cik svarīgi ir ik pa laikam pārvērtēt iepriekš zinātniskajā literatūrā izteiktos secinājumus un izmantot jaunākās      metodes un tehnoloģijas, lai pētītu arī jau pirms vairākām desmitgadēm iegūtus atradumus.

Āraišu ezerpils Arheoloģiskā parka vadītāja Eva Koljera pastāsta, ka ir būtiski turpināt Āraišu ezera un ezerpils izpēti, tāpat arī to desmit ezermītņu atliekas, kuras Vidzemē atklāja zemūdens arheologs Jānis Apals. “Gribam Āraišu ezerpili,    kultūrvēsturiskās ainavas apvidu iekļaut UNESCO Pasaules kultūras mantojuma nacionālajā sarakstā, lai  nākamajām paaudzēm saglabātu un saprātīgi, efektīvi apsaimniekotu arheoloģisko, kultūras mantojumu, dabas ainavas un vides objektus. Lai pierādītu unikalitāti, vajag datus, pētījumus, tikai tad varam parādīt Āraišu ezerpils nozīmību,” saka E.Koljera.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Vētra atcēla kapu svētkus Cēsu Meža kapos

13:18
02.07.2024
232

Par to, ka šīs nedēļas nogalē plānotie kapu svētki Meža kapos nenotiks, Cēsu novada dome vēstīja jau otrdienas, 2.jūlija rītā. Pašvaldība arī ziņoja, ka kapsētas sakopšanā strādā vietvaras darbinieki, bet tiek meklēts ārpakalpojuma sniedzējs. Pirmdienas, 1.jūlija pēcpusdienā, vēja brāzmas pamatīgi postīja Cēsu Mežu kapu jaunāko apbedījumu kalniņu un tai pretim esošo vecākās kapsētas daļu. Lauztas […]

Par laupīšanu grupā policija Valmierā aiztur divus vīriešus

09:10
02.07.2024
27

Aizvadītajā piektdienā Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes Rietumvidzemes iecirkņa amatpersonas par laupīšanu grupā Valmierā aizturēja divus vīriešus, kuri, pielietojot vardarbību, aplaupīja kādu vīrieti. Par notikušo sākts kriminālprocess, izmeklēšana kriminālprocesā turpinās. Aizvadītajā piektdienā, 28.jūnijā, ap pulksten 16.17 Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes Rietumvidzemes iecirkņa amatpersonas saņēma izsaukumu uz Strazdu ielu, Valmierā, kur, pielietojot vardarbību, tika aplaupīts […]

Lauksaimniecībā jaunas šķirnes, metodes un tehnoloģijas

00:00
02.07.2024
50

Saimniekošana laukos attīstās, zinātnieki rada jaunas augstražīgas šķirnes, tiek izstrādātas jaunas tehnoloģijas, zemnieki apgūst un izmanto jaunas pieredzes. Latvijas Lauku konsultāciju centra (LLKC) augkopības konsultanti no visas Latvijas apmeklēja Agroresursu un ekonomikas institūta (AREI) Priekuļu pētniecības centru, zemnieku saimniecības “Kliģeni” siltumnīcas Cēsīs, “Kalna Smīdes 1” Drabešu pagastā un “Eicēnus” Straupes pagastā. “Reizi gadā braucam uz […]

Dabas spēki parāda savu varenību

17:00
01.07.2024
148

1.jūlija, pirmdienas, vējš, kas kopā ar lietu brāzās pāri Cēsīm, postījis meža audzes Lenču ielas pašā galā, Meža kapu tuvumā, un tālāk Ērgļu klints apkaimē. Lauztas priedes, ar visām saknēm izgāzti bērzi. Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests raiti strādāja, lai likvidētu postījumus un atbrīvotu ceļu automašīnām. Cēsu novada pašvaldība ziņo, ka vētra lielākos postījumus nodarījusi […]

Cīņu rekonstrukcija – ne tikai izrāde

00:00
01.07.2024
38

Šauteņu ložu sprakšķus un lielgabalu dunoņu Cēsīs, Pirtsupītes gravā, sestdien skatītāji uztvēra ar aizrautību, bet pirms simtu pieciem gadiem tie pilsētai un apkaimei nesa šausmas un bailes. Cēsu kauju rekonstrukcija izspēlēja plašāku notikumu atainojumu, ne konkrētu epizodi latviešu un igauņu cīņās pret landesvēru un Dzelzs divīziju. Te bija gan pilsētnieku mierīgās dzīves ainiņas, ko pārtrauc […]

Māmiņu cerība jaunai dzīvei

00:00
30.06.2024
53

Atbalsta centrs ”Madaras” svin 20.jubileju Cēsu novada Liepā, jauno māmiņu un grūtnieču atbalsta centrā “Madaras”, sirsnīgā atmosfērā, klātesot atbalstītājiem no Latvijas un ārzemēm, svinēja biedrības “Cerību centrs” 20.jubileju. Pateicību saņēma ikviens atbalstītājs, viņi devuši iespēju centram būt un šo gadu laikā palīdzēt vairākiem simtiem māmiņu. Šobrīd “Madarās” uzturas septiņas mammas un deviņi bērni. Svētkiem centra pagalms […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
18
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi