“Tev balta mugura!” – “Kur?” – “April, april!”. Tas ir populārākais joks, kas visbiežāk dzirdēts 1.aprīlī. Kopš neatminamiem laikiem šodiena, 1. aprīlis, tiek dēvēts par Joku dienu. Zaudējot modrību, šajā dienā ātri var saņemt uzmundrinošu saucienu „April, april!”. Cilvēki cits citu mēdz izjokot, izspēlējot dažādus jokus un blēdības. Galvenais priekšnoteikums, lai diena izdotos – izjokošanu prast uztvert ar sapratni un uz jokdari neturēt ļaunu prātu. Nereti sabiedrībā dzirdams pat māņticīgs uzskats, ka ikviens, kurš jokus 1.aprīlī neuztver labvēlīgi, atlikušo gadu sev nodrošina neveiksmes.
Kā 1.aprīlis kļuvis par Joku dienu, un kāpēc cilvēki tiek izjokoti, īsti nav zināms. Viens no nostāstiem sakņojas pavasara atnākšanā, kad daba, gluži kā šogad, “muļķo” pasauli ar krasi mainīgajiem laikapstākļiem. Cita versija par Joku dienas izcelsmi norāda uz 16. gadsimta beigām, kad Jūlija kalendārs tika aizstāts ar Gregora kalendāru. Vecajā Jūlija kalendārā gads sākās ar 25. martu un jauna gada sākšanās tika svinēta 1. aprīlī, jo 25. marts iekrita Svētajā nedēļā. Neskatoties uz to, ka Gregora kalendārs par pirmo Jaungada dienu noteica 1. janvāri, arī turpmāk jaunā gada atnākšanu daudzi turpināja svinēt 1. aprīlī. Pārējie viņus uzskatīja par aizmāršīgiem, tādēļ neatturējās no iespējas viņus izjokot un izsmiet.
Lai kā arī būtu bijis, labi zināms, ka cilvēki, kuri smejas, ir simpātiski, smaids uzpērk un valdzina, tāpat arī smiekli ir dvēseles un sirds atslēga uz gaišu dzīvi, tāpēc Joku diena labprāt pieņemta daudzu valstu kultūrā.
Labsirdīga pavilkšana uz zoba un muļķošanās sirdij tuva ir arī laikraksta “Druva” radošajā kolektīvā, tādēļ tādā smaidīgā dienā kā šī arī mēs savus lasītājus gribam rosināt uz pasmaidīšanu. Šogad avīžnieku stilā ļāvāmies jokot par sevi un ar krietnu devu smieklu joku sludinājumos labprāt dalāmies arī ar saviem lasītājiem. Redakcijas darboņi tajos atainoti neierastos sižetos.
Joku lapa (klikšķini, lai atvērtu) jeb Tas, kas nesasniedza lasītāju.
Komentāri