Trešdiena, 19. jūnijs
Vārda dienas: Viktors, Nils

Amatiermākslai naudu nesamazina

Druva
00:00
23.01.2009
3

Pašvaldības pamazām liek kopā skaitļus, kas visu šo gadu apzīmēs to naudas daudzumu, kuru var tērēt. Gan funkciju veikšanai, gan algām, gan investīcijām. Lauku pašvaldībās ik gadu nopietna nauda atvēlēta kultūras dzīves norisēm un amatiermākslas kolektīvu darbībai. Vai taupīšanas laikā, kad pašvaldību budžeti jāsamazina, kultūra nepaliks pabērna lomā?

“Kultūrai katrā ziņā līdzekļus nesamazināsim,” saka Straupes pagasta padomes priekšsēdētājs Imants Kalniņš un uzsver: “Jau izsludināts iepirkums kultūras nama rekonstrukcijai. Kāpēc tad tas tiek darīts? Ne jau tāpēc, lai telpas stāvētu tukšas.” Amatiermākslas kolektīvi bez bažām turpinās darbu. Iespēju robežās dziedātāji, dejotāji, teātra spēlētāji tiks nodrošināti arī ar transportu.

“Mēs lepojamies ar saviem kolektīviem. Trīs deju kolektīvi un koris bija Dziesmu svētkos. Jāpriecājas, ka dažādu paaudžu cilvēki vēlas nākt kopā, darboties,” domās dalās Imants Kalniņš un piebilst, ka finansiālā situācija valstī mainās tik strauji, ka grūti paredzēt, kā dzīvosim gada otrā pusē. Vismaz pagaidām pagasta tradicionālie svētki vasarā un pasākumi no plāniem nav izsvītroti.

Liepas pagasta padome šīgada budžetu vēl nav apstiprinājusi. “Kultūrai būs mazāk nekā pērn. Ne jau tā kā 90.gados, kad kultūras nams bija ciet. Ja tā taciņa aizaugs, būs grūti iemīt, ” saka pagasta padomes priekšsēdētājs Andris Rancāns un retoriski jautā, vai skolēnu Dziesmu un Deju svētki nav kultūra. Tiem ir jāgatavojas. Vismaz pagaidām kultūras nama darba plānā ir dažādi pasākumi.

Ir iecere, Cēsu kauju gadadienu gaidot, labiekārtot brīvības cīnītāju pieminekļa apkārtni. Pašvaldība iesniegusi projekta pieteikumu Eiropas naudas piesaistei kultūras nama rekonstrukcijai. Ja būs ES nauda, nepieciešams simtprocentīgs priekšfinansējums. Tādas naudas pagasta budžetā nav, atliek cerēt, ka varēs saņemt kredītu.

Pazīstamais koris “Pie Gaujas” ir piederīgs gan Taurenei, gan Dzērbenei. Abas pašvaldības finansē tā darbību – algu diriģentei, transporta izdevumus gan koncertbraucienos, gan uz mēģinājumiem. Abu pagastu vadītāji atzīst, ka tā būs arī turpmāk.

“Ļoti vērtējam, ko un kā kultūras jomā samazināt,” uzsver Dzērbenes pagasta vadītāja Anita Kamerāde un piebilst, ka dzērbenieši ir aktīvi ļaudis un iesaistīšanās korī un deju kolektīvā, pasākumu apmeklējums – tā ir iespēja iziet no mājas, satikt citus. “Kolektīvu vadītājiem algas nav tādas, lai samazinātu. Retāki būs dažādi pasākumi, to rīkošana bez finansējuma nav iespējama,” stāsta pašvaldības vadītāja. Viņa arī atklāj, ka tāpat kā agrāk pagastā būs gan Mātes dienas atzīmēšana, gan Jāņi, gan bērniem “Cālis”, gan pensionāriem sava kopā sanākšana. Drīzumā plānots daudziem dzērbeniešiem būtisks notikums – grāmatas par pagasta represētajiem atklāšanas svētki.

“Lai cik grūta situācija, ir jādod iespēja cilvēkiem nākt kopā, kolektīviem ne tikai mācīties jaunas dejas un dziesmas, bet arī uzstāties, ” saka Anita Kamerāde.

Arī Priekuļu pagasta padomes priekšsēdētāja Māra Juzupa atzīst, ka kultūras dzīvei nesamazinās finansējumu. “Var skolā izremontēt vienu klases telpu mazāk un to izdarīt pēc gada, bet cilvēkiem ir jādod iespēja izpausties, sanākt kopā, jo nevar taču dzīvot tikai četrās sienās,” uzskata Māra Juzupa un piebilst, ka, vētījot šīgada budžetu, kultūras dzīve pagastā nedrīkstētu iet mazumā. Šogad bijis paredzēts kultūras namā ierīkot ventilāciju, iegādāties labas klavieres. Šīs ieceres var arī pagaidīt. “Cilvēki nāk kopā dziedāt, dejot, tā ir viņu sirdslieta, par kuru arī mēs koncertos gūstam prieku,” saka Māra Juzupa.

Raunas un Drustu pagasts nākamnedēļ sāks dzīvot vienā novadā. Raunas padomes priekšsēdētājs Andris Neimanis uzsver, ka kultūrpolitika nemainīsies: “Katrā pagastā ir kādas īpašas tradīcijas, tās nedrīkst pazaudēt, kopīgi varam pilnveidot. Brīvā laika pavadīšanu pašvaldība vienmēr ir finansiāli atbalstījusi”.

Vecpiebalga Latvijā un ārpus tās pazīstama ar savu bagāto kultūras mantojumu, tā glabāšanu, kopšanu un arī nodošanu nākamajām paaudzēm. Vecpiebalga ir laikam gan vienīgais pagasts, kurā pašvaldības ziņā ir trīs valsts nozīmes muzeji. No pagasta trīs deju kolektīvi bija svētkos Rīgā. Amatierteātra izrādes allaž ir kupli apmeklētas, audējas ar saviem darbiem pārstāv Latviju citās zemēs. “Esam bagāti,” ar lepnumu saka pagasta padomes priekšsēdētājs Aldis Glāzers un uzreiz piebilst, ka šis gads finansiāli būs ļoti grūts. “Samazinām, kur vien varam, arī benzīna patēriņu, arī telefona sarunu ilgumu, arī kultūras, kultūrvēstures un amatiermākslas vajadzībām. Būtu to zinājuši jau laikus, savilktu jostu ātrāk, jo mums nav kur ietaupīt. Ne prēmiju, ne piemaksu nav bijis, tāpat brīvu štata vietu, ” finansiālo situāciju raksturo pašvaldības vadītājs un pastāsta, ka arī Finanšu ministrijā, runājot par naudas trūkumu, uzsvērts, ja nav kur samazināt izdevumus, jāatņem kultūrai. Vecpiebalgā visi kolektīvi turpinās darbu. Lai mazinātu elektroenerģijas patēriņu un izdevumus par apkuri, mēģinājumi notiks retāk un arī kolektīvu vadītāji saņems mazākas algas.

“Krietni esam spiesti samazināt finansējumu muzejiem. Un tas jādara tagad, kad izveidojusies profesionāļu komanda! Samazināts tehnisko darbinieku skaits, muzeja speciālisti darīs visu paši. Nedrīkstam ļaut kaut kam aiziet postā, bet nekādiem remontiem naudas nebūs,” stāsta Aldis Glāzers. Katru gadu pašvaldība no Kultūras ministrijas muzeju uzturēšanai saņēma ap 15 tūkstošus latu. Arī šogad sola, tikai krietni mazāk. No rajona padomes budžeta tāpat kā agrāk muzejiem arī tiks saņemts finansējums. Protams, mazāks nekā pērn.

“Kā dzīvosim līdz gada beigām, ja finansiālā situācija valstī vēl nepasliktināsies, varēsim redzēt pēc dažiem mēnešiem,” tā Aldis Glāzers.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Aizvadītajā diennaktī vairākas sadursmes

14:33
19.06.2024
17

Aizvadītajā diennaktī Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā saņemta informācija par 94 gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības policijā vai konstatēts, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Reģistrēti 12 ceļu satiksmes negadījumi, kur vienā gadījumā viena cietusi persona. Ceļu satiksmes jomā pieņemti 93 administratīvā pārkāpuma lēmumi, tajā skaitā 34 par ātruma pārsniegšanu, kā arī divos gadījumos […]

Ugunsdzēsējiem glābējiem Vidzemē septiņi izsaukumi

14:30
19.06.2024
12

Aizvadītajā diennaktī, laika posmā no šī gada 18. jūnija plkst. 6.30 līdz 19. jūnija plkst. 6.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Vidzemes reģiona pārvalde saņēma septiņus izsaukumus – divus uz ugunsgrēku dzēšanu, četrus uz glābšanas darbiem un viens izsaukums bija maldinājums. Vakar īsi pēc pusdienām ugunsdzēsēji saņēma izsaukumu uz Smiltenes novada Smiltenes pagastu, kur pēc ceļu satiksmes negadījuma bija […]

Satiksimies pie Sīmanīša!

00:00
19.06.2024
68

Vairāki simti cēsnieku un tālumnieku piepildīja Cēsu Maija parku. Viņi pazina Haraldu Sīmani, viņiem patīk viņa dziesmas. Kāds ar viņu dzīvojis kaimiņos, cits kopā mācījies, vēl cits muzicējis vai ciemojies pie viņa kādas baznīcas tornī, varbūt, garām skrienot, tikai sasveicinājies. Ha­ralds Sīmanis ir cēsnieks. Te veidojusies viņa personība, piedzīvota mīlestība, atrasts savs ceļš dzīvē un […]

Švīkas sirds rotaļpagalmā

00:00
18.06.2024
39

Bērni apgūst dažādas vizuālās mākslas tehnikas, bet galvenais ir katra īpašās izpausmes Ar izstādes “Švīkas sirds rotaļpagalmā” atklāšanu CATA kultūras namā vēl vienu māksliniecisko gadu noslēdz Daigas Jirgensones vadītā mākslas darb­nīca “9 kaķi”. Izstādes atklāšana ir kā svētki pēc padarītā darba, kur bērniem ir iespēja pabūt ar saviem vecākiem un vecvecākiem, kā arī gandarījums redzēt […]

CSNG ar cietušajiem

14:12
17.06.2024
42

Aizvadītajās dienās Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā saņemta informācija par 282 gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības policijā vai konstatēts, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Reģistrēti 35 ceļu satiksmes negadījumi, kur sešos gadījumos kopumā cietušas sešas personas. Ceļu satiksmes jomā pieņemts 291 administratīvā pārkāpuma lēmums, tajā skaitā 197 par ātruma pārsniegšanu, kā arī divos […]

Aizvadītajās diennaktīs ugunsdzēsējiem glābējiem Vidzemē 11 izsaukumi

14:09
17.06.2024
28

Aizvadītajās diennaktīs, laika posmā no šī gada 14. jūnija plkst. 6.30 līdz 17. jūnija plkst. 6.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Vidzemes reģiona pārvalde saņēma 11 izsaukumus – divus uz ugunsgrēku dzēšanu, septiņus uz glābšanas darbiem, kā arī vēl trīs bija maldinājumi. Piektdien pusdivos pēcpusdienā VUGD saņēma izsaukumu uz Madonas novada Jumurdas pagastu, kur notika vieglās automašīnas un mikroautobusa […]

Tautas balss

Zināšanas, kas vajadzīgas katram

17:05
18.06.2024
11
Lasītāja G raksta:

“Pagājušajā nedēļā Valmierā ikviens varēja uzzināt un arī praktiski pamācīties, kas tieši darāms krīzes situācijās. Aizsardzības ministrija rīkoja dienu “Bruņojies ar zināšanām”, kur speciālisti tikās ar iedzīvotājiem. Tāds pasākums bija pavisam 14 pilsētās Latvijā, bet mūsu valstī taču ir daudz vairāk pilsētu un visās dzīvo cilvēki, visur vajadzīgas šādas zināšanas, īpaši jau šajā situācijā, kurā […]

Svētkus sarīko pati kopiena

23:01
13.06.2024
21
Svētku apmeklētāja raksta:

“Skujenē bija ļoti skaisti pašu pagasta iedzīvotāju rīkoti svētki. Tur varēja baudīt gan koncertus, gan pamieloties ar vietējo gatavotiem gardumiem, gan redzēt daudz ko citu. Lieliski, ka ir uzņēmīgi, rosīgi cilvēki, kas darbojas savā un citu labā,” ar gandarījumu sacīja svētku apmeklētāja.

Prieks par atjaunoto ielu

23:00
13.06.2024
29
Bērzaines iedzīvotāja raksta:

“Braucu Cēsīs pa jauno Bērzaines ielu un priecājos, cik tā skaista! Tiešām gandarījums, ka atrasta nauda un veikta tik vērienīga pārbūve. Tagad sakārtos Emīla Dārziņa ielu, tad vēl vajadzētu sakārtot to Bērzaines ielas atlikušo daļu, kas ved līdz Gaujas ielai, tad šī apkaime būtu vienkārši fantastiska. Bet laikam jau jāsaprot, ka visu tūlīt nevar gribēt,” […]

Kas par maksu, kas bez maksas

22:59
13.06.2024
22
Lasītājs J. raksta:

“Lasu un domāju, kā tā, uz Cēsu kauju jubilejas koncertu, kur uzstājas vietējie dejotāji, jāpērk biļete, bet Igaunijas mūziķu koncertu varēs klausīties bez maksas. Vai tā ir mūsu paš­valdības godīga attieksme pret iedzīvotājiem,” neapmierinātību pauda lasītājs J.

Senioriem grūti izstaigāt lielus attālumus

22:58
13.06.2024
36
Cēsniece raksta:

“Cēsīs, Palasta un Gaujas iekas krustojumā pie muzeja krātuves, bija soliņš, kur bija ērti mirkli atpūsties, sakārtot pirkumus pēc iznākšanas no “Maxima” veikala un doties kājām mājās. Tagad soliņa vairs nav. Žēl, ka tas noņemts, nepadomājot par vecajiem cilvēkiem, kuriem grūti izstaigāt lielus attālumus, turklāt ar pirkumu maisiņiem rokās. Kopumā pilsētā ir pārāk maz soliņu. […]

Sludinājumi