Svētdiena, 30. marts
Vārda dienas: Nanija, Ilgmārs

25.marts dzīvo represēto atmiņās

Sarmīte Feldmane
00:00
26.03.2025
53
Rep Liepa1

Atmiņas atgādina. Liepas bibliotēkā liepēnieši Andrejs Vilnis, Rasma Lezdiņa un Vija Rudoviča kopā ar bibliotekāri Benitu Sausiņu pārlapo pazīstamo cilvēku atmiņu stāstus un rakstnieku sarakstītās grāmatas.  FOTO: Sarmīte Feldmane

Tas jāizprot jaunajai paaudzei

Pavasaris, mostas daba, bet šodien Latvijā pie karogiem sēru lentes. 1949. gada 25. marta deportācijas ir viena no drūmākajām Latvijas vēstures lappusēm. Dažās dienās padomju okupantu vara otro reizi īstenoja masu deportāciju.

Liepas bibliotēkā savāktas un glabājas liepēniešu, kurus no 1941. līdz 1953.gadam    skāra represijas, atmiņas.  Te jau daudzus gadus pēc atceres brīža pie piemiņas akmens dzelzceļmalā satiekas represētie un viņu tuvinieki.

“Viņiem ir svarīgi tikties. Tas brīdis, kad pieminēt tos, kuri neatgriezās,” saka liepēniete Rasma Lezdiņa. Viņas vīra Andreja Viļņa ģimeni skāra padomju varas nežēlīgās represijas. Andreju Vilni izsūtīja no dzimtajām mājām Maz­straupes pagasta “Dzērvēm”. “Man bija seši gadi. Izveda mani, mammu un vecmammu, kura palika svešumā Tomskas apgabala Koževņikovas rajonā,” stāsta A.Vilnis. Rasma papildina, ka Andreja tēvs tika iesaukts leģionā, tad izsūtīts uz Austrumiem, kur it kā saslimis un miris, vecaistēvs nonāca cietumā un pazuda bez vēsts.

“Kad atgriezos no izsūtījuma, mācījos rakstīt latviski, pabeidzu krievu skolu, studēju. Visu mūžu nostrādāju rūpnīcā “Lode”,” pastāsta Andrejs Vilnis un piebilst, ka nebija, kur atgriezties, jo mājā dzīvoja citi, labi, ka Brīvzemnieku pagastā pieņēma mātes māsa.

Vija Rudoviča nav bijusi izsūtīta, bet okupācijas vara dzimtu iznīcināja līdz pamatiem. “Mam­mas brālis bija Latvijas armijā, aizgāja leģionā un pazuda, tēvs strādāja policijā. Ģi­mene gribēja doties bēgļu gaitās, neizdevās un atgriezās.    Ve­caimātei atņēma māju un zemi un aizsūtīja uz kūdras purvu, 1949.gadā mammu un māsu aizsūtīja uz Sibīriju. Manu tēvu nodeva brālis. Visa Latvijas vēsture vienā ģimenē,” pastāsta liepēniete.

Bibliotekāre Benita Sausiņa pastāsta, ka pati par represijām uzzinājusi vien Atmodas laikā, jo dzimtu tās nebija skārušas.  Lie­pas pagastā dzīvoja vien daži, kuri no pagasta izsūtīti, jo pēc reabilitācijas nebija iespējas atgriezties dzimtajās mājās.

Atmodas gados represijas pārdzīvojušo tikšanās sarunās kultūras nama zāle bija pilna.    “Atmi­ņu sarunās stāsti neatkārtojas. Lai cik piedzīvotais bijis skaudrs, represētie prot atrast arī kādus priecīgus brīžus, tā pārdzīvoto nogludinot atmiņās,” saka B.Sau­siņa, bet V.Rudoviča uzsver: “Tā bija šīs paaudzes dzīve. Ne katrs pārdzīvoto izsāpējis. Meklējot vainīgos, ļaujoties skaudībai, ka kādam klājies labāk, cilvēks cenšas aizstāvēties, sāpes atstāt pagātnē. Bet sāpes jau nepazūd.”

B.Sausiņa uzsver, ka paaudze, kura izcieta represijas, ir apbrīnojama, tā nesalūza, apņēmības un spīta pilna atgriezās. Viņu vecvecāki no muižas izpirka zemi vai to saņēma par brīvības cīņām. Viņiem bija ieaudzināts, ka zeme un valsts ir vērtība, par kuru pašam jācīnās, jāatbild.

“Ja jaunā paaudze vairāk zinātu, ko cilvēki pārdzīvojuši,    šodien    attieksme pret cilvēccīgo būtu citāda, būtu izpratne par to, kas notiek pasaulē.    Kamēr vēl dzīvi represētie, par viņiem jā­stāsta, ko pārdzīvojuši,” viedokli pauž V.Rudoviča un uzsver – ir saprotams, ka bērniem, ja viņu ģimenes nav skārušas represijas un par tām nav stāstīts, deportācijas ir tikai rindiņas vēstures grāmatā.

R.Lezdiņa pastāsta, ka viņu bērni par vecmammas un tantes piedzīvoto Sibīrijā zinājuši no bērnības. “Viņas dzīvoja pie mums, sarunās daudz tika stāstīts par svešumā pārdzīvoto,” teic R.Lezdiņa, bet Andrejs Vilnis piebilst, ka pašam tās ir bērnības atmiņas, kurās ir gan sāpes, gan priecīgi brīži. Viņš pirms gadiem skolā stāstījis par dzīvi un skolas gadiem svešumā.

B.Sausiņa pastāsta, ka atceres brīdis pie akmens dzelzceļmalā vienmēr ir emocionāls. Bieži vien vārdi ir lieki. Viņa atceras, kā kādā piemiņas brīdī pirms ziedu nolikšanas garām traucās vilciens, kas sastāvēja no tādiem vagoniem, kādos izveda uz Sibīriju.

“Atceros, biju sagatavojusi lasīt fragmentu no liepēnieša Vladimira Kaijaka stāsta “Cilda”. Tas ir par sunīti Cildu, kura smagajos deportāciju laikos un arī vēlāk turpina sargāt savu saimnieku māju cerībā, ka viņi atgriezīsies. Izlasīju pāris teikumu, kamols bija kaklā, nevarēju,” atklāj B.Sausiņa.

“30 gadus esam dzīvojuši eiforijā, ka esam savā valstī, ka tā attīstās. Vai varējām iedomāties kaut ko tādu, kas tagad notiek Ukrainā?” saka R.Lezdiņa, bet V.Rudoviča uzsver: “Un tas nav ne atmiņu stāsts, ne rindas no vēstures grāmatas. Jaunajai paaudzei jāveido izpratne par to, kas noticis un var notikt. Arī atceres brīdis represēto piemiņas vietā ir atgādinājums, kā totalitāra vara iznīcina un salauž cilvēku likteņus, min kājām brīvas valstis.”

Šodien Rasma un Andrejs Vilnis Lezdiņi, Vija Rudoviča būs pie piemiņas akmens Lie- pas stacijā un domās kopā ar savējiem, kuri neatgriezās dzimtenē.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Vakanču gadatirgū atrod darbu un strādājošos

00:00
30.03.2025
42

Par Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA)  vakanču gadatirgu bija liela interese. To apmeklēja vairāk nekā simts darba meklētāju, savukārt vakances piedāvāja astoņi dažādu nozaru uzņēmēji un iestādes. “Durvis vērām vēl pirms desmitiem, jo stāvēja gara rinda,” stāsta NVA Cēsu filiāles vadītāja Ilona Rute un uzsver, ka darba meklētāji novērtē iespēju satikt darba devējus, parunāties par darba […]

Pašvaldības policijas inspektori izglābj grimstošas automašīnas vadītāju

00:00
29.03.2025
98

Dramatisks negadījums trešdien, 26. martā, Cēsīs norisinājās Raiņa ielas apkaimē. Pateicoties novada Paš­valdības policijas inspektoru Guntara Irbes un Edgara Špaca zibenīgajai reakcijai un pašaizliedzībai, izdevās izglābt Du­binskas dīķī iekritušas un grimstošas automašīnas vadītāju. Pašvaldības policijas priekšnieks Guntars Norbuts pastāstīja: “Automašīnas vadītāja no Raiņa ielas iebrauca Dārz­niecības ielā, pretēji satiksmes kustībai šajā vienvirziena ielā. Sapratusi kļūdu, […]

Bīstamā infekcija arī mūspusē

21:18
28.03.2025
135

Bīstamā E.coli infekcija bērniem konstatēta arī Cēsu novadā. Cēsu klīnikā ar šo toksīnu producējošo zarnu nūjiņas izraisītu slimību jeb E.coli infekciju šonedēļ ārstējās divi bērnudārza vecuma bērni, pastāstīja klīnikas pārstāve Dace Valnere. “Viens bērns trešdien pārvests uz Bērnu klīniskās universitātes slimnīcu, viņa stāvoklis ir smags. Otrs bērns turpina ārstēties Cēsu klīnikā ar pašlaik vidēji smagu […]

Bizness aug līdzi bērniem

00:00
28.03.2025
129

Ar zīmolu “Meistariņš” cēsnieki, Ozoliņu ģimene, piedāvā attīstošas rotaļlietas bērniem Cēsnieki Madara un Mārtiņš Ozoliņi pirms astoņiem gadiem uzsāka savu biznesu ar zīmolu “Meistariņš”, to uzsākot ar aktivitāšu dēļu izgatavošanu mazuļiem. Tagad top arī gaismas galdi, 18 vēstuļu grāmata, kā arī sniedz pakalpojumu – Ceļojošo gaismu un sajūtu namiņu jaunākā vecuma bērniem, kur viņi var […]

Valdziņš pie valdziņa, un raksts gatavs

00:00
27.03.2025
67

Vairāk nekā simts cimdu no Rietumvidzemes, Ziemeļvidzemes, Austrumvidzemes stāsta par adīšanas tradīcijām novados Izstāžu zālē “Velves” Jaunpiebalgā uzziedējis krāšņs cimdu dārzs. Skatītāju acis priecē rakstainie adījumi, katrs uzplaucis kā zieds. Tie izstādē nav izkārtoti, kā pierasts, pa pāriem, bet apskatāmi pa vienam un no visām pusēm. Izstāde “Vidzemes rakstainie cimdi” atklāj un parāda vienu no […]

Pasniegtas “Gada balvas kultūrā”

06:35
25.03.2025
72

Cēsu novadā pirmoreiz pasniegtas “Gada balvas kultūrā”. Ikviens varēja ieteikt cilvēkus, kuri, viņaprāt, par pērn ieguldīto darbu pelnījuši pagodinājumu. Laureāti saņēma pašvaldības Goda rakstu un mākslinieka Ēro Rasa darināto piemiņas balvu, kurā stiklā mirdzošā zvaigzne atgādinās, cik nozīmīgs novada kultūras dzīvē ir šis gads, kad iesākas jauna tradīcija. Katrā nominācijā bija ieteikti vairāki cilvēki, notikumi, […]

Tautas balss

Smiltis pieputina visu apkārtni

14:00
27.03.2025
19
Garāmgājēja raksta:

“Skatījos, kā pagājušajā nedēļā Cēsīs, Bērzaines ielā, liela automašīna ar rotējošu slotu no ielas malas tīrīja ziemā sakrājušās smiltis. Putekļi cēlās gaisā lielā mākonī. Droši vien apkaimes mājas un dārzi pieputēja ne pa jokam, nemaz nerunājot par cilvēkiem, kas tobrīd bija mašīnas tuvumā. Agrāk pavasarī smiltis no brauktuves Cēsīs tīrīja mitrā laikā, kad tās neput, […]

Raiņa un Piebalgas ielas krustojumā jāuzmanās

14:00
27.03.2025
31
21
Ģimnāzijas ielas apkaimes iedzīvotāja raksta:

“Cēsīs, Raiņa un Piebalgas ielas satiksmes aplī, gan autovadītājiem, gan gājējiem vairāk jāuzmanās. Savā izremontētajā skolā Ģimnāzijas ielā pagājušajā nedēļā atgriezās ģimnāzisti, tagad īpaši rītos kustība te ļoti liela. Turklāt laiks kļūst aizvien siltāks, jaunieši brauc ar skūteriem, velosipēdiem, kuru ziemā gandrīz nav, tāpēc situācija saspringta. Arī skolēnu vecākiem vajadzētu bērniem atgādināt, ka pa iet­vi […]

Karogi aizēno laukumu

13:44
23.03.2025
20
Lasītāja V. raksta:

“Nesaprotu, kāpēc tiem, kas atbild par Cēsu noformējumu, tik ļoti patīk karogi. Pil­sētas centrs mazliet atgādina skatus no vēsturiskām filmām, kur rāda pagājušā gadsimta 30.gadu Vāciju un Padomju Savienību. Turklāt, domāju, karogi ap Vienības laukumu aizēno pieminekli, skatu uz apkārtējām ēkām. Tās it kā pazūd,” pārdomās dalījās lasītāja V.

Varētu labot, bet vieglāk izmest

13:43
22.03.2025
40
Cēsniece raksta:

“Videi draudzīgai ikdienai nemaz ne tik sen visos medijos runāja, ka būs atbalsts amatniekiem, kas labo dažādas sadzīves lietas, arī apavus un tamlīdzīgi. Cēsīs gan nejūtam, ka būtu tāds atbalsts un šādi pakalpojumi ir kļuvuši pieejamāki. Ja šuvējas, kas uzņemas apģērbu arī labot, var atrast, apavu meistars jāmeklē ar uguni. Salabot fēnu, mikseri vai kādi […]

Tautiskās dejas rada pavasarīgu noskaņu

11:42
20.03.2025
19
Skatītāja raksta:

“Priecājos par tradicionālo koncertu “Uzziedi dejā!”, kas notika Priekuļos. Redzēt vienuviet tik daudz labu deju kolektīvu, gan pašus priekuliešus, gan citus, ir skaisti. Guvu tik jaukus iespaidus un pavasarīgu noskaņu,” pau­da skatītāja.

Sludinājumi