Pirmdiena, 22. jūlijs
Vārda dienas: Marija, Marika, Marina

Mainās politika un tehnoloģijas. Zemnieki audzē pārtiku

Sarmīte Feldmane
07:10
09.11.2023
16
Lauki2 2

Lai pārrunātu aktuālo bioloģiskajā lauksaimniecībā, novada zemnieki tikās seminārā “Inovācijas lauksaimniecībā. Iespējas videi draudzīgai saimniekošanas praksei laukos”.

“Lauksaimniecības politika ir tik mainīga kā vējš ap skursteni,” vērtējot pārmaiņas, kas jāievēro saimniekojot, lai saņemtu atbalsta maksājumus, sacīja zemnieki. Viņi dalījās pieredzē, cits citam atgādināja, kas vēl šogad un visdrīzākajā laikā jāizdara.      “Bioloģiski vērtīgie zālāji ir jāreģistrē digitāli Lauksaimniecībā izmantojamo zemju pārvaldības  sistēmā. Ja to neizdarīs, saņems samazinātu maksājumu. To vēl var izdarīt, palīdzēt var konsultanti Valsts augu aizsardzības dienestā vai lauku konsultanti, bet nepieciešama internetbankas pieeja. Ir zemnieki, kuri nav šajā sistēmā, tādēļ jaunāko informāciju palaiduši garām. Informācija par trim ekoshēmām arī jāreģistrē, līdz gada beigām jāsakārto lauku vēsture,” atgādināja Latvijas Lauku konsultāciju centra Cēsu biroja vadītāja Dace Kalniņa.

Taču arī tie, kuri nav ar datoru uz jūs, reģistrējot datus, saskaras ar neizpratni un problēmām, “Druvai” pastāstīja D.Kalniņa. “Datorprogrammu izstrādātāji nav lauksaimnieki, un radušies pārpratumi. Piemēram,      jānorāda, ka bioloģiski daudzveidīgais zālājs    iesēts noteiktā termiņā, jo nevar taču nopļaut un novākt, ja nav iesēts. Tas mulsina,” teica D.Kalniņa un uzsvēra, ka pārvaldības sistēma aizvien tiek pilnveidota. Ar laiku tajā būs jābūt arī informācijai par tehniku, kāda ir saim­niecībā, kur iegādāts mēslojums, sēkla, augu aizsardzības līdzekļi, cik izlietots.

Ne  ļoti  daudzi, bet  ir zemnieki, kuri atsakās no bioloģiskās saimniekošanas. Vissarežģītāk ir biškopjiem, trīs kilometru rādiusā nedrīkst būt konvencionālo zemnieku lauki. “Ikvienam ir jābūt gatavam pārmaiņām gan lauksaimniecības politikā, gan savā nozarē, jābūt gataviem darīt ko citu. Ir zemnieki, kuri no piena lopkopības pārgājuši uz augkopību, bioloģiskie graudaudzētāji atteikušies saimniekot bioloģiski,” situāciju ieskicēja D.Kalniņa.    Viņa arī uzsvēra, ka bioloģiskie dārzeņaudzētāji turas, katram ir savi klienti, atrasts noiets.

Nākammēnes bioloģiskajiem zemniekiem plānotas mācības Amatas pagastā. Tur būs klāt gan pārstāvji no Zemkopības ministrijas, gan tās institūcijām.

SIA “Lieloga “Siltumnīcā. Te vēlā rudenī zaļo vitamīniem bagāti garšaugi.
FOTO: Sarmīte Feldmane

Šodien atklātais rīt – ikdiena

“Vides risinājumu institūts” atrodas tepat Priekuļos, bet lielākā daļa zemnieku tajā bija pirmoreiz. Viņi atzina, ka ir pārsteigti par te veiktajiem lauksaimniekiem nozīmīgajiem pētījumiem.    “Vides risinājumu institūta” pārstāve Ieva Vītola    pastāstīja par dažādiem pētījumiem, kurus institūta zinātnieki veic kopā ar ārzemju kolēģiem, par modernu tehnoloģiju izmantošanu lauksaimniecībā, bet atsevišķi pakalpojumi noderīgi arī citiem. Tā kā pētnieku uzmanības lokā ir arī ārstniecības augi, to audzēšana, zemniekiem bija daudz praktisku jautājumu.

“Ne reizi vien tas, ko saucam par inovāciju, ir atgriešanās pie senām zināšanām. Kaut vai, palasot to, kas rakstīts pirms simts gadiem, redzam, mūsu senči zināja par augu īpašībām, prata tos izmantot. Atgriežamies pie tā, kā darīts, izmantots, bet modernizējot, izmantojot mūsdienu iespējas,” sacīja I.Vītola.

Zemnieki vērtēja, ka nepaies nemaz daudzi gadi, kad zinātnieku atklātais  ienāks katrā saimniecībā, inovatīvas tehnoloģijas un metodes ar laiku kļūs par ikdienu.

Novada zemniekiem bija iespēja arī ieskatīties laboratorijā, kurā tiek novērtēti pirolizidīna alkaloīdi (PA). Latvijas Univer­sitātes Ķīmijas maģistrantūras students Emīls Francis izskaidroja, ka tiek novērtēta toksiskā PA pārnese no Latvijā bieži izplatītām PA saturošām nezālēm -    neaizmirstulītēm, tīruma aitenes, ārstniecības vēršmēles, parastās krustaines un to atliekām – uz augsni un aromātiskajiem un ārstniecības augiem: ārstniecības kumelīti, piparmētru,  pētersīli.

“Eiropas Komisijas  regula limitē PA daudzumu produktos. Tas rada izaicinājumus audzētājiem. Sākotnēji tika uzskatīts, ka PA augu izcelsmes produktos nonāk ar nezāļu piemaisījumiem, nesenos pētījumos pierādīts, ka PA var tikt  horizontāli pārnesti no donorauga uz augsni un akceptor­augiem,” pastāstīja E.Fran­cis un uzsvēra, ka iegūtās zināšanas dos ieguldījumu pārtikas drošības uzlabošanā, audzētājiem piedāvājot risinājumus kvalitatīvai ārstniecības augu drogu iegūšanai.

Ar prieku audzēts

SIA “Lieloga” saimniece    Ruanda Dembovska zemniekus uzņēma savā siltumnīcā Prie­kuļos. Te zaļo garšaugi, kas tik ļoti nebaidās no aukstuma. Ruanda lepojas, ka 3,8 nomas hektāros audzē arbūzus un melones, arī ķirbjus, piparus, fizāļus, gurķus un citus dārzeņus. Saimniece labprāt dalījās pieredzē, stāstot, ko un kā audzē. Viņa arī uzsvēra, ka diemžēl ne visi stāsta, ko praksē pārbaudījuši, bet viņa to dara labprāt. Jautājumu bija daudz gan par šķirņu izvēli, gan augsnes sagatavošanu, dārza laistīšanu un citi, arī par pesto un citiem produktiem, ko gatavo “Lieloga”.

“Cik izaudzēju, tik pārdodu. Ja gurķi beidzas, tad beidzas, ja burkānu vairāk nav, nav arī sulas. No citiem nepērku,” uzsvēra R.Dem­bovska un piebilda, ka jau domās ir pavasarī, kad jāsāk audzēt stādi, lai rudenī varētu vākt ražu. “Daru to, kas patīk, tāpēc izdodas,” uzsvēra priekuliete.

Zemnieki atzina, ka ir vērtīgi ieskatīties, kā strādā citi, jo katram ir sava pieredze. Protams, nedrīkst aizmirst, ka katram arī laukos cits augsnes sastāvs.

Gūta iedvesma strādāt tālāk

Gan par uzzināto un redzēto “Vides risinājumu institūtā”, gan saimniecībā “Lieloga” semināra dalībnieki bija gandarīti. Katram savas pārdomas par aizvadīto vasaru.

“Bija interesanti dzirdēt un redzēt, kā institūtā mūsdienīgi strādā saskaņā ar dabas procesiem, balstoties uz senām zināšanām. Mūsu saimniecībā viss ir roku darbs, tā bija iespēja ieskatīties nozares nākotnē,” vērtēja Zaubes pagasta    zemnieku saimniecības “Ozoliņi” saimniece  Evita Lū­kina. Saimniecībā audzē, vāc un gatavo 20 dažādas zāļu  tējas, kas    Latvijā pazīstamas ar nosaukumu “Lauku tējas”. “Viss izauga smaržīgs, un tējas ir ļoti aromātiskas. Vasarā    piparmētras daudz nepaaugās, bet jau pa gabalu varēja sajust, kā smaržo,” pastāstīja zaubēniete un atzina, ka aizvien vairāk cilvēku novērtē dabisko, izprot tā vērtību. E.Lūkina arī rīko tējas darbnīcas, kurās izglīto par zāļu tējām, piedalās pasākumos un stāsta par augiem, tējām.

“Jāstrādā tikai tālāk, pieredze ir, bet jaunas zināšanas vienmēr noder,” pārliecināta E.Lūkina.
Līgatnes    “Zaļumnīcas” saimnieks Mārtiņš Elsts uzsvēra, ka Priekuļos redzēts, ko dara un spēj zinātne, bet “Lielogā” – kā saimnieko ikdienā.    “Par nākamo gadu ir optimisms. Arī šī sezona bija veiksmīga. Ir klienti, kuri pērk dārzeņus. Prieks, ka aizvien vairāk tiek iepazīti saldie kartupeļi, pircēju loks palielinās. Arī stādiem ir pastāvīgi pircēji, nemazinās interese par mētrām, garšaugiem,” atklāja līgatnietis un piebilda, ka rudens darbi vēl nav galā.

Biškopis Imants Dauksts no Veselavas “Druvai” pastāstīja par vērojumiem tirgū, jo ne reizi vien bijušas pamatotas šaubas, vai tiešām pašu audzēts. “Visu gadu tirgo pāris hektāros audzēto. Vai tas tiesa?” bilda I.Dauksts un uzsvēra, ka diemžēl zemnieku izaudzētā un saražotā tirgus ir nesakārtots. Tas attiecas ne tikai uz biškopību, arī dārzeņu audzēšanu.

“Sezona sākumā bija pagrūta, mēneša laikā vairākas saimes aizgāja bojā, bet jūnijā, jūlijā bites sagādāja visas vasaras ienesumu, jo augustā jau viss bija noziedējis,” vasaru biškopībā raksturoja veselavietis. Par medus cenu viņš saka – ir tāpat kā ar bitēm, jo nekad neko nevar zināt. Vajadzētu palielināties, jo inventāram, burciņām, etiķetēm tā kļuvusi daudzkārt augstāka, bet pēdējos gados medus cenai ir pat tendence samazināties. “Biškopju ir daudz, ne mazums tādu, kuri nav reģistrējušies, ātri un    lēti pārdod. Kad viņiem medus beidzas, cena stabilizējas,” situāciju vērtēja biškopis.

Šoruden ieziemotas 120 saimes, iepriekšējā rudenī bija vairāk nekā 200, bet pavasarī daudzas gāja bojā. “Pavasarī noteikti atkal būs vairāk,” pārliecināts I.Dauksts.

Viņš atteicies no bioloģiskās saim­niekošanas. “Neiespējami godīgi strādāt, lai izpildītu prasības. Strādāšu tāpat kā līdz šim, tikai bez statusa. Piedāvāju “Imanta bišu medu” – ar to garantēju kvalitāti,” paskaidroja biškopis.

Savulaik I.Dauksts bija viens no retajiem biteniekiem Vidzemē, kura medum bija kvalitātes sertifikāts “Zaļā karotīte”. “Atbalsts, ko saņēmu, bija mazāks nekā izdevumi. Samaksāju vienreizējo maksu, tad par analīzēm, vēl papildu analīzēm. Cerēju piedalīties iepirkumos, bet kurš gan iepērk medu,” pārdomas atklāja biškopis un uzsvēra, ir saprotams, ka kontroles vajadzīgas, bet, ja zemniekam jāuztur kontrolējošās iestādes, tas nav pareizi.

“Domāju par jauniem produktiem. “Vides risinājumu institūtā” redzētais raisīja    pārdomas un guvu arī jaunas idejas,” atzina I.Dauksts.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Mazajam liepēnietim Kārlim īpaša uzmanība

00:00
22.07.2024
25

Vidzemes slimnīcā sagaidīts šī gada 400. bērniņš – puisītis Kārlis, kurš piedzimis liepēniešu ģimenei, informēja Vidzemes slimnīcā. Pasauli satikt Kārlis ieradās 10. jūlijā plkst. 11:52, mazulis dzimšanas brīdī svēra 3020 g un bija 51 cm garš. Tā kā arī abiem vecākiem – Kristiānai un Kristiānam – vārds sākas ar K, arī jaundzimušajam dots vārds, kas […]

Dienestu posteņiem būs ērtākas telpas

00:00
21.07.2024
29

Lai uzlabotu ēkas energoefektivitāti, aktīvi noris būvdarbi pašvaldības ēkā Brāļu Kaudzīšu ielā 9, Jaunpiebalgā. Ēkā atrodas Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Jaunpiebalgas postenis. Darbi jau no pirmajām dienām pavasara beigās sokas raiti, vērtē Jaunpiebalgas apvienības pārvaldes vadītāja Dace Bišere-Valdemiere. Ja atklājas kādas problēmas, tām ātri rod risinājumu: “Bet jāteic, […]

Sirsnīgi un priecīgi nosvin Cēsu pansionāta jubileju

00:00
20.07.2024
57

Ar dziesmām, dejām, pansionāta jeb namiņa, kā iestādi dēvē darbinieki un iemītnieki, atmiņu stāstiem, svētku torti, daudziem sveicieniem, laba vēlējumiem, atzinības rakstiem un pateicībām aizvadīta Cēsu pilsētas pansionāta 30. jubileja. Svinot dienu, kad pirms 30 gadiem pašvaldības pansionāts pārcēlās no Glūdas kalna uz Cīrulīšiem, kopā ar iestādē dzīvojošajiem bija esošie un bijušie darbinieki, kādreizējie lēmumu […]

Sportiskā ģimenes diena Rīdzenē

00:00
19.07.2024
29

Ģimenes sporta dienā “Pilna laime, kad sporto saime!” Vaives pagasta Rīdzenē biedrība “Kiwanis Cēsis” otro gadu pulcināja vietējā un tuvējo pagastu iedzīvotājus aktīvi izkustēties. Uz pasākumu bija ieradies ap simt cilvēku. Ikviens varēja piedalīties skrējienā, mest šautriņas, spēlēt volejbolu, galda tenisu, kā arī dažādas lielformāta un neierastākas izklaidējošas spēles, būt kopā un noslēgumā ēst uz […]

Raunā Dziesmu svētkos svin Cimzes jubileju

00:00
19.07.2024
37

Raunā pie novadnieka Jāņa Cimzes pieminekļa dienas gaitā sagūla ziedu paklājs, bet brīvdabas estrādē izskanēja viņa 210.jubilejai veltītais koru koncerts “Rotā Dziesma”. Tā raunēnieši un astoņu kolektīvu dziedātāji godināja latviešu kora mūzikas pamatlicēju. Vai nu dienas gaitā mēģinājumos    pāri Raunai izskanējušās dziesmas, vai    vēlēšanās dzirdēt Raunas Dziesmu svētku kori, vai, iespējams, cita iemesla […]

Amatas apvienības svētkos ceļ godā pļaušanu ar izkapti

00:00
18.07.2024
151

Nītaurē tikās pieci pagasti, kas savulaik veidoja Amatas novadu, tagad svinot apvienības svētkus. Bija daudz aizraujošu atrakciju un koncertu, bet zīmīgākais notikums – nītaurieši uzspodrināja senāk laukos neaizstājamās prasmes, proti, rīkoties ar izkapti. “Pļaušanai ar izkapti Nītaurē ir tradīcijas. Nītaurieši gan bijuši labākie Latvijas čempionātā pļaušanā, gan paši bijuši šo sacensību rīkotāji,” stāsta Nītaures kultūras […]

Tautas balss

Prieks par sakārtoto un skaisto ielu

17:29
15.07.2024
29
Cēsniece O. raksta:

“Cēsīs, atjaunotajā Bērzaines ielas posmā, ierīkoti glīti soliņi un atkritumu urnas, apkārtne tīra. Jauki tur piesēst. Bērzaines iedzīvotāji beidzot ir ieguvēji. Labi sakārtota gan Gaujas, gan Bērzaines iela. Par to prieks,” pārdomās dalījās seniore, cēsniece O.

Haoss ar pasažieru pārvadājumiem

17:28
15.07.2024
24
Lasītājs J. raksta:

“Ik pa brīdim parādās ziņas, ka nav skaidrs, kas mūspusē nodrošinās sabiedriskā transporta pakalpojumus. Valsts pasūtījumā ar līgumiem un pārsūdzībām tāds juceklis, ka neviens no malas netiek skaidrībā. Jūnija nogalē pakalpojumu atļāva veikt CATA, bet tikai līdz gada beigām. Taču nav dzirdams, ko atbildīgie dara, lai sajukums neturpinātos. Nesaprotu, kā Satiksmes ministrija pieļauj tādu bardaku,” […]

Nevar sagaidīt

16:55
15.07.2024
17
Piebaldzēns raksta:

“Sola un sola, ka Jaunpiebalgā drīz būs gatavs pansionāts, bet kā nav, tā nav. Gan jau vainojami būvnieki, bet žēl, ka vietējai varai nav nekādu iespēju procesu pasteidzināt. Tur būtu gan darba vietas vietējiem, gan pagastā apgrozītos vairāk cilvēku, proti, pie pansionāta iemītniekiem brauktu ciemos tuvinieki, draugi. Tirgotājiem būtu lielāks apgrozījums,” pārdomās dalījās piebaldzēns.

Botāniskais dārzs pilsētas centrā

16:54
15.07.2024
23
Cēsnieks O. raksta:

“Gāju Cēsīs pa Rīgas ielu, mani uzrunāja tūristi, ārzemnieki. Lūdza padomu, kā aizbraukt uz Līgatni, jautāja par Cēsīm. Un prasīja, kā var iekļūt Rīgas ielas botāniskajā dārzā. Jā, tur īpašums, kura adrese ir Rīgas iela 41, aizaudzis ar kokiem, krūmiem. No ielas to nodala dēļu žogs, gājējus šī vieta netraucē, bet iebraucējiem rada dīvainu iespaidu,” […]

Trūkst inženieru

10:49
09.07.2024
30
J. raksta:

“Ziņās televīzijā stāsta, ka Latvijā trūkst augsti kvalificētu speciālistu mežsaimniecībā un lauksaimniecībā. Jau labi zinām, ka trūkst arī celtniecības inženieru, elektroinženieru un līdzīgu profesiju speciālistu. Te nu esam nonākuši ar savu izglītības sistēmu. Ja bērnam skolā neiemāca rēķināt, ja viņš neapgūst fizikas, ķīmijas pamatus, tad vēlāk, protams, neizvēlas studēt inženierzinātnes, profesijas, kas saistītas ar matemātiku, […]

Sludinājumi