Svētdiena, 23. jūnijs
Vārda dienas: Līga

Mainās politika un tehnoloģijas. Zemnieki audzē pārtiku

Sarmīte Feldmane
07:10
09.11.2023
15
Lauki2 2

Lai pārrunātu aktuālo bioloģiskajā lauksaimniecībā, novada zemnieki tikās seminārā “Inovācijas lauksaimniecībā. Iespējas videi draudzīgai saimniekošanas praksei laukos”.

“Lauksaimniecības politika ir tik mainīga kā vējš ap skursteni,” vērtējot pārmaiņas, kas jāievēro saimniekojot, lai saņemtu atbalsta maksājumus, sacīja zemnieki. Viņi dalījās pieredzē, cits citam atgādināja, kas vēl šogad un visdrīzākajā laikā jāizdara.      “Bioloģiski vērtīgie zālāji ir jāreģistrē digitāli Lauksaimniecībā izmantojamo zemju pārvaldības  sistēmā. Ja to neizdarīs, saņems samazinātu maksājumu. To vēl var izdarīt, palīdzēt var konsultanti Valsts augu aizsardzības dienestā vai lauku konsultanti, bet nepieciešama internetbankas pieeja. Ir zemnieki, kuri nav šajā sistēmā, tādēļ jaunāko informāciju palaiduši garām. Informācija par trim ekoshēmām arī jāreģistrē, līdz gada beigām jāsakārto lauku vēsture,” atgādināja Latvijas Lauku konsultāciju centra Cēsu biroja vadītāja Dace Kalniņa.

Taču arī tie, kuri nav ar datoru uz jūs, reģistrējot datus, saskaras ar neizpratni un problēmām, “Druvai” pastāstīja D.Kalniņa. “Datorprogrammu izstrādātāji nav lauksaimnieki, un radušies pārpratumi. Piemēram,      jānorāda, ka bioloģiski daudzveidīgais zālājs    iesēts noteiktā termiņā, jo nevar taču nopļaut un novākt, ja nav iesēts. Tas mulsina,” teica D.Kalniņa un uzsvēra, ka pārvaldības sistēma aizvien tiek pilnveidota. Ar laiku tajā būs jābūt arī informācijai par tehniku, kāda ir saim­niecībā, kur iegādāts mēslojums, sēkla, augu aizsardzības līdzekļi, cik izlietots.

Ne  ļoti  daudzi, bet  ir zemnieki, kuri atsakās no bioloģiskās saimniekošanas. Vissarežģītāk ir biškopjiem, trīs kilometru rādiusā nedrīkst būt konvencionālo zemnieku lauki. “Ikvienam ir jābūt gatavam pārmaiņām gan lauksaimniecības politikā, gan savā nozarē, jābūt gataviem darīt ko citu. Ir zemnieki, kuri no piena lopkopības pārgājuši uz augkopību, bioloģiskie graudaudzētāji atteikušies saimniekot bioloģiski,” situāciju ieskicēja D.Kalniņa.    Viņa arī uzsvēra, ka bioloģiskie dārzeņaudzētāji turas, katram ir savi klienti, atrasts noiets.

Nākammēnes bioloģiskajiem zemniekiem plānotas mācības Amatas pagastā. Tur būs klāt gan pārstāvji no Zemkopības ministrijas, gan tās institūcijām.

SIA “Lieloga “Siltumnīcā. Te vēlā rudenī zaļo vitamīniem bagāti garšaugi.
FOTO: Sarmīte Feldmane

Šodien atklātais rīt – ikdiena

“Vides risinājumu institūts” atrodas tepat Priekuļos, bet lielākā daļa zemnieku tajā bija pirmoreiz. Viņi atzina, ka ir pārsteigti par te veiktajiem lauksaimniekiem nozīmīgajiem pētījumiem.    “Vides risinājumu institūta” pārstāve Ieva Vītola    pastāstīja par dažādiem pētījumiem, kurus institūta zinātnieki veic kopā ar ārzemju kolēģiem, par modernu tehnoloģiju izmantošanu lauksaimniecībā, bet atsevišķi pakalpojumi noderīgi arī citiem. Tā kā pētnieku uzmanības lokā ir arī ārstniecības augi, to audzēšana, zemniekiem bija daudz praktisku jautājumu.

“Ne reizi vien tas, ko saucam par inovāciju, ir atgriešanās pie senām zināšanām. Kaut vai, palasot to, kas rakstīts pirms simts gadiem, redzam, mūsu senči zināja par augu īpašībām, prata tos izmantot. Atgriežamies pie tā, kā darīts, izmantots, bet modernizējot, izmantojot mūsdienu iespējas,” sacīja I.Vītola.

Zemnieki vērtēja, ka nepaies nemaz daudzi gadi, kad zinātnieku atklātais  ienāks katrā saimniecībā, inovatīvas tehnoloģijas un metodes ar laiku kļūs par ikdienu.

Novada zemniekiem bija iespēja arī ieskatīties laboratorijā, kurā tiek novērtēti pirolizidīna alkaloīdi (PA). Latvijas Univer­sitātes Ķīmijas maģistrantūras students Emīls Francis izskaidroja, ka tiek novērtēta toksiskā PA pārnese no Latvijā bieži izplatītām PA saturošām nezālēm -    neaizmirstulītēm, tīruma aitenes, ārstniecības vēršmēles, parastās krustaines un to atliekām – uz augsni un aromātiskajiem un ārstniecības augiem: ārstniecības kumelīti, piparmētru,  pētersīli.

“Eiropas Komisijas  regula limitē PA daudzumu produktos. Tas rada izaicinājumus audzētājiem. Sākotnēji tika uzskatīts, ka PA augu izcelsmes produktos nonāk ar nezāļu piemaisījumiem, nesenos pētījumos pierādīts, ka PA var tikt  horizontāli pārnesti no donorauga uz augsni un akceptor­augiem,” pastāstīja E.Fran­cis un uzsvēra, ka iegūtās zināšanas dos ieguldījumu pārtikas drošības uzlabošanā, audzētājiem piedāvājot risinājumus kvalitatīvai ārstniecības augu drogu iegūšanai.

Ar prieku audzēts

SIA “Lieloga” saimniece    Ruanda Dembovska zemniekus uzņēma savā siltumnīcā Prie­kuļos. Te zaļo garšaugi, kas tik ļoti nebaidās no aukstuma. Ruanda lepojas, ka 3,8 nomas hektāros audzē arbūzus un melones, arī ķirbjus, piparus, fizāļus, gurķus un citus dārzeņus. Saimniece labprāt dalījās pieredzē, stāstot, ko un kā audzē. Viņa arī uzsvēra, ka diemžēl ne visi stāsta, ko praksē pārbaudījuši, bet viņa to dara labprāt. Jautājumu bija daudz gan par šķirņu izvēli, gan augsnes sagatavošanu, dārza laistīšanu un citi, arī par pesto un citiem produktiem, ko gatavo “Lieloga”.

“Cik izaudzēju, tik pārdodu. Ja gurķi beidzas, tad beidzas, ja burkānu vairāk nav, nav arī sulas. No citiem nepērku,” uzsvēra R.Dem­bovska un piebilda, ka jau domās ir pavasarī, kad jāsāk audzēt stādi, lai rudenī varētu vākt ražu. “Daru to, kas patīk, tāpēc izdodas,” uzsvēra priekuliete.

Zemnieki atzina, ka ir vērtīgi ieskatīties, kā strādā citi, jo katram ir sava pieredze. Protams, nedrīkst aizmirst, ka katram arī laukos cits augsnes sastāvs.

Gūta iedvesma strādāt tālāk

Gan par uzzināto un redzēto “Vides risinājumu institūtā”, gan saimniecībā “Lieloga” semināra dalībnieki bija gandarīti. Katram savas pārdomas par aizvadīto vasaru.

“Bija interesanti dzirdēt un redzēt, kā institūtā mūsdienīgi strādā saskaņā ar dabas procesiem, balstoties uz senām zināšanām. Mūsu saimniecībā viss ir roku darbs, tā bija iespēja ieskatīties nozares nākotnē,” vērtēja Zaubes pagasta    zemnieku saimniecības “Ozoliņi” saimniece  Evita Lū­kina. Saimniecībā audzē, vāc un gatavo 20 dažādas zāļu  tējas, kas    Latvijā pazīstamas ar nosaukumu “Lauku tējas”. “Viss izauga smaržīgs, un tējas ir ļoti aromātiskas. Vasarā    piparmētras daudz nepaaugās, bet jau pa gabalu varēja sajust, kā smaržo,” pastāstīja zaubēniete un atzina, ka aizvien vairāk cilvēku novērtē dabisko, izprot tā vērtību. E.Lūkina arī rīko tējas darbnīcas, kurās izglīto par zāļu tējām, piedalās pasākumos un stāsta par augiem, tējām.

“Jāstrādā tikai tālāk, pieredze ir, bet jaunas zināšanas vienmēr noder,” pārliecināta E.Lūkina.
Līgatnes    “Zaļumnīcas” saimnieks Mārtiņš Elsts uzsvēra, ka Priekuļos redzēts, ko dara un spēj zinātne, bet “Lielogā” – kā saimnieko ikdienā.    “Par nākamo gadu ir optimisms. Arī šī sezona bija veiksmīga. Ir klienti, kuri pērk dārzeņus. Prieks, ka aizvien vairāk tiek iepazīti saldie kartupeļi, pircēju loks palielinās. Arī stādiem ir pastāvīgi pircēji, nemazinās interese par mētrām, garšaugiem,” atklāja līgatnietis un piebilda, ka rudens darbi vēl nav galā.

Biškopis Imants Dauksts no Veselavas “Druvai” pastāstīja par vērojumiem tirgū, jo ne reizi vien bijušas pamatotas šaubas, vai tiešām pašu audzēts. “Visu gadu tirgo pāris hektāros audzēto. Vai tas tiesa?” bilda I.Dauksts un uzsvēra, ka diemžēl zemnieku izaudzētā un saražotā tirgus ir nesakārtots. Tas attiecas ne tikai uz biškopību, arī dārzeņu audzēšanu.

“Sezona sākumā bija pagrūta, mēneša laikā vairākas saimes aizgāja bojā, bet jūnijā, jūlijā bites sagādāja visas vasaras ienesumu, jo augustā jau viss bija noziedējis,” vasaru biškopībā raksturoja veselavietis. Par medus cenu viņš saka – ir tāpat kā ar bitēm, jo nekad neko nevar zināt. Vajadzētu palielināties, jo inventāram, burciņām, etiķetēm tā kļuvusi daudzkārt augstāka, bet pēdējos gados medus cenai ir pat tendence samazināties. “Biškopju ir daudz, ne mazums tādu, kuri nav reģistrējušies, ātri un    lēti pārdod. Kad viņiem medus beidzas, cena stabilizējas,” situāciju vērtēja biškopis.

Šoruden ieziemotas 120 saimes, iepriekšējā rudenī bija vairāk nekā 200, bet pavasarī daudzas gāja bojā. “Pavasarī noteikti atkal būs vairāk,” pārliecināts I.Dauksts.

Viņš atteicies no bioloģiskās saim­niekošanas. “Neiespējami godīgi strādāt, lai izpildītu prasības. Strādāšu tāpat kā līdz šim, tikai bez statusa. Piedāvāju “Imanta bišu medu” – ar to garantēju kvalitāti,” paskaidroja biškopis.

Savulaik I.Dauksts bija viens no retajiem biteniekiem Vidzemē, kura medum bija kvalitātes sertifikāts “Zaļā karotīte”. “Atbalsts, ko saņēmu, bija mazāks nekā izdevumi. Samaksāju vienreizējo maksu, tad par analīzēm, vēl papildu analīzēm. Cerēju piedalīties iepirkumos, bet kurš gan iepērk medu,” pārdomas atklāja biškopis un uzsvēra, ir saprotams, ka kontroles vajadzīgas, bet, ja zemniekam jāuztur kontrolējošās iestādes, tas nav pareizi.

“Domāju par jauniem produktiem. “Vides risinājumu institūtā” redzētais raisīja    pārdomas un guvu arī jaunas idejas,” atzina I.Dauksts.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Svētīgus Jāņus!

00:00
23.06.2024
22

Es sasēju lielu sieru,Jāņu dienas gaidīdama;Jāņu dienu izdalījuPa maziemi gabaliem. Nākat šurpu, Jāņa bērni,Nākat lieli, nākat mazi;Lieliem došu alu dzerti,Maziem siera gabaliņu. Nelīst lietus, nelīst lietus,Šodien lietus nevajaga,Salīs manas Jāņu zāles,Salīs paši Jāņu bērni. Brauc, Jānīti, nu uz Rīgu,Nu mēs tevi pavadām;Nāc atkal citu gadu,Tad mēs tevi gaidīsim.

Saules un ēnas saspēle dzīves norisēs un svētkos

00:00
22.06.2024
40

Mārsnēnos Priekuļu apvienības svētkos “MārsnĒNAS – GaismĒNAS” zumēja kā bišu stropā – dienā centrā uzstājās mākslinieciskie kolektīvi, notika radošās darbnīcas, apvienības pagastu amatierteātru izrādes. Svētkus šogad rotāja moto: “Ja ir ēna, tad kaut kur ir arī Saule.” Saule ir arī Priekuļu apvienības logo zīme, tā simbolizē gaismu un siltumu, bet ēna veldzē un atvēsina, un […]

Pieejamība kā iespēja

00:00
21.06.2024
47

Pietrūkst kopīga redzējuma, kā jāveido dabas takas un dabas objekti, lai tie būtu pieejami ikvienam – ne tikai cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, bet arī māmiņām ar bērniem ratiņos vai vecāka gadagājuma ļaudīm,kuriem pastaigai nepieciešams līdzenāks ceļš un vairāk soliņu, kur piesēst, lai pastaigas laikā atpūstos. Tā, izpētot vides pieejamību kultūras mantojuma objektu, dabas taku, ēdināšanas […]

Jāatgādina, lai neatkārtotos

00:00
20.06.2024
55

14.jūnijs šogad bija lietains. Saule slēpās aiz asaru pielietiem mākoņiem, kad daudzviet Latvijā pieminēja 1941.gada represijās svešumā izvestos. Jaunraunā komunistiskā terora upuru piemiņas vietā priekulieši atcerējās uz Sibīriju aizvestos jaunrauniešus, tos, kuri neatgriezās. “Lasot atmiņas par to nakti, kad pārtrūka daudzu Latvijas iedzīvotāju dzīve, nevar palikt vienaldzīgs. Un nekur nepazūd jautājumi – par ko, kāpēc. Šodien […]

Aizvadītajā diennaktī vairākas sadursmes

14:33
19.06.2024
60

Aizvadītajā diennaktī Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā saņemta informācija par 94 gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības policijā vai konstatēts, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Reģistrēti 12 ceļu satiksmes negadījumi, kur vienā gadījumā viena cietusi persona. Ceļu satiksmes jomā pieņemti 93 administratīvā pārkāpuma lēmumi, tajā skaitā 34 par ātruma pārsniegšanu, kā arī divos gadījumos […]

Ugunsdzēsējiem glābējiem Vidzemē septiņi izsaukumi

14:30
19.06.2024
32

Aizvadītajā diennaktī, laika posmā no šī gada 18. jūnija plkst. 6.30 līdz 19. jūnija plkst. 6.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Vidzemes reģiona pārvalde saņēma septiņus izsaukumus – divus uz ugunsgrēku dzēšanu, četrus uz glābšanas darbiem un viens izsaukums bija maldinājums. Vakar īsi pēc pusdienām ugunsdzēsēji saņēma izsaukumu uz Smiltenes novada Smiltenes pagastu, kur pēc ceļu satiksmes negadījuma bija […]

Tautas balss

Zināšanas, kas vajadzīgas katram

17:05
18.06.2024
17
Lasītāja G raksta:

“Pagājušajā nedēļā Valmierā ikviens varēja uzzināt un arī praktiski pamācīties, kas tieši darāms krīzes situācijās. Aizsardzības ministrija rīkoja dienu “Bruņojies ar zināšanām”, kur speciālisti tikās ar iedzīvotājiem. Tāds pasākums bija pavisam 14 pilsētās Latvijā, bet mūsu valstī taču ir daudz vairāk pilsētu un visās dzīvo cilvēki, visur vajadzīgas šādas zināšanas, īpaši jau šajā situācijā, kurā […]

Svētkus sarīko pati kopiena

23:01
13.06.2024
22
Svētku apmeklētāja raksta:

“Skujenē bija ļoti skaisti pašu pagasta iedzīvotāju rīkoti svētki. Tur varēja baudīt gan koncertus, gan pamieloties ar vietējo gatavotiem gardumiem, gan redzēt daudz ko citu. Lieliski, ka ir uzņēmīgi, rosīgi cilvēki, kas darbojas savā un citu labā,” ar gandarījumu sacīja svētku apmeklētāja.

Prieks par atjaunoto ielu

23:00
13.06.2024
31
Bērzaines iedzīvotāja raksta:

“Braucu Cēsīs pa jauno Bērzaines ielu un priecājos, cik tā skaista! Tiešām gandarījums, ka atrasta nauda un veikta tik vērienīga pārbūve. Tagad sakārtos Emīla Dārziņa ielu, tad vēl vajadzētu sakārtot to Bērzaines ielas atlikušo daļu, kas ved līdz Gaujas ielai, tad šī apkaime būtu vienkārši fantastiska. Bet laikam jau jāsaprot, ka visu tūlīt nevar gribēt,” […]

Kas par maksu, kas bez maksas

22:59
13.06.2024
25
Lasītājs J. raksta:

“Lasu un domāju, kā tā, uz Cēsu kauju jubilejas koncertu, kur uzstājas vietējie dejotāji, jāpērk biļete, bet Igaunijas mūziķu koncertu varēs klausīties bez maksas. Vai tā ir mūsu paš­valdības godīga attieksme pret iedzīvotājiem,” neapmierinātību pauda lasītājs J.

Senioriem grūti izstaigāt lielus attālumus

22:58
13.06.2024
40
Cēsniece raksta:

“Cēsīs, Palasta un Gaujas iekas krustojumā pie muzeja krātuves, bija soliņš, kur bija ērti mirkli atpūsties, sakārtot pirkumus pēc iznākšanas no “Maxima” veikala un doties kājām mājās. Tagad soliņa vairs nav. Žēl, ka tas noņemts, nepadomājot par vecajiem cilvēkiem, kuriem grūti izstaigāt lielus attālumus, turklāt ar pirkumu maisiņiem rokās. Kopumā pilsētā ir pārāk maz soliņu. […]

Sludinājumi