Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Tās tik ir dilles!

Līga Eglīte
13:14
08.11.2017
15

Par dārzkopību gandrīz katram ir viedoklis. Vasarā, darbojoties Cēsu pils viduslaiku virtuves dārzā, reizēm nācās iedomāties – ja augi prastu smieties, tad tie, klausoties apmeklētāju “zelta padomus” un apgalvojumus, vicinātu lapas no rīta līdz vakaram.

Reiz Kanādas latvietis, pavadot pensionāru grupu, centās paspīdēt ar zināšanām par dārzeņiem, tomēr ar kartupeļiem “izgāzās kā pods”. Viņš gan labi zināja, kurā gadsimtā Latvijā ievesti burkāni un rāceņi, bet tad pajautāja: “Kur jums te kartupeļi?” (Tupeņi Latvijā ievesti 17.gadsimta otrajā pusē.)

Jaunā māmiņa savam zīdainītim vēlējās ieskaidrot izcelsmi, tuvinot viņa naskās roķeles kāpostam. Caps, un puse kāpostlapas nošķīta, bet bērnam uz visiem laikiem būs skaidrs, kur un kā vecāki viņu atraduši.

Itin bieži tika saņemti padomi, kā viduslaiku dārzā apkarot kaitēkļus. Populārākais vecmāmiņu ieteikums – vakarā, kad neviens neredz, palaistīt kukaiņu bojātos augus ar “CocaCola”.
Nepagāja ne diena bez starptautisko amatieru-agronomu un ekspertu padomiem. Norāva lapu, pagaršoja, izspļāva, norāva vēlreiz, izlikās nedzirdam dārznieces aizrādījumu par saudzēšanu un sāka lasīt morāli: “Jums tā nav kaķumētra! Īstā ir tikai un vienīgi ar ziliem ziediem. Nemāniet te cilvēkus.” “Vai tad tā ir piparmētra? Ko jūs te esat sastādījuši! Pielie­ciet pareizo uzrakstu!” “Priekš kam te nātre atstāta? Tā ir nezāle!”

Savukārt kāds austriešu velotūrists stāstīja, ka nakšņojis teltī Cēsu parkā, un paziņoja, ka gribot Pils dārzā saraut burkānus.

“Kas tas ir par augu?” kāda mam­ma skaidrā latviešu valodā pratina divas pusaudzes. “Varbūt kāposts,” atbild meitenes. “Nē, meitiņ, burkāns! Un šis?” “Nezinu. Mmm, ē, varbūt kar­tupelis?” “Nu, gurķis taču! Nu, kā var nezināt!”

Netrūka arī pieaugušo, kas augus nepazina: “Vai jums tur būs vīnogas?” (Jautā­jums par apiņiem dobes galā.)

Pāris “nātru pazinēju” bez gara ievada metas vārdiskā uzbrukumā, apvainodami kaķumētru visos grēkos. “Ak, jā, tur bija gan klāt kaut kāds uzraksts, bet tā vien­alga ir nātre!”

Ienāca puisis ar meiteni pie rokas un tūlīt metās čamdīt… ne jau meiteni, bet ķiplokus. Norauj un mutē iekšā. “A pie mums ģerevņā tā dara! Man tak ģerevņā neticēs, ja nebūšu pagaršojis, kas te aug!” Atgādināju viņiem noteikumus, ka par visāda veida posta darbiem dārzā draud sods viduslaiku stilā, precīzāk – pasēdēšana Dienvidu torņa pagrabā. Jaunieši noticēja, ka vakar ietupināts “tas puisis no Rēzeknes”, un bija gatavi iet skatīties, kā viņam, nabadziņam, tur klājas.

“Šis ir labs darbs brīvprātīgajiem. Nekas daudz nav jāprot, un neko sabojāt arī nevar,” viena sirma gudriniece elegantā angļu izrunā, uz mani rādot, saka pārējām.
“Kāpēc tās nātres te atstātas?” “Atceros, ka mana vecāmāte no tām vārīja zupu.” “Un tu tādu ēdi? Ak, Jēzu!”

Jautra grupa bija no Saldus, tajā mūziķis un atraktīvs gids Juris Levics, kurš skaidroja, ka pie viņiem dārzā nevienam augam nevajag maikstes un stutes, jo viss tiek laistīts ar viagru.”
Kungs, kam jau sirmi deniņi, uz līdzenas vietas sāk filozofēt: “Jā, es saprotu, ka te augus nedrīkst plūkt, bet vērmeli gan atļaujiet cilvēkiem raut, cik patīk…” Kāpēc viņam tāda gudra doma pasprukusi, nevaru paskaidrot.

“Vai jums ir vērmeles stādi?” interesējas latviešu pāris labākajos gados. “Un vispār, kā tā vērmele izskatās?” “Tā ir dille, un viss!” apgalvo sieva. “Nē, te rakstīts “fenhelis”,” iebilst vīrs. “Nu un tad? Dille! Redzi, izskatās pēc dilles!” sievai paliek pēdējais vārds. Viss beidzas labi, jo vīrs piekāpjas un abi sabučojas aiz kuplā māteres krūma.

Pamēģiniet beduīnam pārdot tuk­sneša smiltis! Tas pats – pamēģiniet sajūsmināt Itālijas iedzīvotājus ar Baltijas vēsajā vasarā augušajiem dienvidu augiem, kuri pēc izskata ir tāla atblāzma no Vidusjūras aromātiem un raženuma. Un tomēr! “Marko, Džordžo, paskatieties – baziliks! Bellissimo! Grandis­simo!” Viņu prieks ir neviltots.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Veido namiņu, kur vecļaudis jūtas labi

07:32
30.06.2024
69

Cēsu pilsētas pansionātam 12. jūlijā apritēs 30 gadi. Vairāk nekā pusi no šī laika sociālās aprūpes un rehabilitācijas iestādes direktore ir Inga Gunta Paegle. -Pansionātam ir 30 gadu jubileja. Kā tas šo gadu laikā mainījies? -Es kā šodien atceros 1994. gada 12. jūliju, kad pansionāts no Glūdas kalna Cēsīs ienāca šeit, Cīrulīšos. Glūdas kalnā istabiņās […]

Mērķis - cilvēkiem palīdzēt atgūt veselību, dzīvesprieku un enerģiju

10:24
27.06.2024
663

Saruna ar holistiskās medicīnas eksperti Ingrīdu Mergupi – Leitlandi -Jums ir interesants uzvārds. Tāds rets – Mergupe. -Manas saknes ir no Mālpils. Tur ir upe Mergupe, un šo uzvārdu nes arī mana dzimta. 1928. gadā vectētiņš Jānis Mergups lika pirmo akmeni dzimtas mājai. Un tā nu arī es izceļojos pa pasauli, apgūstot zināšanas, un vēlāk ar […]

Dzīve enerģētiski spēcīgā vietā – kalna galā

10:12
25.06.2024
275

“Jau četrdesmit gadus strādāju Krimuldas vidusskolā par skolotāju, esmu tur kopš skolas dibināšanas brīža. Man jau ir pensionāres statuss, bet darbu turpinu, pēc diviem gadiem gan došos pavisam pensijā,” tā par sevi stāsta Edīte Kanberga, saimniece Drabešu pagasta Kārļu “Eglainēs”. “Eglaines” ir arī viesu nams un atpūtas bāze, bet Jāņu laiku ģimene aizvada savā lokā. […]

Jāņuzāles klimata pārmaiņās

09:54
25.06.2024
52

Par ziedošām pirmsjāņu pļavām, par trejdeviņu ziedu vainadziņu un dabas norišu izpratni saruna ar zālāju biotopu eksperti Maiju Medni. -Jāņi klāt, brienam pļavās, lai no trejdeviņām puķītēm pītu vainadziņu. Vai to var izdarīt?    -Ar katru gadu to izdarīt ir aizvien grūtāk. Lielāka iespēja saplūkt trejdeviņas jāņuzāles ir bioloģiski vērtīgos zālājos, bet tādi Latvijā ir mazāk […]

Balto ceriņu smarža gadu desmitu garumā

06:30
19.06.2024
123

Dace un Alfrēds Jurciņi izstaigā dārzu. Puķes šopavasar steidzas ziedēt, arī rozes pie namdurvīm. Karstās dienās paēnu un spēku dod nelielā birzīte. “Dzīvojam šo dzīvi, kaut reizēm gadās dzelkšņi vai iekož asa nātre. Dzīvojam kopā jau 50 gadus. Visi saka, ka pamatā ir mīlestība, bet šis vārds tāds novalkājies, reizē dziļš un skan dvēselē. Visjaukāk […]

Maza vieta ar lielu sapni

06:13
17.06.2024
88

Pasaules latviešu mākslas centrs darbu Cēsīs sāka pirms desmit gadiem. To vada Čikāgā dzimušais Kārlis Kanderovskis, kurš jau vairākus gadus dzīvo Cēsīs. Mākslas centra galvenais mērķis ir veicināt mākslas vērtību saglabāšanu, ko radījuši Otrā pasaules kara laikā trimdā devušies latviešu mākslinieki, kā arī ārzemēs dzīvojošā jaunā paaudze. Centrs bez maksas ir atvērts ikvienam un darbojas, […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
21
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi