Piektdiena, 3. maijs
Vārda dienas: Gints, Uvis

Tās tik ir dilles!

Līga Eglīte
13:14
08.11.2017
9

Par dārzkopību gandrīz katram ir viedoklis. Vasarā, darbojoties Cēsu pils viduslaiku virtuves dārzā, reizēm nācās iedomāties – ja augi prastu smieties, tad tie, klausoties apmeklētāju “zelta padomus” un apgalvojumus, vicinātu lapas no rīta līdz vakaram.

Reiz Kanādas latvietis, pavadot pensionāru grupu, centās paspīdēt ar zināšanām par dārzeņiem, tomēr ar kartupeļiem “izgāzās kā pods”. Viņš gan labi zināja, kurā gadsimtā Latvijā ievesti burkāni un rāceņi, bet tad pajautāja: “Kur jums te kartupeļi?” (Tupeņi Latvijā ievesti 17.gadsimta otrajā pusē.)

Jaunā māmiņa savam zīdainītim vēlējās ieskaidrot izcelsmi, tuvinot viņa naskās roķeles kāpostam. Caps, un puse kāpostlapas nošķīta, bet bērnam uz visiem laikiem būs skaidrs, kur un kā vecāki viņu atraduši.

Itin bieži tika saņemti padomi, kā viduslaiku dārzā apkarot kaitēkļus. Populārākais vecmāmiņu ieteikums – vakarā, kad neviens neredz, palaistīt kukaiņu bojātos augus ar “CocaCola”.
Nepagāja ne diena bez starptautisko amatieru-agronomu un ekspertu padomiem. Norāva lapu, pagaršoja, izspļāva, norāva vēlreiz, izlikās nedzirdam dārznieces aizrādījumu par saudzēšanu un sāka lasīt morāli: “Jums tā nav kaķumētra! Īstā ir tikai un vienīgi ar ziliem ziediem. Nemāniet te cilvēkus.” “Vai tad tā ir piparmētra? Ko jūs te esat sastādījuši! Pielie­ciet pareizo uzrakstu!” “Priekš kam te nātre atstāta? Tā ir nezāle!”

Savukārt kāds austriešu velotūrists stāstīja, ka nakšņojis teltī Cēsu parkā, un paziņoja, ka gribot Pils dārzā saraut burkānus.

“Kas tas ir par augu?” kāda mam­ma skaidrā latviešu valodā pratina divas pusaudzes. “Varbūt kāposts,” atbild meitenes. “Nē, meitiņ, burkāns! Un šis?” “Nezinu. Mmm, ē, varbūt kar­tupelis?” “Nu, gurķis taču! Nu, kā var nezināt!”

Netrūka arī pieaugušo, kas augus nepazina: “Vai jums tur būs vīnogas?” (Jautā­jums par apiņiem dobes galā.)

Pāris “nātru pazinēju” bez gara ievada metas vārdiskā uzbrukumā, apvainodami kaķumētru visos grēkos. “Ak, jā, tur bija gan klāt kaut kāds uzraksts, bet tā vien­alga ir nātre!”

Ienāca puisis ar meiteni pie rokas un tūlīt metās čamdīt… ne jau meiteni, bet ķiplokus. Norauj un mutē iekšā. “A pie mums ģerevņā tā dara! Man tak ģerevņā neticēs, ja nebūšu pagaršojis, kas te aug!” Atgādināju viņiem noteikumus, ka par visāda veida posta darbiem dārzā draud sods viduslaiku stilā, precīzāk – pasēdēšana Dienvidu torņa pagrabā. Jaunieši noticēja, ka vakar ietupināts “tas puisis no Rēzeknes”, un bija gatavi iet skatīties, kā viņam, nabadziņam, tur klājas.

“Šis ir labs darbs brīvprātīgajiem. Nekas daudz nav jāprot, un neko sabojāt arī nevar,” viena sirma gudriniece elegantā angļu izrunā, uz mani rādot, saka pārējām.
“Kāpēc tās nātres te atstātas?” “Atceros, ka mana vecāmāte no tām vārīja zupu.” “Un tu tādu ēdi? Ak, Jēzu!”

Jautra grupa bija no Saldus, tajā mūziķis un atraktīvs gids Juris Levics, kurš skaidroja, ka pie viņiem dārzā nevienam augam nevajag maikstes un stutes, jo viss tiek laistīts ar viagru.”
Kungs, kam jau sirmi deniņi, uz līdzenas vietas sāk filozofēt: “Jā, es saprotu, ka te augus nedrīkst plūkt, bet vērmeli gan atļaujiet cilvēkiem raut, cik patīk…” Kāpēc viņam tāda gudra doma pasprukusi, nevaru paskaidrot.

“Vai jums ir vērmeles stādi?” interesējas latviešu pāris labākajos gados. “Un vispār, kā tā vērmele izskatās?” “Tā ir dille, un viss!” apgalvo sieva. “Nē, te rakstīts “fenhelis”,” iebilst vīrs. “Nu un tad? Dille! Redzi, izskatās pēc dilles!” sievai paliek pēdējais vārds. Viss beidzas labi, jo vīrs piekāpjas un abi sabučojas aiz kuplā māteres krūma.

Pamēģiniet beduīnam pārdot tuk­sneša smiltis! Tas pats – pamēģiniet sajūsmināt Itālijas iedzīvotājus ar Baltijas vēsajā vasarā augušajiem dienvidu augiem, kuri pēc izskata ir tāla atblāzma no Vidusjūras aromātiem un raženuma. Un tomēr! “Marko, Džordžo, paskatieties – baziliks! Bellissimo! Grandis­simo!” Viņu prieks ir neviltots.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Vērtīgākais – kulturāli kvalitatīva, veselīga vide ģimenei un bērnam tuvu pie dabas

05:15
30.04.2024
268

“Man ļoti patīk, ka Skujene nav pārāk tālu no pilsētas. Gabaliņš ir, tomēr nav pārlieku sarežģīti aizbraukt līdz Cēsīm. Skujene ir diezgan mierīga vieta, sakopta un skaista. Te ir skaisti lauku ceļi, lielāki un mazāki. Tuvu ezeri un upes. Priecē sakoptais pagasta centrs. Cik nu pašvaldība iespēju robežās mēģina organizēt pasākumus un uzturēt teritoriju, tik […]

Par Lielo talku un ne tikai

17:02
28.04.2024
79
1

27.aprīlī norisināsies ikgadējais vides sakopšanas notikums – Lielā talka, kas notiks jau septiņpa­dsmito reizi. Šī gada moto ir “Tīri – zaļi – ilgi!”. Sarunājos ar Cēsu pašvaldības Centrālās administrācijas Īpašumu apsaimniekošanas pārvaldes teritorijas apsaimniekošanas speciālisti SIGNI ĶERPI. Viņa kopš 2021.gada Cēsu novadā ir Lielās talkas koordinatore. -Kā vērtējat Cēsu novadā padarīto? -Katru gadu cilvēki aktīvi […]

Filma par cilvēku, viņa izvēli un laiku

06:15
27.04.2024
99

Antras Cilinskas un Annas Vidulejas filma “Podnieks par Podnieku. Laika liecinieks” skatāma visā Latvijā. Ar filmas režisori un producenti Antru Cilinsku tikšanās notika pēc viena no kino seansiem Cēsīs. Juris Podnieks (1950. gada 5. decembris – 1992. gada 23. jūnijs) ir tā dēvētās latviešu poētiskās kinodokumentālistu skolas jaunās paaudzes spilgtākais un talantīgākais kinooperators, režisors un […]

Patīk darbi, kurus darot nav jāsteidzas

06:02
25.04.2024
47

Jānis Vagulis dienas piepilda ar darbu, rodot arī laiku paslinkošanai, nekā nedarīšanai. “Laukos vienmēr ir, ko darīt, vienmēr kādam vajag piepalīdzēšanu,” viņš saka un piebilst, ka māk visus laukos ikdienā nepieciešamos darbus. Savulaik strādājis dažādās zāģētavās, to sen vairs nav gluži tāpat kā daudzos citos mazos pagastos. Jānis Kaivē dzīvo jau 25 gadus. Pats ir […]

Bērnības vietai atdota sirds

05:45
24.04.2024
141

Daces Kārkliņas dzimtas saknes ir Kaivē. Pati dzīvo Cēsīs, strādā Rīgā, bet par savu vietu sauc Kaivi. Kad vien brīvs laiks, viņa mēro ceļu, lai būtu pie krustdēla, draugiem. “Man bērnība saistās tikai ar Kaivi. Vasaras pavadīju pie krustmātes. Te vienmēr bija, ko darīt un ik dienu notika kas interesants. Bija, protams, jāravē, jāvāc siens, […]

Iedzīvoties un būt savējai

05:34
23.04.2024
129

Evita Petrova ar ģimeni Kaivē nokļuva nejauši.  “Vasarā, braucot pa Piebalgu, ieraudzījām aizaugušu viensētu. Tā iepatikās, izdevās vienoties ar saimniekiem, un nopirkām “Lapsas”,” stāsta Evita. “Tas bija pirms 12 gadiem. Gadus trīs ģimene šurp brauca vien brīvdienās, tad pārcēlās pavisam. Tā rīdzinieki kļuva par kaivēniešiem. Evita piebilst, ka mājas ir tikai nepilnus divus kilometrus no pagasta centra. […]

Tautas balss

Labāk uzraksts, ne karogs

16:57
26.04.2024
27
Druva raksta:

“No rudens pārtikas precēm būs redzami jānorāda valsts, kur tā ražota. Saprotu, ka to varēs parādīt ar karodziņu vai uzrakstu. Es domāju, ka vislabāk būs pietiekami lieliem burtiem rakstīts uzraksts, jo vai gan daudzi uzreiz atšķirs, piemēram, Slovākijas un Slovēnijas karogus. Arī tagad jau uz produktiem norāda izcelsmes valsti, tikai nereti uzraksts ir tik maziem […]

Uzšļāc ūdeni un dubļus

16:57
26.04.2024
39
Druva raksta:

“Regulāri nākas iet Cēsīs zem dzelzceļa tilta. Kad līst lietus, dubļains, gan to nevienam neiesaku. Uz galvas pilēs ūdens un mašīnas nošķiedīs. Ietve tur tik šaura, grūti izmainīties ar pretimnācēju, kur nu vēl pamukt kaut kur, kad brauc mašīna. Vai kāds saskaitījis, cik cilvēku kājām ik dienu iziet pa šo vietu? Žēl ģimnāzistu, kuri dosies […]

Operatīvi, atsaucīgi un laipni

16:56
26.04.2024
27
Druva raksta:

“Sirsnīgs paldies ārstes Sprindules prakses medicīnas māsai Irīnai, viņa bija ļoti atsaucīga un ātri nokārtoja, lai tieku pie vajadzīgajiem medikamentiem, kad man pasliktinājās pašsajūta. Un milzīgs paldies arī māsiņai Lindai, kas nāca pie manis mājās, vēnā ievadīja zāles, katru reizi mērīja asinsspiedienu, vienmēr izjautāja, kā jūtos, bija ļoti laipna, atsaucīga. Domāju, tā darbu vajadzētu darīt […]

Ģimnāzijas remonts ievelkas

09:23
23.04.2024
63
Druva raksta:

“Ļoti ievilcies Cēsu Valsts ģimnāzijas ēkas remonts. Esmu pensionēta skolotāja, mani interesē, vai jaunajā mācību gadā ģimnāzisti varēs atgriezties savā skolā vai mācības būs jāturpina pielāgotajās telpās Raunas ielā. Saprotu, ka tur nav slikti, taču ģimnāzijas tēla veidošanai gan tas par labu nenāk,” pārdomās dalījās seniore.

Dīvainie valodas nepratēji

13:26
16.04.2024
53
Druva raksta:

“Pagājušajā nedēļā klausījos televīzijas “Rīta Panorāmu”, kur “Stabilitātes” līderis Rosļikovs stāstīja, ka nav taču jāprasa pusmūža cilvēkiem ar Krievijas pilsonību latviešu valoda. Jaunajiem jā, bet vecāka gadagājuma nē. Sabiedrība Latvijā esot ļoti iekļaujoša, visi tiekot galā. Te nu jāatgādina, ka tiem, kam 75 un vairāk gadu, latviešu valodas eksāmens nav vajadzīgs, var palikt Latvijā arī, […]

Sludinājumi