Sestdiena, 23. novembris
Vārda dienas: Zigrīda, Zigfrīda, Zigrīds

Tallinā, zem ūdens un debesīs

Druva
10:51
09.09.2014
5
Tallina Zemudene

Mēdz teikt, ka ir brīnišķīgi apceļot dzimto zemi, un tam var tikai piekrist, bet kādreiz der aizšaut arī uz tuvajām ārzemēm. Cēsīm tuvākā ir Igaunija, tāpēc šovasar nelielā kompānijā devāmies iepazīt Igauniju, divas diennaktis uzturoties arī galvaspilsētā Tallinā. Lai arī vietējie saka, ka tūristu kļuvis mazāk, uz aci to pamanīt nevarēja, jo vecpilsētā viņi mudžēt mudžēja.

Iespēja ietaupīt

Pirmais darbs, ierodoties Tallinā uz vairākām dienām, ja mērķis ir pastaigāt pa muzejiem, iepazīt pilsētu, ir nopirkt Tallinas karti. Nevis to, kurā uzzīmētas ielas, bet plastikāta karti “Tallinn Card”, gluži kā bankas karte, kas nodrošina dažnedažādākās atlaides. Ar to vairāk nekā 40 muzeju apmeklēšana ir bez maksas, tāpat arī sabiedriskais transports. Karte dod arī daudzas citas iespējas. Teiksim, bez maksas var izbraukt visus trīs maršrutus ar “City Tour” autobusu.

Lai neatbaida kartes cena, 24 stundu karte maksā 24 eiro, divām diennaktīm – 32 eiro, trijām – 40 eiro. Var likties daudz, bet ir pilnīgi skaidrs, ka tas atpelnās ar uzviju. Teiksim, minētā “City Tour” biļete vienam cilvēkam maksā 19 eiro. Parēķinājām, ka bez “Tallinn Card” mēs par biļetēm muzejos, “City Tour” braucienos un citviet būtu samaksājuši vairāk nekā 50 eiro, tātad vismaz uz pusi vairāk.

Iekāpt zemūdenē

Viens no jaunākajiem un aizraujošākajiem muzejiem Tallinā ir Igaunijas Jūras muzejs, kas izveidots vēsturiskajos hidroplānu celtniecības angāros. Muzejā padomāts par visām paaudzēm, un, kamēr lielie iepazīstas ar jūras braukšanas un arī kara vēsturi, gan skatot eksponātus, gan iepazīstoties ar attēliem, tekstiem un filmiņām uz daudzajiem skārienjūtīgajiem ekrāniem, jaunā paaudze var iesaistīties dažādās interaktīvās spēlēs.

Ekspozīcija plaša, bet gribu minēt pašu interesantāko muzeja eksponātu – zemūdeni “Lembit”. Tā ir pasaulē vienīgā saglabājusies mīnu zemūdene no pagājušā gadsimta 30.gadiem. Uzbūvēta 1934. gadā Anglijā, tā kalpoja Igaunijas jūras spēkiem, tad to pārņēma PSRS Baltijas flote. Zemūdene piedalījās 2.pasaules kara kaujās, pēc tam ilgus gadus tika izmantota mācībās. No ūdeņiem to izcēla neilgi pirms muzeja atvēršanas. Tagad tā atvērta apmeklētājiem. Tas bija aizraujošs piedzīvojums – izložņāt zemūdeni, jo citādāk pārvietošanos tās iekšpusē nenosaukt. Protams, tā ir niecīga, salīdzinot ar mūsdienu zemūdenēm, taču iespaids pietiekami spēcīgs, iedomājoties jūrnieku dzīvi zem ūdens šajā metāla kārbā. Iesakām uz muzeju doties uzreiz pēc atvēršanas, kamēr nav saskrējušas tūristu grupas, tad zemūdeni var iepazīt mierīgi, nespraucoties starp citiem apmeklētājiem.

Jūras muzejā ikviens var pārģērbties par matrozi vai komandieri un nofotografēties uz kuģa fona. Kinozālē var iekāpt bītlu apdziedātajā dzeltenajā zemūdenē, lai dotos nelielā braucienā apkārt zemeslodei.

Muzeju apmeklējumā vērts iekļaut Kadriorgas pili, kas tiek uzskatīta par Igaunijas arhitektūras grandiozāko pils un parka kompleksu. Krievijas cars Pēteris I to savulaik cēlis par godu sievai Katrīnai I. Leģenda vēsta, ka pirmo akmeni pils būvniecībā ielicis pats cars.

Protams, salīdzinot ar mūsu Rundāli, šī pils tāds nieks vien ir, tomēr tā ir apmeklēšanas vērta. Ne tikai lai skatītu pils interjeru, bet arī aplūkotu daudzos mākslas darbus. Var skatīties oriģinālās Aivazovska, Šiškina, Repina, citu Krievijas, Nīderlandes un citu Eiropas valstu meistaru gleznas.

Šovasar muzejā bija aplūkojama kāda unikāla izstāde, kas diemžēl pieejama vairs tikai šajā nedēļā. Vairākās istabās skatāma Evelīnas fon Maidelas darināto siluetu izstāde. Nākusi no baltvāciešiem, viņa atrada ļoti savdabīgu nodarbošanos – siluetu izgriešanu. Var tikai apbrīnot mākslinieces izdomu un, galvenais, pacietību, lai izgrieztu dažādus siluetus. Skatāmas dažādas dzīves ainiņas, kā arī tā laika populāru cilvēku portretu silueti. Rakstnieku, politiķu, aktieru, mākslinieku, piemēram, Annas Pavlovas siluets. Ieejot izstādē, pirmais iespaids mānīgs, šķiet, kas tur, – silueti, bet ieskatoties tuvāk, redzot šo smalko darbu, elpu aizraujas. Kā iespējams veikt tik smalkus darbus! Te gan vietā zināmais teiciens – labāk vienreiz redzēt -, jo izstāstīt to praktiski nav iespējams.

Ja pabūts zemūdenē, jāpaceļas arī gaisā. To var izdarīt, apmeklējot Tallinas televīzijas torni, kura skatu platforma atrodas 170 metru augstumā. Caur plašajiem logiem visa Tallina kā uz delnas. Ir aizraujoši palūkoties caur grīdā ierīkotajiem logiem uz zemi zem kājām. Ne tikai paskatīties, bet arī uzkāpt. Lai arī ar prātu saproti, ka stikls, visticamāk, iztur ļoti lielu svaru, tomēr jāsadūšojas, lai spertu soli un gūtu sajūtu, ka stāvi gaisā 170 metrus virs zemes. Var iziet arī uz ārējās platformas, lai sajustos tuvāk ar dabu un jūras vēju.

Klusā vecpilsēta

Protams, obligāts ir vecpilsētas apmeklējums, jo, kā vēsta informācija, Tallina ir viena no vislabāk saglabātajām Eiropas viduslaiku pilsētām ar līkumaino bruģēto ieliņu tīmekli, kas ir gandrīz neskarts kopš 11.-15. gadsimtam. Visas svarīgākās ēkas un baznīcas, tāpat arī pilsētas iedzīvotāju un tirgotāju dzīvojamās mājas ar klētīm un noliktavām saglabātas sākotnējā izskatā vēl no viduslaikiem.

Ja no televīzijas torņa vecpilsētu var redzēt pa gabalu, uzkāpjot Doma baznīcas tornī, senos jumtus, ēkas un ieliņas var skatīt tuvplānā. Tiesa, kāpiens pa šaurajām vītņu kāpnēm prasa izturību un pacietību, bet skats ir tā vērts.

Vecpilsēta, protams, pilna ar krodziņiem, kafejnīcām un suvenīru bodītēm. Jārēķinās, ka cenas kafejnīcās, kā jau tūristiem domātas.

Alus cienītājiem iesaku alus krodziņu “Ber House”. Ejot garām, tas īpaši neuzrunā, bet vajag ieiet iekšā. Tur garie koka galdi kā klasiskā alus krogā, bet turpat arī jauks un mīlīgs pagalmiņš ar galdiem un nišām, kur nobaudīt alu un uzkodas. Uz vietas brūvē vairākas šķirnes dzīvā alus, tas tiešām gards. Lai arī puslitra alus kauss maksā no četriem līdz sešiem eiro, tā ir reize, kad mest taupību pie malas, jo alus tiešām labs.

Vēl kāda interesanta nianse. Pierasts, ka Vecrīgas krodziņos skan mūzika, katru vakaru uzstājas grupas. Tallinā arī cerējām izbaudīt vakara muzikālo dzīvi. Sākums bija daudzsološs, kādas pašā vecpilsētas sākumā esošas kafejnīcas iekšpagalmā jautrība sita augstu vilni, tur notika salsas vakars ar dzīvo mūziku. Taču tas arī viss…Pārējās vecpilsētas kafejnīcās – klusums. Tāda mazliet nereāla aina – rātslaukumā kafejnīcu pa pilnam, bet dzirdamas tikai sarunas, glāžu un trauku šķindoņa. Pie kāda krodziņa kāds akustisks trio centās izklaidēt apmeklētājus, bet kopumā – klusums. Atklājās, ka vecpilsētā aizliegts skaļi atskaņot mūziku, lai netraucētu tur dzīvojošajiem. Arī krodziņi 11 vakarā jau veras ciet. Bet tie patiesībā ir sīkumi, un uz Tallinu vasarā ir vērts aizbraukt. Jānis Gabrāns

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Cienīt laika nospiedumus

06:44
22.11.2024
19

Atjaunotais Uzvaras piemineklis Cēsu centrā    ir līdz šim arhitekta Imanta Timermaņa vērienīgākais darbs. Par Atmodas gadu notikumiem un šodienu saruna ar SIA “Arhitekta Imanta Timermaņa birojs” vadītāju. -Par pieminekļiem runā, diskutē, ceļ un nojauc arī šodien. -Šķiet, virziens aizgājis ne īstajās dimensijās. Andreja Upīša    pieminekļa zāģēšana ir muļķība. Ja ir kādi izteikti ideoloģiski […]

Viens bez otra nevaram nekādi

10:41
21.11.2024
316

Straupes pagasta bioloģisko zemnieku saimniecību “Eicēni” divi skoloti dārznieki Elita un Jānis Reinhardi nodibināja pagājušā gadsimta deviņdesmitajos, drīz pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas. Sāka tā romantiski – ar mazu siltumnīcu pie Elitas dzimtas mājām, kurā koši izauga izjukušās kopsaimniecības pamesti rožu stādi. Veidojot saimniecību, piedzīvota gan ziedēšana, gan ērkšķu dūrieni, un nu jau abi dārznieki ar […]

Katrā augā ir kas vērtīgs. Jāprot to izmantot

11:32
20.11.2024
34

Pastāv uzskats, ka kaut kur tālās zemēs ir tie vērtīgie augi, kas veselību var ļoti pozitīvi ietekmēt. Patiesībā viss, kas ir vajadzīgs mums, aug tepat tuvumā, atzīst dabas velšu vācēja, aktīva ārstniecības augu pētniece un augu valsts izzinātāja ELITA MELNE. “Savs jaukums ir būt dabā arī šajā nosacīti drūmajā laikā, tas ļauj izjust zināmu pirmatnību. […]

Militārā tehnika – stāsts par Latvijas vēsturi

11:04
18.11.2024
21

Cēsniekam Lūkasam Matutim bija pieci gadi, kad televīzijā redzēja, kā brauc tanki. “Tas šķita kas tik liels un interesants,” ar smaidu atceras Lūkass. Jau padsmitnieka gados viņš sāka izgatavot dažādas tehnikas modeļus. Un, protams, arī tanku. Līdztekus arī izzināja Latvijas militārās tehnikas vēsturi. Cēsu muzejā šomēnes apskatāma viņa veidoto modeļu    izstāde “Latvijas militārās tehnikas […]

Kā ikdienas paradumi var uzlabot zobu veselību

19:03
16.11.2024
30

Ikdienas paradumi spēlē būtisku lomu zobu veselības uzturēšanā un var novērst daudzas mutes dobuma problēmas. Regulāra un pareiza zobu kopšana palīdz ne vien uzturēt skaistu smaidu, bet arī izvairīties no biežām zobārsta vizītēm saistībā ar infekcijām, kariesu un smaganu iekaisumu. Aplūkosim trīs vienkāršus ieradumus, kas var ievērojami uzlabot zobu veselību. Regulāra un pareiza zobu tīrīšana […]

Vai plastiskā ķirurģija patiesi ir ceļš uz pārliecinošāku ārieni?

19:00
16.11.2024
26

Šis jautājums, kas sākotnēji var šķist vienkāršs, patiesībā slēpj sevī vairākus aspektus, kas saistīti gan ar fiziskajām, gan psiholoģiskajām izmaiņām. Plastiskā ķirurģija ne vienmēr nozīmē tikai ārējas pārmaiņas – tā bieži ietekmē arī cilvēka pašpārliecību un kopējo dzīves kvalitāti. Daudziem pacientiem šīs izmaiņas ir ceļš uz harmoniskāku dzīvi, kurā viņi izjūt gan iekšēju, gan ārēju […]

Tautas balss

Vai svarīgākā ir domes vadība

11:01
21.11.2024
47
J. raksta:

“Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

Sveiciens glābējiem un policistiem

11:01
21.11.2024
14
13
Seniore raksta:

“Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

Kur novilkt robežu

11:39
20.11.2024
31
Lasītāja raksta:

“Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

Pilsoniska atbildība

11:39
20.11.2024
27
M.N. raksta:

“Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

Nevar atrast tualetes

14:54
13.11.2024
65
Seniore no kaimiņu novada raksta:

“Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

Sludinājumi