Runājot par smēķēšanas kaitīgo ietekmi uz cilvēka veselību visbiežāk piemin vēzi, plaušu, sirds un asinsvadu slimības. Tomēr pirmie, kas saskaras ar cigarešu dūmu kaitīgo ietekmi ir zobi un smaganas. Smēķētājiem ir jārēķinās, ka viņiem zobārstu būs jāapmeklē biežāk nekā nesmēķētājiem. Cigarešu dūmu dēļ zobi bojājas vairāk un tie ir jālabo biežāk. Tāpat smēķētājiem jārēķinās ar palielinātu smaganu iekaisuma un zobakmens veidošanās risku, zobu dzeltēšanu, sliktu elpu, kā arī ar garšas un smaržas sajūtu vājināšanos. Atmetot cigarešu lietošanu zobu un smaganu veselība atkal uzlabojas.
Ātrāk bojājas, lēnāk sadzīst
Smēķēšana pastiprina risku iedzīvoties smaganu slimībās, kas ir viens no galvenajiem cēloņiem zobu pāragrai zaudēšanai. Tāpat jārēķinās ar to, ka cigarešu lietošana paildzinās dzīšanas procesus pēc zobu izraušanas vai cita veida zobārstniecības operācijām, kā arī palielinās risku neizdoties zobu implantu ievietošanas procedūrām.
Smēķētājiem salīdzinot ar nesmēķētājiem daudz biežāk veidojas zobakmens. Turklāt, jo vairāk tiek smēķēts, jo vairāk veidojas zobakmens. Tāpat smēķētājiem uz zobiem daudz vairāk veidojas brūns vai melns aplikums, salīdzinot ar nesmēķētājiem. Šim aplikumam ir viegli pieķerties pie zobakmens, kuru tad vairs nevar noņemt ar zobu tīrīšanu vai diegošanu. Aplikumā ir daudz baktēriju, kuras var izraisīt smaganu iekaisumu un zobu bojāšanos. Tas savukārt nozīmē daudz biežākas vizītes pie zobārsta vai zobu higiēnista, kurš var noņemt šo mineralizēto aplikumu, kas veidojas gan virs, gan zem smaganu līnijas. Tomēr dažkārt arī speciālistiem jau ir grūti palīdzēt, ja nogulsnes ir iekļuvušas dziļi zobu audu un plombējamo materiālu struktūrā
No smaganu slimībām līdz zobu izkrišanai
Sadegot cigaretei, rodas dūmi, kuros ir aptuveni 7000 ķīmisko vielu, tostarp darva, benzopirēns, tvana gāze, arsēns, ūdeņraža cianīds, svins un daudzas citas vielas, kas organismam nemaz nav nepieciešamas. Tostarp vairāk nekā 70 no tām ir kancerogēnas, kas ir arī viens no smaganu slimību cēloņiem. Cigarešu dūmi mutē veido sausu un skābu vidi, kas veicina pastiprinātu baktēriju vairošanos. To skaitam palielinoties, baktērijas sāk “uzbrukt” smaganām, izraisot smaganu slimības. Smaganu slimības sākas, jo smaganas pamazām atkāpjas un zobu saknes kļūst brīvi pieejamas baktērijām, kas noved pie zobu pūšanas. Smaganām atkāpjoties, rodas kabatiņas starp zoba sakni un smaganām, kur iekļūst un paliek ēdiena atlikumi ar ko barojas baktērijas. Arvien jaunas cigarešu dūmu devas turpina graut smaganu audu spēju aizsargāt zobus. Tāpēc ilgstoši smēķējot, tiek veicināta smaganu audu bojāšanās un sairums ap zobiem, kas novedot pie kaula zudumu ap zobiem, spraugām starp zobiem un smaganām.
Tāpat smēķētāji, lai atsvaidzinātu savu elpu, lieto dažādus mutes dobuma skalojumos līdzekļus, košļājamās gumijas un konfektes. Paradums regulāri sūkāt konfektes, kuras satur cukuru vai citronskābi, bojā zobu emalju un izraisa zobu bojāšanos.
Bez cigaretēm un veselākiem zobiem
Viens no labākajiem zobu veselības prevencijas soļiem ir lēmums nekad nesākt smēķēt. Tomēr, ja iepriekš roka ir paslīdējusi, tad labākā izvēle zobu veselības uzlabošanai ir smēķēšanas tūlītēja vai pakāpeniska atmešana. Ja neizdodas atmest smēķēšanu uzreiz, to iespējams aizstāt ar mūsdienīgām bezdūmu alternatīvām, kas ir mazāk kaitējošas zobiem un veselībai kopumā.
Kur meklēt palīdzību?
Ja saviem spēkiem nekādi neizdodas uzveikt cigarešu atkarību, ieteicams vērsties pēc palīdzības pie ģimenes ārsta vai narkologa. Anonīmu palīdzību iespējams saņemt zvanot pa konsultatīvo tālruni smēķēšanas atmešanai: 67037333.
Komentāri