Otrdiena, 23. jūlijs
Vārda dienas: Marija, Marika, Marina

Saule, grieķu viesmīlība un nebeidzamas tavernas

Monika Sproģe
23:00
05.09.2017
58
Kreta

Krēta ir Grieķijas visskaistākā sala ar kalniem, vēsturi, pilsētām un kultūru. Vieta, kurā, kā vēsta sengrieķu mitoloģija, Diktes kalna stalaktītu alās dzimis dievu valdnieks, kā arī debesu un pērkonu dievs Zevs. “Krēta ir tipiska bezrūpīgu tūristu atpūtas vieta – saule, pludmale, kalni, lejas, aktīva nakts dzīve, nebeidzamas tavernas, laipni vietējie salas iedzīvotāji un lieliski ēdieni,” vienā teikumā salu raksturo straupieši Evija un Aldis Ozoliņi, kuri uz Krētu devās kopā ar draugiem Daci un Uldi Ezeriem.

Lidojums no Rīgas līdz Herak­lionai ildzis trīs stundas. Evija saka, ka viņai tas esot bijis tāds kā “aklais randiņš” pretēji draugiem, kuri jau iepriekš viesojušies Krētā. Visi apmetušies viesnīcā Analipsis pilsētiņā, kas atrodas Krētas austrumu galā.

Brīvdienās bijis sauss un sau­lains laiks. Kaut termometra rādītājs dažbrīd sasniedzis 40 grādu temperatūru, izturīgajam tūristam tas esot nieks, jo gaiss Krētā ir citāds nekā Latvijā, skaidro Evija, sacīdama, ka dienas svelmē vietējos gan uz ielām nemana: “Klaiņo ārzemnieki, kas aizgūtnēm grābj iespaidus. Pusdienas laikā, ieraugot vietējos ar miegainām acīm, saproti, ka visa dzīve te sākas pēc saulrieta. Līdz ar tumsas iestāšanos uz piemāju soliņiem parādās pirmie grieķu večuki, tad jaunieši, mūzika un vakara saldme.”

Taujāta par ceļojuma mērķi, Evi­ja saka: “Braucām atpūsties, ķert pārdzīvojumus un prieku, nevis ievilkt ķeksīšus obligāti veicamu pasākumu plānā. Nebeidzama zvilnēšana pie baseina nav mūsu dabā, bet arī klunkurēšana nopakaļ svešu cilvēku grupai nesaista. Mēs esam tāds spēcīgs četru ceļotāju kodoliņš, kas mīl neatkarību un piedzīvojumus. Ar katru ceļojumu izzinām sevi arvien vairāk un tagad jau esam tik tālu viens otram pieslīpējušies, ka saprotamies no pāris vārdiem.”

Krētā esot svarīgi apgūt dažus sīkvārdiņus. Ja tūristi grieķu valodā pasaka labrīt, labdien, lūdzu un paldies, vietējie iedzīvotāji to protot novērtēt: “Tāds žests sasilda viņu sirdis un plašāk atver tavernas saimnieka rakijas (mums vairāk atpazīstama kā kandža), uozo un vīna krājumus. Tiesa, nekur nevar sastapt pārdzērušos ļautiņus. Visi ir ļoti pieklājīgi un kārtīgi, zina savu mēru.”

Piereģistrējoties rezervētajā viesnīciņā, vēl konkrēta rīcības plāna neesot bijis, taču skaidrs, ka skaisto apkārtni, kājām ejot, neaplūkosi, tāpēc nomāta mašīna. Aldis teic: “Auto ir mazi, toties ekonomiski un labi piemēroti šau­rajiem kalnu ceļiem.”

Viesnīcas reģistratore esot bijusi īpaši laipna un ieteikusi vietas, kuras, viņasprāt, vērts apmeklēt. Kā pirmā bijusi Čanijas vecpilsēta. “Skaista un senatnīga, ar šau­rām ieliņām un neskaitāmām tavernām. Pilsētiņā ir tirgus, kas izveidots krusta formā, devāmies turp. Tirgū dominē trīs lietas – garš­vielas, zīda šalles un olīvas. Grie­ķijā var kaulēties, tas šeit ir pieņemami, taču vajadzīgs ass prāts un neatlaidība,” saka straupiete.

Viena no vispopulārākajām salas vietām ir gleznainais Elundas zvejnieku ciemats un tā osta. No salas ar mazu kuģīti var nokļūt Mirabellas līcī uz nelielo Spina­longa salu. “Tā ir sala – cietoksnis. Cietoksnī atrodas īsta viduslaiku pilsēta ar traģisku vēsturi,” foto­grāfijas rādot, stāsta Evija, piebilz­dama, ka Spinalonga ir pēdējā lepras slimnieku kolonija, kas, pateicoties jaunatklātajām zā­lēm, pagājušā gadsimta 50.gados tika slēgta.

“Mēs Latvijā lepojamies ar simt­gadīgiem ozoliem, tas ir ilga mūža simbols, taču Krētā, Kato Poros pilsētiņā, var aplūkot 2000 gadus vecu koku un vēl pasēdēt tā pavēnī,” sievas stāstīto papildina Aldis.

Taujāti par lauksaimniecību un ražošanu, straupēnieši apgalvo, ka vasarā Krēta pelna ar sauli un viesmīlību, taču vietējie arī lietderīgi izmanto ikvienu zemes kvadrātmetru.

“Krēta ir kalnaina, pat klinšaina, un pirmajā brīdī šķiet, ka tādā zemē nekas neaug, tomēr, apbraukājot salu, redzējām bezgala plašus olīvkoku laukus, hektāriem siltumnīcas un, protams, vīnogu laukus. Krētieši ļoti lepojas ar kazas piena produktiem, kazas kalnainajās nogāzēs redzamas bieži, karstajā svelmē tās slēpjas krūmājos. Agrā pavasarī, kad vairāk līst, kad no kalniem straujāk tek upītes, katrs ūdens piliens tiek savākts lielās tvertnēs. Pie kociņiem zemē atrodas laistīšanas sistēmas, kur pa caurulītēm pilienveidā olīvkociņiem, vīnogulājiem un citiem augiem piegādā ūdeni. Kaut arī tie ir tikai daži pilieni, savs mitrums saknītēm tiek,” saka Aldis.

Tāpat Krētas salā esot ļoti daudz ģimenes uzņēmumu, kuri uztur paaudzēs nodotas tradīcijas. Vec­tēvs zināšanas nodod dēlam, tas savukārt savam, un tā uz priekšu. “Mājas tiek celtas uz augšu vairākos stāvos, jaunie nedodas prom no saimniecībām, bet jūtas lepni, ka var turpināt senču biznesu. Pārsvarā tās ir tavernas, kurās uzņem viesus, izrāda dzimtas vēsturi, cienā ar laikā pārbaudītiem, pašu gatavotiem dzērieniem un ēdieniem,” papildina Evija.

Runājot par ēdieniem, lielu pārsteigumu neesot, jo grieķi pārtikā izmanto līdzīgus produktus kā latvieši. “Atšķirība tikai garšā un svaigumā. To grūti salīdzināt. Krētā ļoti iecienītas ir dolmādes – ar rīsiem un garšvielām pildītas olīvkoku lapas, kaut kas līdzīgs mūsu kāpostu tīteņiem, tikai bez gaļas. Iecienīta ir fosolakia – ceptas, sutinātas pupiņas. Un kā gan bez kazas siera un olīvām! Tie ir viņu nacionālie produkti, tāpēc tos ēd gandrīz katrā ēdienreizē. Grieķi, dzīvodami pie jūras, ļoti iecienījuši arī jūras veltes, un, lai neradītu smaguma sajūtu, viņi tās necep eļļā vai taukos, bet sutina,” saka Evija.

Krētas piedzīvojums laimīgi noslēdzies, četrotne jau plāno nākamo ceļojumu. Aldis un Evija piekrīt, ka ceļošana bagātina ikvienu un viss sākas ar pirmo soli.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Pārraut apburto loku

06:02
16.07.2024
47

Jauno māmiņu un grūtnieču atbalsta centrs “Madaras”, kas darbojas Liepā, nosvinējis 20 gadu jubileju. Tā darbība organizēta kā ģimenes modelis ar atbilstošu vidi, lai katrai māmiņai veltītu individuālu uzmanību. Šobrīd “Madarās” uzturas septiņas mammas un deviņi bērni, daļa māmiņu ir ar īpašām vajadzībām. Bet šo gadu laikā palīdzēts vairākiem simtiem sieviešu. Teju no pirmsākumiem biedrības […]

Svešumā latviskums uztur garu

08:03
11.07.2024
36

Jāņa Vecozola dzīve metusi dažādus līkumus. “Kā daudziem latviešiem šajos laikos,” viņš saka un piebilst, ka vasarā gribas būt Latvijā. Jānis dzimis un bērnību pavadījis Cēsīs, tad ģimene pārcēlās uz Priekuļiem, tur mācības pamatskolā, tad Jāņmuižas lauksaimniecības skolā, armija, darbs un ģimene Cēsīs. “Strādāju par šoferi, lai tiktu pie dzīvokļa, pārgāju uz celtniecību. Tad sākās […]

Suns māca dzīvot rotaļīgi un dalīties ar to

06:24
08.07.2024
34

 “Kanisterapija ir suņu asistēta terapija. Nereti šķiet, ka tā ir suņa glaudīšana, un dažreiz tā tas arī var izskatīties, taču kanisterapija ir daudzveidīga gan atkarībā no mērķauditorijas, gan suņa,” teic kanisterapijas speciāliste Tamāra Kabakova. “Bērni visbiežāk vēlas suni paglaudīt, pabužināt, samīļot. Tāpēc arī lielos pasākumos ir svarīgi stāstīt, kā ar suni pareizi darboties. Es to […]

Savā īpašajā vietā

07:21
07.07.2024
85

“Kamēr vēl mitrs un neput, zāle jānopļauj,” saka Solvita Jansone un steidz appļaut mājas apkārtni. Viņa atzīst, ka pagaidām vasara ilgstoši nav bijusi tik karsta kā  pērn, bet puķes nācās regulāri un cītīgi laistīt, dārzam gan bija jāpietiek ar rezervēm un rasu. “Lietus bija ļoti vajadzīgs, tagad apkārt    svaigums, viss var augt,” teic Solvita […]

Radošais process kā terapija

05:26
07.07.2024
37

Saruna ar digitālā satura veidošanas un skatuves mākslinieci DĀRTU ZVANERI Daudziem Dārtas vārds noteikti pazīstams caur labskanīgā ķeltu arfas un čella dueta “Infini” skaņām. Ar viņu sarunājāmies par mūzikas ceļu, teātri un to, ka dzīve allaž zina labāk, kas mums vajadzīgs. -Daudzi jūs iepazinuši caur mūziku, bet pati sakāt, ka esat ļoti radoša būtne – […]

Veselīgu matu augšanas noslēpums

14:31
05.07.2024
329

Veselīgu matu veidošana ir kopīgs mērķis daudziem, tomēr bieži vien tas šķiet kā slepenas dārgumu medības ar grūti iegūstamām balvām. Patiesi veselīgu matu pamatā ir ne tikai spīdīgi attēli reklāmās un nemitīgi mainīgās matu kopšanas tendences, bet arī izpratne par to unikālajām vajadzībām un rūpes par tām. Veselīgu matu kopšanas nozīme ir nepārspīlēta; tā nav […]

Tautas balss

Prieks par sakārtoto un skaisto ielu

17:29
15.07.2024
29
Cēsniece O. raksta:

“Cēsīs, atjaunotajā Bērzaines ielas posmā, ierīkoti glīti soliņi un atkritumu urnas, apkārtne tīra. Jauki tur piesēst. Bērzaines iedzīvotāji beidzot ir ieguvēji. Labi sakārtota gan Gaujas, gan Bērzaines iela. Par to prieks,” pārdomās dalījās seniore, cēsniece O.

Haoss ar pasažieru pārvadājumiem

17:28
15.07.2024
26
Lasītājs J. raksta:

“Ik pa brīdim parādās ziņas, ka nav skaidrs, kas mūspusē nodrošinās sabiedriskā transporta pakalpojumus. Valsts pasūtījumā ar līgumiem un pārsūdzībām tāds juceklis, ka neviens no malas netiek skaidrībā. Jūnija nogalē pakalpojumu atļāva veikt CATA, bet tikai līdz gada beigām. Taču nav dzirdams, ko atbildīgie dara, lai sajukums neturpinātos. Nesaprotu, kā Satiksmes ministrija pieļauj tādu bardaku,” […]

Nevar sagaidīt

16:55
15.07.2024
18
Piebaldzēns raksta:

“Sola un sola, ka Jaunpiebalgā drīz būs gatavs pansionāts, bet kā nav, tā nav. Gan jau vainojami būvnieki, bet žēl, ka vietējai varai nav nekādu iespēju procesu pasteidzināt. Tur būtu gan darba vietas vietējiem, gan pagastā apgrozītos vairāk cilvēku, proti, pie pansionāta iemītniekiem brauktu ciemos tuvinieki, draugi. Tirgotājiem būtu lielāks apgrozījums,” pārdomās dalījās piebaldzēns.

Botāniskais dārzs pilsētas centrā

16:54
15.07.2024
24
Cēsnieks O. raksta:

“Gāju Cēsīs pa Rīgas ielu, mani uzrunāja tūristi, ārzemnieki. Lūdza padomu, kā aizbraukt uz Līgatni, jautāja par Cēsīm. Un prasīja, kā var iekļūt Rīgas ielas botāniskajā dārzā. Jā, tur īpašums, kura adrese ir Rīgas iela 41, aizaudzis ar kokiem, krūmiem. No ielas to nodala dēļu žogs, gājējus šī vieta netraucē, bet iebraucējiem rada dīvainu iespaidu,” […]

Trūkst inženieru

10:49
09.07.2024
31
J. raksta:

“Ziņās televīzijā stāsta, ka Latvijā trūkst augsti kvalificētu speciālistu mežsaimniecībā un lauksaimniecībā. Jau labi zinām, ka trūkst arī celtniecības inženieru, elektroinženieru un līdzīgu profesiju speciālistu. Te nu esam nonākuši ar savu izglītības sistēmu. Ja bērnam skolā neiemāca rēķināt, ja viņš neapgūst fizikas, ķīmijas pamatus, tad vēlāk, protams, neizvēlas studēt inženierzinātnes, profesijas, kas saistītas ar matemātiku, […]

Sludinājumi