Otrdiena, 23. jūlijs
Vārda dienas: Magda, Magone, Mērija, Magdalēna

Satikties, atcerēties, padomāt

Jānis Gabrāns
14:06
14.06.2017
34
Banka Fotomarta 1

Bijušo darbinieku tikšanās vienmēr ir sirsnīgs, jauku atmiņu pārpilns pasākums. Izņēmums nebija arī Zintas Dubrovskas sarīkotā tikšanās savulaik vienīgās Cēsu bankas darbiniekiem, kuri daudzus gadus strādājuši ēkā Raunas ielā, kur šobrīd darbojas “SEB” bankas filiāle. Pirmās Latvijas laikā uzcelta kā Latvijas Bankas filiāle Vidze­mē, padomju un atjaunotās neatkarības laikā darbojusies zem dažādiem nosaukumiem, bet darbinieki te vienmēr strādājuši ar prieku un gandarījumu.

Ilggadējā bankas pārvaldniece Z. Dubrovska stāsta, ka viens no tikšanās iemesliem ir ziņa, ka ban­ka grasās aiziet no šīm telpām: “Tāpēc gribējās sarīkot šādu pasākumu, lai satiktos un simboliski atvadītos no šīm telpām, kurās tik daudz piedzīvots.”

Dažiem bijušajiem darbiniekiem tika piezvanīts, tie viens caur otru padeva ziņu, un bankas ēkā pulcējās pārdesmit bijušo darbinieku. Tik­šanās sākās ar svinīgu brīdi, ku­­rā sanākušos uzrunāja tagadējā šīs ēkas saimniece, “SEB bankas” Cēsu filiāles vadītāja Ingūna Mi­haļova: “Mīļie kolēģi, atļaujiet jūs tā uzrunāt, jo nav nozīmes tam, ka ar daudziem neesam kopā strādājuši. Šajā ēkā sastapušies mūsu soļi, mūsu domas, mūsu vārdi. Pilnīgi noteikti šīs sienas glabā mū­su stāstus – par notikumiem, par jums, kas šeit strādājuši.”
Z. Dubrovska atzīmēja, ka lielākā daļa sanākušo šajā bankas filiālē strādājuši pagājušajā gadsimtā, tāpēc ir, ko atcerēties, kā banka strādāja pēckara gados, kā 50. – 60.gados, kā dzīvoja kolektīvs. Viņa pastāstīja par vēl kādu interesantu faktu: “Šai ēkai sena vēsture, tā uzcelta 1930.gadā tieši bankas vajadzībām, un patīkami, ka viena no fotogrāfijām no pirmā darbības gada, kurā uzņemta klientu apkalpošanas zāle ar darbiniekiem, bija ievietota “Uni­ban­kas” 10 gadu jubilejas grāmatā. In­­te­resanti, ka toreiz visi darbinieki bija vīrieši. Šī fotogrāfija glabājās pārvaldnieka seifā, un visi pārvaldnieki cauri gadu desmitiem attēlu glabājuši, nevienam nav ienācis prātā to iznīcināt. Mums jālepojas ar savu vēsturi, jo, kā mēdz teikt, bez pagātnes nebūs nākotnes.”

Tieši darbinieki veidojuši pagātni, tāpēc īpaši tika sveikti tie, kuri pārkāpuši 80 gadu slieksni: Lilija Radziņa, Artūrs Graudiņš, Inta Kalniņa, Valda Vasiļjeva. Jā­piemin vēl divas darbinieces, kuras uz pasākumu gan netika, bet minēto gadu skaitli pārsniegušas un devušas lielu ieguldījumu bankas filiāles darbā: Valija Kļaviņa un Taisija Mušperte. Vērts piebilst, ka T. Mušperte daudzus gadus bija kases vadītāja un savā profesionālajā darbā piedzīvoja divas naudas reformas: no rubļiem uz repšiem un no tiem uz latiem.

Uz tikšanos bija ieradies Artūrs Graudiņš, kurš bankas pārvaldnieka amatā bija no 1960. līdz 1969. gadam. Viņš atcerējās, ka savulaik bijis sapnis tikt strādāt Cēsīs, kur bija šī īpašā bankas ēka: “50.gadu sākumā, kad strādāju bankas fili­ālē Ērgļos, mani aizsauca uz Rīgu, uz PSRS Valsts bankas republikas kantori, pārvaldnieks teica, ka man jāiet strādāt par pārvaldnieku uz Jaunjel­gavu. Teicu, ka es taču vēl puika, tikai 21 gads, kas es par pārvaldnieku? Uz to viņš atbildēja: “Ko tu! Es tavā vecumā jau rotu komandēju, bet tu netiksi ar 15 sievām galā?!” Man nebija, ko iebilst, un 1953.gada rudenī sāku strā­dāt par pārvaldnieku Jaunjel­ga­vā. Pēc septiņiem gadiem piepildījās sapnis par Cēsīm, un gadi te atmiņā palikuši ar vislabākajām domām. Te bija darbīga un labestīga atmosfēra, daudz braucām ekskursijās, gājām peldēties Gau­jā, ziemā braucām slēpot, rudenī – dzērvenēs uz Lubānas purviem.”

Viņš arī norāda uz milzīgo bezdibeni, kas šķir tos laikus no mūsdienām, īpaši tehnoloģiju jomā: “Kad 1950.gadā sāku strādāt bankā, galvenie darbarīki bija ķīmiskais zīmulis, kopējamais papīrs, skaitāmie kauliņi un rēķināmā mašīna, šķiet, “Felikss” saucās. Tas arī viss, bet kas tagad – piespied vienu taustiņu uz datora un nauda par zemenēm uz Grieķiju jau aizskaitīta.”

Pasākumā ritinājās atmiņu stāsti, tika skatītas vecās fotogrāfijas, kat­ra izraisīja veselu atmiņu plūdumu. Katram savas atmiņas par laiku, darbu, notikumiem, procesiem, sadzīvi. Pasākuma visvecākā darbiniece Lilija Radziņa, kura tikko nosvinējusi 92 gadu jubileju, atcerējās, ka uzņēmumiem un kolhoziem kredīti tolaik doti pret nodrošinājumu, visbiežāk pret produkciju. Viņas pārziņā bijusi pienotava, tai kredīts dots pret gatavo produkciju – sviesta, siera krājumiem.

“Gājām, pārbaudījām savus uzņēmumus, vai tiešām viņiem ir tas, ko viņi uzrādīja iesniegtajos dokumentos. Ja izrādījās, ka kādam grūtāk ar naudas atdošanu, tika rakstīts pagarinājums – prosročka,” stāstīja L. Radziņa.
Pēc šī vārda izskanēšanas Z. Dub­rovska atcerējās interesantās sarunas, kas notikušas darbinieku starpā, lai noskaidrotu situāciju kolhozos un sovhozos. Piemēram, pāri zālei skanējis jautājums: “Vai Ļeņinam prosročka ir?” un atbilde: “Nē, viņam ir bruņa uz konta!”, un tamlīdzīgi, jo daudzi kolhozi, sovhozi bija nosaukti sociālisma cēlāju uzvārdos.

Vairāki runātāji salīdzināja darba apstākļus toreiz un tagad. Bi­ju­sī galvenā grāmatvede Inta Kal­ni­ņa norādīja, ka tolaik viss rakstīts ar roku: “Vai šodien to vispār kāds spēj iedomāties? Mēs toreiz sēdējām pie galda un visu dienu rakstījām, rakstījām, rakstījām. Taču tas bija interesants laiks, daudzās jomās bijām kā celmlauži.”
Uz tikšanos bija ieradušies arī vīri, kuri savulaik strādāja inkasācijas daļā, viņi smaidot atzina, ka tas bijis kaitīgs darbs – starp sievietēm un naudu.

Pati Z.Dubrovska šajā ēkā nostrādājusi 40 gadus, no tiem 28 – pārvaldnieces amatā: “Sākumā biju nozīmēta uz Ērgļiem, bet gribējās tuvāk mājai, kad atbrīvojās kontroliera vieta kasē, tiku uz Cē­sīm. Tad par grāmatvedi, par vecāko grāmatvedi, neklātienē pabeidzu augstskolu un pēc A. Grau­diņa aiziešanas tiku nozīmēta pārvaldnieka amatā, kurā pagāja gandrīz 30 gadu. Kādreiz dzirdēts sakām, ka, ilgstoši strādājot vienā vietā, cilvēks notrulinās, bet es uzskatu, ja cilvēks radoši pieiet savam amatam, tas nenotiek.”

Stāstījums sekoja stāstījumam, atmiņa atmiņai, un noslēgumā visi at­zina, ka ir ļoti gandarīti par šo tik­šanos.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Pārraut apburto loku

06:02
16.07.2024
47

Jauno māmiņu un grūtnieču atbalsta centrs “Madaras”, kas darbojas Liepā, nosvinējis 20 gadu jubileju. Tā darbība organizēta kā ģimenes modelis ar atbilstošu vidi, lai katrai māmiņai veltītu individuālu uzmanību. Šobrīd “Madarās” uzturas septiņas mammas un deviņi bērni, daļa māmiņu ir ar īpašām vajadzībām. Bet šo gadu laikā palīdzēts vairākiem simtiem sieviešu. Teju no pirmsākumiem biedrības […]

Svešumā latviskums uztur garu

08:03
11.07.2024
36

Jāņa Vecozola dzīve metusi dažādus līkumus. “Kā daudziem latviešiem šajos laikos,” viņš saka un piebilst, ka vasarā gribas būt Latvijā. Jānis dzimis un bērnību pavadījis Cēsīs, tad ģimene pārcēlās uz Priekuļiem, tur mācības pamatskolā, tad Jāņmuižas lauksaimniecības skolā, armija, darbs un ģimene Cēsīs. “Strādāju par šoferi, lai tiktu pie dzīvokļa, pārgāju uz celtniecību. Tad sākās […]

Suns māca dzīvot rotaļīgi un dalīties ar to

06:24
08.07.2024
34

 “Kanisterapija ir suņu asistēta terapija. Nereti šķiet, ka tā ir suņa glaudīšana, un dažreiz tā tas arī var izskatīties, taču kanisterapija ir daudzveidīga gan atkarībā no mērķauditorijas, gan suņa,” teic kanisterapijas speciāliste Tamāra Kabakova. “Bērni visbiežāk vēlas suni paglaudīt, pabužināt, samīļot. Tāpēc arī lielos pasākumos ir svarīgi stāstīt, kā ar suni pareizi darboties. Es to […]

Savā īpašajā vietā

07:21
07.07.2024
85

“Kamēr vēl mitrs un neput, zāle jānopļauj,” saka Solvita Jansone un steidz appļaut mājas apkārtni. Viņa atzīst, ka pagaidām vasara ilgstoši nav bijusi tik karsta kā  pērn, bet puķes nācās regulāri un cītīgi laistīt, dārzam gan bija jāpietiek ar rezervēm un rasu. “Lietus bija ļoti vajadzīgs, tagad apkārt    svaigums, viss var augt,” teic Solvita […]

Radošais process kā terapija

05:26
07.07.2024
37

Saruna ar digitālā satura veidošanas un skatuves mākslinieci DĀRTU ZVANERI Daudziem Dārtas vārds noteikti pazīstams caur labskanīgā ķeltu arfas un čella dueta “Infini” skaņām. Ar viņu sarunājāmies par mūzikas ceļu, teātri un to, ka dzīve allaž zina labāk, kas mums vajadzīgs. -Daudzi jūs iepazinuši caur mūziku, bet pati sakāt, ka esat ļoti radoša būtne – […]

Veselīgu matu augšanas noslēpums

14:31
05.07.2024
329

Veselīgu matu veidošana ir kopīgs mērķis daudziem, tomēr bieži vien tas šķiet kā slepenas dārgumu medības ar grūti iegūstamām balvām. Patiesi veselīgu matu pamatā ir ne tikai spīdīgi attēli reklāmās un nemitīgi mainīgās matu kopšanas tendences, bet arī izpratne par to unikālajām vajadzībām un rūpes par tām. Veselīgu matu kopšanas nozīme ir nepārspīlēta; tā nav […]

Tautas balss

Prieks par sakārtoto un skaisto ielu

17:29
15.07.2024
29
Cēsniece O. raksta:

“Cēsīs, atjaunotajā Bērzaines ielas posmā, ierīkoti glīti soliņi un atkritumu urnas, apkārtne tīra. Jauki tur piesēst. Bērzaines iedzīvotāji beidzot ir ieguvēji. Labi sakārtota gan Gaujas, gan Bērzaines iela. Par to prieks,” pārdomās dalījās seniore, cēsniece O.

Haoss ar pasažieru pārvadājumiem

17:28
15.07.2024
26
Lasītājs J. raksta:

“Ik pa brīdim parādās ziņas, ka nav skaidrs, kas mūspusē nodrošinās sabiedriskā transporta pakalpojumus. Valsts pasūtījumā ar līgumiem un pārsūdzībām tāds juceklis, ka neviens no malas netiek skaidrībā. Jūnija nogalē pakalpojumu atļāva veikt CATA, bet tikai līdz gada beigām. Taču nav dzirdams, ko atbildīgie dara, lai sajukums neturpinātos. Nesaprotu, kā Satiksmes ministrija pieļauj tādu bardaku,” […]

Nevar sagaidīt

16:55
15.07.2024
18
Piebaldzēns raksta:

“Sola un sola, ka Jaunpiebalgā drīz būs gatavs pansionāts, bet kā nav, tā nav. Gan jau vainojami būvnieki, bet žēl, ka vietējai varai nav nekādu iespēju procesu pasteidzināt. Tur būtu gan darba vietas vietējiem, gan pagastā apgrozītos vairāk cilvēku, proti, pie pansionāta iemītniekiem brauktu ciemos tuvinieki, draugi. Tirgotājiem būtu lielāks apgrozījums,” pārdomās dalījās piebaldzēns.

Botāniskais dārzs pilsētas centrā

16:54
15.07.2024
24
Cēsnieks O. raksta:

“Gāju Cēsīs pa Rīgas ielu, mani uzrunāja tūristi, ārzemnieki. Lūdza padomu, kā aizbraukt uz Līgatni, jautāja par Cēsīm. Un prasīja, kā var iekļūt Rīgas ielas botāniskajā dārzā. Jā, tur īpašums, kura adrese ir Rīgas iela 41, aizaudzis ar kokiem, krūmiem. No ielas to nodala dēļu žogs, gājējus šī vieta netraucē, bet iebraucējiem rada dīvainu iespaidu,” […]

Trūkst inženieru

10:49
09.07.2024
31
J. raksta:

“Ziņās televīzijā stāsta, ka Latvijā trūkst augsti kvalificētu speciālistu mežsaimniecībā un lauksaimniecībā. Jau labi zinām, ka trūkst arī celtniecības inženieru, elektroinženieru un līdzīgu profesiju speciālistu. Te nu esam nonākuši ar savu izglītības sistēmu. Ja bērnam skolā neiemāca rēķināt, ja viņš neapgūst fizikas, ķīmijas pamatus, tad vēlāk, protams, neizvēlas studēt inženierzinātnes, profesijas, kas saistītas ar matemātiku, […]

Sludinājumi