Sestdiena, 23. novembris
Vārda dienas: Zigrīda, Zigfrīda, Zigrīds

Saprast makšķerēšanas burvību

Druva
11:48
21.10.2011
172
1
M Ris Lasmanis

Lielākā daļa makšķernieku savas gaitas zivju ķeršanā sākuši bērnībā, un pārsvarā vecāku, visbiežāk, tēva ietekmē. Tā copmaņu aprindās ienāca arī Māris Lasmanis, kuru tagad varam satikt aiz letes veikalā “Cope tavam priekam”.

Ungura viltības “Tēvs dzīvo netālu no Ungura, un, kad man bija septiņi gadi, paņēma līdzi uz copi Raiskuma – Auciema kanālā. Man uzreiz iepatikās un katru dienu gāju karūsiņas vilkt. Daudziem bērniem patīk makšķerēt, cits jautājums, cik daudzi paliek un nopietni turpina šo aizraušanos. Svarīgi atrast to azartu, turpināt, papildināt zināšanas, lai saprastu makšķerēšanas burvību. Man ļoti iepatikās. Kamēr biju mazs, vienu uz ezeru nelaida, tāpēc copēšana notika piemājas dīķos. Pieaugot, sāku lavīties uz Unguru, jo gribējās tur makšķerēt. Sākumā gāju ar pludiņmakšķeri, tad ļoti iepatikās spiningošana. Sākumā gan zivis neķēru, pareizāk sakot, tās man spītīgi neķērās, bet varēju no rīta līdz vakar mētāt spiningu. Tad uzķērās pirmā līdaka, kas joprojām palikusi prātā, un tā lieta aizgāja,” atceras makšķernieks.

Līdz šim lielākā līdaka bijusi 12,5 kilogramus smaga, noķerta tieši Ungura ezerā. M. Lasmanis dzīvo ezera krastā, tāpēc ezeru iepazinis ļoti labi, un zina, kur, ko un kādā laikā Ungurā var noķert. Māris uzskata, ka ir pareizāk vienu ezeru tā kārtīgi iepazīt, jo tad vienmēr var tikt pie loma.

“Tiesa, kādreiz jau gribas kaut ko pamainīt, aizbraukt kaut kur tālāk. Apmēram reizi, divas gadā braucam uz pilnīgi nezināmiem ezeriem. Paskatāmies kartē, kur neesam bijuši, un laižam. Tā teikt, intrigas pēc. Bieži atrodam foršus ezerus, uz kuriem aizbraucam arī pēc tam. Tukšā pirmajā reizē gandrīz nekad nepaliekam, jo pieredze ļauj tikt pie loma. Eholots līdzi, var iepazīt reljefu, noteikt, kur zivis varētu būt. Zināšanas ļauj izvēlēties, uz kādiem vizuļiem konkrētajā ūdenī varētu ķerties. Protams, viena universāla vizuļa nav, bet, teiksim, tās pašas gumijzivis der gandrīz visur. Tās ir vispietuvinātākās dzīvajai ēsmai. Ar tām var braukt uz jebkuru ezeru un liela iespēja, ka kaut kas jau pieķersies,” saka Māris.

Makšķernieks stāsta, ka Ungurs ir interesants ezers, nezinātājam tajā grūti. Zivju ezerā ir pietiekami, tikai jāzina vietas, kur ķert, un ar ko ķert: “Uldis Vīlips mani iemācīja makšķerēt uz dzīvo ēsmu, tad divus, trīs gadus izmantoju tikai to. Tas ir interesants process, kur arī jāzina nianses, īpaši Ungurā. Starp citu, tagad rudenī tieši uz dzīvo ēsmu var dabūt ļoti labus lomus.”

Ungurā mītot arī lieli eksemplāri, vien ar to izvilkšanu īsti nesokoties. Jāatgādina, ka Latvijas līdakas rekords – 19, 56 kg joprojām pieder Unguram, un nav pārspēts kopš 1989.gada.

Izmēģināt visu pašam Pieredzējis makšķernieks, strādājot veikalā, spēj daudz noderīga pastāstīt arī citiem makšķerniekiem, jo īpaši iesācējiem. M. Lasmanis pārliecināts, ka makšķernieku veikalā nemakšķernieks nemaz nevar strādāt: “Tādam aiz letes būs tik garlaicīgi, cik garlaicīgi vien var būt. Te ļoti daudz jāzina, ja nezini un praksē neesi pamēģinājis, nekas labs nesanāks. Jāpārzina gandrīz visi makšķerēšanas veidi, bet man patīk dažādība. Teiksim, karpu makšķerēšanu agrāk nezināju, bet cilvēki interesējās, nācās apgūt, un tagad zinu arī par to. Darbs veikalā liek ne tikai sekot līdzi visam šajā jomā notiekošajam, bet arī pašam izmēģināt, lai varētu pastāstīt citiem.” Katru gadu pārdošanā parādās kādi īpaši pieprasīti vizuļi, uz ko labi ķeras, un kurus visiem uzreiz vajag. Bet nekad nevar paredzēt, kas zivīm konkrētajā gadā iepatiksies, jo gaume arī tām mainās. Tagad no modes esot izkrituši šūpojošie vizuļi, taču vīri ar tiem joprojām velk labus lomus.

“Šobrīd tie vienkārši nav modē,” saka Māris. “Nebrīnīšos, ja paies daži gadi, un tie atkal būs topā. Kāds kaut ko jaunu izgudros, un tie atkal būs pieprasīti.

Makšķerēšana jāmācās visu mūžu, jo vienmēr nāk kaut kas jauns. Teiksim, agrāk neko nezinājām par džerkošanu, tvičošanu, tagad tās gūst popularitāti. Džerkot esmu mēģinājis, tā mani nav aizrāvusi, bet tvičot patīk. Strādājot veikalā, jāizmēģina viss, lai zinātu, kā tas ir.” M. Lasmanis uz copi iet visu gadu, gūstot prieku gan spiningojot no laivas, gan sēžot pie āliņģa. Uz pirmo ledu vienmēr braucot uz Brenkūzi, kas ātrāk aizsalst, un esot interesants ezers, kurā mītot daudz līdaku. Pēc tam jau cope turpinās uz Ungura ledus. Ziemā arī pārsvarā iet uz līdakām, vislabāk patīk makšķerēt ar šķērsbļiktu vai karodziņmakšķeri.

“Tās sajūtas ir interesantas. Tagad, kad spiningošanas sezona iet uz beigām, gribas uz pirmā ledus, tās sajūtas sen nav dabūtas. Ziemas beigās atkal gribas sēdēt laivā un ķert spiningošanas kaifu. Patiesībā, labi vien ir, ka gadalaiki mainās, jo tikai viens copēšanas veids ar laiku apnīk,” atzīst M. Lasmanis, piebilstot, ka galvenokārt makšķerē pēc principa “ķer un atlaid”, jo pats zivis neēd.

Milzu sams Spānijā Katrs makšķernieks jau kaut kad grib izvilkt milzu zivi, un Māris to īstenojis Spānijā, izvelkot divus iespaidīgus samus – 74,9 kg un 96,8 kg.

“Kad izvelc krastā zivi, kas reāli smagāka par tevi, ir īpaša sajūta. Tā tāda cope nesteidzieties. Lai dabūtu tādu milzeni laukā, pagāja stundas četras, piecas. Jāsaprot, ka noteicējs neesi nevienā brīdī, tāpēc jāgaida, kamēr zivs nokusīs. Adrenalīna deva pamatīga, it īpaši, kad jābāž roka mutē, lai dabūtu zivi krastā. Biezais darba cimds gan rokā, bet pirmo reizi bija grūti saņemties. Apzinies, ka tā zivs tevi mierīgi varētu apēst.

Kad beidzot dabū malā, nofotografējies, nomēri, nosver un laid atpakaļ. Arī karpu 24 kg smagu noķēru Spānijā. Ja Latvijā tādu noķertu, tas būtu Latvijas rekords, bet tur lielo karpu daudzums pavisam cits. Spānijā diennaktī var izvilkt kādas padsmit karpas līdz 20 kg un smagākas, bet Latvijā sēžot trīs diennaktis varbūt var dabūt vienu padsmitnieci,” stāsta M. Lasmanis.

Viņš savulaik piedalījies arī sporta makšķerēšanā, vairākus gadus bijis jauniešu čempions Latvijā. Pērn nestartēja laika trūkuma dēļ, bet kā atzīst pats, tā ir pilnīgi cita makšķerēšana. Tur galvenais ir sacensību azarts, tur nevar skatīties, patīk zivs vai ne, galvenais – izvilkt iespējami vairāk. Taču pieredze esot ļoti noderīga, un zivis varot iemācīties ķert daudz labāk. Kas ir copē tas pievelkošais?

“Kā kuram. Daudziem tā ir iespēja pavadīt laiku savējo kompānijā, teiksim, ir divi labi draugi, kuri visu mūžu braukuši kopā uz copi, un tas ir kā rituāls. Kādam varbūt tas ir iemesls no mājas aizbraukt,” smejot piebilst Māris. “Man galvenais ir tas azarts, ko dod cope.”

Jānis Gabrāns

Komentāri

  • Markuss saka:

    Labs stāsts bija interesanti lasīt arī kauko var no tā iemācīties jo tas ir ļoti forši makšķerēt man ir 14 gadi bet es sāku jau no kādiem 11 un es ari jau makšķerēju un man arī patīk kad es izvelku kādu foršu zivi tad ir prieks foršākais ir tas kad velc ārā to zivi tad tiešām ir adrenalīns.

    0
    0
  • Atbildēt

    Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

    Saistītie raksti

    Cienīt laika nospiedumus

    06:44
    22.11.2024
    26

    Atjaunotais Uzvaras piemineklis Cēsu centrā    ir līdz šim arhitekta Imanta Timermaņa vērienīgākais darbs. Par Atmodas gadu notikumiem un šodienu saruna ar SIA “Arhitekta Imanta Timermaņa birojs” vadītāju. -Par pieminekļiem runā, diskutē, ceļ un nojauc arī šodien. -Šķiet, virziens aizgājis ne īstajās dimensijās. Andreja Upīša    pieminekļa zāģēšana ir muļķība. Ja ir kādi izteikti ideoloģiski […]

    Viens bez otra nevaram nekādi

    10:41
    21.11.2024
    324

    Straupes pagasta bioloģisko zemnieku saimniecību “Eicēni” divi skoloti dārznieki Elita un Jānis Reinhardi nodibināja pagājušā gadsimta deviņdesmitajos, drīz pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas. Sāka tā romantiski – ar mazu siltumnīcu pie Elitas dzimtas mājām, kurā koši izauga izjukušās kopsaimniecības pamesti rožu stādi. Veidojot saimniecību, piedzīvota gan ziedēšana, gan ērkšķu dūrieni, un nu jau abi dārznieki ar […]

    Katrā augā ir kas vērtīgs. Jāprot to izmantot

    11:32
    20.11.2024
    34

    Pastāv uzskats, ka kaut kur tālās zemēs ir tie vērtīgie augi, kas veselību var ļoti pozitīvi ietekmēt. Patiesībā viss, kas ir vajadzīgs mums, aug tepat tuvumā, atzīst dabas velšu vācēja, aktīva ārstniecības augu pētniece un augu valsts izzinātāja ELITA MELNE. “Savs jaukums ir būt dabā arī šajā nosacīti drūmajā laikā, tas ļauj izjust zināmu pirmatnību. […]

    Militārā tehnika – stāsts par Latvijas vēsturi

    11:04
    18.11.2024
    21

    Cēsniekam Lūkasam Matutim bija pieci gadi, kad televīzijā redzēja, kā brauc tanki. “Tas šķita kas tik liels un interesants,” ar smaidu atceras Lūkass. Jau padsmitnieka gados viņš sāka izgatavot dažādas tehnikas modeļus. Un, protams, arī tanku. Līdztekus arī izzināja Latvijas militārās tehnikas vēsturi. Cēsu muzejā šomēnes apskatāma viņa veidoto modeļu    izstāde “Latvijas militārās tehnikas […]

    Kā ikdienas paradumi var uzlabot zobu veselību

    19:03
    16.11.2024
    30

    Ikdienas paradumi spēlē būtisku lomu zobu veselības uzturēšanā un var novērst daudzas mutes dobuma problēmas. Regulāra un pareiza zobu kopšana palīdz ne vien uzturēt skaistu smaidu, bet arī izvairīties no biežām zobārsta vizītēm saistībā ar infekcijām, kariesu un smaganu iekaisumu. Aplūkosim trīs vienkāršus ieradumus, kas var ievērojami uzlabot zobu veselību. Regulāra un pareiza zobu tīrīšana […]

    Vai plastiskā ķirurģija patiesi ir ceļš uz pārliecinošāku ārieni?

    19:00
    16.11.2024
    26

    Šis jautājums, kas sākotnēji var šķist vienkāršs, patiesībā slēpj sevī vairākus aspektus, kas saistīti gan ar fiziskajām, gan psiholoģiskajām izmaiņām. Plastiskā ķirurģija ne vienmēr nozīmē tikai ārējas pārmaiņas – tā bieži ietekmē arī cilvēka pašpārliecību un kopējo dzīves kvalitāti. Daudziem pacientiem šīs izmaiņas ir ceļš uz harmoniskāku dzīvi, kurā viņi izjūt gan iekšēju, gan ārēju […]

    Tautas balss

    Vai svarīgākā ir domes vadība

    11:01
    21.11.2024
    49
    J. raksta:

    “Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

    Sveiciens glābējiem un policistiem

    11:01
    21.11.2024
    16
    13
    Seniore raksta:

    “Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

    Kur novilkt robežu

    11:39
    20.11.2024
    32
    Lasītāja raksta:

    “Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

    Pilsoniska atbildība

    11:39
    20.11.2024
    27
    M.N. raksta:

    “Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

    Nevar atrast tualetes

    14:54
    13.11.2024
    65
    Seniore no kaimiņu novada raksta:

    “Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

    Sludinājumi