Trešdiena, 19. marts
Vārda dienas: Jāzeps, Juzefa

Saprast makšķerēšanas burvību

Druva
11:48
21.10.2011
204
1
M Ris Lasmanis

Lielākā daļa makšķernieku savas gaitas zivju ķeršanā sākuši bērnībā, un pārsvarā vecāku, visbiežāk, tēva ietekmē. Tā copmaņu aprindās ienāca arī Māris Lasmanis, kuru tagad varam satikt aiz letes veikalā “Cope tavam priekam”.

Ungura viltības “Tēvs dzīvo netālu no Ungura, un, kad man bija septiņi gadi, paņēma līdzi uz copi Raiskuma – Auciema kanālā. Man uzreiz iepatikās un katru dienu gāju karūsiņas vilkt. Daudziem bērniem patīk makšķerēt, cits jautājums, cik daudzi paliek un nopietni turpina šo aizraušanos. Svarīgi atrast to azartu, turpināt, papildināt zināšanas, lai saprastu makšķerēšanas burvību. Man ļoti iepatikās. Kamēr biju mazs, vienu uz ezeru nelaida, tāpēc copēšana notika piemājas dīķos. Pieaugot, sāku lavīties uz Unguru, jo gribējās tur makšķerēt. Sākumā gāju ar pludiņmakšķeri, tad ļoti iepatikās spiningošana. Sākumā gan zivis neķēru, pareizāk sakot, tās man spītīgi neķērās, bet varēju no rīta līdz vakar mētāt spiningu. Tad uzķērās pirmā līdaka, kas joprojām palikusi prātā, un tā lieta aizgāja,” atceras makšķernieks.

Līdz šim lielākā līdaka bijusi 12,5 kilogramus smaga, noķerta tieši Ungura ezerā. M. Lasmanis dzīvo ezera krastā, tāpēc ezeru iepazinis ļoti labi, un zina, kur, ko un kādā laikā Ungurā var noķert. Māris uzskata, ka ir pareizāk vienu ezeru tā kārtīgi iepazīt, jo tad vienmēr var tikt pie loma.

“Tiesa, kādreiz jau gribas kaut ko pamainīt, aizbraukt kaut kur tālāk. Apmēram reizi, divas gadā braucam uz pilnīgi nezināmiem ezeriem. Paskatāmies kartē, kur neesam bijuši, un laižam. Tā teikt, intrigas pēc. Bieži atrodam foršus ezerus, uz kuriem aizbraucam arī pēc tam. Tukšā pirmajā reizē gandrīz nekad nepaliekam, jo pieredze ļauj tikt pie loma. Eholots līdzi, var iepazīt reljefu, noteikt, kur zivis varētu būt. Zināšanas ļauj izvēlēties, uz kādiem vizuļiem konkrētajā ūdenī varētu ķerties. Protams, viena universāla vizuļa nav, bet, teiksim, tās pašas gumijzivis der gandrīz visur. Tās ir vispietuvinātākās dzīvajai ēsmai. Ar tām var braukt uz jebkuru ezeru un liela iespēja, ka kaut kas jau pieķersies,” saka Māris.

Makšķernieks stāsta, ka Ungurs ir interesants ezers, nezinātājam tajā grūti. Zivju ezerā ir pietiekami, tikai jāzina vietas, kur ķert, un ar ko ķert: “Uldis Vīlips mani iemācīja makšķerēt uz dzīvo ēsmu, tad divus, trīs gadus izmantoju tikai to. Tas ir interesants process, kur arī jāzina nianses, īpaši Ungurā. Starp citu, tagad rudenī tieši uz dzīvo ēsmu var dabūt ļoti labus lomus.”

Ungurā mītot arī lieli eksemplāri, vien ar to izvilkšanu īsti nesokoties. Jāatgādina, ka Latvijas līdakas rekords – 19, 56 kg joprojām pieder Unguram, un nav pārspēts kopš 1989.gada.

Izmēģināt visu pašam Pieredzējis makšķernieks, strādājot veikalā, spēj daudz noderīga pastāstīt arī citiem makšķerniekiem, jo īpaši iesācējiem. M. Lasmanis pārliecināts, ka makšķernieku veikalā nemakšķernieks nemaz nevar strādāt: “Tādam aiz letes būs tik garlaicīgi, cik garlaicīgi vien var būt. Te ļoti daudz jāzina, ja nezini un praksē neesi pamēģinājis, nekas labs nesanāks. Jāpārzina gandrīz visi makšķerēšanas veidi, bet man patīk dažādība. Teiksim, karpu makšķerēšanu agrāk nezināju, bet cilvēki interesējās, nācās apgūt, un tagad zinu arī par to. Darbs veikalā liek ne tikai sekot līdzi visam šajā jomā notiekošajam, bet arī pašam izmēģināt, lai varētu pastāstīt citiem.” Katru gadu pārdošanā parādās kādi īpaši pieprasīti vizuļi, uz ko labi ķeras, un kurus visiem uzreiz vajag. Bet nekad nevar paredzēt, kas zivīm konkrētajā gadā iepatiksies, jo gaume arī tām mainās. Tagad no modes esot izkrituši šūpojošie vizuļi, taču vīri ar tiem joprojām velk labus lomus.

“Šobrīd tie vienkārši nav modē,” saka Māris. “Nebrīnīšos, ja paies daži gadi, un tie atkal būs topā. Kāds kaut ko jaunu izgudros, un tie atkal būs pieprasīti.

Makšķerēšana jāmācās visu mūžu, jo vienmēr nāk kaut kas jauns. Teiksim, agrāk neko nezinājām par džerkošanu, tvičošanu, tagad tās gūst popularitāti. Džerkot esmu mēģinājis, tā mani nav aizrāvusi, bet tvičot patīk. Strādājot veikalā, jāizmēģina viss, lai zinātu, kā tas ir.” M. Lasmanis uz copi iet visu gadu, gūstot prieku gan spiningojot no laivas, gan sēžot pie āliņģa. Uz pirmo ledu vienmēr braucot uz Brenkūzi, kas ātrāk aizsalst, un esot interesants ezers, kurā mītot daudz līdaku. Pēc tam jau cope turpinās uz Ungura ledus. Ziemā arī pārsvarā iet uz līdakām, vislabāk patīk makšķerēt ar šķērsbļiktu vai karodziņmakšķeri.

“Tās sajūtas ir interesantas. Tagad, kad spiningošanas sezona iet uz beigām, gribas uz pirmā ledus, tās sajūtas sen nav dabūtas. Ziemas beigās atkal gribas sēdēt laivā un ķert spiningošanas kaifu. Patiesībā, labi vien ir, ka gadalaiki mainās, jo tikai viens copēšanas veids ar laiku apnīk,” atzīst M. Lasmanis, piebilstot, ka galvenokārt makšķerē pēc principa “ķer un atlaid”, jo pats zivis neēd.

Milzu sams Spānijā Katrs makšķernieks jau kaut kad grib izvilkt milzu zivi, un Māris to īstenojis Spānijā, izvelkot divus iespaidīgus samus – 74,9 kg un 96,8 kg.

“Kad izvelc krastā zivi, kas reāli smagāka par tevi, ir īpaša sajūta. Tā tāda cope nesteidzieties. Lai dabūtu tādu milzeni laukā, pagāja stundas četras, piecas. Jāsaprot, ka noteicējs neesi nevienā brīdī, tāpēc jāgaida, kamēr zivs nokusīs. Adrenalīna deva pamatīga, it īpaši, kad jābāž roka mutē, lai dabūtu zivi krastā. Biezais darba cimds gan rokā, bet pirmo reizi bija grūti saņemties. Apzinies, ka tā zivs tevi mierīgi varētu apēst.

Kad beidzot dabū malā, nofotografējies, nomēri, nosver un laid atpakaļ. Arī karpu 24 kg smagu noķēru Spānijā. Ja Latvijā tādu noķertu, tas būtu Latvijas rekords, bet tur lielo karpu daudzums pavisam cits. Spānijā diennaktī var izvilkt kādas padsmit karpas līdz 20 kg un smagākas, bet Latvijā sēžot trīs diennaktis varbūt var dabūt vienu padsmitnieci,” stāsta M. Lasmanis.

Viņš savulaik piedalījies arī sporta makšķerēšanā, vairākus gadus bijis jauniešu čempions Latvijā. Pērn nestartēja laika trūkuma dēļ, bet kā atzīst pats, tā ir pilnīgi cita makšķerēšana. Tur galvenais ir sacensību azarts, tur nevar skatīties, patīk zivs vai ne, galvenais – izvilkt iespējami vairāk. Taču pieredze esot ļoti noderīga, un zivis varot iemācīties ķert daudz labāk. Kas ir copē tas pievelkošais?

“Kā kuram. Daudziem tā ir iespēja pavadīt laiku savējo kompānijā, teiksim, ir divi labi draugi, kuri visu mūžu braukuši kopā uz copi, un tas ir kā rituāls. Kādam varbūt tas ir iemesls no mājas aizbraukt,” smejot piebilst Māris. “Man galvenais ir tas azarts, ko dod cope.”

Jānis Gabrāns

Komentāri

  • Markuss saka:

    Labs stāsts bija interesanti lasīt arī kauko var no tā iemācīties jo tas ir ļoti forši makšķerēt man ir 14 gadi bet es sāku jau no kādiem 11 un es ari jau makšķerēju un man arī patīk kad es izvelku kādu foršu zivi tad ir prieks foršākais ir tas kad velc ārā to zivi tad tiešām ir adrenalīns.

    0
    0
  • Atbildēt

    Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

    Saistītie raksti

    Ar vilcienu no Cēsīm uz Tartu divās stundās

    07:36
    19.03.2025
    10

    Braukt ar vilcienu paticis man kopš bērnības, un bijusi arī iespēja to darīt. Dzīvesvieta vienmēr atradusies tuvu dzelzceļa stacijai, kājām jāiet ne ilgāk kā desmit minūtes. Abi ar vīru nolēmām, ka ir jāizmēģina jaunais, pareizāk – atjaunotais – vilcienu savienojums no Cēsīm uz Tartu. Piedzīvojums lielisks. Tikai Valgas dzelzceļa stacijā, kur jāpārsēžas no Lietuvas nodrošinātā […]

    Delikatese no kalpu galda

    12:22
    18.03.2025
    61

    “Sviests ar kaņepēm”, ko ražo piensaimnieku kooperatīvā sabiedrība “Straupe”, ir produkts, ko gatavo tikai Latvijā. Savukārt “Straupe” ir vienīgais piena pārstrādes uzņēmums valstī, kur jau 29 gadus, ņemot par pamatu nedaudz precizētu tautas recepti, šādu sviestu gatavo. Šodien sviests ar kaņepēm ir delikatese, ko iecienījuši gardēži, veselīgu produktu cienītāji un saim­nieces, kurām patīk jauninājumi ģimenes […]

    Pārliecinājās, ka “Straumes” kaķis ir pelēks

    06:34
    18.03.2025
    139

    Jaunpiebalgas Kultūras centra vadītājai Egitai Zariņai patīk dzīvnieki un tuva ir daba, iespējams, tieši tāpēc tik ļoti aizkustināja filma “Straume” . “Agrāk biju pārliecināta, ka esmu kaķu cilvēks. Bet tagad man ir pilnīgi skaidrs, ka esmu suņkaķu cilvēks, pilnīgs dzīvnieku mīlis,” saka E.Zariņa. Viņa pastāsta, ka jaunpiebaldzēni “Straumi” kuplā skaitā noskatījās jau septembrī, pirms vēl […]

    Izdarīt labu – dot mājas patversmes sunim

    07:32
    17.03.2025
    92

    Jaunpiebalgas vidusskolas direktora Arņa Ratiņa kaķenīte Džīna un sunene Džera ir ļoti līdzīgas “Straumē” redzamajiem tēliem, tik Džīnai vēl ir balta apkaklīte. A. Ratiņam dzīvnieki ir mīļi jau no mazām dienām, kad viņš dzīvoja lauku mājās. Pārnākot dzīvot uz dzīvokli Jaunpiebalgā, kaķis un suns ņemti līdzi. Par filmu runāts arī skolā. “Gan skolēni, gan skolotāji sekoja […]

    Veselība. Vienmēr svarīga

    13:26
    11.03.2025
    29

    “Veselības jomai finansējuma nekad nevar būt par daudz,” tā aģentūras LETA žurnālistēm Gaļinai Kudrjavcevai Ancei Zirnītei intervijā atzinusi Veselības ministrijas valsts sekretāre Agnese Vaļuliene, taču uzsvērusi, ka papildu līdzekļi nozare šī gada budžetā piešķirti, tajā skaitā medikamentiem onkoloģijā. Saruna ar A. Vaļulieni par to, kāpēc medicīnai vienmēr vajadzēs palielināt līdzekļus, kā zāļu cenas mainījusi reforma, […]

    Racionāls mākslinieks ar romantisku skatījumu

    07:16
    06.03.2025
    71

    Mūziķis, dziesmu autors un radio balss Mārtiņš Kanters ir dzimis Cēsīs un arvien cenšas izbrīvēt laiku, lai Straupē apciemotu mammu. Mūzikā ir jau 15 gadus, pirms desmit gadiem izdevis pirmo solo albumu, tagad ir jau četri, divi no tiem kopā ar Maestro Raimondu Paulu. Šogad Mārtiņš saņēmis Zelta mikrofona balvu nominācijā “Labākais tradicionālā pop vai […]

    Tautas balss

    Ne suņi vainīgi

    17:24
    17.03.2025
    17
    Cēsniece raksta:

    “Labi, ka pavasara lietus noskalo, citādi ir nepatīkami iziet no mājas. Saimnieki savus četrkājainos mīluļus izlaiž ārā, un tie izskrienas turpat pa pagalmu. Vai saimnieki paskatās, ko suņi atstājuši, vai savāc? Protams, nē. Esam runājuši gan ar mājas vecāko, gan informējuši pašvaldības policiju, nekas nemainās. Izskatās, ka ir tā: viens suņa saimnieks ierauga, ka pagalmā […]

    Kāpēc pusnaktī kopj ietves?

    17:23
    16.03.2025
    34
    Lasītājs raksta:

    “Pusnaktī mani pamodināja traks troksnis, šķita, brauc traktors vai pat tanks. Vienu mirkli iedomājos, ka varbūt man atvesta malka, to izgāž, bet aptvēru, ka naktī jau nu to diezin vai vestu. Gāju skatīties pa logu, kas notiek. Ielas zaļajā zonā starp ietvi un brauktuvi strādāja neliels traktors. Ko tur zālājam darīja, nesapratu, tikai nākamajā dienā […]

    Mazajam velosipēdistam nepieciešama ķivere

    17:15
    16.03.2025
    15
    Lasītāja P. raksta:

    “Nu jau Cēsu ielās aizvien vairāk velosipēdistu. Tas priecē, kā teikt, pavasara vēstnesis. Taču apbēdina, kā nepilngadīgajiem riteņbraucējiem galvā nav ķiveres. Daudz taču nevajag, lai paslīdētu kādā slīpumā vai peļķē, kristu. Tas nu būtu vecāku pienākums – mācīt, ka ķivere jāvalkā,” sacīja lasītāja P.

    Nav jāgaužas, bet jādarbojas

    14:50
    13.03.2025
    22
    Cēsnieks T. raksta:

    “Man liekas, satraukumam, ka Latvijā ir nedroši, nav pamata. Esmu diezgan pārliecināta, ka mums tuvākajos gados nekas nedraud, neviens te neuzbruks. Taču, ka pasaules kārtība mainās un katram pašam vairāk jāatbild par sevi un savu valsti, tas gan skaidri redzams. Nav, ko gausties, jādarbojas savas valsts labā,” sacīja cēsnieks T.

    Tualetes svarīgas ģimenēm ar bērniem

    14:49
    12.03.2025
    28
    15
    Māmiņa raksta:

    “Kļūst siltāks, ģimenes ar maziem bērniem vairāk dodas pastaigās, bet Cēsīs, Pils parkā, tualete slēgta. Kur aiziet? Tāds četrgadnieks vajadzību iet uz tualeti saprot tikai pēdējā mirklī, paciesties nevar. Gaidītu, ka pašvaldība vairāk parūpētos par šādām situācijām, lai vismaz brīvdienās cēsnieku pastaigu vietu tuvumā būtu tualetes,” rosināja kuplas ģimenes māmiņa.

    Sludinājumi