Ceturtdiena, 21. novembris
Vārda dienas: Zeltīte, Andis

Provocēt uz radošumu

Anna Kola
11:58
15.10.2024
126
Skolotajs

Māris Bušmanis un CVĢ direktore Ina Gaiķe. FOTO: no albuma

Strādāt atklāti, godīgi un motivēt jauniešus būt izciliem – saruna ar Cēsu Valsts ģimnāzijas (CVĢ) pedagogu MĀRI BUŠMANI.

Viņš ir viens no sešiem Latvijas pedagogiem, kuri šogad saņēma Ata Kronvalda balvu. Viņš ir aizrautīgs sava darba darītājs un spēj viegli rast kopīgu valodu ar jauniešiem.

-Par pieredzi, strādājot skolā. Vai ar mūsdienu jaunie­šiem/bērniem ir viegli strādāt?

-Esmu no tiem, kas teiks, ka mūsdienu jaunieši tādi paši jaunieši vien ir, kādi bijuši vienmēr. Protams, ir ārējie izaicinājumi, kas traucē, bet arī palīdz, – viedierīces.

Jaunieši – tas ir skaistākais skolā, jaunieši, īpaši tad, kad redzam, ka sadarbības rezultātā kaut kas izdodas. Patīkami arī tad, ja atnāk absolvents ar puķi vai satikts grib parunāties. Ir gadījumi, kad to, kas skolā noticis, novērtē tikai pēc laika. No jauniešiem arī uzzini, kas ir aktuāls. Nesen runājāmies par zīmoliem. Tagad zinu, kuri, pēc viņu domām, ir pieprasītākie.

-Dažkārt pedagogi atzīst – ar jauniešiem mūsdienās jāstrādā citādi nekā agrāk. Vai piekrītat? Kāpēc?

-Man šķiet, nekad citādi neesmu strādājis, vienmēr atklāti un godīgi. Un, ja darbā esam patiesi, tad, man liekas, jaunieši skolotāju pieņem.

Ja runājam par to, vai viegli būt jaunam, tad vēl viens izaicinājums, kas novērots pēdējos gados, ir identitātes meklējumi. Gan jau arī kādreiz bija, bet to slēpa. Man lielākais gandarījums CVĢ par jauniešiem, kas atsaucas sadarbībai, un tiem, kur redzi, ka ir jau izveidojusies personība. Kaut viņi spētu savu patstāvību, citādību saglabāt!

-Nesen saņēmāt Ata Kron­valda balvu. Esat viens no sešiem pedagogiem valstī, kas tika godināti par skolēnu motivēšanu sasniegt izcilību.

-Protams, saku paldies ģimnāzijas vadībai par izvirzīšanu, bet šo vai citas balvas ir pelnījuši daudzi skolotāji. Ar balvām, varbūt mazāk ar tām, kas pasniegtas par mūža ieguldījumu, ir tā, ka nozīme ir veiksmei, sakritībai. Arī šoreiz tā bija, lai gan, piemēram, pētnieciskos darbus esmu vadījis visu laiku, kamēr vien strādāju vidusskolā.

-Jūsu pārziņā ir kultūra un māksla kā priekšmets. Vai ir viegli jauniešiem radīt interesi par šīm tēmām?

-Daļa jauniešu šo programmu ir izvēlējušies mērķtiecīgi, lai gan viņu vidū ir arī tādi, kas, visticamāk, ir bēguši no fizikas un ķīmijas, bet, protams, ir arī otrādi – ar mākslas vai mūzikas skolas pamatiem. Cēsīs, kā vēroju, liela nozīme noteikti ir pamatskolai ar mūzikas virziena programmu. Ir daudz vairāk skolēnu nekā parasti, kas guvuši pamatzināšanas un prasmes mūzikā.

Mācoties kultūru un mākslu, noteikti jāatmet uzskats, ka tas ir viegli. Jā, ir skaisti, kad var salīdzināt dažādu virzienu un stilu darbus, bet, gatavojoties eksāmenam, jāzina visa garā notikumu hronoloģija no senajiem laikiem līdz mūsdienām, dažādu mākslu izteiksmes līdzekļi, jāprot tos saskatīt mākslas darbā, un jābūt arī prasmēm interpretēt, argumentēt.
Gribu pieradināt jauniešus dalīties: satiekoties pastāstīt, ieteikt to, ko iepriekšējā nedēļā lasījuši, redzējuši, klausījušies. Tā, lai kultūra kļūst par viņu apzinātu dzīves daļu.

-Kas pedagoga darbā ir visgrūtākais? Kas ir tas, kas dod lielāko gandarījumu?

-Visgrūtākais, manuprāt, vienmēr bijis dažādu birokrātisko normatīvu izpilde. Es ar to lielā mērā tieku galā, bet domāju, ka tas ir “nogalinājis” ne vienu vien radošu skolotāju. Personīgi daudz neesmu jutis, bet šā laika tendence ir arī tā, ka atsevišķos gadījumos vecāki pamāca skolotāju, kā vajag strādāt. Bet mēs taču neejam ne uz policiju, ne slimnīcu vai citu darbavietu un nemācām, ko un kā vajag darīt. Protams, var būt strīdus gadījumi, bet skola ir arī dzīves skola, kurā pašam bērnam, jaunietim vispirms jāmācās šos strīdus risināt. Lielāko gandarījumu rada jauniešu darītie darbi, ja tie ir patstāvīgi, oriģināli. Tad arī, visticamāk, kaut kas izdosies, ja pašam skolēnam būs motivācija. Es uz to, protams, varu provocēt, un to arī daru.

-Par skolotāja darbu. Kā dzīves ceļš aizvedis līdz darbam par skolotāju? Kā nonācāt CVĢ kolektīvā?

-Man jāatvainojas, ka tā īsti jau CVĢ kolektīvā neesmu, jo ģimnāzijā esmu tikai vienu dienu un labi saprotu, ka ikdienas darba smagumu nes visi tie kolēģi, kuri skolā strādā pilnu darba nedēļu. Es to cenšos kompensēt ar citiem darbiem, kas vajadzīgi ģimnāzijai – projektu, zinātniski pētniecisko darbu vadīšanu, ko varu darīt arī attālināti, gatavošanu filozofijas olimpiādei.

Mans darbs CVĢ laikam rāda dzīves apli, jo vidusskolas laikā mācījos Cēsīs, tautā tā sauktajā Alfrēdskolā, diriģentos, bet uz ģimnāziju ataicināja tās direktore Ina Gaiķe. Tā sagadījās, ka bija brīvas kultūras un mākslas stundas, savukārt manis ieteiktā kolēģe bija direktori informējusi, lai uzrunā mani. Tā lielā mērā tas patlaban Latvijā notiek – skolotāju trūkst, tad uzrunājam kolēģus tuvākos, tālākos novados.

Kad Latvijas Universitātē studēju maģistrantūrā, izvēlējos latviešu valodas un literatūras didaktikas apakšprogrammu – gadījumam, ja nāktos reiz nonākt skolā. Tā nonākšana skolā notika ļoti ātri – jau uzreiz pēc studijām Matīšu pamatskolas leģendārā direktore Austra Rušķe piedāvāja iet viņas vietā.

-Ar ko aizraujaties ārpus darba? Noteikti ir kaut kas, ko labprāt darāt brīvajā laikā.

-Atklāti sakot, ar mani ir diezgan traki, jo patiešām daudz laika pavadu darbos, bet varbūt tas ir arī skaisti, jo neveidojas rutīna. Sestdienas pamatā man ir Cēsu dienas, jo tad gatavojos stundām. Cenšos joprojām būt uz “tu” ar mūziku – dziedu kamerkorī. Braucu pats un organizēju braucienus kolēģiem uz teātra izrādēm.

Labprāt ceļoju, un ir citāda sajūta, ja varu ar jauniešiem dalīties un salīdzināt, piemēram, Vīnes operteātri ar Metropolitēna operu, kur esmu skatījies izrādes, vai Ufici galeriju ar mūsu pašu Latvijas Nacionālo mākslas muzeju, kur ekspozīcijas ir pārskatāmi iekārtotas. Dzīvoju privātmājā, tāpēc daudz laika, cik iespējams, tiek pavadīts pie mājas, bet darbs Cēsīs man ir intelektuāls izaicinājums pašam – nākas lasīt, uzzināt daudz jauna.

-Kā vērtējat izglītības nozares situāciju valstī kopumā? Kas, jūsuprāt, ir vislielākā prioritāte, ko būtu nepieciešams sakārtot, uzlabot, mainīt?

-Ja mēs runājam par prioritātēm, tad, manuprāt, lielākā problēma jau tagad ir skolotāju trūkums, bet izglītība šajā ziņā nav vienīgā joma. Protams, to nosaka arī atalgojums un darba slodze, profesijas prestižs.
Skolotājs savā darbā it kā ir pietiekami brīvs, bet tajā pašā laikā tiek mērīts tikai pēc vienas pieejas, kas, iespējams, kaut kad mainīsies. Procesi izglītībā vienmēr būs mainīgi, tāpēc, manuprāt, jādara viss, lai primāri būtu autonomi un gudri skolotāji.

-Sarunu noslēdzot – vai ir kāds novēlējums skolēniem, pedagogiem?

-Es parasti jauniešiem novēlu būt kritiskiem, nebūt daļai no pūļa, bet būt drosmīgiem un patstāvīgiem, lai ar viņiem nevarētu manipulēt. Kolēģiem vēlu rast laiku un gribu sevi cienīt un tādiem doties arī pie jauniešiem.

Droši vien tas nav iespējams katru dienu, bet iesaku veikt “eksperimentu” – salīdzināt atšķirības, kad dodamies uz klasi priecīgi, atvērti un kad drūmi, nospiesti. Tāda būs arī klases reakcija jeb, ja ieklausāmies senču gudrībā: kā mežā sauc, tā atskan.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Viens bez otra nevaram nekādi

10:41
21.11.2024
37

Straupes pagasta bioloģisko zemnieku saimniecību “Eicēni” divi skoloti dārznieki Elita un Jānis Reinhardi nodibināja pagājušā gadsimta deviņdesmitajos, drīz pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas. Sāka tā romantiski – ar mazu siltumnīcu pie Elitas dzimtas mājām, kurā koši izauga izjukušās kopsaimniecības pamesti rožu stādi. Veidojot saimniecību, piedzīvota gan ziedēšana, gan ērkšķu dūrieni, un nu jau abi dārznieki ar […]

Katrā augā ir kas vērtīgs. Jāprot to izmantot

11:32
20.11.2024
17

Pastāv uzskats, ka kaut kur tālās zemēs ir tie vērtīgie augi, kas veselību var ļoti pozitīvi ietekmēt. Patiesībā viss, kas ir vajadzīgs mums, aug tepat tuvumā, atzīst dabas velšu vācēja, aktīva ārstniecības augu pētniece un augu valsts izzinātāja ELITA MELNE. “Savs jaukums ir būt dabā arī šajā nosacīti drūmajā laikā, tas ļauj izjust zināmu pirmatnību. […]

Militārā tehnika – stāsts par Latvijas vēsturi

11:04
18.11.2024
18

Cēsniekam Lūkasam Matutim bija pieci gadi, kad televīzijā redzēja, kā brauc tanki. “Tas šķita kas tik liels un interesants,” ar smaidu atceras Lūkass. Jau padsmitnieka gados viņš sāka izgatavot dažādas tehnikas modeļus. Un, protams, arī tanku. Līdztekus arī izzināja Latvijas militārās tehnikas vēsturi. Cēsu muzejā šomēnes apskatāma viņa veidoto modeļu    izstāde “Latvijas militārās tehnikas […]

Kā ikdienas paradumi var uzlabot zobu veselību

19:03
16.11.2024
29

Ikdienas paradumi spēlē būtisku lomu zobu veselības uzturēšanā un var novērst daudzas mutes dobuma problēmas. Regulāra un pareiza zobu kopšana palīdz ne vien uzturēt skaistu smaidu, bet arī izvairīties no biežām zobārsta vizītēm saistībā ar infekcijām, kariesu un smaganu iekaisumu. Aplūkosim trīs vienkāršus ieradumus, kas var ievērojami uzlabot zobu veselību. Regulāra un pareiza zobu tīrīšana […]

Vai plastiskā ķirurģija patiesi ir ceļš uz pārliecinošāku ārieni?

19:00
16.11.2024
26

Šis jautājums, kas sākotnēji var šķist vienkāršs, patiesībā slēpj sevī vairākus aspektus, kas saistīti gan ar fiziskajām, gan psiholoģiskajām izmaiņām. Plastiskā ķirurģija ne vienmēr nozīmē tikai ārējas pārmaiņas – tā bieži ietekmē arī cilvēka pašpārliecību un kopējo dzīves kvalitāti. Daudziem pacientiem šīs izmaiņas ir ceļš uz harmoniskāku dzīvi, kurā viņi izjūt gan iekšēju, gan ārēju […]

Forma izceļ sievišķību

15:32
13.11.2024
96
1

Lāčplēša dienā zemessargi visā Latvijā uz savām darbavietām devās formas tērpā. Tādējādi godinot Brīvības cīņu varoņus, kuri nosargāja mūsu valsti pirms vairāk nekā simts gadiem, un apliecinot šodienas valsts sargu vadmotīvu – mana Latvija, mana atbildība! Zemessardzes 27. kājnieku bataljonā Cēsīs militārās prasmes apgūst arī sievietes. Par to, kāda bija viņu motivācija, pievienojoties zemessargiem, un […]

Tautas balss

Vai svarīgākā ir domes vadība

11:01
21.11.2024
5
J. raksta:

“Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

Sveiciens glābējiem un policistiem

11:01
21.11.2024
4
Seniore raksta:

“Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

Kur novilkt robežu

11:39
20.11.2024
18
Lasītāja raksta:

“Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

Pilsoniska atbildība

11:39
20.11.2024
19
M.N. raksta:

“Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

Nevar atrast tualetes

14:54
13.11.2024
63
Seniore no kaimiņu novada raksta:

“Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

Sludinājumi