Pavasaris nāk ar bērzu sulām, pumpuriem un pirmajām veselīgajām nātru, pieneņu un gārsu lapiņām. Tieši pavasarī cilvēki kopā ar dabu mostas pēc ziemas miegainuma un smaguma.
Restorāna “Ungurmuiža” šefpavāre Anda Ņevečorova šoreiz arī savā virtuvē ielaidīs pavasari un gatavos ļoti pavasarīgu un vieglus ēdienus. Ciemos gaidījām divu bērnu māmiņu, uzņēmēju Anitu Zālīti – Sudņiku, kurai ir savs viedoklis par veselīgu dzīvesveidu. Viņa ar vīru ir arī kafejnīcas “Cafe 2 Locals” saimnieki, kuri ikdienā daudz domā, ko un kā pasniegt klientiem.
Laikraksts “Druva” devās uz Ungurmuižu, kur durvis nupat vēris uzlabotais un brīnišķīgais restorāns. Baudot lielisko muižas atmosfēru un restorāna šefpavāres meistarību, gatavojām trīs lieliskus ēdienus. Turklāt kāds no mūsu gatavotajiem un degustētajiem ēdieniem ir iekļauts arī restorāna pavasara ēdienkartē, ko ikvienam ir iespēja nobaudīt Ungurmuižā.
Restorāna “Ungurmuiža” šefpavāre bilst, ka tagad droši var doties dabā un salātiem pievienot pirmās ēdamās “nezāles” – nātru, gārsu, pieneņu lapiņas. Tāpat plūcami bērzu pumpuri.
“Dabā jau ir pirmie zaļumi, dīgsti un pat pirmās pašu audzētu salātu lapiņas, kas, iespējams, plūcamas uz palodzes audzētos podiņos. Uzskatu, ka pavasarī jācenšas uzturā lietot pēc iespējas vairāk zaļumu, turklāt tieši savvaļas zaļumu, kuri satur vitamīnus, pilnvērtīgas olbaltumvielas un daudz ko citu noderīgu. No pavasara augiem var pagatavot veselīgus salātus, tos kombinējot ar dažādiem garšaugiem un dārzeņiem, kā arī pievienot citronu sulu, augu eļļu, krējumu un citas piedevas. Ir tikai jāļauj vaļa iztēlei,” saka restorāna “Ungurmuiža” šefpavāre. Viņa arī bilst, ka uzturā jālieto tie savvaļas augi, kurus pazīstam, un nevajadzētu eksperimentēt.
“Visiem pazīstamas ir nātres. Tās lieto zupās, sautējumos, salātos, kā arī garšvielu vietā. Tāpat mums ir zināmas pieneņu lapas, no kurām gatavo pat svaigos salātus,” bilst Anda Ņevečorova.
Baudot šefpavāres pasniegtos ēdienus, Anita bilda, ka salāti un svaigā gurķu zupa ir brīnišķīgi ēdieni. Turklāt viegli un vitamīniem bagāti.
“Arī mēs mājās domājam, ko un kā ēdam. Pati pēdējo gadu laikā esmu krasi mainījusi viedokli par to, ko gatavot un celt galdā. Esmu atteikusies no dažādiem pārtikas produktiem – maizes, kartupe-ļiem -, pievēršoties salātiem, dārzeņiem un augļiem. Cūkgaļu cenšamies nomainīt pret vistas gaļu vai zivīm,” stāsta uzņēmēja, bilstot, ka grūtāk tik radikālas pārmaiņas uzturā ir ieviest bērnu ikdienā. Tas tādēļ, ka bērniem garšo kartupeļi, viņiem garšo miltu izstrādājumi, un ne katrs bērns būs priecīgs par priekšā celtu salātu bļodu.
“Taču domāju, ka bērniem jāgatavo tas, kas viņiem garšo. Protams, mēs domājam par ekoloģiskiem produktiem, bet bērniem jāēd gaļa, kartupeļi un viss pārējais, kas viņiem kārojas. Vecāki gan var pie šāda pamatēdiena pasniegt klāt zaļos salātus. Lai tā salātu bļoda stāv uz galda, un tad varbūt arī pamazām bērniem radīsies ieradums paņemt saujiņu sarīvēto kāpostu vai salātu lapu maisījumu,” norāda divu bērnu mamma. Viņa bilst, ka cits stāsts ir par sievietēm, kuras rūpējas par izskatu vai domā, kā atgūt formu pirms vasaras.
“Ja sievietes domā par pavasari, par savu izskatu un sajūtām, tad jādomā par to, kā dzīvojam un ko ēdam. Uzturs ir ļoti būtisks, un ar to bieži vien sev arī nodarām pāri. Nenoliedzami, tas ir milzīgs darbs, īpaši, ja domājam par lieko kilogramu nomešanu, taču ir ļoti patīkami, ja redzi, kā kļūsti slaidāka un skaistāka. Protams, tam visam klāt arī nāk fiziskās aktivitātes, kas var būt iešana, soļošana, nūjošana, velobraukšana vai kas cits. Obligāti nav jāiet uz sporta zāli, ja tam nav līdzekļu vai laika,” norāda A. Zālīte – Sudņika. “Un pavasaris ir īstais laiks, lai mostos, lai sāktu rosīties, darboties, veselīgi ēst un sportot.”
Tam piekrīt arī šefpavāre un norāda, ka ir sācies arī sulu laiks. Tās viņa iesaka dzert svaigas. Turklāt tās var izmantot arī ūdens vietā, gatavojot, piemēram, zupu.
“Daba mums pačukst priekšā, un ne velti saka, ka vislabāk uzturā lietot konkrētās sezonas produktus. Šis ir sulu laiks, un tas jāizmanto,” uzsver šefpavāre, pārsteidzot ar garšīgu auksto zupu.
Vērtējot cilvēku ēšanas paradumus, šefpavāre bilst, ka nereti ģimenes ir spiestas domāt, kā iztikt. Tad otrajā plānā paliek domas par īpaši izraudzītiem vai dārgiem produktiem.
“Strādājot restorānā, ir iespēja klientiem piedāvāt garšīgus, nereti pat izsmalcinātus ēdienus. Redzu, ka klienti gan uz to raugās dažādi. Vieni vēlas restorānā baudīt kaut ko pazīstamu, citi nāk un eksperimentē, pasūtot jaunus ēdienus ar īpašu garšu salikumu. Sastādot restorāna “Ungurmuiža” jauno ēdienkarti, pētījām arī to, ko 18. gadsimtā šeit cēla galdā, to uzlabojot mūsdienu versijā. Tāpat esam domājuši par vietējo produktu izmantošanu, lai tie būtu svaigi, sezonāli un tepat uz vietas pagastā, novadā audzēti,” saka Anda Ņevečorova.
Nepieciešams:
1,5 gurķa
Bieza šķēle svaiga ananāsa
½ nomizota avokado
2 seleriju kāti, sagriezti gabaliņos
Sauja ēdamo nezāļu ( pieneņu lapas, nātres, gārsa)
Sauja pētersīļu
Sauja diļļu
6 lociņi(baltā daļa)
1 neliels sīpols
1 laima sula
Jūras sāls un svaigi malti melnie pipari pēc garšas
300 ml bērzu sulas
Pasniegšanai:
6 lociņi (zaļā daļa)
1 garais gurķis, sagriezts smalkos kubiņos
½ ananāsa bez serdes, sagriezts smalkos kubiņos
Dažādi dīgsti
Pagatavošana:
Visas sastāvdaļas liek blenderī un sablenderē. Zupu salej šķīvjos un pievieno gurķa un ananāsa gabaliņus, lociņus, dīgstus, un pasniedz.
Nepieciešams:
Nātru, pieneņu, gārsu lapiņas
Spināti
Skābenes
Kazas siers
Mozarella siers
Ķirštomāti
Vārītas bietes šķēlītes
Smiltsērkšķu eļļa
Pagatavošana:
Visas salātu un zaļumu lapas maisa kopā ar gabaliņos sagrieztiem ķirštomātiem, sieru. Pievieno pa vienai novārītas bietes šķēlītes. Visu pārlej ar smiltsērkšķu eļļu, ko var aizstāt ar lakšu eļļu. Šiem salātiem pēc patikas var pievienot dažādus sierus, pārkaisīt ar riekstiem, diedzētiem dīgstiem.
Nepieciešams:
300 g bumbieru ar mizām un sēkliņām
100 g mīkstu dateļu
¼ neliela nomizota citrona
400 ml mandeļu piena
250 ml ūdens
140 g spinātu
Pagatavošana:
Blenderī liek bumbierus, dateles, citronu, pielej mandeļu pienu, ūdeni un virsū saliek spinātus. Blenderē visu kopā un pasniedz, salejot skaistās kokteiļu glāzēs.
Paldies par sarūpēto atmosfēru, pārtikas grozu, atvēlēto laiku un darbu restorānam “Ungurmuiža”!
Tālr. 22007332
Restorāns “Ungurmuiža” klāj svinību galdus un pieņem pasūtījumus izbraukumiem.
Komentāri