Piektdiena, 22. novembris
Vārda dienas: Aldis, Alfons, Aldris

Patagonijas dabas neaprakstāmā varenība

Jānis Gabrāns
11:59
18.01.2017
42
Argentina1 1

Dzirdot vārdu “Patagonija”, vispirms prātā nāk grāmata “Kapteiņa Granta bērni”, jo pazudušā kapteiņa meklētāji savā ceļojumā pa 37. paralēli šķērsoja arī to. Uzziņai. Patagonija ir ģeogrāfisks reģions Dienvidamerikas dienvidos – Čīlē un Argentīnā. Aizvadītā gada nogalē uz Patagoniju Argentīnā devās Juris Leimanis, kurš ik palaikam iepazīst kādu mazāk zināmu vietu. Jautāts, kā notiek galamērķa izvēle, viņš saka: “Uz austrumu pusi esmu bijis vairākas reizes, bet uz otru – Amerikas pusi – ne. Gribējās apskatīt arī šo pasaules daļu. Meklējot iespēju, atradu grupu, kas gatavojās doties uz Patagoniju. Tā kā vēlējos braukt nevis uz populāriem tūrisma galamērķiem, bet doties mežonīgā dabā un informācija, ka vairākas dienas būs pārgājiens, kurā nebūs elektrības, tālruņu, mani nebiedēja, drīzāk vilināja, sapratu, ka šis būs īstais ceļojums.”

Viņš norāda, ka šādā braucienā jārēķinās ar garu ceļu, jo galamērķis – pilsētiņa Čaltena Argentīnas nekurienē – sasniegta tikai pēc 37 stundām, no kurām kādas 20 pavadītas lidmašīnā.

“Interesantas bija pēdējās trīs stundas, ko pavadījām autobusā ceļā no lidostas līdz naktsmītnei. Bija nereāla sajūta. Braucām pa labu, asfaltētu šoseju – Route40 -, kas ved cauri visai Argentīnai no ziemeļiem uz dienvidiem, bet neviena cilvēka, nevienas mājas, nevienas mašīnas. Vienu brīdi bija sajūta, ka tūlīt blakus autobusam parādīsies indiāņi zirgos ar spalvu rotām uz galvas,” atceras J. Leimanis.

Lai izstāstītu visu piedzīvoto Patagonijā, vajadzētu vismaz laikraksta atvērumu, tāpēc sarunā centāmies iezīmēt tikai pašu interesantāko. Vispirms Jurim nācies aprast, ka atrodas dienvidu puslodē, jo saule dienas vidū spīdējusi no ziemeļu puses, nevis no dienvidiem kā pie mums: “Bija interesanti dzirdēt, ka draugi, paziņas teica – dodies uz dienvidiem, tur karsti! Viņi nebija padomājuši, ka tas ir ļoti uz dienvidiem, mēs Dienvidpolam bijām tuvāk nekā te, Latvijā, Ziemeļpolam. Siltāk, protams, bija, jo no Latvijas vēlā rudens bijām nokļuvuši agrā pavasarī, kad daba sāk atmosties.”

Ceļojuma centrālais notikums – septiņu dienu pārgājiens pa Los Glaciares nacionālo parku. Atceroties piedzīvoto, J. Leimanis norāda, ka vispirms jāpastāsta, ko tur uzskata par nacionālo parku, un tas ļoti atšķiras no mūsu izpratnes: “Ierodoties parakstījām dokumentu, ka ievērosim visas prasības, pirmkārt, nespersim kāju nost no takas, otrkārt, neko aiz sevis dabā neatstāsim. Visi atkritumi jānes līdzi, pat banānu mizas, ābolu serdes un citas organiskas vielas, ko Latvijā mierīgu prātu nometam. Tur neko nedrīkst atstāt, lai tas kaut niecīgākā veidā neietekmētu vietējo dabu.”

Arī somas, teltis, pārtika jānes cilvēkiem, dzīvniekus nastu nešanai izmantot aizliegts. Savulaik tas mēģināts, taču lietainā laikā takas ļoti izbradātas. Tur tiek darīts viss, lai būtu iespējami mazāka iejaukšanās dabā. Tur dabai neviens netraucē, cilvēkiem tajā jājūtas nevis kā saimniekiem, bet kā viesim.

“Tas ļoti disciplinē, nav pat domas kaut ko atstāt. Drīzāk, ieraugot, ka kādam kaut kas nejauši izkritis, uzreiz to paņem,” atceras Juris.

Ceļotājiem nenācās pašiem nest teltis, pārtiku, to nodrošināja vietējā tūrisma firma, katram plecos tikai sava mugursoma, vidēji 12-17 kilogrami.

“Tās bija īpašas, neaizmirstamas dienas, katrā kāda “odziņa”, vieta, kur gribas apstāties, skatīties, baudīt, fotografēt un fotografēt,” stāsta ceļotājs. “Viena no tām – kad sasniedzām pāreju un priekšā pavērās Lielais ledus lauks. Ledus visur – priekšā, pa labi, pa kreisi. Tajā brīdi saproti, ka esi tik niecīgs dabas priekšā. Citu dienu pavērās fantastisks skats uz Fitz Roj masīva virsotņu zobiem, šis siluets ir Patagonijas galvenais simbols. Vieta un panorāma tik skaista, ka negribas doties prom. Un tā katru dienu,” stāsta ceļotājs.

Lielākais pārbaudījums pārgājienā bijusi diena, kad vispirms nācies iet 2000 metrus uz augšu, uz Cerro Huemul virsotni (2677m) un tūlīt tikpat daudz lejā. Pašā augšā sniegs un migla, taču virsotne tikusi sasniegta. Tiesa, tuvu pie kores pārkares nav bijusi vēlēšanās iet, jo otrā pusē uz leju 1000 metru stāva klints siena. Kopumā tās dienas pārgājiens ildzis 13,5 stundas, bet visā nedēļā ceļotāji veikuši 102 kilometrus, sakāpuši 6180 augstuma metrus, ejot pavadījuši 55 stundas.

“Septiņas dienas aci pret aci ar dabu, ar milzīgu bijību pret to. Ja ir doma par šādu ceļošanu, katram sev jāpajautā, vai viņš gatavs nedēļu dzīvot bez elektrības, saziņas līdzekļiem, interneta, mazgāties kalnu upē un darīt to maksimāli ātri, lai rokas, kājas nenosalst. Es saku – tas ir to vērts,” atzīst ceļotājs.

Arī turpinājums bijis atmiņā paliekošs, jo apskatīts iespaidīgākais Patagonijas ledājs – Perito Moreno. Tas ir viens no 48 ledājiem, kas plūst no Dienvidpatagonijas ledus lauka, kas ir pasaulē trešā lielākā saldūdens rezerve. Perito Moreno ledājs ir 31 km garš un 5 km plats, kopējā platība – 250 km2.

“Šo skatu nevar izstāstīt, arī fotogrāfijas to nespēj atspoguļot, tas jāredz savām acīm. Ledus siena apmēram 70 m augsta, un te atkal saproti, ka cilvēks pret šo dabas varenību ir mazs un niecīgs. Izbaudījām visiem tūristiem pieejamās iespējas, jo Perito Moreno kļuvis par vienu no galvenajiem tūrisma apskates objektiem, aprīkots ar iespaidīgu infrastruktūru. Tas nedaudz traucēja tikko izbaudītajai Patagonijas mežonībai, taču iespaids, veroties ledāja varenībā, tomēr neaprakstāms,” stāsta J. Leimanis.

Ceļojuma noslēgumā divas diennaktis pavadītas Buenosairesā ar tango vakariem, slavenāko kapsētu visā Dienvidamerikā un citām interesantām vietām, bet tas jau ir cits stāsts.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Cienīt laika nospiedumus

06:44
22.11.2024
19

Atjaunotais Uzvaras piemineklis Cēsu centrā    ir līdz šim arhitekta Imanta Timermaņa vērienīgākais darbs. Par Atmodas gadu notikumiem un šodienu saruna ar SIA “Arhitekta Imanta Timermaņa birojs” vadītāju. -Par pieminekļiem runā, diskutē, ceļ un nojauc arī šodien. -Šķiet, virziens aizgājis ne īstajās dimensijās. Andreja Upīša    pieminekļa zāģēšana ir muļķība. Ja ir kādi izteikti ideoloģiski […]

Viens bez otra nevaram nekādi

10:41
21.11.2024
308

Straupes pagasta bioloģisko zemnieku saimniecību “Eicēni” divi skoloti dārznieki Elita un Jānis Reinhardi nodibināja pagājušā gadsimta deviņdesmitajos, drīz pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas. Sāka tā romantiski – ar mazu siltumnīcu pie Elitas dzimtas mājām, kurā koši izauga izjukušās kopsaimniecības pamesti rožu stādi. Veidojot saimniecību, piedzīvota gan ziedēšana, gan ērkšķu dūrieni, un nu jau abi dārznieki ar […]

Katrā augā ir kas vērtīgs. Jāprot to izmantot

11:32
20.11.2024
24

Pastāv uzskats, ka kaut kur tālās zemēs ir tie vērtīgie augi, kas veselību var ļoti pozitīvi ietekmēt. Patiesībā viss, kas ir vajadzīgs mums, aug tepat tuvumā, atzīst dabas velšu vācēja, aktīva ārstniecības augu pētniece un augu valsts izzinātāja ELITA MELNE. “Savs jaukums ir būt dabā arī šajā nosacīti drūmajā laikā, tas ļauj izjust zināmu pirmatnību. […]

Militārā tehnika – stāsts par Latvijas vēsturi

11:04
18.11.2024
21

Cēsniekam Lūkasam Matutim bija pieci gadi, kad televīzijā redzēja, kā brauc tanki. “Tas šķita kas tik liels un interesants,” ar smaidu atceras Lūkass. Jau padsmitnieka gados viņš sāka izgatavot dažādas tehnikas modeļus. Un, protams, arī tanku. Līdztekus arī izzināja Latvijas militārās tehnikas vēsturi. Cēsu muzejā šomēnes apskatāma viņa veidoto modeļu    izstāde “Latvijas militārās tehnikas […]

Kā ikdienas paradumi var uzlabot zobu veselību

19:03
16.11.2024
30

Ikdienas paradumi spēlē būtisku lomu zobu veselības uzturēšanā un var novērst daudzas mutes dobuma problēmas. Regulāra un pareiza zobu kopšana palīdz ne vien uzturēt skaistu smaidu, bet arī izvairīties no biežām zobārsta vizītēm saistībā ar infekcijām, kariesu un smaganu iekaisumu. Aplūkosim trīs vienkāršus ieradumus, kas var ievērojami uzlabot zobu veselību. Regulāra un pareiza zobu tīrīšana […]

Vai plastiskā ķirurģija patiesi ir ceļš uz pārliecinošāku ārieni?

19:00
16.11.2024
26

Šis jautājums, kas sākotnēji var šķist vienkāršs, patiesībā slēpj sevī vairākus aspektus, kas saistīti gan ar fiziskajām, gan psiholoģiskajām izmaiņām. Plastiskā ķirurģija ne vienmēr nozīmē tikai ārējas pārmaiņas – tā bieži ietekmē arī cilvēka pašpārliecību un kopējo dzīves kvalitāti. Daudziem pacientiem šīs izmaiņas ir ceļš uz harmoniskāku dzīvi, kurā viņi izjūt gan iekšēju, gan ārēju […]

Tautas balss

Vai svarīgākā ir domes vadība

11:01
21.11.2024
43
J. raksta:

“Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

Sveiciens glābējiem un policistiem

11:01
21.11.2024
14
12
Seniore raksta:

“Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

Kur novilkt robežu

11:39
20.11.2024
31
Lasītāja raksta:

“Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

Pilsoniska atbildība

11:39
20.11.2024
27
M.N. raksta:

“Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

Nevar atrast tualetes

14:54
13.11.2024
65
Seniore no kaimiņu novada raksta:

“Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

Sludinājumi