Pirmdiena, 22. jūlijs
Vārda dienas: Marija, Marika, Marina

Par mūziku un makšķerēšanu

Kristīne Lāce
07:59
03.12.2019
68
Kafijtase Fotomarta 1

Cēsnieks Andris Vilders šogad atzīmēja 75. jubileju. Viņa muzikālā darbība un ieguldījums ir ļoti daudzveidīgs: vadījis estrādes un vokāli instrumentālos ansambļus, strādājis kā koncertmeistars tautisko deju kolektīvos, bijis mūzikas pedagogs skolās, dziesmu aranžētājs un vēl, un vēl.

– Vai jau bērnībā zinājāt, ka nākotnes ceļu saistīsiet ar mūziku?
– Nepavisam! Mācījos Cēsu 1.vidusskolā fizikas un matemātikas klasē. Tad sāku spēlēt Cēsu pienotavas orķestrī, tad mūs uzaicināja Cēsu Kultūras nama patstāvīgajā orķestrī, tur darbojāmies daudzu gadus. Es spēlēju klavieres un trombonu. Orķestris Kultūras namu apgādāja ar balles deju mūziku katru nedēļas nogali, uzstājoties brīvdienās – astoņas reizes mēnesī. Mūsdienās tādi brīnumi vairs nenotiek! Un tajā laikā cēsnieki aktīvi nāca uz ballēm, visiem bija prieks.

– Kā ritēja jūsu mūziķa gaitas?
– Īsu brīdi mācījos Cēsu Mū­zikas vidusskolā, bet, viens un divi, tiku ārā, jo šlāgerdziedātājus galīgi necieta. Tad iestājos Kul­tūras izglītības un darbinieku tehnikumā (tagad – Kultūras koledža). Tas laiks bija fantastisks, pedagogi bija lieliski savā jomā. Uzskatu, man ļoti palaimējās, ka aizgāju mācīties uz Rīgu, jo šau­bos, ka Cēsīs būtu ieguvis tādas zināšanas. Pēc tam bija Latvijas Konservatorija (tagad – J.Vītola Latvijas Mūzikas akadēmija), kur gadu mācījos spēlēt sitaminstrumentus. Atklāju, ka tie nav mani mīļākie instrumenti, jo patīk klavieres. Un tā augstāko dokumentu mūzikā nesaņēmu, bet to nenožēloju, jo dzīve aizveda uz aranžēšanu.

– Un kā nonācāt līdz aranžēšanai?
– Pēc tehnikuma beigšanas vadīju Cēsu estrādes orķestri, varēju izpausties. Ļoti daudz klausījos ārzemju ierakstus. Melodisko basa līniju. Vienu vārdu sakot, visus tos “trikus” apguvu lēnā garā, daudzu gadu garumā. Ļoti daudz pats strādāju ar sevi un mūziku.
Pirms gada beidza pastāvēt skolas Taurenē un Inešos, kur vadīju bērnu popgrupas, arī tām veidoju aranžijas, tas nekas, ka esmu opītis (smejas). Inešos vadīju bērnu ansambli – popgrupu “Kikī”, kas guva atzinības dažādos konkursos.

– Ko mācījāt skolā, un kā ir būt mūzikas pedagogam mūsdienās?
– Ne tikai bērnu ansambļu vadītājs biju, bet mācīju arī mūziku, īpaši klasisko, kas ir pamats daudziem citiem mūzikas žanriem. Es pret bērniem biju atklāts, un bija tāds gadījums… Skolēni man teica: “Skolotāj, mums tā klasiskā mūzika riebjas!” Bet es atbildēju, ka man jāstrādā pēc programmas, tomēr viena izeja ir – ja atnesīs no ģimenes ārsta zīmi, ka no klasiskās mūzikas metas pumpas vai sāp vēders, tad domāsim, kā to lietu risināt tālāk. Bet, protams, neviens to zīmi nedabūja un turpinājām mīlēt klasisko mūziku tāpat (smejas).
Es ne tikai mācīju viņus, bet bērni mācīja arī mani. Uzzināju no viņiem vairāk par to, kas notiek viņu iecienītajā latviešu un ārzemju popmūzikas žanrā – bija jābūt apritē.

– Padalīsieties ar kādu interesantu notikumu no savas muzikanta dzīves?
– Tādu gadījumu ir daudz! Bet, piemēram.. Jauns būdams, bieži spēlēju kāzās. Un cik tad var spēlēt vienu un to pašu? Sāku improvizēt un variēt, un vienās kāzās pienāk klāt tāds vīrietis cienījamos gados un saka: “Zini, es arī savos laikos biju muzikants. Klausos, tev sanāk. Sākumā spēlēji pat ļoti labi, bet tad tev, dēliņ, galīgi viss sajuka. Neuztraucies! Tu vēl jauns – paspēsi visu iemācīties!” Lūk, tādu kuriozu atceros.

– Kādu mūziku pats klausāties?
– Ļoti daudz ko! Piemēram, grupas “Tautumeitas” vai “Tri­ānas parks” – ļoti daudz interesantu lietu mūzikā parādās, ieklausos un mācos. Ar tādu mazu ironiju skatos uz šlāgerdziedātājiem. Šobrīd šlāgeri ir tādi pieticīgāki, piezemētāki, varētu pat teikt, ka degradējušies. Salīdzi­nājumā ar tiem laikiem, kad mēs spēlējām, tāda līmeņa mūzika, šeit runāju par vieglāko šlāgeri, nemaz netika tālāk par savu ciemu. Nav nekādas cenzūras. Tagad var spēlēt, ko un kā gribi – tauta ņem pretī visu. Agrāk bija kvalifikācijas skates, deju mūzikas ansambļiem vienreiz gadā obligāti bija jāiziet tarifikācija. Žūrijā bija nopietni profesionāļi, ansambļiem varēja piešķirt trīs kategorijas. Ar trešo kategoriju varēja spēlēt savā kolhozā, ar otro – drīkstēja braukt pa rajonu muzicēt, bet ar pirmo – pa visu Lat­viju. Tāda bija tā kārtība.

Vēl, protams, ļoti daudz klausos džezu. No radiostacijām vis­iecienītākā ir XO FM. Protams, klasiskā mūzika arī ir manu interešu lokā. Tā kā pats pēc dabas esmu romantiķis, tad ļoti patīk klausīties romantisku mūziku.

Kad aizbraucu makšķerēt, klausos dabas mūziku, klausos, kā dzied putni. Esmu aizbraucis relaksēties, lai saņemtu dabas dzīvo harmoniju.

– Tātad vaļasprieks ir makšķerēšana?
– Man patīk makšķerēt, bet esmu hobija makšķernieks, nevis “gaļas”. Es nešķiroju zivis. Lielākā līdaka šogad, ko noķēru, bija četrus kilogramus smaga. Tuvākajā apkārtnē makšķerēju Ungura ezerā, Lielezerā pie Limbažiem. Ir arī tāds skaists ezers Nedzis – Inešu pusē. Un tad, kad iznāk aizbraukt līdzi Tālim Jaunzemim uz Norvēģiju, tad tur arī makšķerējam pa fjordiem. Ir ļoti liela atšķirība starp makšķerēšanu Norvēģijā un Latvijā. Kad pirmo reizi aizbraucu uz turieni, mani vieglie Latvijas vizulīši nederēja. Norvēģijā makšķerēšana notiek septiņdesmit metru dziļumā, bet pie mums jau septiņi metri skaitās dziļi.

– Kādas jaunākās ieceres mūzikā?
– Tagad ar Vilni Auziņu strādājam pie jaunā instrumentālā albuma “Nostalģija II”. Mums kopā būs četri albumi – “Nostalģija Ziemassvētkos”, “Atmiņu lietus” un “Nostalģija”.

Mana diena sākas piecos no rīta. Ap pulksten sešiem sēžos pie sintezatora un muzicēju līdz pusdienlaikam. Kad deviņos no rīta zvanu Vilnim, lai dabūtu uz ģitāru vai saksofonu, viņš vēl vārtās pa gultu! Tik ilgu gulēšanu nevaru saprast, jo man visskaistākais darbs iznāk no rīta un pēc pieciem vakarā. Pa dienas vidu nav jēgas, neskan. Pēc pusdienām nekas radošs vairāk nesanāk, jo pēc dabas esmu cīrulis.

Joprojām spēlēju arī vokāli instrumentālajā ansamblī “Kaugu­rieši”, tā vairāk ir šlāgermūzika. Ansamblis izveidojies kolhoza laikos Kauguru pusē, bet nosaukumu nemainījām, jo tā mūs pazīst arī Cēsu pusē. Par savu mūziķa mājvietu šobrīd uzskatām kultūras biedrību “Harmonija”, tāpēc vēl nesen, 20. oktobrī, sadarbībā ar biedrību sniedzām koncertu un prezentējām kompaktdisku “At­miņas vasarai” Vidzemes kon­cert­zāles Kamerzālē.

– Kā raksturotu savu mūziku? Un kura dziesma varbūt pašam ir vismīļākā?
– Esmu pēc dabas romantiķis, tāpēc arī mūzika tāda. Tehniskā ziņā man ļoti tuvs ir topošais jaunais albums, mēs ar Vilni paši sev “piesienamies” detaļām, jo redzam, ka albums var izskanēt Latvijā. Dziesma “My way” jaunajā albumā būs tāda mīļa, bet kaut ko konkrētāk grūti atbildēt, jo visi skaņdarbi ir svarīgi.

– Kur smeļaties iedvesmu un enerģiju šādai muzicēšanai?
– Es vienkārši daru, jo man tas patīk un tā ir mana profesija. Laimīgi ir tie cilvēki, kuriem hobijs un darbs ir uz viena plauktiņa, nevis tie, kuriem darbs ir pa dienu, bet hobijs ir vakarā. Man tas viss ir kopā – darbs un hobijs!

– Ko novēlētu klausītājiem?
– Nāciet uz koncertiem tikai tad, ja jums patīk tas, ko mēs darām. Ja nepatīk, labāk nenāciet (smejas)!

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Pārraut apburto loku

06:02
16.07.2024
45

Jauno māmiņu un grūtnieču atbalsta centrs “Madaras”, kas darbojas Liepā, nosvinējis 20 gadu jubileju. Tā darbība organizēta kā ģimenes modelis ar atbilstošu vidi, lai katrai māmiņai veltītu individuālu uzmanību. Šobrīd “Madarās” uzturas septiņas mammas un deviņi bērni, daļa māmiņu ir ar īpašām vajadzībām. Bet šo gadu laikā palīdzēts vairākiem simtiem sieviešu. Teju no pirmsākumiem biedrības […]

Svešumā latviskums uztur garu

08:03
11.07.2024
36

Jāņa Vecozola dzīve metusi dažādus līkumus. “Kā daudziem latviešiem šajos laikos,” viņš saka un piebilst, ka vasarā gribas būt Latvijā. Jānis dzimis un bērnību pavadījis Cēsīs, tad ģimene pārcēlās uz Priekuļiem, tur mācības pamatskolā, tad Jāņmuižas lauksaimniecības skolā, armija, darbs un ģimene Cēsīs. “Strādāju par šoferi, lai tiktu pie dzīvokļa, pārgāju uz celtniecību. Tad sākās […]

Suns māca dzīvot rotaļīgi un dalīties ar to

06:24
08.07.2024
34

 “Kanisterapija ir suņu asistēta terapija. Nereti šķiet, ka tā ir suņa glaudīšana, un dažreiz tā tas arī var izskatīties, taču kanisterapija ir daudzveidīga gan atkarībā no mērķauditorijas, gan suņa,” teic kanisterapijas speciāliste Tamāra Kabakova. “Bērni visbiežāk vēlas suni paglaudīt, pabužināt, samīļot. Tāpēc arī lielos pasākumos ir svarīgi stāstīt, kā ar suni pareizi darboties. Es to […]

Savā īpašajā vietā

07:21
07.07.2024
85

“Kamēr vēl mitrs un neput, zāle jānopļauj,” saka Solvita Jansone un steidz appļaut mājas apkārtni. Viņa atzīst, ka pagaidām vasara ilgstoši nav bijusi tik karsta kā  pērn, bet puķes nācās regulāri un cītīgi laistīt, dārzam gan bija jāpietiek ar rezervēm un rasu. “Lietus bija ļoti vajadzīgs, tagad apkārt    svaigums, viss var augt,” teic Solvita […]

Radošais process kā terapija

05:26
07.07.2024
37

Saruna ar digitālā satura veidošanas un skatuves mākslinieci DĀRTU ZVANERI Daudziem Dārtas vārds noteikti pazīstams caur labskanīgā ķeltu arfas un čella dueta “Infini” skaņām. Ar viņu sarunājāmies par mūzikas ceļu, teātri un to, ka dzīve allaž zina labāk, kas mums vajadzīgs. -Daudzi jūs iepazinuši caur mūziku, bet pati sakāt, ka esat ļoti radoša būtne – […]

Veselīgu matu augšanas noslēpums

14:31
05.07.2024
329

Veselīgu matu veidošana ir kopīgs mērķis daudziem, tomēr bieži vien tas šķiet kā slepenas dārgumu medības ar grūti iegūstamām balvām. Patiesi veselīgu matu pamatā ir ne tikai spīdīgi attēli reklāmās un nemitīgi mainīgās matu kopšanas tendences, bet arī izpratne par to unikālajām vajadzībām un rūpes par tām. Veselīgu matu kopšanas nozīme ir nepārspīlēta; tā nav […]

Tautas balss

Prieks par sakārtoto un skaisto ielu

17:29
15.07.2024
29
Cēsniece O. raksta:

“Cēsīs, atjaunotajā Bērzaines ielas posmā, ierīkoti glīti soliņi un atkritumu urnas, apkārtne tīra. Jauki tur piesēst. Bērzaines iedzīvotāji beidzot ir ieguvēji. Labi sakārtota gan Gaujas, gan Bērzaines iela. Par to prieks,” pārdomās dalījās seniore, cēsniece O.

Haoss ar pasažieru pārvadājumiem

17:28
15.07.2024
24
Lasītājs J. raksta:

“Ik pa brīdim parādās ziņas, ka nav skaidrs, kas mūspusē nodrošinās sabiedriskā transporta pakalpojumus. Valsts pasūtījumā ar līgumiem un pārsūdzībām tāds juceklis, ka neviens no malas netiek skaidrībā. Jūnija nogalē pakalpojumu atļāva veikt CATA, bet tikai līdz gada beigām. Taču nav dzirdams, ko atbildīgie dara, lai sajukums neturpinātos. Nesaprotu, kā Satiksmes ministrija pieļauj tādu bardaku,” […]

Nevar sagaidīt

16:55
15.07.2024
17
Piebaldzēns raksta:

“Sola un sola, ka Jaunpiebalgā drīz būs gatavs pansionāts, bet kā nav, tā nav. Gan jau vainojami būvnieki, bet žēl, ka vietējai varai nav nekādu iespēju procesu pasteidzināt. Tur būtu gan darba vietas vietējiem, gan pagastā apgrozītos vairāk cilvēku, proti, pie pansionāta iemītniekiem brauktu ciemos tuvinieki, draugi. Tirgotājiem būtu lielāks apgrozījums,” pārdomās dalījās piebaldzēns.

Botāniskais dārzs pilsētas centrā

16:54
15.07.2024
23
Cēsnieks O. raksta:

“Gāju Cēsīs pa Rīgas ielu, mani uzrunāja tūristi, ārzemnieki. Lūdza padomu, kā aizbraukt uz Līgatni, jautāja par Cēsīm. Un prasīja, kā var iekļūt Rīgas ielas botāniskajā dārzā. Jā, tur īpašums, kura adrese ir Rīgas iela 41, aizaudzis ar kokiem, krūmiem. No ielas to nodala dēļu žogs, gājējus šī vieta netraucē, bet iebraucējiem rada dīvainu iespaidu,” […]

Trūkst inženieru

10:49
09.07.2024
30
J. raksta:

“Ziņās televīzijā stāsta, ka Latvijā trūkst augsti kvalificētu speciālistu mežsaimniecībā un lauksaimniecībā. Jau labi zinām, ka trūkst arī celtniecības inženieru, elektroinženieru un līdzīgu profesiju speciālistu. Te nu esam nonākuši ar savu izglītības sistēmu. Ja bērnam skolā neiemāca rēķināt, ja viņš neapgūst fizikas, ķīmijas pamatus, tad vēlāk, protams, neizvēlas studēt inženierzinātnes, profesijas, kas saistītas ar matemātiku, […]

Sludinājumi