Ceturtdiena, 21. novembris
Vārda dienas: Zeltīte, Andis

Par Lielo talku un ne tikai

Anna Kola
17:02
28.04.2024
125
1
Signe Copy

Signe Ķerpe. FOTO: no albuma

27.aprīlī norisināsies ikgadējais vides sakopšanas notikums – Lielā talka, kas notiks jau septiņpa­dsmito reizi. Šī gada moto ir “Tīri – zaļi – ilgi!”. Sarunājos ar Cēsu pašvaldības Centrālās administrācijas Īpašumu apsaimniekošanas pārvaldes teritorijas apsaimniekošanas speciālisti SIGNI ĶERPI. Viņa kopš 2021.gada Cēsu novadā ir Lielās talkas koordinatore.

-Kā vērtējat Cēsu novadā padarīto?

-Katru gadu cilvēki aktīvi piedalās. Manā pieredzē nav bijis tā, ka kādā gadā talkas nepieteiktu, vienmēr ir cilvēki, kas vēlas sakopt vidi. Es gan nevaru spriest par datiem visā novadā, jo novadu reforma notika 2022.gadā. Līdz tam par talkas norisi atbildēju Cēsu pilsētas robežās un Vaives pagastā. Pēc reformas esmu koordinatore jau visam novadam. Man gan jāpiebilst, ka katrā apvienības pārvaldē ir deleģēts savs koordinators, jo teritorija ir liela un katras apvienības iedzīvotāji vislabāk zinās, kurās vietās talkas norise ir nozīmīgāka. Pagastos arvien darbojas koordinatori, kas šos pienākumus veica pirms reformas. Katru reizi, kad piesaka kādu talku, pārbaudu, kuras apvienības pārvaldes pārziņā pieteiktā teritorija ir, un nosūtu informāciju konkrētajam koordinatoram. Arī Lielās talkas vajadzībām paredzētie maisi sākotnēji tiek atvesti uz Cēsīm, un tad tos sadalām pārvaldēm, rēķinot daudzumu pēc pieteiktajām talkas vietām.

-Runājot par cēsniekiem, cik liela ir atsaucība talkošanai šajā pusē?

-Es teiktu, ka, iespējams, sekas bija atstājusi kovida pandēmija, kas pāris gadu neļāva pulcēties lielā skaitā, talkas dalībnieku aktivitāte bija mazinājusies. Šogad par iespēju talkot ir izteikti liela interese. Nav dienas, kad man kāds nepiezvanītu un nejautātu, kas jādara, lai pieteiktu talkošanas vietu, kur būs iespējams saņemt talkai paredzētos maisus. Un to vērtēju ļoti, ļoti pozitīvi. Palieli­nāta interese vērojama ne tikai Cēsīs, bet arī novadā kopumā.

-Tātad nav tāda pagasta, kur nebūs Lielās talkas dalībnieku?

-Tam gan nevaru piekrist. Līdz mūsu sarunai neviena talka nav pieteikta Pārgaujas un Jaunpie­balgas apvienību pārvaldēs. Taču līdz talkai tas noteikti mainīsies un kādu vietu pieteiks arī šo apvienību teritorijās.

-Bet ja nu kāds pēdējā brīdī izdomā, ka vēlas piedalīties. Vai visas darbošanās jāsaskaņo?

-Jā, noteikti! Būtu nepieciešams paziņot man vai konkrētās apvienības pārvaldes koordinatoram. Jānorāda, ko cilvēks vēlas darīt – vākt atkritumus vai veikt labiekārtošanas darbus. Tas ir svarīgi ne tikai, lai saņemtu maisus, bet arī lai varētu izrunāt, kur maisus atstās, kā arī koordinatori būtu informēti par to, kāda veida darbi tiks veikti. Kā jau ierasts, pēdējos gados ir kolektīvās talkas – tās ir tradicionālas talkas, kuras pašlaik piesaka, un ir solo, tas nozīmē, ka vākt atkritumus var viens cilvēks vai kopā ar ģimeni, pastaigājoties pa mežu, ceļa malu. Piepildītos maisus pēc tam nogādā uz vietām, kur notikušas kolektīvās talkas.

-Vai talkošanas plāni jāpiesaka arī privāto teritoriju sakopšanā?

-Tas būtu vēlams, ja tiek vākti atkritumi. Protams, ja veicat lab­iekārtošanas darbus privātā teritorijā, tas nebūtu jāpiesaka. At­gādinu, ka Lielo talku nevajadzētu izmantot kā iespēju atbrīvoties no nevajadzīgām mantām, nevajadzētu iztukšot šķūnīšus, garāžas un citas mantu krātuves. Talkas mērķis ir sakopt publisko vidi.

-Kā ar aktuālajiem darbiem – vai ir saraksts, kurā norādītas vietas, kuras Cēsu novadā cilvēki aicināti sakopt?

-Ikvienam mājaslapā lielatalka.lv ir pieejama karte, kurā norādītas gan vietas, kur talkas pieteiktas, gan informācija, ko katrā vietā plānots darīt. Mājaslapā iespējams apskatīt arī piesārņoto vietu karti, kurā ir ziņas par piesārņotajām teritorijām. Līdz šim Cēsu novadā ir tikai viena tāda vieta – pie Liepas. Cilvēkiem, kuri vēlas piedalīties akcijā, tomēr nezina, kur talkot, iesaku apskatīt pieteikto vietu karti un sazināties ar koordinatoru.

-Ko cilvēki izvēlas sakopt? Vai ir kādas populārākas vietas?

-Pieteiktās teritorijas katru gadu mainās, lai gan, piemēram, Rā­muļu pamatskola katru gadu izvēlas sakopt ceļmalas no skolas līdz Rīdzenei un no skolas līdz Vaivei, salasa atkritumus. Tā jau izveidojusies par skolas tradīciju. Tāpat pēdējos gados regulāri piesaka talku Cēsīs, Līgatnes un Kovārņu ielu apkaimē. Tur vietējie iedzīvotāji savāc ielu malās izmesto. Par citām vietām runājot, katru gadu sakopjamās teritorijas un objekti tomēr mainās, tas nozīmē, ka sakoptās vietas netiek atkārtoti piemēslotas.

-Kā ar savākto atkritumu daudzumu? Vai vērojams, ka vides piesārņojums mazinās, vai cilvēki ņem vērā, ka vide skar mūs visus?

-Diemžēl atkritumu daudzums, kas nonāk vidē, ir gana liels. Varbūt depozīta sistēmas ieviešanas dēļ mazāk ir plastmasas un stikla pudeļu, tomēr arī tās pa kādai var atrast. Diemžēl šis sliktais ieradums tik ātri nav mainījies.

Ja runājam par vides piesārņojumu, lielgabarīta atkritumiem, ko cilvēki mēdz neapdomīgi izmest grāvmalās un mežos, jāsaka – tādi gadījumi ir bieži. Pēdējos gados gan nav atklājies, ka kāds būtu mežā izmetis nevajadzīgās mēbeles vai elektroierīces, tomēr Liela­jā talkā pa laikam ir atrodami arī tādi atkritumi. Šur tur gadās atrast arī būvniecības materiālus. Tas niķis sabiedrībā nav izskausts. Lai gan ceru, ka pakāpeniski tas mazināsies. Aprīlī visā novadā norisinājās lielgabarīta atkritumu savākšana, cilvēki bez maksas varēja nodot atkritumus, vedot tos uz eko laukumiem vai citām norādītajām vietām. Interese par šo iespēju allaž ir pārsteidzoši liela.

-Runājot par vides tēmu, vai tā kļuvusi aktuālāka? Par to daudz runā skolās, pirmsskolās, ir sajūta, ka skats vides jomā nākotnē ir visnotaļ cerīgs.

-Es ļoti, ļoti ceru, ka tā būs. Skolēni aktīvi iesaistās vides sakopšanā, piemēram, jau iepriekš minētā Rāmuļu skolas tradīcija. Nupat saņēmu zvanu no Cēsu 2.pamatskolas, ka viena klase ļoti vēlas piedalīties 27.aprīļa talkā. Tā kā, domāju, bērni zina šīs tēmas aktualitāti. Pozitīvi, ka ne tikai jaunā paaudze saprot vides ilgtspējas un sakopšanas nozīmīgumu, bet arī skolās un bērnudārzos uzzināto par šīm tēmām nes sev līdzi mājās un izglīto gan vecākus, gan vecvecākus, kuri varbūt bērnā ieklausās un cenšas pamainīt līdzšinējo dzīvesstilu. Vēl viens piemērs. Pirms mūsu sarunas uz ielas pie manis un kolēģiem pienāca pirmās vai otrās klases skolēni un aptaujāja mūs par biokonteineriem – vai zinām, kādā krāsā tie ir, kas tie vispār ir un vai tos lietojam. Skolas ļoti aktīvi māca bērnus, cik nozīmīga ir tīra un sakopta vide.

-Vai pagastos ir jūtams sacensības gars par to, kurš tad būs tas videi draudzīgākais vai sakoptākais?

-Grūti atbildēt, tas ir atkarīgs no katra cilvēka, ģimenes un audzināšanas. Domāju, tā noteikti ir, kaut gan tik labi nepārzinu teritorijas. Tomēr man personīgi šķiet, ka laukos cilvēki vairāk cenšas rūpēties par vidi, jo cits citu taču pazīst, zina, kur katrs dzīvo, un nesakopta teritorija kļūst par kauna lietu. Laukos cilvēki šai ziņā latiņu tur augstāk nekā pilsētnieki. Lauku cilvēkiem ir jādara vairākas lietas vienlaicīgi, nav laika sūroties un nedarīt.

-Runājot par Cēsīm, – vai ir kāda aktuālā tēma, kas iedzīvotājus satrauc vai nomāc? Zinu, ka daudziem neskaidrs jautājums ir par zaļajiem atkritumiem – kur tos nogādāt, vai par to būs jāmaksā un tamlīdzīgi.

-Saprotu, ka cilvēkiem ļoti gribētos vēl vairāk atkritumu urnu. Tā ir ļoti liela sāpe, nevar noliegt. Cenšamies domāt par to un rast risinājumus. Tomēr uzskatu, ja cilvēks ir paņēmis ūdens pudeli vai nopircis produktu ar iepakojumu un spējis šīs lietas atnest no veikala līdz mājām vai līdz citai vietai, kādēļ ir problēma izlietoto iepakojumu aiznest līdz tuvākajai atkritumu tvertnei un nenomest to zemē? Diemžēl nav iespējams pie katras ēkas vai uz katra ielas stūra izvietot pa atkritumu tvertnei.

Runājot par zaļajiem atkritumiem, šogad ir mainījusies zaļo atkritumu pieņemšana ZAAO eko laukumā Cēsīs. Līdz 2023.gada beigām katrs iedzīvotājs zaļos atkritumus varēja nodot bez maksas, par tiem samaksāja pašvaldība, tomēr no šī gada janvāra par tiem ir jāmaksā pašiem.

Šogad ir pieejami brūnie konteineri pārtikas atlieku un zaļo atkritumu savākšanai, cilvēkiem ir iespēja tos pieteikt ZAAO. Saprotu, ka ir neapmierinātie, jo konteineri ir maksas pakalpojums, tie ir mazi, un tajos nav iespējams salikt visus zaļos atkritumus, piemēram, kas rodas ģimenes mājā. Tomēr tas ir virziens uz zaļāku nākotni. Protams, ja ir iespēja, es ieteiktu zaļos atkritumus kompostēt un pēcāk izmantot dārza vajadzībām.

Komentāri

  • Ezis UK saka:

    Ļjoņins mūžam dzīvs.Nekādi nevar no padumju tradīcijām musu neokomunisti ateikties.

  • Atbildēt

    Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

    Saistītie raksti

    Viens bez otra nevaram nekādi

    10:41
    21.11.2024
    102

    Straupes pagasta bioloģisko zemnieku saimniecību “Eicēni” divi skoloti dārznieki Elita un Jānis Reinhardi nodibināja pagājušā gadsimta deviņdesmitajos, drīz pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas. Sāka tā romantiski – ar mazu siltumnīcu pie Elitas dzimtas mājām, kurā koši izauga izjukušās kopsaimniecības pamesti rožu stādi. Veidojot saimniecību, piedzīvota gan ziedēšana, gan ērkšķu dūrieni, un nu jau abi dārznieki ar […]

    Katrā augā ir kas vērtīgs. Jāprot to izmantot

    11:32
    20.11.2024
    17

    Pastāv uzskats, ka kaut kur tālās zemēs ir tie vērtīgie augi, kas veselību var ļoti pozitīvi ietekmēt. Patiesībā viss, kas ir vajadzīgs mums, aug tepat tuvumā, atzīst dabas velšu vācēja, aktīva ārstniecības augu pētniece un augu valsts izzinātāja ELITA MELNE. “Savs jaukums ir būt dabā arī šajā nosacīti drūmajā laikā, tas ļauj izjust zināmu pirmatnību. […]

    Militārā tehnika – stāsts par Latvijas vēsturi

    11:04
    18.11.2024
    18

    Cēsniekam Lūkasam Matutim bija pieci gadi, kad televīzijā redzēja, kā brauc tanki. “Tas šķita kas tik liels un interesants,” ar smaidu atceras Lūkass. Jau padsmitnieka gados viņš sāka izgatavot dažādas tehnikas modeļus. Un, protams, arī tanku. Līdztekus arī izzināja Latvijas militārās tehnikas vēsturi. Cēsu muzejā šomēnes apskatāma viņa veidoto modeļu    izstāde “Latvijas militārās tehnikas […]

    Kā ikdienas paradumi var uzlabot zobu veselību

    19:03
    16.11.2024
    30

    Ikdienas paradumi spēlē būtisku lomu zobu veselības uzturēšanā un var novērst daudzas mutes dobuma problēmas. Regulāra un pareiza zobu kopšana palīdz ne vien uzturēt skaistu smaidu, bet arī izvairīties no biežām zobārsta vizītēm saistībā ar infekcijām, kariesu un smaganu iekaisumu. Aplūkosim trīs vienkāršus ieradumus, kas var ievērojami uzlabot zobu veselību. Regulāra un pareiza zobu tīrīšana […]

    Vai plastiskā ķirurģija patiesi ir ceļš uz pārliecinošāku ārieni?

    19:00
    16.11.2024
    26

    Šis jautājums, kas sākotnēji var šķist vienkāršs, patiesībā slēpj sevī vairākus aspektus, kas saistīti gan ar fiziskajām, gan psiholoģiskajām izmaiņām. Plastiskā ķirurģija ne vienmēr nozīmē tikai ārējas pārmaiņas – tā bieži ietekmē arī cilvēka pašpārliecību un kopējo dzīves kvalitāti. Daudziem pacientiem šīs izmaiņas ir ceļš uz harmoniskāku dzīvi, kurā viņi izjūt gan iekšēju, gan ārēju […]

    Forma izceļ sievišķību

    15:32
    13.11.2024
    96
    1

    Lāčplēša dienā zemessargi visā Latvijā uz savām darbavietām devās formas tērpā. Tādējādi godinot Brīvības cīņu varoņus, kuri nosargāja mūsu valsti pirms vairāk nekā simts gadiem, un apliecinot šodienas valsts sargu vadmotīvu – mana Latvija, mana atbildība! Zemessardzes 27. kājnieku bataljonā Cēsīs militārās prasmes apgūst arī sievietes. Par to, kāda bija viņu motivācija, pievienojoties zemessargiem, un […]

    Tautas balss

    Vai svarīgākā ir domes vadība

    11:01
    21.11.2024
    10
    J. raksta:

    “Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

    Sveiciens glābējiem un policistiem

    11:01
    21.11.2024
    4
    1
    Seniore raksta:

    “Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

    Kur novilkt robežu

    11:39
    20.11.2024
    18
    Lasītāja raksta:

    “Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

    Pilsoniska atbildība

    11:39
    20.11.2024
    20
    M.N. raksta:

    “Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

    Nevar atrast tualetes

    14:54
    13.11.2024
    64
    Seniore no kaimiņu novada raksta:

    “Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

    Sludinājumi