Otrdiena, 23. jūlijs
Vārda dienas: Magda, Magone, Mērija, Magdalēna

Pa Gruziju ar auto

Druva
10:54
06.05.2015
13
Img 2944

Ja nezini, kā sākt sarunu ar taksistu, paveries pa auto logu un nopūties: “Noveduši valsti līdz kliņķim…” Ar tādu pamācību azotē sākas mūsu ceļojums pa Gruziju.

Bezdarbs piespiež kļūt par taksistu

Saskaitījuši, ka bankā Tbilisi pret mūsu eiro banknotēm izdota divtik liela paciņa ar vietējo naudiņu – lariem – , saprotam, ka tūristiem no Eiropas dzīve nebūs dārga. Esam tieši tik, lai sasēstos taksometrā. Brauciens no lidostas līdz vecpilsētai izrādās lētāks nekā Rīgā brauciens ar sabiedrisko transportu. Tas apliecina, ka tāpat kā citi no Latvijas arī mēs varēsim ne tikai pa Tbilisi, arī tālākos braucienos doties ar taksi.

Ātri krīt acīs, cik Gruzijas galvaspilsētā ir daudz taksometru. Ar savu auto doties peļņā pilsētas ielās ir spiesti daudzi gruzīni. Bieži vien vīrietis pie stūres ir vienīgais, kurš no ģimenes strādā un apgādā savējos. Par to, kāds Gruzijā patiesībā ir bezdarbs, klīst baumas, jo skaidri neviens nezina teikt, cik tas liels. Drūmākā versija – ap 60 procentu iedzīvotāju ir bez algota darba. “Ikdienā gruzīns dzīvo skarbu dzīvi,” nupat aprīlī pie mūsu Valsts prezidenta Andra Bērziņa vizītē atbraucis, sacīja kolēģis no Gruzijas – Giorgijs Margvelašvilli.

Tbilisi taksisti ar ārzemniekiem par savas valsts politiķiem parunā labprāt. Par prezidentu Giorgiju vēl neesot skaidrības – kas no viņa būs, kas ne. Tagadējam Gruzijas prezidentam vairs nav izpildvaras funkciju, tātad maizi un sviestu uz galda nenodrošinās. Toties par iepriekšējo, kuram pilnvaras bija plašas, visu sauktu par tēvoci Mišu – Mihailu Saakašvilli -, gan ir gatavs spriedums. Esot bijis labs prezidents, bet līdz brīdim, nepratis padotos izpildvarā izraudzīties, tie izrādījušies valsts mantas nekaunīgi ierāvēji.

Gals korupcijai

Esot ārpus pilsētas, braucot garāku ceļu, ar auto vadītāju var parunāt par visu ko, arī par braukšanas kultūru. Uz ātrgaitas šosejas lietainā, pelēkā dienā teju visas mašīnas brauc bez ieslēgtām ugunīm. Veicot apdzīšanas manevru, pretim braucējas sāk mirkšķināt ar lukturiem. Kā tas jāsaprot? Atbilde tāda – apdzinējs signalizē pretimbraucējiem: “Pavācies malā, braucu ātri un apdzenu.” Kas varētu draudēt par pārmērīgu ātruma pārsniegšanu? Nieka summa. Visi arī maksājot. Uz jautājumu, vai ceļu policistiem kukuļus dod, šoferis pārmet krustu: “Nedod Dievs! Tā vēl nonāksi cietumā!” Gruzijā ceļu policists, pirms pienāk pie mašīnas, ieslēdz uz pleca piestiprinātu video kameru, tā ieraksta sarunu. Tā policisti tiekot pasargāti no korupcijas un arī no goda aizskaršanas, ko varot sagaidīt no temperamentīgiem braucējiem.

Prezidents M.Saakašvili ar vienu pašu lēmumu savulaik apstādinājis arī korupcijas pārņemtās automašīnu tehniskās apskates. Institūcija valstī vienkārši slēgta, darbinieki atlaisti. Auto tehniskā apskate beigusi pastāvēt. To uzzinot, pārņem mazas šausmas – tātad gadiem neviena no daudzajām mašīnām, ko redzam ielās un kalnu ceļos, nav pārbaudīta, piemēram, vai darbojas bremzes. “Cik ilgi tā turpināsies?” rodas jautājums. Vēl gadus trīs, jo katru gadu Gruzijā gaidāmas kāda līmeņa vēlēšanas, pirms tām neviens politiķis šādu kutelīgu jautājumu necilāšot. “Kas viss var notikt ar neapzinīgiem auto īpašniekiem?” nāk prātā. Gruzīns pie stūres tik pasmaida: “Nekas vairāk – brauks un nositīsies.”

Senatnīgā Ahalcihes pilsēta

Pēc trīs stundu brauciena šoferis, pievedis pie cietokšņa Ahalcihē, nopriecājas – auto stāvvietā ir brīvas vietas. “Ja jūs zinātu, kas te darās tūrisma sezonā!” viņš daudznozīmīgi nosaka, piebilstot, ka populārajā, nesen rekonstruētajā tūrisma vietā adatai nav, kur nokrist.

Esam Gruzijas vidienē, 9. gadsimtā dibinātās Lomsijas pilsētā, kas tagad nes Ahalcihes vārdu. Pirmo reizi rakstos tā minēta 1204. gadā, vēstot par cietokšņa komandieriem Šalvu un Ivanu Ahalcihiem. Cietoksnis un citadele uz kraujas upes krastā, bet visapkārt pilsētiņa, ar kuru savienojuši tuneļi. Cietoksnī arsenāls, tiesa, naudas kaltuve, kā arī baznīcas, kas gadsimtu gaitā piederējušas dažādām konfesijām. Cietoksnis piedzīvojis ebreju, armēņu un krievu laikus. Turku valdīšanas divsimtgade beigusies 1829. gadā.

Kopš 2012. gada te atvērts nacionālā vēstures muzeja brīvdabas komplekss. Tēvoča Mišas laikā trieciena tempos atjaunots viss ar cietoksni saistītais. Tagad tā ir pilsēta kā no pasaku grāmatas – nopulēts un skaists ir katrs tūristiem domātais stūrītis. Cietokšņa plānojums vēsta par 9. un 10. gadsimtu, bet nepamet tieši 21. gadsimta sajūta. Kad pa stāvajām kāpnēm uzkāpjam citadeles pašā augšā, sagaida lielākais kontrasts. Pēkšņi paveras moderni aprīkota konferenču zāle ar milzīgu biroja galdu, melniem ādas sēdekļiem un mikrofoniem.

Dārgumu krātuve no viduslaikiem

Pirmais, ko, izkāpuši no mašīnas, noskaidrojam par Vardziju – gruzīnu apziņā tautas dārgumu krātuvi viduslaikos -, klostera iekalšana kalnā notikusi no 1156. līdz 1203. gadam. Kāpjam kalnā, kur veselas alu pilsētiņas apdzīvošana sākusies carienes Tamāras valdīšanā – 1185. gadā. Cariskais klosteris kā brīnums aprakstīts 16. gadsimta rakstos, stāstot, ka 13. gadsimtā ar savu nepieejamību iebrucējiem tas pielīdzināms Aleksandra sienai. Persiešiem 1551. gadā gan izdevies gruzīnu garīgo centru ieņemt. Līdz mūsdienām nonākušās teikas stāsta, kā turpmākajos divdesmit gados no tā izlaupīti gruzīnu tautas dārgumi. Kalnu gruzīni atguva pēc krievu – osmāņu kara 19. gadsimtā, bet arheoloģiskie izrakumi Vardzijā sākās 1970. gadā. Tie apliecinājuši augsti attīstīto kultūru jau agros viduslaikos.

Augstu virs ielejas un upes, kāpelējot pa alu klostera vietu, uz īsu brīdi mums ļauts ieiet arī aiz dzelzs durvīm milzu telpā. Tā pieciem mūkiem par lūgšanu vietu kalpo joprojām. Viņu celles apmeklētājiem gan nav pieejamas. Agrajā pavasara dienā tik vien manāms, ka no celles uz āru redzams skārda dūmenis. Mūki kalnos sildās pie krāsniņas.

Uz Boržomi

Pasakai līdzīgā Vardzija paliek kalnu grēdā, bet mūs ceļš pa nesen gludi noasfaltēto, līkumaino kalnu šoseju ved uz avotiņiem Boržomi ciemā. Tāpat kā Cēsīs, uz avotu braucot, līdzi esam paņēmuši plastmasas toverīšus. Iepildīsim minerālūdeni no siltā un aukstā, bet gāzētā krāna.

Arī auto šoferis no bagāžas nodalījuma izņem piecu litru trauku – ģimene

būšot priecīga. Parks apkārt minerālūdens ņemšanas vietām ir tik vērienīgi labiekārtots, it kā mēs būtu nonākuši kādā elitārā Eiropas vietā. “Tēvoča Mišas darbs,” paslavē taksists. Mairita Kaņepe

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Pārraut apburto loku

06:02
16.07.2024
47

Jauno māmiņu un grūtnieču atbalsta centrs “Madaras”, kas darbojas Liepā, nosvinējis 20 gadu jubileju. Tā darbība organizēta kā ģimenes modelis ar atbilstošu vidi, lai katrai māmiņai veltītu individuālu uzmanību. Šobrīd “Madarās” uzturas septiņas mammas un deviņi bērni, daļa māmiņu ir ar īpašām vajadzībām. Bet šo gadu laikā palīdzēts vairākiem simtiem sieviešu. Teju no pirmsākumiem biedrības […]

Svešumā latviskums uztur garu

08:03
11.07.2024
36

Jāņa Vecozola dzīve metusi dažādus līkumus. “Kā daudziem latviešiem šajos laikos,” viņš saka un piebilst, ka vasarā gribas būt Latvijā. Jānis dzimis un bērnību pavadījis Cēsīs, tad ģimene pārcēlās uz Priekuļiem, tur mācības pamatskolā, tad Jāņmuižas lauksaimniecības skolā, armija, darbs un ģimene Cēsīs. “Strādāju par šoferi, lai tiktu pie dzīvokļa, pārgāju uz celtniecību. Tad sākās […]

Suns māca dzīvot rotaļīgi un dalīties ar to

06:24
08.07.2024
34

 “Kanisterapija ir suņu asistēta terapija. Nereti šķiet, ka tā ir suņa glaudīšana, un dažreiz tā tas arī var izskatīties, taču kanisterapija ir daudzveidīga gan atkarībā no mērķauditorijas, gan suņa,” teic kanisterapijas speciāliste Tamāra Kabakova. “Bērni visbiežāk vēlas suni paglaudīt, pabužināt, samīļot. Tāpēc arī lielos pasākumos ir svarīgi stāstīt, kā ar suni pareizi darboties. Es to […]

Savā īpašajā vietā

07:21
07.07.2024
85

“Kamēr vēl mitrs un neput, zāle jānopļauj,” saka Solvita Jansone un steidz appļaut mājas apkārtni. Viņa atzīst, ka pagaidām vasara ilgstoši nav bijusi tik karsta kā  pērn, bet puķes nācās regulāri un cītīgi laistīt, dārzam gan bija jāpietiek ar rezervēm un rasu. “Lietus bija ļoti vajadzīgs, tagad apkārt    svaigums, viss var augt,” teic Solvita […]

Radošais process kā terapija

05:26
07.07.2024
37

Saruna ar digitālā satura veidošanas un skatuves mākslinieci DĀRTU ZVANERI Daudziem Dārtas vārds noteikti pazīstams caur labskanīgā ķeltu arfas un čella dueta “Infini” skaņām. Ar viņu sarunājāmies par mūzikas ceļu, teātri un to, ka dzīve allaž zina labāk, kas mums vajadzīgs. -Daudzi jūs iepazinuši caur mūziku, bet pati sakāt, ka esat ļoti radoša būtne – […]

Veselīgu matu augšanas noslēpums

14:31
05.07.2024
329

Veselīgu matu veidošana ir kopīgs mērķis daudziem, tomēr bieži vien tas šķiet kā slepenas dārgumu medības ar grūti iegūstamām balvām. Patiesi veselīgu matu pamatā ir ne tikai spīdīgi attēli reklāmās un nemitīgi mainīgās matu kopšanas tendences, bet arī izpratne par to unikālajām vajadzībām un rūpes par tām. Veselīgu matu kopšanas nozīme ir nepārspīlēta; tā nav […]

Tautas balss

Prieks par sakārtoto un skaisto ielu

17:29
15.07.2024
29
Cēsniece O. raksta:

“Cēsīs, atjaunotajā Bērzaines ielas posmā, ierīkoti glīti soliņi un atkritumu urnas, apkārtne tīra. Jauki tur piesēst. Bērzaines iedzīvotāji beidzot ir ieguvēji. Labi sakārtota gan Gaujas, gan Bērzaines iela. Par to prieks,” pārdomās dalījās seniore, cēsniece O.

Haoss ar pasažieru pārvadājumiem

17:28
15.07.2024
26
Lasītājs J. raksta:

“Ik pa brīdim parādās ziņas, ka nav skaidrs, kas mūspusē nodrošinās sabiedriskā transporta pakalpojumus. Valsts pasūtījumā ar līgumiem un pārsūdzībām tāds juceklis, ka neviens no malas netiek skaidrībā. Jūnija nogalē pakalpojumu atļāva veikt CATA, bet tikai līdz gada beigām. Taču nav dzirdams, ko atbildīgie dara, lai sajukums neturpinātos. Nesaprotu, kā Satiksmes ministrija pieļauj tādu bardaku,” […]

Nevar sagaidīt

16:55
15.07.2024
18
Piebaldzēns raksta:

“Sola un sola, ka Jaunpiebalgā drīz būs gatavs pansionāts, bet kā nav, tā nav. Gan jau vainojami būvnieki, bet žēl, ka vietējai varai nav nekādu iespēju procesu pasteidzināt. Tur būtu gan darba vietas vietējiem, gan pagastā apgrozītos vairāk cilvēku, proti, pie pansionāta iemītniekiem brauktu ciemos tuvinieki, draugi. Tirgotājiem būtu lielāks apgrozījums,” pārdomās dalījās piebaldzēns.

Botāniskais dārzs pilsētas centrā

16:54
15.07.2024
24
Cēsnieks O. raksta:

“Gāju Cēsīs pa Rīgas ielu, mani uzrunāja tūristi, ārzemnieki. Lūdza padomu, kā aizbraukt uz Līgatni, jautāja par Cēsīm. Un prasīja, kā var iekļūt Rīgas ielas botāniskajā dārzā. Jā, tur īpašums, kura adrese ir Rīgas iela 41, aizaudzis ar kokiem, krūmiem. No ielas to nodala dēļu žogs, gājējus šī vieta netraucē, bet iebraucējiem rada dīvainu iespaidu,” […]

Trūkst inženieru

10:49
09.07.2024
31
J. raksta:

“Ziņās televīzijā stāsta, ka Latvijā trūkst augsti kvalificētu speciālistu mežsaimniecībā un lauksaimniecībā. Jau labi zinām, ka trūkst arī celtniecības inženieru, elektroinženieru un līdzīgu profesiju speciālistu. Te nu esam nonākuši ar savu izglītības sistēmu. Ja bērnam skolā neiemāca rēķināt, ja viņš neapgūst fizikas, ķīmijas pamatus, tad vēlāk, protams, neizvēlas studēt inženierzinātnes, profesijas, kas saistītas ar matemātiku, […]

Sludinājumi