Svētdiena, 5. janvāris
Vārda dienas: Spodra, Ilva, Ilvita

Noķert sevi sapņu ķērājā

Sarmīte Feldmane
18:30
09.03.2023
48
Jana 1 2

Allaž smaidīga, enerģiska, labestīga – tādu ikdienā daudzi pazīst Janu Ventu, SIA “Marte Furniture” galdniecības vadītāju. Saruna par  izaicinājumiem, pieredzi, pārbaudījumiem un laimi, ko dāvā dzīve.

– Lai arī kāds, aizvadītais bijis manas dzīves skaistākais gads –atgriešanās pie sevis. Līdz tam bija stress, steiga, uztraukumi un nemiers, un tad viens sitiens, kad viss sagriežas kājām gaisā – diagnoze, no kuras mēdz arī neizķepuroties. Vēl tādā ikdienišķā sarkasmā skrien tālāk un tad pēkšņi saproti, ka nu, iespējams, gals ir klāt, jo tev skaidri un gaiši pasaka: “Jums ir audzējs! Ātri – Zaļais koridors!” Raudiens gan īsti nenāca, tik sāku domāt, kā visu sakārtot, un, ja kas, lai nav kauns atstāt aiz sevis. Pirmais zvans bija draudzenei, viņa pat nezināja, kas ir Zaļais koridors, tad saruna mājās, un sākās ārstēšanās. Un arī atgriešanās pie sevis. Cena, protams, augsta.

Izmeklējumi, staru un ķīmijterapija, maijā pirmā operācija, tad otra, pa vidu vēl saķēru kovidu. Bija sajūta – kā ir, tā ir, paldies dzīvei…
Padoties pat nedomāju, tāpat bija ikdienas darbs, klienti, rutīna. Neskaitāmas reizes slimnīcā, tur redzētais, kad ticība un bezcerība iet roku rokā… Paldies Dievam, mati uz galvas pašas un sabiedrība pat nenojauta. 17.novembris ir mana otra dzimšanas diena. Tad dakteris pateica: “Paciente Venta, jūs esat izārstēta.” Protams, ir uzraudzība, bet jūtos ļoti labi. Vienu gan varu teikt, lai arī šķiet, ka ar veselību viss kārtībā, katram jāiet pārbaudīties. Diemžēl slimnīcā daudzi nonāk novēloti, to redzēju.

– Ja jāatgriežas, kas bija pazaudēts?
– Biju pazaudējusi sevi. Skrē­jienā, ritenī, kaut kādā nežēlastībā arī no sabiedrības puses. Pagāju­šogad ritenis apstājās. Atgrie­žoties iepriekšējos gados, varu teikt, ka mani kāds tam gatavoja, pie manis nonāca Plotkina, Rakeli, Ņūtona, Šarmas, Tolles darbi. Tas bija signāls, ka mani kaut kam gatavo, bet es tik auļoju, lai vēl ātrāk griestos ritenī.

Darbaholiķe esmu bijusi vienmēr. Atskatoties varu teikt – visvienkāršākie bija mani 17 darba gadi Cēsu pašvaldībā. Daudzas problēmas bija izdomātas, tāpat redzu arī šodien. Darba laiks beidzas, durvis ciet, un prāts mierīgs. Tad sekoja deviņi gadi PKS “Straupe”. Turējāmies pie koncepta – lēti pārdot nav māksla. Strādājām komandā, sevi nesaudzējot. Visu laiku priekšā jauni un augstāki uzstādījumi. Atslābt nebija kad, bet uz darbu gāju ar prieku, bija ambīcijas un nežēlīgais kapitālisms. Un tagad pati esmu iekāpusi uzņēmējdarbības “kurpēs”, kur diennakts režīmā esi ne tikai ar sevi, esi atbildīgs par darbiniekiem, saistībām, uzņēmumu. Nevis tu uz kādu skaties, bet skatās uz tevi, tavu rīcību un lēmumu.
Pandēmijas laiks bija citāds, bet strādājām, ievērojot uzliktos piesardzības pasākumus. Ja tad cilvēki bija ierobežoti kā sociālas būtnes, tad tagad ekonomiski, jo ir atņemta finansiālā drošības sajūta.

– Kā nolikt malā emocijas? Tās visbiežāk ir tās, kas traucē pieņemt prātīgu lēmumu.
– Viss notiek šeit un tagad. Kad esi iekšā lēmuma pieņemšanā, nav vietas emocijām. Emocijas rodas no pagātnes vai rakstura īpašībām. Kad esi vērotājs, vari situāciju vērtēt ar vēsu galvu.

-    Kā tas izdodas?
– Mācos. Ticu Dievam, un mani vada sirds. Ja maini sevi, apkārt viss mainās. Cilvēki tie paši, bet ir cits prieks, prieks bez zem­ūdens akmeņiem. Prāts ir ego, sevi ieliekam rāmjos, sakot, ka ar prātu var visu, es zinu, ka nevar gan. Mums jāmācās būt pateicīgiem par visu: pateicīgiem par mierīgām debesīm, par mēteli, kas mugurā, par dzimtu un ģimeni, no kuras nākam.

Man ir aicinājums, esmu nolēmusi iesaistīties medicīnas aprūpē, gaidu uzaicinājumu, kad varēšu sākt strādāt onkoloģijas nodaļā, kurā atguvu savu veselību. Gribu palīdzēt cilvēkiem, gribu atvieglot ar labu vārdu, rīcību un veltītu laiku. Zinu, ka tā varu palīdzēt. Esmu pieteikusies un gaidu uzaicinājumu, un to varu apvienot ar darbu savā uzņēmumā.

– Kāds bija priekšstats par nozari, metoties uzņēmējdarbībā?
– Pati to neizdomāju, bet vīrs Hardijs, jo viņš pēc profesijas ir 5.kategorijas galdnieks. Miglačos piecus gadus stāvēja tukšas, bankas atņemtas galdniecības telpas, bija žēl. 2015.gadā ņēmām kredītu un nopirkām. Tā kā vīram savs darbs, tad man bija jāuzņemas vadīt galdniecību.

No jaunā statusa nebaidījos, jo ar savu pieredzi īsti jau nebija starpības: pārdot pilsētu (sabiedrisko attiecību darbs domē), pienu (PKS “Straupe” tirdzniecības vadītāja) vai mēbeles. Man vienmēr patikušas un interesējušas interjera lietas, dizains, bijusi svarīga estētiski glīta un funkcionāla vide. Nu jau astoto gadu vadu galdniecību. Pirmos trīs gadus strādāju gan pienotavā, gan mūsu uzņēmumā. Galdniecības ikdienā nu jau labi orientējos. Citādi nemaz nevar. Uzņēmumā ir talantīgi galdnieki, spēj īstenot ikvienu ideju. Esmu komandas cilvēks, aprunājoties, skaļi domājot un pieliekot sievietes domāšanu, vienmēr var atrast labāko risinājumu. Vadošajam galdniekam Mārim Puriņam tik ūdeni varu pienest, ar viņu lepojos.

– Elektrības, kokmateriālu, degvielas cena tikai kāpa – tā bija ikdiena.
– Par fiksētajām izmaksām uzņēmumā sūdzēties nevaram, zem viena jumta esam trīs uzņēmumi, solidāri maksājam visu, kā pienākas. Negaidītās krīzes laikā laimējās, ka par elektroenerģiju bija labs līgums, tas mainījās decembrī. Cik bija jāmaksā janvārī, negribas pat runāt. Es būtu laimīga, ja man nebūtu jāiedziļinās, kāds elektrības plāns uzņēmumam vislabākais, jāpēta, kas ierakstīts starp lapām. Mēs katrs specializējamies savā nozarē, bet papildus jāsaprot vēl tik daudz!

– Vai zināt vēl kādu sievieti, kura vada galdniecību?   
– Viena esot, bet neesam pazīstamas. Sievietes mēbeļu nozarē pārsvarā nodarbojas ar interjera dizainu, ražošanas uzņēmuma vadība ir vīriešu ziņā. Galdnieki ir draudzīga kopiena. Vidzemē cits citu zinām, ja kādam nav kādas tehnoloģijas, palīdzam ar pakalpojumiem, arī klientiem iesakām kolēģus, ja paši netiekam ar darbiem galā. Klienti mūs atrod bez īpašas reklāmas. Jā, mēbeļu piedāvājums ir plašs. Vienmēr lētāk var nopirkt veikalā, tur cits materiāls, furnitūra, standarta izmēri, lielie ražotāji ir neelastīgi, un paliek brīva niša. Tajā esam mēs ar individuālu pieeju un nestandarta risinājumiem. Tas ir mūsu pienesums mēbeļu pasaulē.

– Kā sieviete jūtas šodienas pasaulē? Viņu ikvienas pārmaiņas skar visvairāk, sākot jau ar iepirkumu grozu.
– Maciņiem ir, ko turēt. Es, ejot uz veikalu, skatos savā sarakstā. Gadījies, ka spontāni paņemtu preci nolieku atpakaļ plauktā. Manī attīstās pirkšanas discipīna. Un arī izdoma – kādreiz taču “no cirvja varēja izvārīt zupu”! Pārmaiņu juku laikos no nekā ar dēlu izdzīvojām.

Mums Latvijā ir skaitliski par maz vīriešu, tāpēc arī neesot traku streiku un nemieru. Sieviete ir noturīgāka, tāpēc ģimenē uz viņas pleciem arī gulstas lielāks smagums. Bet viņa pati to izvēlas. Var gausties, bēdāties, kaut plēst matus, bet var arī pievērsties sev, un tad viss mainās. Saku, ja nevari mainīt notikumus, skaties gobelēnā un klusē. Tas ir stāsts par sevi. Maini attieksmi. Zinu, ka līdz tam ir mērķtiecīgi jāaug, varbūt pat mūža garumā. Sevi ir jāmīl un jāciena, tad arī bērni būs klausīgāki. Tāda ir mana pieredze, tā es izmainīju savu dzīvi. Vakarā laimīga eju gulēt, no rīta ceļos. Kā dzied Raimonda Vazdika un Renārs Kaupers “Ronjas un Birkas dziesmā”: “ Ja no upes izlēktu sudraba zivs un prasītu – ko tu vēlies? Es vēlētos katru vakaru aizmigt tik laimīgs, kā šodien cēlies.” To taču ikkatrs varam atļauties.

– Kā klājas vecmāmiņai Janai?
– Esmu komandiere vecmāmiņa, kura maisās un “putru vāra” par daudz. Mums ar Hardiju ir pieci mazbērni. Četras meitenes un puisis. Visi paaugušies, un ceru, ka nu jau šovasar visi būs pie mums laukos Raiskumā. Kamēr bērni mazi, viņiem svarīga mamma un tētis. Man patīk lutināt un pakalpot, lai vecāki audzina. Mūsu mājā mazbērniem ir sava istaba, klavieres, mantu skapis, vasarā dīķī ūdensprieki. Mums ir savi projekti, nevis darbi. Piemēram, stādām  ozolzīles.

– Apkārt tik daudz iespēju, gan kā sevi pilnveidot, gan uzturēt formā.
-   Jā, internetā tik daudz var iemācīties. Ir izvēle, ko skatīties, mācīties, lasīt. Šogad sāku darīt ko tādu, kas šķita -nav domāts man. Sāku tamborēt. Mūžā esmu noadījusi vienu zeķi, jo skolā vajadzēja, vecmamma otru. Rok­darbi mani nekad nav interesējuši. Pusotru gadu domāju, ka gribu iemācīties trīs lietas: tamborēt, gleznot un kaligrāfiju. Pēdējos divus nedaudz apguvu, mācoties interjera dizainu Valmieras vidusskolā. Internetā atradu, kā tamborēt, sāku ar sedziņām un tagad to pilnveidoju kā sapņu ķērājus. Nav jau vēl ļoti skaisti, bet pašām ar mazmeitu prieks, vīrs tik smej. Kāpēc sapņu ķērāji? Hardija dēls mums savās kāzās uzdāvināja sapņu ķērāju. Tas aizceļoja uz mazbērnu istabu, un vecākā mazmeita stāsta, ka vairs nenākot sliktie sapnīši. Noķēru viņas teikto. Varbūt būšu sapņu ķērāju meistare!

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Horoskopi 2025

06:56
31.12.2024
1203

Horoskopi tapuši sadarbībā ar astroloģi Ritu Riekstiņu. AUNS 2025. gads ir jaunu sākumu un drosmīgu pārvērtību gads! Kos­miskais posms ir paredzēts lielām pārmaiņām, kas Aunus ieved jaunās izaugsmes, izpausmes un identitātes izpētes jomās. 2025. gads aicina izpētīt šīs zīmes pārstāvjus savu radošo, jūtīgo pusi. Marta Auna aptumsums virza uz jaunu dzīves pavērsienu, savukārt gan Venera, gan […]

Mīti, kas turpina apvīt cigaretes

18:09
27.12.2024
23

Neviens vairs nav jāpārliecina par to, ka cigaretes nogalina. To apstiprina arī dažādi informatīvi attēli un paziņojumi uz cigarešu paciņām. Tomēr pats nelāgais ieradums nemaz neplāno iet mazumā, un laika gaitā ap to ir izveidojušies arī dažādi mīti, pret kuriem regulāri jācīnās zinātniekiem un mediķiem. Mīts: cigaretes varot palīdzēt tikt galā ar stresu Joprojām visai […]

Bērna piedzimšana ir lielākais brīnums

06:27
22.12.2024
1095

Ziemassvētku laiks ir stāsts par brīnumu – bērniņa piedzimšanu. Vecmātes šo brīnumu piedzīvo visa gada garumā. Sarunā ar Cēsu klīnikas vecmāti Ivetu Reķi viņa uzsver, ka bērniņa dzimšana patiesi ir brīnums. Ivetai Reķei Cēsu klīnika ir pirmā un vienīgā darbavieta, kurā pavadīti 45 gadi, no tiem 35 gadus palīdzēts mazuļiem ienākt šajā pasaulē, desmit gadi, […]

Māksla ir process, kurā gūt sev kaut ko nozīmīgu un nepieciešamu

06:55
20.12.2024
83

Viņa nupat par skulptūru “Trejdeviņu koks” ieguvusi Cēsu novada mākslas gada “Balvas 2024” augstāko apbalvojumu “Zelta balva”. Ar mākslinieci ANNU EGLI sarunājāmies par emocijām, kas papildina šādu atzinību, par radošo procesu un tuvojošos gadu miju. Lai arī viņa pašlaik dzīvo Rīgā, ar Cēsīm mākslinieci saista īpašas atmiņas, kad bērnībā daudz laika pavadīts dzimtas lauku mājās […]

Adīšana piedzīvo renesansi

06:53
19.12.2024
70

Adīšana piedzīvo renesansi – tā saka jaunā adīšanas entuziaste Baiba Dambe. Šomēnes viņa Cēsu kinozālē organizēja “Adīšanas kino seansu”. Pieredze līdzīgu notikumu rīkošanā viņai jau bija. Cēsīs sarunu festivālā “Lampa” sadarbībā ar Ģimenes telti Baiba organizēja “Mammu adīšanas pikniku”. Lielākoties tur bija mammas, kam pavisam mazi bērni, sievietes varēja kopā paadīt, parunāties, arī iemācīties uzadīt […]

Daiļrecepšu grāmata ar humora devu

06:22
18.12.2024
115

Vircoti lasāmgabali miesai un dvēselei jeb humoristiski pastāstiņi ar atbilstošām receptēm savīti Lienes Margevičas un Natas Brambergas sarakstītajā un “Zvaigzne ABC” izdotajā grāmatā “Vienaldzīgo nav!”. Tā stāsts “Pusdienas slimnīcā” papildināts ar recepti – makaronu zupa ar piena plēvi, stāstam “Vīramāte ir klāt!” pievienots ēdiens – bujabēze ar fenheli, bet “Heavy Metal” – biezeņzupa ar selerijām. […]

Tautas balss

Zaķu ielas zīmes jeb mātes sapnis

11:02
03.01.2025
27
4
Cēsinieks E.L. raksta:

Kad es, radis drukāt notis, senam draugam palūdzu palīdzību pārslēgties burtrakstīšanai, viņš izteica aizdomas, ka ķeršos pie memuāru sacerēšanas. Tad mani ķēra apgaismība. Memu­ārus mudina rakstīt pēdējā cerība. Varbūt nākotnē kāds gribēs uzzināt, kā izskatījās pasaule pirms viņa dzimšanas , paņems vērtīgo un atmetīs kaitīgo. Bija viegli uzrakstīt virsrakstu, grūtības radās uzreiz pēc tam. Skaidrs, […]

Novērtē zemessargu spēku

09:45
31.12.2024
16
Seniore L. raksta:

“Gribu īpašu paldies teikt zemessargiem, kas visu gadu atbildīgi piedalījās dažādās mācībās, nežēlojot brīvo laiku. Ir tik svarīgi redzēt, ka ir cilvēki, kas apņēmības pilni mācīties, trenēties, lai aizstāvētu savu zemi, tuviniekus un visus citus – bērnus, seniorus. Vēlu, lai ikvienam zemessargam nākamais gads ir bagāts panākumiem, lai ir veselība un dzīvesprieks,” sacīja seniore L.

Gribētu vairāk krāšņuma

09:45
30.12.2024
26
Cēsniece raksta:

“Gribējās jau gan pilsētu svētkos spožāku. Vai nevarēja, piemēram, Pils parkā izveidot kādas gaismas takas, kur pastaigāties, papriecāties un gūt svētku noskaņu. Ne jau katram sev mājās iespējams sagādāt krāšņumu, dažs dzīvo ļoti pieticīgi. Bet Ziemassvētkos gribas kādas īpašas sajūtas. Televīzijā rāda koši izrotātas pilsētas, gribētos, lai kas līdzīgs būtu arī Cēsīs,” atzina cēsniece, kam […]

Balvas kā no pārpilnības raga

18:43
17.12.2024
33
Seniore T. raksta:

“Saprotams, ka katra nozare, ministrija, organizācija grib savu jomu celt saulītē. Tiek rīkoti dažnedažādi konkursi, vērtēšanas. Un nu gada balvas birst kā no pārpilnības raga, nav nedēļas, kad negodina vismaz trīs četru sfēru sasniegumus. Vai tas nav mazliet par traku, un vai tā nedevalvējas pagodinājumu vērtība? Beigās jau sajūk, kas ko kam pasniedzis, kas ko […]

Iela grimst tumsā

18:42
17.12.2024
28
Iedzīvotāja raksta:

“Cēsīs, Viestura ielas posmā, kas ved gar dzīvnieku patversmi, labu gabalu ir pilnīga tumsa. Nedeg pat tās pāris laternas, kas tur atrodas. Māju šai apkārtnē maz, taču cilvēki dodas pastaigās, un tagad, decembra pusē, tumšs jau ap pulksten četriem pēcpusdienā,” sacīja apkaimes iedzīvotāja.

Sludinājumi