Ceturtdiena, 2. maijs
Vārda dienas: Zigmunds, Sigmunds, Zigismunds

Noķert sevi sapņu ķērājā

Sarmīte Feldmane
18:30
09.03.2023
21
Jana 1 2

Allaž smaidīga, enerģiska, labestīga – tādu ikdienā daudzi pazīst Janu Ventu, SIA “Marte Furniture” galdniecības vadītāju. Saruna par  izaicinājumiem, pieredzi, pārbaudījumiem un laimi, ko dāvā dzīve.

– Lai arī kāds, aizvadītais bijis manas dzīves skaistākais gads –atgriešanās pie sevis. Līdz tam bija stress, steiga, uztraukumi un nemiers, un tad viens sitiens, kad viss sagriežas kājām gaisā – diagnoze, no kuras mēdz arī neizķepuroties. Vēl tādā ikdienišķā sarkasmā skrien tālāk un tad pēkšņi saproti, ka nu, iespējams, gals ir klāt, jo tev skaidri un gaiši pasaka: “Jums ir audzējs! Ātri – Zaļais koridors!” Raudiens gan īsti nenāca, tik sāku domāt, kā visu sakārtot, un, ja kas, lai nav kauns atstāt aiz sevis. Pirmais zvans bija draudzenei, viņa pat nezināja, kas ir Zaļais koridors, tad saruna mājās, un sākās ārstēšanās. Un arī atgriešanās pie sevis. Cena, protams, augsta.

Izmeklējumi, staru un ķīmijterapija, maijā pirmā operācija, tad otra, pa vidu vēl saķēru kovidu. Bija sajūta – kā ir, tā ir, paldies dzīvei…
Padoties pat nedomāju, tāpat bija ikdienas darbs, klienti, rutīna. Neskaitāmas reizes slimnīcā, tur redzētais, kad ticība un bezcerība iet roku rokā… Paldies Dievam, mati uz galvas pašas un sabiedrība pat nenojauta. 17.novembris ir mana otra dzimšanas diena. Tad dakteris pateica: “Paciente Venta, jūs esat izārstēta.” Protams, ir uzraudzība, bet jūtos ļoti labi. Vienu gan varu teikt, lai arī šķiet, ka ar veselību viss kārtībā, katram jāiet pārbaudīties. Diemžēl slimnīcā daudzi nonāk novēloti, to redzēju.

– Ja jāatgriežas, kas bija pazaudēts?
– Biju pazaudējusi sevi. Skrē­jienā, ritenī, kaut kādā nežēlastībā arī no sabiedrības puses. Pagāju­šogad ritenis apstājās. Atgrie­žoties iepriekšējos gados, varu teikt, ka mani kāds tam gatavoja, pie manis nonāca Plotkina, Rakeli, Ņūtona, Šarmas, Tolles darbi. Tas bija signāls, ka mani kaut kam gatavo, bet es tik auļoju, lai vēl ātrāk griestos ritenī.

Darbaholiķe esmu bijusi vienmēr. Atskatoties varu teikt – visvienkāršākie bija mani 17 darba gadi Cēsu pašvaldībā. Daudzas problēmas bija izdomātas, tāpat redzu arī šodien. Darba laiks beidzas, durvis ciet, un prāts mierīgs. Tad sekoja deviņi gadi PKS “Straupe”. Turējāmies pie koncepta – lēti pārdot nav māksla. Strādājām komandā, sevi nesaudzējot. Visu laiku priekšā jauni un augstāki uzstādījumi. Atslābt nebija kad, bet uz darbu gāju ar prieku, bija ambīcijas un nežēlīgais kapitālisms. Un tagad pati esmu iekāpusi uzņēmējdarbības “kurpēs”, kur diennakts režīmā esi ne tikai ar sevi, esi atbildīgs par darbiniekiem, saistībām, uzņēmumu. Nevis tu uz kādu skaties, bet skatās uz tevi, tavu rīcību un lēmumu.
Pandēmijas laiks bija citāds, bet strādājām, ievērojot uzliktos piesardzības pasākumus. Ja tad cilvēki bija ierobežoti kā sociālas būtnes, tad tagad ekonomiski, jo ir atņemta finansiālā drošības sajūta.

– Kā nolikt malā emocijas? Tās visbiežāk ir tās, kas traucē pieņemt prātīgu lēmumu.
– Viss notiek šeit un tagad. Kad esi iekšā lēmuma pieņemšanā, nav vietas emocijām. Emocijas rodas no pagātnes vai rakstura īpašībām. Kad esi vērotājs, vari situāciju vērtēt ar vēsu galvu.

-    Kā tas izdodas?
– Mācos. Ticu Dievam, un mani vada sirds. Ja maini sevi, apkārt viss mainās. Cilvēki tie paši, bet ir cits prieks, prieks bez zem­ūdens akmeņiem. Prāts ir ego, sevi ieliekam rāmjos, sakot, ka ar prātu var visu, es zinu, ka nevar gan. Mums jāmācās būt pateicīgiem par visu: pateicīgiem par mierīgām debesīm, par mēteli, kas mugurā, par dzimtu un ģimeni, no kuras nākam.

Man ir aicinājums, esmu nolēmusi iesaistīties medicīnas aprūpē, gaidu uzaicinājumu, kad varēšu sākt strādāt onkoloģijas nodaļā, kurā atguvu savu veselību. Gribu palīdzēt cilvēkiem, gribu atvieglot ar labu vārdu, rīcību un veltītu laiku. Zinu, ka tā varu palīdzēt. Esmu pieteikusies un gaidu uzaicinājumu, un to varu apvienot ar darbu savā uzņēmumā.

– Kāds bija priekšstats par nozari, metoties uzņēmējdarbībā?
– Pati to neizdomāju, bet vīrs Hardijs, jo viņš pēc profesijas ir 5.kategorijas galdnieks. Miglačos piecus gadus stāvēja tukšas, bankas atņemtas galdniecības telpas, bija žēl. 2015.gadā ņēmām kredītu un nopirkām. Tā kā vīram savs darbs, tad man bija jāuzņemas vadīt galdniecību.

No jaunā statusa nebaidījos, jo ar savu pieredzi īsti jau nebija starpības: pārdot pilsētu (sabiedrisko attiecību darbs domē), pienu (PKS “Straupe” tirdzniecības vadītāja) vai mēbeles. Man vienmēr patikušas un interesējušas interjera lietas, dizains, bijusi svarīga estētiski glīta un funkcionāla vide. Nu jau astoto gadu vadu galdniecību. Pirmos trīs gadus strādāju gan pienotavā, gan mūsu uzņēmumā. Galdniecības ikdienā nu jau labi orientējos. Citādi nemaz nevar. Uzņēmumā ir talantīgi galdnieki, spēj īstenot ikvienu ideju. Esmu komandas cilvēks, aprunājoties, skaļi domājot un pieliekot sievietes domāšanu, vienmēr var atrast labāko risinājumu. Vadošajam galdniekam Mārim Puriņam tik ūdeni varu pienest, ar viņu lepojos.

– Elektrības, kokmateriālu, degvielas cena tikai kāpa – tā bija ikdiena.
– Par fiksētajām izmaksām uzņēmumā sūdzēties nevaram, zem viena jumta esam trīs uzņēmumi, solidāri maksājam visu, kā pienākas. Negaidītās krīzes laikā laimējās, ka par elektroenerģiju bija labs līgums, tas mainījās decembrī. Cik bija jāmaksā janvārī, negribas pat runāt. Es būtu laimīga, ja man nebūtu jāiedziļinās, kāds elektrības plāns uzņēmumam vislabākais, jāpēta, kas ierakstīts starp lapām. Mēs katrs specializējamies savā nozarē, bet papildus jāsaprot vēl tik daudz!

– Vai zināt vēl kādu sievieti, kura vada galdniecību?   
– Viena esot, bet neesam pazīstamas. Sievietes mēbeļu nozarē pārsvarā nodarbojas ar interjera dizainu, ražošanas uzņēmuma vadība ir vīriešu ziņā. Galdnieki ir draudzīga kopiena. Vidzemē cits citu zinām, ja kādam nav kādas tehnoloģijas, palīdzam ar pakalpojumiem, arī klientiem iesakām kolēģus, ja paši netiekam ar darbiem galā. Klienti mūs atrod bez īpašas reklāmas. Jā, mēbeļu piedāvājums ir plašs. Vienmēr lētāk var nopirkt veikalā, tur cits materiāls, furnitūra, standarta izmēri, lielie ražotāji ir neelastīgi, un paliek brīva niša. Tajā esam mēs ar individuālu pieeju un nestandarta risinājumiem. Tas ir mūsu pienesums mēbeļu pasaulē.

– Kā sieviete jūtas šodienas pasaulē? Viņu ikvienas pārmaiņas skar visvairāk, sākot jau ar iepirkumu grozu.
– Maciņiem ir, ko turēt. Es, ejot uz veikalu, skatos savā sarakstā. Gadījies, ka spontāni paņemtu preci nolieku atpakaļ plauktā. Manī attīstās pirkšanas discipīna. Un arī izdoma – kādreiz taču “no cirvja varēja izvārīt zupu”! Pārmaiņu juku laikos no nekā ar dēlu izdzīvojām.

Mums Latvijā ir skaitliski par maz vīriešu, tāpēc arī neesot traku streiku un nemieru. Sieviete ir noturīgāka, tāpēc ģimenē uz viņas pleciem arī gulstas lielāks smagums. Bet viņa pati to izvēlas. Var gausties, bēdāties, kaut plēst matus, bet var arī pievērsties sev, un tad viss mainās. Saku, ja nevari mainīt notikumus, skaties gobelēnā un klusē. Tas ir stāsts par sevi. Maini attieksmi. Zinu, ka līdz tam ir mērķtiecīgi jāaug, varbūt pat mūža garumā. Sevi ir jāmīl un jāciena, tad arī bērni būs klausīgāki. Tāda ir mana pieredze, tā es izmainīju savu dzīvi. Vakarā laimīga eju gulēt, no rīta ceļos. Kā dzied Raimonda Vazdika un Renārs Kaupers “Ronjas un Birkas dziesmā”: “ Ja no upes izlēktu sudraba zivs un prasītu – ko tu vēlies? Es vēlētos katru vakaru aizmigt tik laimīgs, kā šodien cēlies.” To taču ikkatrs varam atļauties.

– Kā klājas vecmāmiņai Janai?
– Esmu komandiere vecmāmiņa, kura maisās un “putru vāra” par daudz. Mums ar Hardiju ir pieci mazbērni. Četras meitenes un puisis. Visi paaugušies, un ceru, ka nu jau šovasar visi būs pie mums laukos Raiskumā. Kamēr bērni mazi, viņiem svarīga mamma un tētis. Man patīk lutināt un pakalpot, lai vecāki audzina. Mūsu mājā mazbērniem ir sava istaba, klavieres, mantu skapis, vasarā dīķī ūdensprieki. Mums ir savi projekti, nevis darbi. Piemēram, stādām  ozolzīles.

– Apkārt tik daudz iespēju, gan kā sevi pilnveidot, gan uzturēt formā.
-   Jā, internetā tik daudz var iemācīties. Ir izvēle, ko skatīties, mācīties, lasīt. Šogad sāku darīt ko tādu, kas šķita -nav domāts man. Sāku tamborēt. Mūžā esmu noadījusi vienu zeķi, jo skolā vajadzēja, vecmamma otru. Rok­darbi mani nekad nav interesējuši. Pusotru gadu domāju, ka gribu iemācīties trīs lietas: tamborēt, gleznot un kaligrāfiju. Pēdējos divus nedaudz apguvu, mācoties interjera dizainu Valmieras vidusskolā. Internetā atradu, kā tamborēt, sāku ar sedziņām un tagad to pilnveidoju kā sapņu ķērājus. Nav jau vēl ļoti skaisti, bet pašām ar mazmeitu prieks, vīrs tik smej. Kāpēc sapņu ķērāji? Hardija dēls mums savās kāzās uzdāvināja sapņu ķērāju. Tas aizceļoja uz mazbērnu istabu, un vecākā mazmeita stāsta, ka vairs nenākot sliktie sapnīši. Noķēru viņas teikto. Varbūt būšu sapņu ķērāju meistare!

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Vērtīgākais – kulturāli kvalitatīva, veselīga vide ģimenei un bērnam tuvu pie dabas

05:15
30.04.2024
254

“Man ļoti patīk, ka Skujene nav pārāk tālu no pilsētas. Gabaliņš ir, tomēr nav pārlieku sarežģīti aizbraukt līdz Cēsīm. Skujene ir diezgan mierīga vieta, sakopta un skaista. Te ir skaisti lauku ceļi, lielāki un mazāki. Tuvu ezeri un upes. Priecē sakoptais pagasta centrs. Cik nu pašvaldība iespēju robežās mēģina organizēt pasākumus un uzturēt teritoriju, tik […]

Par Lielo talku un ne tikai

17:02
28.04.2024
78
1

27.aprīlī norisināsies ikgadējais vides sakopšanas notikums – Lielā talka, kas notiks jau septiņpa­dsmito reizi. Šī gada moto ir “Tīri – zaļi – ilgi!”. Sarunājos ar Cēsu pašvaldības Centrālās administrācijas Īpašumu apsaimniekošanas pārvaldes teritorijas apsaimniekošanas speciālisti SIGNI ĶERPI. Viņa kopš 2021.gada Cēsu novadā ir Lielās talkas koordinatore. -Kā vērtējat Cēsu novadā padarīto? -Katru gadu cilvēki aktīvi […]

Filma par cilvēku, viņa izvēli un laiku

06:15
27.04.2024
73

Antras Cilinskas un Annas Vidulejas filma “Podnieks par Podnieku. Laika liecinieks” skatāma visā Latvijā. Ar filmas režisori un producenti Antru Cilinsku tikšanās notika pēc viena no kino seansiem Cēsīs. Juris Podnieks (1950. gada 5. decembris – 1992. gada 23. jūnijs) ir tā dēvētās latviešu poētiskās kinodokumentālistu skolas jaunās paaudzes spilgtākais un talantīgākais kinooperators, režisors un […]

Patīk darbi, kurus darot nav jāsteidzas

06:02
25.04.2024
46

Jānis Vagulis dienas piepilda ar darbu, rodot arī laiku paslinkošanai, nekā nedarīšanai. “Laukos vienmēr ir, ko darīt, vienmēr kādam vajag piepalīdzēšanu,” viņš saka un piebilst, ka māk visus laukos ikdienā nepieciešamos darbus. Savulaik strādājis dažādās zāģētavās, to sen vairs nav gluži tāpat kā daudzos citos mazos pagastos. Jānis Kaivē dzīvo jau 25 gadus. Pats ir […]

Bērnības vietai atdota sirds

05:45
24.04.2024
139

Daces Kārkliņas dzimtas saknes ir Kaivē. Pati dzīvo Cēsīs, strādā Rīgā, bet par savu vietu sauc Kaivi. Kad vien brīvs laiks, viņa mēro ceļu, lai būtu pie krustdēla, draugiem. “Man bērnība saistās tikai ar Kaivi. Vasaras pavadīju pie krustmātes. Te vienmēr bija, ko darīt un ik dienu notika kas interesants. Bija, protams, jāravē, jāvāc siens, […]

Iedzīvoties un būt savējai

05:34
23.04.2024
128

Evita Petrova ar ģimeni Kaivē nokļuva nejauši.  “Vasarā, braucot pa Piebalgu, ieraudzījām aizaugušu viensētu. Tā iepatikās, izdevās vienoties ar saimniekiem, un nopirkām “Lapsas”,” stāsta Evita. “Tas bija pirms 12 gadiem. Gadus trīs ģimene šurp brauca vien brīvdienās, tad pārcēlās pavisam. Tā rīdzinieki kļuva par kaivēniešiem. Evita piebilst, ka mājas ir tikai nepilnus divus kilometrus no pagasta centra. […]

Tautas balss

Labāk uzraksts, ne karogs

16:57
26.04.2024
25
Druva raksta:

“No rudens pārtikas precēm būs redzami jānorāda valsts, kur tā ražota. Saprotu, ka to varēs parādīt ar karodziņu vai uzrakstu. Es domāju, ka vislabāk būs pietiekami lieliem burtiem rakstīts uzraksts, jo vai gan daudzi uzreiz atšķirs, piemēram, Slovākijas un Slovēnijas karogus. Arī tagad jau uz produktiem norāda izcelsmes valsti, tikai nereti uzraksts ir tik maziem […]

Uzšļāc ūdeni un dubļus

16:57
26.04.2024
33
Druva raksta:

“Regulāri nākas iet Cēsīs zem dzelzceļa tilta. Kad līst lietus, dubļains, gan to nevienam neiesaku. Uz galvas pilēs ūdens un mašīnas nošķiedīs. Ietve tur tik šaura, grūti izmainīties ar pretimnācēju, kur nu vēl pamukt kaut kur, kad brauc mašīna. Vai kāds saskaitījis, cik cilvēku kājām ik dienu iziet pa šo vietu? Žēl ģimnāzistu, kuri dosies […]

Operatīvi, atsaucīgi un laipni

16:56
26.04.2024
24
Druva raksta:

“Sirsnīgs paldies ārstes Sprindules prakses medicīnas māsai Irīnai, viņa bija ļoti atsaucīga un ātri nokārtoja, lai tieku pie vajadzīgajiem medikamentiem, kad man pasliktinājās pašsajūta. Un milzīgs paldies arī māsiņai Lindai, kas nāca pie manis mājās, vēnā ievadīja zāles, katru reizi mērīja asinsspiedienu, vienmēr izjautāja, kā jūtos, bija ļoti laipna, atsaucīga. Domāju, tā darbu vajadzētu darīt […]

Ģimnāzijas remonts ievelkas

09:23
23.04.2024
57
Druva raksta:

“Ļoti ievilcies Cēsu Valsts ģimnāzijas ēkas remonts. Esmu pensionēta skolotāja, mani interesē, vai jaunajā mācību gadā ģimnāzisti varēs atgriezties savā skolā vai mācības būs jāturpina pielāgotajās telpās Raunas ielā. Saprotu, ka tur nav slikti, taču ģimnāzijas tēla veidošanai gan tas par labu nenāk,” pārdomās dalījās seniore.

Dīvainie valodas nepratēji

13:26
16.04.2024
49
5
Druva raksta:

“Pagājušajā nedēļā klausījos televīzijas “Rīta Panorāmu”, kur “Stabilitātes” līderis Rosļikovs stāstīja, ka nav taču jāprasa pusmūža cilvēkiem ar Krievijas pilsonību latviešu valoda. Jaunajiem jā, bet vecāka gadagājuma nē. Sabiedrība Latvijā esot ļoti iekļaujoša, visi tiekot galā. Te nu jāatgādina, ka tiem, kam 75 un vairāk gadu, latviešu valodas eksāmens nav vajadzīgs, var palikt Latvijā arī, […]

Sludinājumi