Piektdiena, 22. novembris
Vārda dienas: Zeltīte, Andis

Mājas kafejnīca – izaicinājums un pieredze

Sarmīte Feldmane
06:00
04.10.2021
83
Majas Kafejnica Cesis

Mājas kafejnīcu dienās Cēsu novadā durvis vēra 13 saimnieki Cēsīs, Skujenē, Straupē, Liepā, Kārļos un Drabešos. Katrā vietā bija kas īpašs – ne tikai ēdiens, arī vieta, apkārtne, piedāvājums saturīgi pavadīt laiku.

Rimtas sarunas pie ugunskura

Cēsīs ne vienu vien piesaistīja aicinājums apmeklēt Augļu un bērnu dārzu. Savu pagalmu bija atvērusi Beņķu dzimta, kas saimnieko vecvectēva īpašumā. To daudzi cēsnieki zina kā bijušo bērnu silīti un bērnudārzu pie Dubinskas dīķa. “Piedalīties bija spontāna ideja, gribējās izaicinājumu. Savu­laik strādāju tūrisma nozarē, vēlējos atbalstīt iniciatorus. Protams, bija    ticība, ka ģimenē varam to izdarīt. Arī pierādīt, ka latvieši nemaz nav tādi viensētnieki,” pastāsta Lelde Beņķe un piebilst, ka nav profesionāli pavāri, ēdinātāji, viesus cienāja kā draugus ar uz ugunskura vārītu zupu, īpašajā no Austrālijas atvestā katlā oglēs ceptu maizi ar kaņepju sviestu.
“Gribējām, lai atnāk kaimiņi, tie, kam par šo māju ir atmiņas. Bija sirsnīgas un jaukas sarunas, daudz ko uzzinājām,” stāsta Selga Beņķe, uzsverot, ka viss notika nesteidzīgi. To novērtējuši arī viesi, atzīstot, ka dārzā jutušies ļoti labi tieši tāpēc, ka maz cilvēku. Uz galdiņa bija salikti veci albumi, vēl no 40.gadu beigām, ko saim­nieki atrada ēkā. Daudzi tos šķirstīja, atpazina telpas.
Dienas gaitā atbrauca ciemiņi no Valmieras, Rīgas, daudzi paziņas, kuri nebija sen tikušies.
“Tas mums tāds ģimenes notikums, kad kopā darbojāmies visas trīs paaudzes.
Mājas kafejnīcā jau vēlā pievakarē “Druva” satika Didzi Stari. “Domāju vakariņām gatavot tradicionālo “Roltona” zupiņu. Tad draugi ieteica, ka te ir ļoti garda zupa. Uz ugunskura vārīta, tas ir kaut kas,”    vērtēja cēsnieks un uzsvēra, ka ne jau tikai viņš tā domājot.
Vērtējot mājas kafejnīcu dienu, Lelde atzīst, ka noteikti bijis svarīgi pie vārtiņiem jau laikus izvietot norādes, lai garāmgājēji izlasa, padomā, ieinteresējas.    “Labi, ka nav definēts, kas ir mājas kafejnīcas, kam tajās jābūt. Varbūt cilvēki vēl nezina, pārprot, tāpēc neuzdrošinās piedalīties,” spriež Lelde.
Pērn ģimene pabija kafejnīcu dienā Skujenē, pirms tam Kolkā. “Mums vislabāk patika tur, kur bija visvienkāršāk, kur varēja parunāties ar saimniekiem,” saka Selga, atzīstot, ka ļoti svarīga ir vide, jo cilvēki jau nenāk, lai tikai paēstu.
“Esam gandarīti, ka piedalījāmies. Jaunas iepazīšanās, pazīstamu cilvēku satikšana un ģimenes kopā būšana – tāda mums bija kafejnīcas diena,” saka Lelde.

Gandarījums, ka izdevās

Skujenes pagasta “Indrānos” Liene Margēviča ar ģimeni bija atvērusi mājas kafejnīcu “Klim­pas un ķiļķeni”.    Ikdienā saimniecība uzņem tūristus, kuri var apskatīt saimniekošanu, iegādāties izaudzēto, bet maltītes te nepiedāvā.
Liene jau pērn pamēģināja, ko nozīmē atvērt mājas kafejnīcu, un piekrita arī šoruden. Viņas lauku sētā brīvdienās pabija vairāk nekā simts viesu. “Viņi bija dažādi, lielākoties no Rīgas, Valmieras, Cēsīm, arī novadnieki. Bija arī vāciešu grupa. Visa ģimene strādājām. Žēl, ka nevarēju ar viesiem parunāties, bija jāstāv pie katliem,” teic skujeniete.
“Indrānu” saimniece uzsver, lai arī noguruši, mājinieki bijuši gandarīti. “Ir iegūta pozitīva dopinga deva turpmākajam. Tik daudz labu vārdu, jauku emociju no satiktajiem cilvēkiem. Gūta arī pieredze, jaunas idejas, šīs dienas bija kā mācību stunda,” vērtē skujeniete un pastāsta, ka Mājas kafejnīcas dienā piedalījās trīs skujeniešu ģimenes, visas kopā arī centās sevi reklamēt līdztekus tam, ko darīja gan “Lauku ceļotājs”, gan Cēsu Tūrisma informācijas centrs. “Tādā pasākumā, lai piesaistītu cilvēkus, tikai paši vien to izdarīt nevaram, atbalsts un padoms ir vajadzīgs,” saka Liene. Viņa atzīst – ja vien ģimene būtu ar mieru, varētu tādu dienu atkārtot vairākas reizes gadā.

Tūristi jāvilina uz Skujeni

Uz Pilskalna maltīti “Pie Straupēm” Skujenē aicināja Straupes ģimene. Skujenes pilskalna saimniece Sandra, atceroties sestdienu, uzreiz saka: “Bija traki!” Bet tas teikts par laikapstākļiem – vējš satrakojās, trauki plīsa… “Noskurinājāmies un turpinājām. Viesi bija saprotoši. Un negadījums ātri aizmirsās.  Piedāvājām ēdienus, ko varam un protam pagatavot, tādus, kas varētu daudziem garšot,” pastāsta skujeniete.
Pirms četriem gadiem ģimene iegādājās aizaugušu Skujenes pilskalnu. To saviem spēkiem sakopj un pamazām vien rada vietu, kur ikviens var atbraukt apskatīt kultūras mantojumu un baudīt Vidzemes augstienes ainavu. “Saprotam, ka tūristiem nevaram būt galapunkts. Bet varam viņiem kaut ko piedāvāt, vilināt uz Skujeni. Esam atvēruši nelielu suvenīru radošo telpu, kur var nopirkt dāvanas. Esam entuziasti. Kad bija jāpiesakās Mājas kafejnīcu dienai, skujeniešu interese bija minimāla. Ideja laba, gribējās atbalstīt, labi, ka iesaistījāmies,” vērtē Skujenes pilskalna saimniece.
Sandra atzīst, ka pasākums bijusi laba skola. Katrs, kurš iesaistījās, varēja pārliecināties, vai ir gatavs uzņemt viesus, vai    grib ar to nodarboties. “Vai mestos tādā izaicinājumā vēlreiz? Sestdien šķita, ka noteikti ne, tāpat arī vēl pirms nedēļas, kad notika gatavošanās. Tagad jau saprotu, ka nebija tik traki. Mācoties no kļūdām un darot kaut ko citādāk, tas var būt forši. Un, ja gūst gandarījumu un vēl citiem dod prieku, kāpēc nedarīt,” atklāj skujeniete.
Pie Straupēm sestdien paviesojās ap simts cilvēku gan no Pierīgas, gan Alūksnes, gan tuvākām vietām. Atbrauca arī pazīstami, lai atbalstītu. Ieradās arī tādi, kuri nebija pieteikušies. Nā­kamreiz    jādomā arī par tādiem viesiem. Vasarā varētu nolikt galdiņu pilskalnā, bet lietū un vējā teltī varēja apkalpot tik, cik drīkstēja.
Sandra vērtē, ka cilvēkiem galvas jauc jaunie administratīvie nosaukumi. Skujeni nemeklē un nesaista ar Cēsu novadu, tāpat Amatas apvienību.
“Ne vienam vien bija grūti orientēties. Būtiski, ka mēs, trīs skujenieši, sevi reklamējām kopā. Aicinājām uz laukiem. Stāstījām, ko    apkārtnē vēl var apskatīt. Mums taču ir Krāmu un seno lietu muzejs un vēl daudz kas cits, ko vērts redzēt,” stāsta Sandra un uzsver, ka ir svarīgi saprast, kas, rīkojot šādus pasākumus, darāms kopā. Ēdienu pagatavot gatavs katrs pats, bet cilvēkus ieinteresēt vieglāk kopā.
Arī Sandra Straupe kā nenovērtējumu ieguvumu    vērtē ģimenes kopā darbošanos vienam mērķim, kad katrs gatavs darīt to, kas to­brīd būtiskākais. Ar smaidu Sandra atklāj, ka nav zinājusi par vīra Raimonda prasmi tik eleganti nest paplātes.

Vienmēr var labāk

Cēsu Tūrisma un informācijas centra    galvenā tūrisma speciāliste Anita Savoņi – Vaido vērtē, ka Mājas kafejnīcu dienas ir laba ideja vietējā tūrisma veicināšanai. “Cēsīs mājas kafejnīcas bija labi    apmeklētas. Izvēlējāmies rudeni, lai pagarinātu tūrisma sezonu, jo vasarā tāpat ir plašs piedāvājums,” viedokli pauž speciāliste. Tam piekrīt arī tūrisma uzņēmēji, taču ar piebildi, ka rudenī jārēķinās ar dubļainajiem ceļiem, lietu, pielijušiem pagalmiem, pļavām, lai novietotu automašīnas. Jābūt kam ļoti īpašam, lai pilsētnieki pa sliktiem ceļiem brauktu uz laukiem.
Mājas kafejnīcu dienas sāka organizēt jau pavasarī, tad vēl Cēsu novada teritorijā bija septiņi atsevišķi novadi.    Pret to, ka kaut ko varētu darīt kopā jaunajā novadā, daudziem attieksme bija diezgan atturīga.    “Vēl vecās robežas ir iezīmētas. Mums vēl jāmācās darīt kopā. Mājas kafejnīcu dienas bija viens no pirmajiem kopīgajiem pasākumiem,” saka    A. Savoņi – Vaido, uzsverot: “Ja “Lauku ceļotājs” arī nākamgad rīkos pasākumu, aicināsim novadniekus piedalīties. Tagad ir kaut neliela pieredze.”

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Viens bez otra nevaram nekādi

10:41
21.11.2024
248

Straupes pagasta bioloģisko zemnieku saimniecību “Eicēni” divi skoloti dārznieki Elita un Jānis Reinhardi nodibināja pagājušā gadsimta deviņdesmitajos, drīz pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas. Sāka tā romantiski – ar mazu siltumnīcu pie Elitas dzimtas mājām, kurā koši izauga izjukušās kopsaimniecības pamesti rožu stādi. Veidojot saimniecību, piedzīvota gan ziedēšana, gan ērkšķu dūrieni, un nu jau abi dārznieki ar […]

Katrā augā ir kas vērtīgs. Jāprot to izmantot

11:32
20.11.2024
20

Pastāv uzskats, ka kaut kur tālās zemēs ir tie vērtīgie augi, kas veselību var ļoti pozitīvi ietekmēt. Patiesībā viss, kas ir vajadzīgs mums, aug tepat tuvumā, atzīst dabas velšu vācēja, aktīva ārstniecības augu pētniece un augu valsts izzinātāja ELITA MELNE. “Savs jaukums ir būt dabā arī šajā nosacīti drūmajā laikā, tas ļauj izjust zināmu pirmatnību. […]

Militārā tehnika – stāsts par Latvijas vēsturi

11:04
18.11.2024
19

Cēsniekam Lūkasam Matutim bija pieci gadi, kad televīzijā redzēja, kā brauc tanki. “Tas šķita kas tik liels un interesants,” ar smaidu atceras Lūkass. Jau padsmitnieka gados viņš sāka izgatavot dažādas tehnikas modeļus. Un, protams, arī tanku. Līdztekus arī izzināja Latvijas militārās tehnikas vēsturi. Cēsu muzejā šomēnes apskatāma viņa veidoto modeļu    izstāde “Latvijas militārās tehnikas […]

Kā ikdienas paradumi var uzlabot zobu veselību

19:03
16.11.2024
30

Ikdienas paradumi spēlē būtisku lomu zobu veselības uzturēšanā un var novērst daudzas mutes dobuma problēmas. Regulāra un pareiza zobu kopšana palīdz ne vien uzturēt skaistu smaidu, bet arī izvairīties no biežām zobārsta vizītēm saistībā ar infekcijām, kariesu un smaganu iekaisumu. Aplūkosim trīs vienkāršus ieradumus, kas var ievērojami uzlabot zobu veselību. Regulāra un pareiza zobu tīrīšana […]

Vai plastiskā ķirurģija patiesi ir ceļš uz pārliecinošāku ārieni?

19:00
16.11.2024
26

Šis jautājums, kas sākotnēji var šķist vienkāršs, patiesībā slēpj sevī vairākus aspektus, kas saistīti gan ar fiziskajām, gan psiholoģiskajām izmaiņām. Plastiskā ķirurģija ne vienmēr nozīmē tikai ārējas pārmaiņas – tā bieži ietekmē arī cilvēka pašpārliecību un kopējo dzīves kvalitāti. Daudziem pacientiem šīs izmaiņas ir ceļš uz harmoniskāku dzīvi, kurā viņi izjūt gan iekšēju, gan ārēju […]

Forma izceļ sievišķību

15:32
13.11.2024
96
1

Lāčplēša dienā zemessargi visā Latvijā uz savām darbavietām devās formas tērpā. Tādējādi godinot Brīvības cīņu varoņus, kuri nosargāja mūsu valsti pirms vairāk nekā simts gadiem, un apliecinot šodienas valsts sargu vadmotīvu – mana Latvija, mana atbildība! Zemessardzes 27. kājnieku bataljonā Cēsīs militārās prasmes apgūst arī sievietes. Par to, kāda bija viņu motivācija, pievienojoties zemessargiem, un […]

Tautas balss

Vai svarīgākā ir domes vadība

11:01
21.11.2024
20
J. raksta:

“Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

Sveiciens glābējiem un policistiem

11:01
21.11.2024
8
2
Seniore raksta:

“Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

Kur novilkt robežu

11:39
20.11.2024
24
Lasītāja raksta:

“Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

Pilsoniska atbildība

11:39
20.11.2024
24
M.N. raksta:

“Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

Nevar atrast tualetes

14:54
13.11.2024
64
Seniore no kaimiņu novada raksta:

“Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

Sludinājumi