Sestdiena, 4. maijs
Vārda dienas: Vizbulīte, Viola, Vijolīte

Mājas kafejnīca – izaicinājums un pieredze

Sarmīte Feldmane
06:00
04.10.2021
21
Majas Kafejnica Cesis

Mājas kafejnīcu dienās Cēsu novadā durvis vēra 13 saimnieki Cēsīs, Skujenē, Straupē, Liepā, Kārļos un Drabešos. Katrā vietā bija kas īpašs – ne tikai ēdiens, arī vieta, apkārtne, piedāvājums saturīgi pavadīt laiku.

Rimtas sarunas pie ugunskura

Cēsīs ne vienu vien piesaistīja aicinājums apmeklēt Augļu un bērnu dārzu. Savu pagalmu bija atvērusi Beņķu dzimta, kas saimnieko vecvectēva īpašumā. To daudzi cēsnieki zina kā bijušo bērnu silīti un bērnudārzu pie Dubinskas dīķa. “Piedalīties bija spontāna ideja, gribējās izaicinājumu. Savu­laik strādāju tūrisma nozarē, vēlējos atbalstīt iniciatorus. Protams, bija    ticība, ka ģimenē varam to izdarīt. Arī pierādīt, ka latvieši nemaz nav tādi viensētnieki,” pastāsta Lelde Beņķe un piebilst, ka nav profesionāli pavāri, ēdinātāji, viesus cienāja kā draugus ar uz ugunskura vārītu zupu, īpašajā no Austrālijas atvestā katlā oglēs ceptu maizi ar kaņepju sviestu.
“Gribējām, lai atnāk kaimiņi, tie, kam par šo māju ir atmiņas. Bija sirsnīgas un jaukas sarunas, daudz ko uzzinājām,” stāsta Selga Beņķe, uzsverot, ka viss notika nesteidzīgi. To novērtējuši arī viesi, atzīstot, ka dārzā jutušies ļoti labi tieši tāpēc, ka maz cilvēku. Uz galdiņa bija salikti veci albumi, vēl no 40.gadu beigām, ko saim­nieki atrada ēkā. Daudzi tos šķirstīja, atpazina telpas.
Dienas gaitā atbrauca ciemiņi no Valmieras, Rīgas, daudzi paziņas, kuri nebija sen tikušies.
“Tas mums tāds ģimenes notikums, kad kopā darbojāmies visas trīs paaudzes.
Mājas kafejnīcā jau vēlā pievakarē “Druva” satika Didzi Stari. “Domāju vakariņām gatavot tradicionālo “Roltona” zupiņu. Tad draugi ieteica, ka te ir ļoti garda zupa. Uz ugunskura vārīta, tas ir kaut kas,”    vērtēja cēsnieks un uzsvēra, ka ne jau tikai viņš tā domājot.
Vērtējot mājas kafejnīcu dienu, Lelde atzīst, ka noteikti bijis svarīgi pie vārtiņiem jau laikus izvietot norādes, lai garāmgājēji izlasa, padomā, ieinteresējas.    “Labi, ka nav definēts, kas ir mājas kafejnīcas, kam tajās jābūt. Varbūt cilvēki vēl nezina, pārprot, tāpēc neuzdrošinās piedalīties,” spriež Lelde.
Pērn ģimene pabija kafejnīcu dienā Skujenē, pirms tam Kolkā. “Mums vislabāk patika tur, kur bija visvienkāršāk, kur varēja parunāties ar saimniekiem,” saka Selga, atzīstot, ka ļoti svarīga ir vide, jo cilvēki jau nenāk, lai tikai paēstu.
“Esam gandarīti, ka piedalījāmies. Jaunas iepazīšanās, pazīstamu cilvēku satikšana un ģimenes kopā būšana – tāda mums bija kafejnīcas diena,” saka Lelde.

Gandarījums, ka izdevās

Skujenes pagasta “Indrānos” Liene Margēviča ar ģimeni bija atvērusi mājas kafejnīcu “Klim­pas un ķiļķeni”.    Ikdienā saimniecība uzņem tūristus, kuri var apskatīt saimniekošanu, iegādāties izaudzēto, bet maltītes te nepiedāvā.
Liene jau pērn pamēģināja, ko nozīmē atvērt mājas kafejnīcu, un piekrita arī šoruden. Viņas lauku sētā brīvdienās pabija vairāk nekā simts viesu. “Viņi bija dažādi, lielākoties no Rīgas, Valmieras, Cēsīm, arī novadnieki. Bija arī vāciešu grupa. Visa ģimene strādājām. Žēl, ka nevarēju ar viesiem parunāties, bija jāstāv pie katliem,” teic skujeniete.
“Indrānu” saimniece uzsver, lai arī noguruši, mājinieki bijuši gandarīti. “Ir iegūta pozitīva dopinga deva turpmākajam. Tik daudz labu vārdu, jauku emociju no satiktajiem cilvēkiem. Gūta arī pieredze, jaunas idejas, šīs dienas bija kā mācību stunda,” vērtē skujeniete un pastāsta, ka Mājas kafejnīcas dienā piedalījās trīs skujeniešu ģimenes, visas kopā arī centās sevi reklamēt līdztekus tam, ko darīja gan “Lauku ceļotājs”, gan Cēsu Tūrisma informācijas centrs. “Tādā pasākumā, lai piesaistītu cilvēkus, tikai paši vien to izdarīt nevaram, atbalsts un padoms ir vajadzīgs,” saka Liene. Viņa atzīst – ja vien ģimene būtu ar mieru, varētu tādu dienu atkārtot vairākas reizes gadā.

Tūristi jāvilina uz Skujeni

Uz Pilskalna maltīti “Pie Straupēm” Skujenē aicināja Straupes ģimene. Skujenes pilskalna saimniece Sandra, atceroties sestdienu, uzreiz saka: “Bija traki!” Bet tas teikts par laikapstākļiem – vējš satrakojās, trauki plīsa… “Noskurinājāmies un turpinājām. Viesi bija saprotoši. Un negadījums ātri aizmirsās.  Piedāvājām ēdienus, ko varam un protam pagatavot, tādus, kas varētu daudziem garšot,” pastāsta skujeniete.
Pirms četriem gadiem ģimene iegādājās aizaugušu Skujenes pilskalnu. To saviem spēkiem sakopj un pamazām vien rada vietu, kur ikviens var atbraukt apskatīt kultūras mantojumu un baudīt Vidzemes augstienes ainavu. “Saprotam, ka tūristiem nevaram būt galapunkts. Bet varam viņiem kaut ko piedāvāt, vilināt uz Skujeni. Esam atvēruši nelielu suvenīru radošo telpu, kur var nopirkt dāvanas. Esam entuziasti. Kad bija jāpiesakās Mājas kafejnīcu dienai, skujeniešu interese bija minimāla. Ideja laba, gribējās atbalstīt, labi, ka iesaistījāmies,” vērtē Skujenes pilskalna saimniece.
Sandra atzīst, ka pasākums bijusi laba skola. Katrs, kurš iesaistījās, varēja pārliecināties, vai ir gatavs uzņemt viesus, vai    grib ar to nodarboties. “Vai mestos tādā izaicinājumā vēlreiz? Sestdien šķita, ka noteikti ne, tāpat arī vēl pirms nedēļas, kad notika gatavošanās. Tagad jau saprotu, ka nebija tik traki. Mācoties no kļūdām un darot kaut ko citādāk, tas var būt forši. Un, ja gūst gandarījumu un vēl citiem dod prieku, kāpēc nedarīt,” atklāj skujeniete.
Pie Straupēm sestdien paviesojās ap simts cilvēku gan no Pierīgas, gan Alūksnes, gan tuvākām vietām. Atbrauca arī pazīstami, lai atbalstītu. Ieradās arī tādi, kuri nebija pieteikušies. Nā­kamreiz    jādomā arī par tādiem viesiem. Vasarā varētu nolikt galdiņu pilskalnā, bet lietū un vējā teltī varēja apkalpot tik, cik drīkstēja.
Sandra vērtē, ka cilvēkiem galvas jauc jaunie administratīvie nosaukumi. Skujeni nemeklē un nesaista ar Cēsu novadu, tāpat Amatas apvienību.
“Ne vienam vien bija grūti orientēties. Būtiski, ka mēs, trīs skujenieši, sevi reklamējām kopā. Aicinājām uz laukiem. Stāstījām, ko    apkārtnē vēl var apskatīt. Mums taču ir Krāmu un seno lietu muzejs un vēl daudz kas cits, ko vērts redzēt,” stāsta Sandra un uzsver, ka ir svarīgi saprast, kas, rīkojot šādus pasākumus, darāms kopā. Ēdienu pagatavot gatavs katrs pats, bet cilvēkus ieinteresēt vieglāk kopā.
Arī Sandra Straupe kā nenovērtējumu ieguvumu    vērtē ģimenes kopā darbošanos vienam mērķim, kad katrs gatavs darīt to, kas to­brīd būtiskākais. Ar smaidu Sandra atklāj, ka nav zinājusi par vīra Raimonda prasmi tik eleganti nest paplātes.

Vienmēr var labāk

Cēsu Tūrisma un informācijas centra    galvenā tūrisma speciāliste Anita Savoņi – Vaido vērtē, ka Mājas kafejnīcu dienas ir laba ideja vietējā tūrisma veicināšanai. “Cēsīs mājas kafejnīcas bija labi    apmeklētas. Izvēlējāmies rudeni, lai pagarinātu tūrisma sezonu, jo vasarā tāpat ir plašs piedāvājums,” viedokli pauž speciāliste. Tam piekrīt arī tūrisma uzņēmēji, taču ar piebildi, ka rudenī jārēķinās ar dubļainajiem ceļiem, lietu, pielijušiem pagalmiem, pļavām, lai novietotu automašīnas. Jābūt kam ļoti īpašam, lai pilsētnieki pa sliktiem ceļiem brauktu uz laukiem.
Mājas kafejnīcu dienas sāka organizēt jau pavasarī, tad vēl Cēsu novada teritorijā bija septiņi atsevišķi novadi.    Pret to, ka kaut ko varētu darīt kopā jaunajā novadā, daudziem attieksme bija diezgan atturīga.    “Vēl vecās robežas ir iezīmētas. Mums vēl jāmācās darīt kopā. Mājas kafejnīcu dienas bija viens no pirmajiem kopīgajiem pasākumiem,” saka    A. Savoņi – Vaido, uzsverot: “Ja “Lauku ceļotājs” arī nākamgad rīkos pasākumu, aicināsim novadniekus piedalīties. Tagad ir kaut neliela pieredze.”

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Kūku māksliniece - no vaļasprieka līdz uzņēmējdarbībai

05:10
04.05.2024
10

“Pēc četriem gadiem kā konditore uzņēmumā, saņemot daudz komplimentu un pateicību par izcilajām kūkām, kas bija tieši tādas, kā klienti vēlējās, radās iedvesma pilnveidoties. Sākotnēji mani motivēja meitas, kuras iedrošināja uzsākt savu ceļu un censties vēl vairāk, jo cilvēkiem patika manas kūkas un svētku uzkodas. Tomēr bija svarīgi apdomāt, kā darboties, jo man nozīmīga bija […]

Vērtīgākais – kulturāli kvalitatīva, veselīga vide ģimenei un bērnam tuvu pie dabas

05:15
30.04.2024
268

“Man ļoti patīk, ka Skujene nav pārāk tālu no pilsētas. Gabaliņš ir, tomēr nav pārlieku sarežģīti aizbraukt līdz Cēsīm. Skujene ir diezgan mierīga vieta, sakopta un skaista. Te ir skaisti lauku ceļi, lielāki un mazāki. Tuvu ezeri un upes. Priecē sakoptais pagasta centrs. Cik nu pašvaldība iespēju robežās mēģina organizēt pasākumus un uzturēt teritoriju, tik […]

Par Lielo talku un ne tikai

17:02
28.04.2024
80
1

27.aprīlī norisināsies ikgadējais vides sakopšanas notikums – Lielā talka, kas notiks jau septiņpa­dsmito reizi. Šī gada moto ir “Tīri – zaļi – ilgi!”. Sarunājos ar Cēsu pašvaldības Centrālās administrācijas Īpašumu apsaimniekošanas pārvaldes teritorijas apsaimniekošanas speciālisti SIGNI ĶERPI. Viņa kopš 2021.gada Cēsu novadā ir Lielās talkas koordinatore. -Kā vērtējat Cēsu novadā padarīto? -Katru gadu cilvēki aktīvi […]

Filma par cilvēku, viņa izvēli un laiku

06:15
27.04.2024
101

Antras Cilinskas un Annas Vidulejas filma “Podnieks par Podnieku. Laika liecinieks” skatāma visā Latvijā. Ar filmas režisori un producenti Antru Cilinsku tikšanās notika pēc viena no kino seansiem Cēsīs. Juris Podnieks (1950. gada 5. decembris – 1992. gada 23. jūnijs) ir tā dēvētās latviešu poētiskās kinodokumentālistu skolas jaunās paaudzes spilgtākais un talantīgākais kinooperators, režisors un […]

Patīk darbi, kurus darot nav jāsteidzas

06:02
25.04.2024
47

Jānis Vagulis dienas piepilda ar darbu, rodot arī laiku paslinkošanai, nekā nedarīšanai. “Laukos vienmēr ir, ko darīt, vienmēr kādam vajag piepalīdzēšanu,” viņš saka un piebilst, ka māk visus laukos ikdienā nepieciešamos darbus. Savulaik strādājis dažādās zāģētavās, to sen vairs nav gluži tāpat kā daudzos citos mazos pagastos. Jānis Kaivē dzīvo jau 25 gadus. Pats ir […]

Bērnības vietai atdota sirds

05:45
24.04.2024
141

Daces Kārkliņas dzimtas saknes ir Kaivē. Pati dzīvo Cēsīs, strādā Rīgā, bet par savu vietu sauc Kaivi. Kad vien brīvs laiks, viņa mēro ceļu, lai būtu pie krustdēla, draugiem. “Man bērnība saistās tikai ar Kaivi. Vasaras pavadīju pie krustmātes. Te vienmēr bija, ko darīt un ik dienu notika kas interesants. Bija, protams, jāravē, jāvāc siens, […]

Tautas balss

Labāk uzraksts, ne karogs

16:57
26.04.2024
27
Druva raksta:

“No rudens pārtikas precēm būs redzami jānorāda valsts, kur tā ražota. Saprotu, ka to varēs parādīt ar karodziņu vai uzrakstu. Es domāju, ka vislabāk būs pietiekami lieliem burtiem rakstīts uzraksts, jo vai gan daudzi uzreiz atšķirs, piemēram, Slovākijas un Slovēnijas karogus. Arī tagad jau uz produktiem norāda izcelsmes valsti, tikai nereti uzraksts ir tik maziem […]

Uzšļāc ūdeni un dubļus

16:57
26.04.2024
39
Druva raksta:

“Regulāri nākas iet Cēsīs zem dzelzceļa tilta. Kad līst lietus, dubļains, gan to nevienam neiesaku. Uz galvas pilēs ūdens un mašīnas nošķiedīs. Ietve tur tik šaura, grūti izmainīties ar pretimnācēju, kur nu vēl pamukt kaut kur, kad brauc mašīna. Vai kāds saskaitījis, cik cilvēku kājām ik dienu iziet pa šo vietu? Žēl ģimnāzistu, kuri dosies […]

Operatīvi, atsaucīgi un laipni

16:56
26.04.2024
27
Druva raksta:

“Sirsnīgs paldies ārstes Sprindules prakses medicīnas māsai Irīnai, viņa bija ļoti atsaucīga un ātri nokārtoja, lai tieku pie vajadzīgajiem medikamentiem, kad man pasliktinājās pašsajūta. Un milzīgs paldies arī māsiņai Lindai, kas nāca pie manis mājās, vēnā ievadīja zāles, katru reizi mērīja asinsspiedienu, vienmēr izjautāja, kā jūtos, bija ļoti laipna, atsaucīga. Domāju, tā darbu vajadzētu darīt […]

Ģimnāzijas remonts ievelkas

09:23
23.04.2024
64
Druva raksta:

“Ļoti ievilcies Cēsu Valsts ģimnāzijas ēkas remonts. Esmu pensionēta skolotāja, mani interesē, vai jaunajā mācību gadā ģimnāzisti varēs atgriezties savā skolā vai mācības būs jāturpina pielāgotajās telpās Raunas ielā. Saprotu, ka tur nav slikti, taču ģimnāzijas tēla veidošanai gan tas par labu nenāk,” pārdomās dalījās seniore.

Dīvainie valodas nepratēji

13:26
16.04.2024
53
Druva raksta:

“Pagājušajā nedēļā klausījos televīzijas “Rīta Panorāmu”, kur “Stabilitātes” līderis Rosļikovs stāstīja, ka nav taču jāprasa pusmūža cilvēkiem ar Krievijas pilsonību latviešu valoda. Jaunajiem jā, bet vecāka gadagājuma nē. Sabiedrība Latvijā esot ļoti iekļaujoša, visi tiekot galā. Te nu jāatgādina, ka tiem, kam 75 un vairāk gadu, latviešu valodas eksāmens nav vajadzīgs, var palikt Latvijā arī, […]

Sludinājumi