Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Lietoto mantu treji mūži

Līga Eglīte
00:00
02.03.2017
4

Kāds no labprātīgās darba trimdas atgriezies tautietis, kurš Latvijā nav bijis desmit gadus, pārsteigts, ka dzimtenē ir tik daudz lietoto mantu veikalu un tie nevis iet mazumā, bet vēl aug klāt kā sēnes. Viņš brīnās, ka vietējie sajūsminās par saimniecībā noderīgu lietu, mēbeļu un darbarīku atradumiem, mammas lepojas ar mazlietotās humpalās stilīgi apģērbtiem bērniem, un pat modes dizaineres rokas pa lupatu kastēm un maisiem, dārgumus izrokot.

Savukārt mēs brīnāmies, kāpēc viņi tur, Rietumos, azartā un nepārdomāti sapērkas mantu kalnus, kuri pēc “garāžas tīrīšanas” ar visām cenu zīmēm nonāk Latvijas lietoto mantu veikalos.

Latvietis taupīgais prot godam valkāt un novalkāt līdz pēdējam diedziņam. Īstu firmu ražojumi ir tik kvalitatīvi, ka ģimenēs, kur aug vairāki bērni, apavus, sporta apģērbu vai virsdrēbes valkā nenovalkādami. Inese, triju puiku mamma no Priekuļu novada, stāsta, ka bērni izauguši ātri, nepaspējot pat vienu ziemu nostaigāt ar zābaciņiem, uz pavasari jau jāgādā jauni. Viņa min piemēru: mazās “Clark” sandalītes bērna pirmajiem solīšiem, kas pirktas lietotas, valkājuši visi trīs brāļi, un tā arī maznobružātas tās atdotas tālāk citai ģimenei. Skapjos un kaktos nekas lieks nekrājas, maz valkāto bērnu apģērbu un gultas veļu atdod trūcīgajām ģimenēm, savukārt pilnībā nolietotu kokvilnas triko izmanto lupatām mājas uzkopšanas darbiem.

Elga no Piebalgas: “Es nepērku valkātu brendu, bet pērku valkātu kvalitāti un staigāju ar to ilgi un laimīgi. Un lieki nešķērdējos ar naudu. Slikta enerģētika? Izmazgāju, ja vajag, pielieku ēterisko eļļu klāt, un viss vecais ar to arī aiztek. Pirkt kaut ko lētāku, bet jaunu? Ar šaubīgu šķiedras sastāvu, ar nezin ko krāsotu, varbūt to pat ir šuvis bērns kādā trešās pasaules valstī? Kas zina, kā audums radies? Valkātais vismaz ir n-reizes mazgāts. Valkāta apģērba enerģētika, manuprāt, ir mazākais, par ko satraukties. Ir tik daudz visa kā apkārt…”

Vides žurnāliste Anitra Tooma stāsta, ka Latvijā nepārstrādā lietotos apģērbus. Acīmredzot sarežģīti atbrīvot audumus no pogām un metāla daļām – kniedēm, rāvējslēdžiem. Rīdzinieki var nodot nevajadzīgās drēbes un apavus pie veikala “Spice” B ieejas. Apģērbus varētu dedzināt kā kurināmo, taču tikai Brocēnos ir krāsns ar piemērotiem filtriem. Iepriekšējos gados rīkotas vairākas sapulces, kur ierēdņi un apsaimniekotāji sprieduši par šo jautājumu, bet pagaidām risinājuma nav. Liepājas poligona atkritumu šķirošanas laukumā ir konteiners vecajām drēbēm.

Anitras pirmais ieteikums: “Radīt mazāk šādu atkritumu. Mazāk pirkt, ilgāk valkāt, pāršūt, izmantot radoši un attālināt izmešanas brīdi. Otrais ieteikums: iegādāties dabīga materiāla apģērbu, jo tas dabā sadalās un nerada blaknes. Valkājot tas nekaitē tā, kā plastmasas drēbes, kas rada statisko elektrību un vēl virkni citu problēmu, par kurām mēs maz zinām.”

Gada sākumā neparastu apņemšanos publiski savā blogā pieteica uzņēmēja Sabīne Koklačova, paziņojot, ka nolēmusi šo gadu pavadīt bez iepirkšanās. Šajā gadījumā “neiepirkšanās” nav iešana ar līkumu ikdienas precēm un pārtikai, bet uztverama kā metafora mantu kultam un nespējai atsacīties. “Visas lietas, kas atgādināja par pagātni, noliku skapī, bet paturēju tikai tās, kuras skatās nākotnē. Visu situāciju gan atvieglo apziņa, ka mīļās mantas netiek mestas ārā, bet gan noliktas skapjos. Lai arī uz kādu laiku, tomēr viss ir tukšāks – tik tukšs, it kā es tikko būtu ievākusies,” stāsta Sabīne: “Es vēlos saprast, cik tālu esmu gatava iet, lai dzīvotu lielākā saskaņā ar savām vērtībām, ar dabu, nezaudējot dzīves kvalitāti, kā arī es vēlos redzēt, kā tas rezonē ar sabiedrību un sabiedrībā pastāvošajām vērtībām.”

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Veido namiņu, kur vecļaudis jūtas labi

07:32
30.06.2024
69

Cēsu pilsētas pansionātam 12. jūlijā apritēs 30 gadi. Vairāk nekā pusi no šī laika sociālās aprūpes un rehabilitācijas iestādes direktore ir Inga Gunta Paegle. -Pansionātam ir 30 gadu jubileja. Kā tas šo gadu laikā mainījies? -Es kā šodien atceros 1994. gada 12. jūliju, kad pansionāts no Glūdas kalna Cēsīs ienāca šeit, Cīrulīšos. Glūdas kalnā istabiņās […]

Mērķis - cilvēkiem palīdzēt atgūt veselību, dzīvesprieku un enerģiju

10:24
27.06.2024
665

Saruna ar holistiskās medicīnas eksperti Ingrīdu Mergupi – Leitlandi -Jums ir interesants uzvārds. Tāds rets – Mergupe. -Manas saknes ir no Mālpils. Tur ir upe Mergupe, un šo uzvārdu nes arī mana dzimta. 1928. gadā vectētiņš Jānis Mergups lika pirmo akmeni dzimtas mājai. Un tā nu arī es izceļojos pa pasauli, apgūstot zināšanas, un vēlāk ar […]

Dzīve enerģētiski spēcīgā vietā – kalna galā

10:12
25.06.2024
275

“Jau četrdesmit gadus strādāju Krimuldas vidusskolā par skolotāju, esmu tur kopš skolas dibināšanas brīža. Man jau ir pensionāres statuss, bet darbu turpinu, pēc diviem gadiem gan došos pavisam pensijā,” tā par sevi stāsta Edīte Kanberga, saimniece Drabešu pagasta Kārļu “Eglainēs”. “Eglaines” ir arī viesu nams un atpūtas bāze, bet Jāņu laiku ģimene aizvada savā lokā. […]

Jāņuzāles klimata pārmaiņās

09:54
25.06.2024
52

Par ziedošām pirmsjāņu pļavām, par trejdeviņu ziedu vainadziņu un dabas norišu izpratni saruna ar zālāju biotopu eksperti Maiju Medni. -Jāņi klāt, brienam pļavās, lai no trejdeviņām puķītēm pītu vainadziņu. Vai to var izdarīt?    -Ar katru gadu to izdarīt ir aizvien grūtāk. Lielāka iespēja saplūkt trejdeviņas jāņuzāles ir bioloģiski vērtīgos zālājos, bet tādi Latvijā ir mazāk […]

Balto ceriņu smarža gadu desmitu garumā

06:30
19.06.2024
123

Dace un Alfrēds Jurciņi izstaigā dārzu. Puķes šopavasar steidzas ziedēt, arī rozes pie namdurvīm. Karstās dienās paēnu un spēku dod nelielā birzīte. “Dzīvojam šo dzīvi, kaut reizēm gadās dzelkšņi vai iekož asa nātre. Dzīvojam kopā jau 50 gadus. Visi saka, ka pamatā ir mīlestība, bet šis vārds tāds novalkājies, reizē dziļš un skan dvēselē. Visjaukāk […]

Maza vieta ar lielu sapni

06:13
17.06.2024
88

Pasaules latviešu mākslas centrs darbu Cēsīs sāka pirms desmit gadiem. To vada Čikāgā dzimušais Kārlis Kanderovskis, kurš jau vairākus gadus dzīvo Cēsīs. Mākslas centra galvenais mērķis ir veicināt mākslas vērtību saglabāšanu, ko radījuši Otrā pasaules kara laikā trimdā devušies latviešu mākslinieki, kā arī ārzemēs dzīvojošā jaunā paaudze. Centrs bez maksas ir atvērts ikvienam un darbojas, […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
21
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi