Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Lieldienas un tradīcijas

Monika Sproģe
14:06
13.04.2017
107
Mg 3318 1 1

Tuvojas Lieldienas, un nereti aizdomājamies, ko mums katram nozīmē šis laiks. Vieniem tas asociējas ar pavasara tuvošanos vai jau iestāšanos, olu krāsošanu, zaķiem, brīvdienām, laika pavadīšanu kopā. Citiem – ar kristīgo svētkiem un noteiktām tradīcijām, kas ietver krietni garāku periodu- gavēņa laiku, Pūpolsvētdienu, Kluso Nedēļu, Zaļo Ceturtdienu, Lielo Piektdienu, Lieldienas. Taču, esam kristīgi cilvēki vai ne, – notikums ir atzīmējams kalendārā un skar mūs ikvienu.

Etiķete nenosaka, kādā veidā mums būtu jāsvin svētki. Tas atkarīgs no mūsu sajūtām, pārliecības, piederības attiecīgajai kultūrai vai sabiedrības grupai u.tml. Tajā pašā laikā, domājot par labas uzvedības noteikumiem un gan veiksmīgākas svētku organizēšanas, gan svinēšanas priekšnoteikumiem, būtu ieteicams padomāt par vairākiem svarīgiem principiem.

Vispirms jāņem vērā, ka dažādās valstīs, kultūrās un sabiedrībās Lieldienas atzīmē atšķirīgi. To ietekmē gan gadsimtos jau noteiktās tradīcijas, gan aktuālie notikumi, ģeogrāfiskā vieta, kultūras vērtības, reliģija (Svētie Raksti) utt. Arī atzīmējamie datumi var atšķirties- piemēram, Rietumu kristīgās baznīcas (luterāņu, katoļu) izmanto Gregora kalendāru, savukārt Austrumu pareizticīgo baznīca (ortodoksālā) – Jūlija kalendāru. Šogad 16.aprīlis kā atzīmējamais datums sakrīt abām baznīcām.

Kristīgās baznīcas tradīcijas un vērtības attiecībā uz Lieldienu atzīmēšanu mūsdienās lielā mērā ir savijušās arī ar t.s. “pagānu” paražām. Tā, piemēram, ir dažādas baznīcu ceremonijas un rituāli, bet olu krāsošana, ripināšanas sacensības, Lieldienu olu un zaķa meklēšana nav kristietības iedibinātas paražas. Tajā pašā laikā, ņemot vērā konkrēto situāciju, tās nekonfliktē. Lielākajai daļai pasaules kristiešu olu krāsošana Lieldienās arī kļuvusi par tradīciju. Kamēr “pagānu tradīcijās” ola tiek uztverta kā zemes pārdzimšanas (atjaunošanās) simbols ik pavasari, pēc kristiešu pārliecības tā tiek uztverta kā augšāmcelšanās (pārdzimšanas) simbols.

Interesantas un savdabīgas ir svinēšanas un tradīcijas dažādās pasaules malās. Tā, piemēram, Zviedrijā kā luterāņu konfesijas dominējošā valstī pastāv tradīcija bērniem pārģērbties par tā sauktajām Lieldienu raganām, velkot vecas un aizmirstas drēbes. Tad viņi klauvē pie durvīm, apmeklē dažādas mājas un “pelna” saldumus. Ar dažādām spalvām un olām tiek dekorēti bērzu zari, kas tiek likti uz galda vāzē. Norvēģijā Lieldienu laikā izplatīta ir kriminālromānu izdošana un lasīšana, savukārt Spānijā Zaļajā Ceturtdienā viduslaiku pilsētā Verges iedzīvotāji iet gājienā, tērpušies skeletu kostīmos. Čehijā un Slovākijā Lieldienu rītā vīriešiem ir tradīcija viegli “iepērt” sievietes ar pūpolu zariem, kas dekorēti ar lentēm. Iepēršana ir kā auglības un dzīvīguma vēlējums. Polijā, Čehijā un Ungārijā tradicionāla jaunu sieviešu apliešana ar ūdeni. Grieķijā raksturīga tradīcija ir podu sviešana (ārā pa logu, uz ielas), kas simbolizē atbrīvošanos no liekā un vecā.

Kamēr lielākajā Rietumeiropas valstu daļā laiku ap Lieldienām atzīmējam līdzīgi – dodamies uz dievkalpojumiem baznīcās, piedalāmies reliģiskos rituālos (Krusta ceļš, Svētais vakarēdiens), apmeklējam vai rīkojam pasākumus (ar olu ripināšanu, krāsošanu, sacenšanos „olu kaujās”, saldumu groza dāvināšanu, Lieldienu zaķi) un klājam ģimenes vai plašākā lokā svētku galdu (olām, gaļas, zivs ēdieniem, saldumiem, vīnu, proti, visu to, no kā Gavēņa laikā atturējāmies).

Piedaloties baznīcas ceremonijās un rituālos, jāņem vērā attiecīgās reliģiskās konfesijas tradīcijas. Ja esam atnākuši uz kādu no pasākumiem tikai kā vērotāji, arī tad ieteikums būtu censties respektēt pastāvošo kārtību un vismaz iespēju robežās iekļauties notiekošajā, un skatīties, ko dara citi konkrētajā brīdī. Arī Lieldienu laikā baznīcā un tās rīkotajos reliģiskajos pasākumos jāievēro tie paši labas uzvedības noteikumi, kas ikdienā- skaļi savā starpā nesarunāties un netraucēt apkārtējiem, nestaigāt lūgšanas un sprediķa laikā, atslēgt mobilā tālruņa skaņu, nelietot informācijas tehnoloģiju ierīces. Sievietēm, apmeklējot pareizticīgo baznīcu, jābūt piesegtai galvai (arī tad, ja nepieder attiecīgajai konfesijai). Tādā veidā mēs izrādām ne tikai savu cieņu attiecīgajai konfesijai, cilvēkiem, pastāvošajām tradīcijām un vērtībām, bet radām par sevi kā izglītota, toleranta un pieklājīga cilvēka priekšstatu.

Būtu ieteicams padomāt arī par sava apģērba izvēli, piedaloties vai apmeklējot publiskus pasākumus. Ņemot vērā pasākuma norises vietu, raksturu, apģērbs var būt gan neformāls (ja aktivitātes notiek ārā), gan svētku (telpās vai ārā, taču atkarībā no pasākuma mērķa, veida un tā, ko vēlamies ar savu ģērbšanos simbolizēt vai pateikt). Līdzīgi jāapdomā apavu un aksesuāru izvēle. Nozīme var būt arī izvēlētajai krāsai vai tonim. Piemēram, gavēņa laikā, Klusās Nedēļas laikā vairāk mēdz nēsāt tumšākus vai pelēkos toņus, savukārt Lieldienās priecīgākus (krāsainākos). Tomēr arī tas ir atkarīgs no paša cilvēka izjūtām, pārliecības, sociālā statusa, veicamajiem pienākumiem ikdienā u.tml.

Arī pašu svētku organizēšana (vai tas būtu ģimenes lokā vai citā) katra paša ziņā – vai tas būtu līdz niansēm pārdomāts (galda klājums, ēdienkartes izvēle, vietas izvēle un iekārtojums, ar lūgtiem viesiem) vai vienkārši neformāla sanākšana un pabūšana kopā. Jebkurā gadījumā pārdomāta un izsvērta plānošana var veicināt veiksmīgāku un plūstošāku jebkuru pašu iecerēto aktivitāti.

Tāpēc noslēgumā nāk prātā pamācība no Bībeles, kas ir arī viens no etiķetes pamatprincipiem: “Nedari otram to, ko tu negribi, lai dara tev.” (Mateja ev.) Proti, arī atzīmējot Lieldienas (kā vērotājam, viesim, organizatoram), mums jārīkojas ar cieņu pret citiem un tā, lai tas nebūtu pretrunā ar to attieksmi un vērtībām, kas mums pašiem svarīgas.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Veido namiņu, kur vecļaudis jūtas labi

07:32
30.06.2024
69

Cēsu pilsētas pansionātam 12. jūlijā apritēs 30 gadi. Vairāk nekā pusi no šī laika sociālās aprūpes un rehabilitācijas iestādes direktore ir Inga Gunta Paegle. -Pansionātam ir 30 gadu jubileja. Kā tas šo gadu laikā mainījies? -Es kā šodien atceros 1994. gada 12. jūliju, kad pansionāts no Glūdas kalna Cēsīs ienāca šeit, Cīrulīšos. Glūdas kalnā istabiņās […]

Mērķis - cilvēkiem palīdzēt atgūt veselību, dzīvesprieku un enerģiju

10:24
27.06.2024
665

Saruna ar holistiskās medicīnas eksperti Ingrīdu Mergupi – Leitlandi -Jums ir interesants uzvārds. Tāds rets – Mergupe. -Manas saknes ir no Mālpils. Tur ir upe Mergupe, un šo uzvārdu nes arī mana dzimta. 1928. gadā vectētiņš Jānis Mergups lika pirmo akmeni dzimtas mājai. Un tā nu arī es izceļojos pa pasauli, apgūstot zināšanas, un vēlāk ar […]

Dzīve enerģētiski spēcīgā vietā – kalna galā

10:12
25.06.2024
275

“Jau četrdesmit gadus strādāju Krimuldas vidusskolā par skolotāju, esmu tur kopš skolas dibināšanas brīža. Man jau ir pensionāres statuss, bet darbu turpinu, pēc diviem gadiem gan došos pavisam pensijā,” tā par sevi stāsta Edīte Kanberga, saimniece Drabešu pagasta Kārļu “Eglainēs”. “Eglaines” ir arī viesu nams un atpūtas bāze, bet Jāņu laiku ģimene aizvada savā lokā. […]

Jāņuzāles klimata pārmaiņās

09:54
25.06.2024
52

Par ziedošām pirmsjāņu pļavām, par trejdeviņu ziedu vainadziņu un dabas norišu izpratni saruna ar zālāju biotopu eksperti Maiju Medni. -Jāņi klāt, brienam pļavās, lai no trejdeviņām puķītēm pītu vainadziņu. Vai to var izdarīt?    -Ar katru gadu to izdarīt ir aizvien grūtāk. Lielāka iespēja saplūkt trejdeviņas jāņuzāles ir bioloģiski vērtīgos zālājos, bet tādi Latvijā ir mazāk […]

Balto ceriņu smarža gadu desmitu garumā

06:30
19.06.2024
123

Dace un Alfrēds Jurciņi izstaigā dārzu. Puķes šopavasar steidzas ziedēt, arī rozes pie namdurvīm. Karstās dienās paēnu un spēku dod nelielā birzīte. “Dzīvojam šo dzīvi, kaut reizēm gadās dzelkšņi vai iekož asa nātre. Dzīvojam kopā jau 50 gadus. Visi saka, ka pamatā ir mīlestība, bet šis vārds tāds novalkājies, reizē dziļš un skan dvēselē. Visjaukāk […]

Maza vieta ar lielu sapni

06:13
17.06.2024
88

Pasaules latviešu mākslas centrs darbu Cēsīs sāka pirms desmit gadiem. To vada Čikāgā dzimušais Kārlis Kanderovskis, kurš jau vairākus gadus dzīvo Cēsīs. Mākslas centra galvenais mērķis ir veicināt mākslas vērtību saglabāšanu, ko radījuši Otrā pasaules kara laikā trimdā devušies latviešu mākslinieki, kā arī ārzemēs dzīvojošā jaunā paaudze. Centrs bez maksas ir atvērts ikvienam un darbojas, […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
21
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi