Piektdiena, 22. novembris
Vārda dienas: Aldis, Alfons, Aldris

Lieldienas un tradīcijas

Monika Sproģe
14:06
13.04.2017
131
Mg 3318 1 1

Tuvojas Lieldienas, un nereti aizdomājamies, ko mums katram nozīmē šis laiks. Vieniem tas asociējas ar pavasara tuvošanos vai jau iestāšanos, olu krāsošanu, zaķiem, brīvdienām, laika pavadīšanu kopā. Citiem – ar kristīgo svētkiem un noteiktām tradīcijām, kas ietver krietni garāku periodu- gavēņa laiku, Pūpolsvētdienu, Kluso Nedēļu, Zaļo Ceturtdienu, Lielo Piektdienu, Lieldienas. Taču, esam kristīgi cilvēki vai ne, – notikums ir atzīmējams kalendārā un skar mūs ikvienu.

Etiķete nenosaka, kādā veidā mums būtu jāsvin svētki. Tas atkarīgs no mūsu sajūtām, pārliecības, piederības attiecīgajai kultūrai vai sabiedrības grupai u.tml. Tajā pašā laikā, domājot par labas uzvedības noteikumiem un gan veiksmīgākas svētku organizēšanas, gan svinēšanas priekšnoteikumiem, būtu ieteicams padomāt par vairākiem svarīgiem principiem.

Vispirms jāņem vērā, ka dažādās valstīs, kultūrās un sabiedrībās Lieldienas atzīmē atšķirīgi. To ietekmē gan gadsimtos jau noteiktās tradīcijas, gan aktuālie notikumi, ģeogrāfiskā vieta, kultūras vērtības, reliģija (Svētie Raksti) utt. Arī atzīmējamie datumi var atšķirties- piemēram, Rietumu kristīgās baznīcas (luterāņu, katoļu) izmanto Gregora kalendāru, savukārt Austrumu pareizticīgo baznīca (ortodoksālā) – Jūlija kalendāru. Šogad 16.aprīlis kā atzīmējamais datums sakrīt abām baznīcām.

Kristīgās baznīcas tradīcijas un vērtības attiecībā uz Lieldienu atzīmēšanu mūsdienās lielā mērā ir savijušās arī ar t.s. “pagānu” paražām. Tā, piemēram, ir dažādas baznīcu ceremonijas un rituāli, bet olu krāsošana, ripināšanas sacensības, Lieldienu olu un zaķa meklēšana nav kristietības iedibinātas paražas. Tajā pašā laikā, ņemot vērā konkrēto situāciju, tās nekonfliktē. Lielākajai daļai pasaules kristiešu olu krāsošana Lieldienās arī kļuvusi par tradīciju. Kamēr “pagānu tradīcijās” ola tiek uztverta kā zemes pārdzimšanas (atjaunošanās) simbols ik pavasari, pēc kristiešu pārliecības tā tiek uztverta kā augšāmcelšanās (pārdzimšanas) simbols.

Interesantas un savdabīgas ir svinēšanas un tradīcijas dažādās pasaules malās. Tā, piemēram, Zviedrijā kā luterāņu konfesijas dominējošā valstī pastāv tradīcija bērniem pārģērbties par tā sauktajām Lieldienu raganām, velkot vecas un aizmirstas drēbes. Tad viņi klauvē pie durvīm, apmeklē dažādas mājas un “pelna” saldumus. Ar dažādām spalvām un olām tiek dekorēti bērzu zari, kas tiek likti uz galda vāzē. Norvēģijā Lieldienu laikā izplatīta ir kriminālromānu izdošana un lasīšana, savukārt Spānijā Zaļajā Ceturtdienā viduslaiku pilsētā Verges iedzīvotāji iet gājienā, tērpušies skeletu kostīmos. Čehijā un Slovākijā Lieldienu rītā vīriešiem ir tradīcija viegli “iepērt” sievietes ar pūpolu zariem, kas dekorēti ar lentēm. Iepēršana ir kā auglības un dzīvīguma vēlējums. Polijā, Čehijā un Ungārijā tradicionāla jaunu sieviešu apliešana ar ūdeni. Grieķijā raksturīga tradīcija ir podu sviešana (ārā pa logu, uz ielas), kas simbolizē atbrīvošanos no liekā un vecā.

Kamēr lielākajā Rietumeiropas valstu daļā laiku ap Lieldienām atzīmējam līdzīgi – dodamies uz dievkalpojumiem baznīcās, piedalāmies reliģiskos rituālos (Krusta ceļš, Svētais vakarēdiens), apmeklējam vai rīkojam pasākumus (ar olu ripināšanu, krāsošanu, sacenšanos „olu kaujās”, saldumu groza dāvināšanu, Lieldienu zaķi) un klājam ģimenes vai plašākā lokā svētku galdu (olām, gaļas, zivs ēdieniem, saldumiem, vīnu, proti, visu to, no kā Gavēņa laikā atturējāmies).

Piedaloties baznīcas ceremonijās un rituālos, jāņem vērā attiecīgās reliģiskās konfesijas tradīcijas. Ja esam atnākuši uz kādu no pasākumiem tikai kā vērotāji, arī tad ieteikums būtu censties respektēt pastāvošo kārtību un vismaz iespēju robežās iekļauties notiekošajā, un skatīties, ko dara citi konkrētajā brīdī. Arī Lieldienu laikā baznīcā un tās rīkotajos reliģiskajos pasākumos jāievēro tie paši labas uzvedības noteikumi, kas ikdienā- skaļi savā starpā nesarunāties un netraucēt apkārtējiem, nestaigāt lūgšanas un sprediķa laikā, atslēgt mobilā tālruņa skaņu, nelietot informācijas tehnoloģiju ierīces. Sievietēm, apmeklējot pareizticīgo baznīcu, jābūt piesegtai galvai (arī tad, ja nepieder attiecīgajai konfesijai). Tādā veidā mēs izrādām ne tikai savu cieņu attiecīgajai konfesijai, cilvēkiem, pastāvošajām tradīcijām un vērtībām, bet radām par sevi kā izglītota, toleranta un pieklājīga cilvēka priekšstatu.

Būtu ieteicams padomāt arī par sava apģērba izvēli, piedaloties vai apmeklējot publiskus pasākumus. Ņemot vērā pasākuma norises vietu, raksturu, apģērbs var būt gan neformāls (ja aktivitātes notiek ārā), gan svētku (telpās vai ārā, taču atkarībā no pasākuma mērķa, veida un tā, ko vēlamies ar savu ģērbšanos simbolizēt vai pateikt). Līdzīgi jāapdomā apavu un aksesuāru izvēle. Nozīme var būt arī izvēlētajai krāsai vai tonim. Piemēram, gavēņa laikā, Klusās Nedēļas laikā vairāk mēdz nēsāt tumšākus vai pelēkos toņus, savukārt Lieldienās priecīgākus (krāsainākos). Tomēr arī tas ir atkarīgs no paša cilvēka izjūtām, pārliecības, sociālā statusa, veicamajiem pienākumiem ikdienā u.tml.

Arī pašu svētku organizēšana (vai tas būtu ģimenes lokā vai citā) katra paša ziņā – vai tas būtu līdz niansēm pārdomāts (galda klājums, ēdienkartes izvēle, vietas izvēle un iekārtojums, ar lūgtiem viesiem) vai vienkārši neformāla sanākšana un pabūšana kopā. Jebkurā gadījumā pārdomāta un izsvērta plānošana var veicināt veiksmīgāku un plūstošāku jebkuru pašu iecerēto aktivitāti.

Tāpēc noslēgumā nāk prātā pamācība no Bībeles, kas ir arī viens no etiķetes pamatprincipiem: “Nedari otram to, ko tu negribi, lai dara tev.” (Mateja ev.) Proti, arī atzīmējot Lieldienas (kā vērotājam, viesim, organizatoram), mums jārīkojas ar cieņu pret citiem un tā, lai tas nebūtu pretrunā ar to attieksmi un vērtībām, kas mums pašiem svarīgas.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Cienīt laika nospiedumus

06:44
22.11.2024
19

Atjaunotais Uzvaras piemineklis Cēsu centrā    ir līdz šim arhitekta Imanta Timermaņa vērienīgākais darbs. Par Atmodas gadu notikumiem un šodienu saruna ar SIA “Arhitekta Imanta Timermaņa birojs” vadītāju. -Par pieminekļiem runā, diskutē, ceļ un nojauc arī šodien. -Šķiet, virziens aizgājis ne īstajās dimensijās. Andreja Upīša    pieminekļa zāģēšana ir muļķība. Ja ir kādi izteikti ideoloģiski […]

Viens bez otra nevaram nekādi

10:41
21.11.2024
300

Straupes pagasta bioloģisko zemnieku saimniecību “Eicēni” divi skoloti dārznieki Elita un Jānis Reinhardi nodibināja pagājušā gadsimta deviņdesmitajos, drīz pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas. Sāka tā romantiski – ar mazu siltumnīcu pie Elitas dzimtas mājām, kurā koši izauga izjukušās kopsaimniecības pamesti rožu stādi. Veidojot saimniecību, piedzīvota gan ziedēšana, gan ērkšķu dūrieni, un nu jau abi dārznieki ar […]

Katrā augā ir kas vērtīgs. Jāprot to izmantot

11:32
20.11.2024
23

Pastāv uzskats, ka kaut kur tālās zemēs ir tie vērtīgie augi, kas veselību var ļoti pozitīvi ietekmēt. Patiesībā viss, kas ir vajadzīgs mums, aug tepat tuvumā, atzīst dabas velšu vācēja, aktīva ārstniecības augu pētniece un augu valsts izzinātāja ELITA MELNE. “Savs jaukums ir būt dabā arī šajā nosacīti drūmajā laikā, tas ļauj izjust zināmu pirmatnību. […]

Militārā tehnika – stāsts par Latvijas vēsturi

11:04
18.11.2024
21

Cēsniekam Lūkasam Matutim bija pieci gadi, kad televīzijā redzēja, kā brauc tanki. “Tas šķita kas tik liels un interesants,” ar smaidu atceras Lūkass. Jau padsmitnieka gados viņš sāka izgatavot dažādas tehnikas modeļus. Un, protams, arī tanku. Līdztekus arī izzināja Latvijas militārās tehnikas vēsturi. Cēsu muzejā šomēnes apskatāma viņa veidoto modeļu    izstāde “Latvijas militārās tehnikas […]

Kā ikdienas paradumi var uzlabot zobu veselību

19:03
16.11.2024
30

Ikdienas paradumi spēlē būtisku lomu zobu veselības uzturēšanā un var novērst daudzas mutes dobuma problēmas. Regulāra un pareiza zobu kopšana palīdz ne vien uzturēt skaistu smaidu, bet arī izvairīties no biežām zobārsta vizītēm saistībā ar infekcijām, kariesu un smaganu iekaisumu. Aplūkosim trīs vienkāršus ieradumus, kas var ievērojami uzlabot zobu veselību. Regulāra un pareiza zobu tīrīšana […]

Vai plastiskā ķirurģija patiesi ir ceļš uz pārliecinošāku ārieni?

19:00
16.11.2024
26

Šis jautājums, kas sākotnēji var šķist vienkāršs, patiesībā slēpj sevī vairākus aspektus, kas saistīti gan ar fiziskajām, gan psiholoģiskajām izmaiņām. Plastiskā ķirurģija ne vienmēr nozīmē tikai ārējas pārmaiņas – tā bieži ietekmē arī cilvēka pašpārliecību un kopējo dzīves kvalitāti. Daudziem pacientiem šīs izmaiņas ir ceļš uz harmoniskāku dzīvi, kurā viņi izjūt gan iekšēju, gan ārēju […]

Tautas balss

Vai svarīgākā ir domes vadība

11:01
21.11.2024
43
J. raksta:

“Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

Sveiciens glābējiem un policistiem

11:01
21.11.2024
14
12
Seniore raksta:

“Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

Kur novilkt robežu

11:39
20.11.2024
31
Lasītāja raksta:

“Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

Pilsoniska atbildība

11:39
20.11.2024
27
M.N. raksta:

“Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

Nevar atrast tualetes

14:54
13.11.2024
65
Seniore no kaimiņu novada raksta:

“Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

Sludinājumi