Svētdiena, 24. novembris
Vārda dienas: Velta, Velda

Kopā mūžs ir bagāts

Sarmīte Feldmane
20:21
31.03.2022
44
Lobuzovi 2

Aiz loga pavasara vējš pluinī koku zarus. Dzīvoklī silti. Pavasara darbi vēl priekšā. Rozulieši Olga un Anatolijs Lobuzovi ar smaidu saka – domājam par kāzām. “Oktobrī būs 60 gadu, kopš esam kopā. Jānosvin, lai mazbērni redz, cik ilgi var nodzīvot kopā, lai kā gājis un kādi laiki bijuši,” saka Olga.

Ceļš uz Rozulu

Olga un Anatolijs piedzīvojuši karu. Viņai tēvs krita, viņam – pēc gūsta atgriezās un drīz nomira.

“Baltkrievijā ciemus nodedzināja, daudzviet arī cilvēkus. Mam­ma stāstīja par šausmām, kā mukusi, dzīvojusi, kur pagadījās, arī pagrabos. Nevaru televīzijā skatīties par Ukrainu, atceros bērnības stāstus. Kad vīrs skatās, eju otrā istabā,” teic Olga un, slēpjot asaras, klusi piebilst: “Tagad vajadzētu tikai dzīvot, audzināt mazbērnus, priecāties par mazmazbērniem, bet, kas notiek pasaulē, nevaru nedomāt.”

1960.gadā uz ciemu, kur dzīvoja Olga, atbrauca pārstāvji no Latvijas, stāstīja, ka te esot darbs un vajagot strādniekus. Olgai bija 16 gadi, mamma arī ieteica braukt, jo pati kādreiz strādājusi Latvijā, tur esot vieglāk dzīvot. Vecākā māsa jau bija Latvijā. Tā Olga nokļuva Rozulā. Strādāja lauksaimniecības brigādē, vietējo attieksme nebija īpaši draudzīga. “Naudas nebija, arī ko ēst. Iedzīvoties nevarēju, gribēju braukt mājās, bet kaunējos, ko mamma teiks.    Tad māsa piekrita apmainīties, nāca manā vietā, es aizbraucu uz Krustpili, strādāju fermā.    Arī mamma pārcēlās pie manis. Tas bija ļoti grūts laiks. Mums nekā nebija, nopelnīt nevarēja,” atmiņās kavējas Olga.  Viņa atgriezās Rozulā.

Māsa Cēsīs iepazinās un apprecējās ar karavīru, aizbrauca viņam līdzi. Māsasvīrs draugam izstāstīja, ka viņa sievai ir māsa, tikpat skaista, un iedeva Olgas adresi.

“Tā gadu sarakstījāmies. Aiz­brau­cu pie māsas ciemos uz Kursku Krievijā. Anatolijs no manis neatkāpās ne soli, bildināja. Tad domāju, redz, ja ir vīrs, dzīve vieglāka, ir atbalsts, ne par mīlestību,” stāsta Olga, bet Anatolijs uzsver: “Skaista bija, mīlīga, smalka, kā varēja nepatikt, neiemīlēties. Tas gan bija tik sen.”

Abi vienojās, kad apprecēsies, brauks uz Latviju. “Saraks­tījāmies, nekādas svinēšanas nebija. Taču vīra brālis aizgāja armijā, tad mamma pateica, ka otru dēlu prom nelaidīs. Uzstāju, ka nepalikšu, bet ko varēju darīt, tur mans vīrs. Strādāju fermā. Smagā darba dēļ zaudēju pirmo bērnu,” par dzīvi, kurā vienviet laime un ciešanas, stāsta Olga. Māsai dzīve neizdevās, viņa atgriezās Rozulā.

Kad dēlam bija septiņi mēneši, Olga un Anatolijs brauca ciemos    uz Rozulu. “Tā no 1964.gada pastāvīgi esam te. Kad Anatolijs aizbrauca nokārtot lietas, ļoti skumu, domāju tikai par to, lai viņš ātrāk atgriežas,” pastāsta Olga. Dzīve pamazām nokārtojās, abi strādāja. Anatolijs bija traktorists, kombainieris, Olga slauca govis. Kad dēlam bija trīs gadi, piedzima vēl viena atvase. Ne bez sāpēm    mamma stāsta, kā slimnīcā viņas rokās mazulis izdzisis.

“Dzīve jau neapstājas. Ne visu var aizmirst, lai kā gribētos. Ar to jādzīvo,” klusi saka Olga. Laimīgi ģimene sagaidīja vēl vienu dēlu. Viktors un Valērijs tagad ir Olgas un Anatolija balsts. Abu ģimenes dzīvo turpat kaimiņos.

Svarīgākais bija darbs

“Kad esi jauns, visu vari. Tagad bez spieķa rokā tālu netikt,” saka rozuliete un uzsver, ka viss mūžs pagājis smagā darbā, nekam citam nebijis laika. Strādāja fermā, mājās sava saimniecība, dārzs.    Kad sezona, Anatolijs strādāja līdz tumsai, Olgai bija vien jātiek galā ar visu. Kā jau fermā,      brīvdienu nebija. Ar gadiem varēja arī nopelnīt, bet    veikalos plaukti bija tukši. Reizi nedēļā Olga brauca uz Rīgu iepirkties, lai ģimenei nekā netrūktu. Kad darbs fermā kļuva par smagu, viņa daudzus gadus nostrādāja Rozulas skolā par apkopēju.

“Dēli auga paši. Uz bērnudārzu izvadāt nevarējām. Te bija daudz bērnu. Ko tikai puikas neizdomāja, bet zināja, ko drīkst, ko ne,” stāsta Olga un piebilst, ka nevar salīdzināt, kā aug mazmazbērni. Mammas ar viņiem diendienā var būt trīs gadus, pēc tam ir bērnudārzs.

“Dēli izauga. Kad vecākais apprecējās, tepat divistabu dzīvoklī dzīvojām. Viņš vienā istabā ar sievu un diviem bērniem, mēs abi ar jaunāko dēlu otrā. Prieks, ka viņiem dzīves nokārtojušās. Mums ir četri mazbērni, pieci mazmazbērni. Galvenais – visi veseli. Tikai jādzīvo,” saka Olga un uzsver, ka visi tura rūpes par vecākiem un vecvecākiem. “Mums nekā netrūkst,” teic Olga un piebilst: “Tikai Anatolijam ar veselību problēmas.”

Istabā mazbērnu un mazmazbērnu fotogrāfijas. Olga pasmaida – tas nekas, ka visus bieži redz, vakaros gribas pašķirstīt albumu, papriecāties, cik bildēs visi laimīgi.

Lai arī varētu dzīvot atpūšoties, Olga bez darba nevar. Katru dienu jāaiziet pabarot deviņas vistas un kaķis, bet drīz jau sāksies dārza darbi. “Tomāti iesēti. Sēklas sapirktas. Visu izaudzēju, pagājušajā rudenī, kad citiem kartupeļi neizauga, varēju iedot,” ar lepnumu saka Olga un piebilst, ka visu mūžu pieradusi agri celties, kad citi vasaras rītos tikai mostas, viņa jau nāk no dārza.

Lai cik maz bija laika, Olga atrada brīžus, lai ne tikai noadītu ģimenei nepieciešamo, arī notamborētu smalkus galdautus. “Vairs pirksti neklausa, ir laiks, un gribētos ko darīt, bet vairs nevaru,” saka Olga. Anatoliju visu mūžu saistījusi tehnika, ar dzelžiem varēja ķimerēties, aizmirstot par visu. Katram darbam savs laiks.

“It kā mūžs jau nodzīvots. Bet gribas redzēt, kā mazmazbērni aug. Redzot viņus, varu teikt – mūžs nav bijis velts. Dzīve mainās, tāpat viss apkārt. Vieni noveco, jauni nāk vietā,” pārdomās dalās rozuliete.

 

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Cienīt laika nospiedumus

06:44
22.11.2024
36

Atjaunotais Uzvaras piemineklis Cēsu centrā    ir līdz šim arhitekta Imanta Timermaņa vērienīgākais darbs. Par Atmodas gadu notikumiem un šodienu saruna ar SIA “Arhitekta Imanta Timermaņa birojs” vadītāju. -Par pieminekļiem runā, diskutē, ceļ un nojauc arī šodien. -Šķiet, virziens aizgājis ne īstajās dimensijās. Andreja Upīša    pieminekļa zāģēšana ir muļķība. Ja ir kādi izteikti ideoloģiski […]

Viens bez otra nevaram nekādi

10:41
21.11.2024
336

Straupes pagasta bioloģisko zemnieku saimniecību “Eicēni” divi skoloti dārznieki Elita un Jānis Reinhardi nodibināja pagājušā gadsimta deviņdesmitajos, drīz pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas. Sāka tā romantiski – ar mazu siltumnīcu pie Elitas dzimtas mājām, kurā koši izauga izjukušās kopsaimniecības pamesti rožu stādi. Veidojot saimniecību, piedzīvota gan ziedēšana, gan ērkšķu dūrieni, un nu jau abi dārznieki ar […]

Katrā augā ir kas vērtīgs. Jāprot to izmantot

11:32
20.11.2024
43

Pastāv uzskats, ka kaut kur tālās zemēs ir tie vērtīgie augi, kas veselību var ļoti pozitīvi ietekmēt. Patiesībā viss, kas ir vajadzīgs mums, aug tepat tuvumā, atzīst dabas velšu vācēja, aktīva ārstniecības augu pētniece un augu valsts izzinātāja ELITA MELNE. “Savs jaukums ir būt dabā arī šajā nosacīti drūmajā laikā, tas ļauj izjust zināmu pirmatnību. […]

Militārā tehnika – stāsts par Latvijas vēsturi

11:04
18.11.2024
22

Cēsniekam Lūkasam Matutim bija pieci gadi, kad televīzijā redzēja, kā brauc tanki. “Tas šķita kas tik liels un interesants,” ar smaidu atceras Lūkass. Jau padsmitnieka gados viņš sāka izgatavot dažādas tehnikas modeļus. Un, protams, arī tanku. Līdztekus arī izzināja Latvijas militārās tehnikas vēsturi. Cēsu muzejā šomēnes apskatāma viņa veidoto modeļu    izstāde “Latvijas militārās tehnikas […]

Kā ikdienas paradumi var uzlabot zobu veselību

19:03
16.11.2024
31

Ikdienas paradumi spēlē būtisku lomu zobu veselības uzturēšanā un var novērst daudzas mutes dobuma problēmas. Regulāra un pareiza zobu kopšana palīdz ne vien uzturēt skaistu smaidu, bet arī izvairīties no biežām zobārsta vizītēm saistībā ar infekcijām, kariesu un smaganu iekaisumu. Aplūkosim trīs vienkāršus ieradumus, kas var ievērojami uzlabot zobu veselību. Regulāra un pareiza zobu tīrīšana […]

Vai plastiskā ķirurģija patiesi ir ceļš uz pārliecinošāku ārieni?

19:00
16.11.2024
28

Šis jautājums, kas sākotnēji var šķist vienkāršs, patiesībā slēpj sevī vairākus aspektus, kas saistīti gan ar fiziskajām, gan psiholoģiskajām izmaiņām. Plastiskā ķirurģija ne vienmēr nozīmē tikai ārējas pārmaiņas – tā bieži ietekmē arī cilvēka pašpārliecību un kopējo dzīves kvalitāti. Daudziem pacientiem šīs izmaiņas ir ceļš uz harmoniskāku dzīvi, kurā viņi izjūt gan iekšēju, gan ārēju […]

Tautas balss

Vai svarīgākā ir domes vadība

11:01
21.11.2024
49
J. raksta:

“Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

Sveiciens glābējiem un policistiem

11:01
21.11.2024
16
14
Seniore raksta:

“Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

Kur novilkt robežu

11:39
20.11.2024
33
Lasītāja raksta:

“Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

Pilsoniska atbildība

11:39
20.11.2024
27
M.N. raksta:

“Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

Nevar atrast tualetes

14:54
13.11.2024
65
Seniore no kaimiņu novada raksta:

“Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

Sludinājumi