Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Kopā mūžs ir bagāts

Sarmīte Feldmane
20:21
31.03.2022
27
Lobuzovi 2

Aiz loga pavasara vējš pluinī koku zarus. Dzīvoklī silti. Pavasara darbi vēl priekšā. Rozulieši Olga un Anatolijs Lobuzovi ar smaidu saka – domājam par kāzām. “Oktobrī būs 60 gadu, kopš esam kopā. Jānosvin, lai mazbērni redz, cik ilgi var nodzīvot kopā, lai kā gājis un kādi laiki bijuši,” saka Olga.

Ceļš uz Rozulu

Olga un Anatolijs piedzīvojuši karu. Viņai tēvs krita, viņam – pēc gūsta atgriezās un drīz nomira.

“Baltkrievijā ciemus nodedzināja, daudzviet arī cilvēkus. Mam­ma stāstīja par šausmām, kā mukusi, dzīvojusi, kur pagadījās, arī pagrabos. Nevaru televīzijā skatīties par Ukrainu, atceros bērnības stāstus. Kad vīrs skatās, eju otrā istabā,” teic Olga un, slēpjot asaras, klusi piebilst: “Tagad vajadzētu tikai dzīvot, audzināt mazbērnus, priecāties par mazmazbērniem, bet, kas notiek pasaulē, nevaru nedomāt.”

1960.gadā uz ciemu, kur dzīvoja Olga, atbrauca pārstāvji no Latvijas, stāstīja, ka te esot darbs un vajagot strādniekus. Olgai bija 16 gadi, mamma arī ieteica braukt, jo pati kādreiz strādājusi Latvijā, tur esot vieglāk dzīvot. Vecākā māsa jau bija Latvijā. Tā Olga nokļuva Rozulā. Strādāja lauksaimniecības brigādē, vietējo attieksme nebija īpaši draudzīga. “Naudas nebija, arī ko ēst. Iedzīvoties nevarēju, gribēju braukt mājās, bet kaunējos, ko mamma teiks.    Tad māsa piekrita apmainīties, nāca manā vietā, es aizbraucu uz Krustpili, strādāju fermā.    Arī mamma pārcēlās pie manis. Tas bija ļoti grūts laiks. Mums nekā nebija, nopelnīt nevarēja,” atmiņās kavējas Olga.  Viņa atgriezās Rozulā.

Māsa Cēsīs iepazinās un apprecējās ar karavīru, aizbrauca viņam līdzi. Māsasvīrs draugam izstāstīja, ka viņa sievai ir māsa, tikpat skaista, un iedeva Olgas adresi.

“Tā gadu sarakstījāmies. Aiz­brau­cu pie māsas ciemos uz Kursku Krievijā. Anatolijs no manis neatkāpās ne soli, bildināja. Tad domāju, redz, ja ir vīrs, dzīve vieglāka, ir atbalsts, ne par mīlestību,” stāsta Olga, bet Anatolijs uzsver: “Skaista bija, mīlīga, smalka, kā varēja nepatikt, neiemīlēties. Tas gan bija tik sen.”

Abi vienojās, kad apprecēsies, brauks uz Latviju. “Saraks­tījāmies, nekādas svinēšanas nebija. Taču vīra brālis aizgāja armijā, tad mamma pateica, ka otru dēlu prom nelaidīs. Uzstāju, ka nepalikšu, bet ko varēju darīt, tur mans vīrs. Strādāju fermā. Smagā darba dēļ zaudēju pirmo bērnu,” par dzīvi, kurā vienviet laime un ciešanas, stāsta Olga. Māsai dzīve neizdevās, viņa atgriezās Rozulā.

Kad dēlam bija septiņi mēneši, Olga un Anatolijs brauca ciemos    uz Rozulu. “Tā no 1964.gada pastāvīgi esam te. Kad Anatolijs aizbrauca nokārtot lietas, ļoti skumu, domāju tikai par to, lai viņš ātrāk atgriežas,” pastāsta Olga. Dzīve pamazām nokārtojās, abi strādāja. Anatolijs bija traktorists, kombainieris, Olga slauca govis. Kad dēlam bija trīs gadi, piedzima vēl viena atvase. Ne bez sāpēm    mamma stāsta, kā slimnīcā viņas rokās mazulis izdzisis.

“Dzīve jau neapstājas. Ne visu var aizmirst, lai kā gribētos. Ar to jādzīvo,” klusi saka Olga. Laimīgi ģimene sagaidīja vēl vienu dēlu. Viktors un Valērijs tagad ir Olgas un Anatolija balsts. Abu ģimenes dzīvo turpat kaimiņos.

Svarīgākais bija darbs

“Kad esi jauns, visu vari. Tagad bez spieķa rokā tālu netikt,” saka rozuliete un uzsver, ka viss mūžs pagājis smagā darbā, nekam citam nebijis laika. Strādāja fermā, mājās sava saimniecība, dārzs.    Kad sezona, Anatolijs strādāja līdz tumsai, Olgai bija vien jātiek galā ar visu. Kā jau fermā,      brīvdienu nebija. Ar gadiem varēja arī nopelnīt, bet    veikalos plaukti bija tukši. Reizi nedēļā Olga brauca uz Rīgu iepirkties, lai ģimenei nekā netrūktu. Kad darbs fermā kļuva par smagu, viņa daudzus gadus nostrādāja Rozulas skolā par apkopēju.

“Dēli auga paši. Uz bērnudārzu izvadāt nevarējām. Te bija daudz bērnu. Ko tikai puikas neizdomāja, bet zināja, ko drīkst, ko ne,” stāsta Olga un piebilst, ka nevar salīdzināt, kā aug mazmazbērni. Mammas ar viņiem diendienā var būt trīs gadus, pēc tam ir bērnudārzs.

“Dēli izauga. Kad vecākais apprecējās, tepat divistabu dzīvoklī dzīvojām. Viņš vienā istabā ar sievu un diviem bērniem, mēs abi ar jaunāko dēlu otrā. Prieks, ka viņiem dzīves nokārtojušās. Mums ir četri mazbērni, pieci mazmazbērni. Galvenais – visi veseli. Tikai jādzīvo,” saka Olga un uzsver, ka visi tura rūpes par vecākiem un vecvecākiem. “Mums nekā netrūkst,” teic Olga un piebilst: “Tikai Anatolijam ar veselību problēmas.”

Istabā mazbērnu un mazmazbērnu fotogrāfijas. Olga pasmaida – tas nekas, ka visus bieži redz, vakaros gribas pašķirstīt albumu, papriecāties, cik bildēs visi laimīgi.

Lai arī varētu dzīvot atpūšoties, Olga bez darba nevar. Katru dienu jāaiziet pabarot deviņas vistas un kaķis, bet drīz jau sāksies dārza darbi. “Tomāti iesēti. Sēklas sapirktas. Visu izaudzēju, pagājušajā rudenī, kad citiem kartupeļi neizauga, varēju iedot,” ar lepnumu saka Olga un piebilst, ka visu mūžu pieradusi agri celties, kad citi vasaras rītos tikai mostas, viņa jau nāk no dārza.

Lai cik maz bija laika, Olga atrada brīžus, lai ne tikai noadītu ģimenei nepieciešamo, arī notamborētu smalkus galdautus. “Vairs pirksti neklausa, ir laiks, un gribētos ko darīt, bet vairs nevaru,” saka Olga. Anatoliju visu mūžu saistījusi tehnika, ar dzelžiem varēja ķimerēties, aizmirstot par visu. Katram darbam savs laiks.

“It kā mūžs jau nodzīvots. Bet gribas redzēt, kā mazmazbērni aug. Redzot viņus, varu teikt – mūžs nav bijis velts. Dzīve mainās, tāpat viss apkārt. Vieni noveco, jauni nāk vietā,” pārdomās dalās rozuliete.

 

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Veido namiņu, kur vecļaudis jūtas labi

07:32
30.06.2024
66

Cēsu pilsētas pansionātam 12. jūlijā apritēs 30 gadi. Vairāk nekā pusi no šī laika sociālās aprūpes un rehabilitācijas iestādes direktore ir Inga Gunta Paegle. -Pansionātam ir 30 gadu jubileja. Kā tas šo gadu laikā mainījies? -Es kā šodien atceros 1994. gada 12. jūliju, kad pansionāts no Glūdas kalna Cēsīs ienāca šeit, Cīrulīšos. Glūdas kalnā istabiņās […]

Mērķis - cilvēkiem palīdzēt atgūt veselību, dzīvesprieku un enerģiju

10:24
27.06.2024
656

Saruna ar holistiskās medicīnas eksperti Ingrīdu Mergupi – Leitlandi -Jums ir interesants uzvārds. Tāds rets – Mergupe. -Manas saknes ir no Mālpils. Tur ir upe Mergupe, un šo uzvārdu nes arī mana dzimta. 1928. gadā vectētiņš Jānis Mergups lika pirmo akmeni dzimtas mājai. Un tā nu arī es izceļojos pa pasauli, apgūstot zināšanas, un vēlāk ar […]

Dzīve enerģētiski spēcīgā vietā – kalna galā

10:12
25.06.2024
275

“Jau četrdesmit gadus strādāju Krimuldas vidusskolā par skolotāju, esmu tur kopš skolas dibināšanas brīža. Man jau ir pensionāres statuss, bet darbu turpinu, pēc diviem gadiem gan došos pavisam pensijā,” tā par sevi stāsta Edīte Kanberga, saimniece Drabešu pagasta Kārļu “Eglainēs”. “Eglaines” ir arī viesu nams un atpūtas bāze, bet Jāņu laiku ģimene aizvada savā lokā. […]

Jāņuzāles klimata pārmaiņās

09:54
25.06.2024
52

Par ziedošām pirmsjāņu pļavām, par trejdeviņu ziedu vainadziņu un dabas norišu izpratni saruna ar zālāju biotopu eksperti Maiju Medni. -Jāņi klāt, brienam pļavās, lai no trejdeviņām puķītēm pītu vainadziņu. Vai to var izdarīt?    -Ar katru gadu to izdarīt ir aizvien grūtāk. Lielāka iespēja saplūkt trejdeviņas jāņuzāles ir bioloģiski vērtīgos zālājos, bet tādi Latvijā ir mazāk […]

Balto ceriņu smarža gadu desmitu garumā

06:30
19.06.2024
123

Dace un Alfrēds Jurciņi izstaigā dārzu. Puķes šopavasar steidzas ziedēt, arī rozes pie namdurvīm. Karstās dienās paēnu un spēku dod nelielā birzīte. “Dzīvojam šo dzīvi, kaut reizēm gadās dzelkšņi vai iekož asa nātre. Dzīvojam kopā jau 50 gadus. Visi saka, ka pamatā ir mīlestība, bet šis vārds tāds novalkājies, reizē dziļš un skan dvēselē. Visjaukāk […]

Maza vieta ar lielu sapni

06:13
17.06.2024
88

Pasaules latviešu mākslas centrs darbu Cēsīs sāka pirms desmit gadiem. To vada Čikāgā dzimušais Kārlis Kanderovskis, kurš jau vairākus gadus dzīvo Cēsīs. Mākslas centra galvenais mērķis ir veicināt mākslas vērtību saglabāšanu, ko radījuši Otrā pasaules kara laikā trimdā devušies latviešu mākslinieki, kā arī ārzemēs dzīvojošā jaunā paaudze. Centrs bez maksas ir atvērts ikvienam un darbojas, […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
18
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi