Gremošana ir sarežģīts organisma process, kas pārvērš pārtiku par uzturvielām, lai izmantotu tās enerģijai, šūnu augšanai un atjaunošanai. Tas ir atkarīgs no dažādu orgānu mijiedarbības un saskaņas.
Gremošanas traucējumi – kā tie var rasties?
- Gremošanas traucējumi mūsdienās ir izplatīta parādība. Kā to cēlonis vispirms jāmin paviršs uzturs. Pārēšanās, kā arī treknu, ceptu un saldu ēdienu pārmērīga lietošana var traucēt gremošanu un apgrūtināt organismu.
- Pastāvīgs stress. Spēcīgi pārdzīvojumi un uztraukumi ietekmē gremošanas sistēmas darbību. Kuņģa sula izdalās nekontrolēti, taču tai nav ko pārstrādāt. Tas rada kuņģa vides un gremošanas sistēmas deformāciju.
- Par maz ūdens. Ūdens trūkums var izraisīt aizcietējumus un apgrūtināt pārtikas ceļu organismā. Tāpēc ir svarīgi visu dienu dzert pietiekami daudz tīra un laba ūdens.
- Zarnu mikrofloras traucējumi. Zarnu flora satur “labās” un “sliktās” baktērijas, kuru attiecība var mainīties. Nesabalansēta mikroflora rada gremošanas problēmas, vēdera uzpūšanos un caureju.
- Hroniskas kuņģa un zarnu trakta slimības. Dažādas slimības, piemēram, gastrīts, čūlas un hronisks kolīts apgrūtina gremošanas sistēmu un provocē nepatīkamus simptomus.
- Zāļu lietošana. Antibiotikas un pretsāpju līdzekļi var negatīvi ietekmēt zarnu mikrofloru un izraisīt gremošanas traucējumus, kurus, uzreiz piebildīsim, var un vajag novērst.
- Aizcietējumi. Ja ir grūtības izvadīt pārtiku, tas gandrīz vienmēr rada gremošanas sistēmas apgrūtinājumus.
- Caureja. Tā var liecināt par infekcijām, tārpu un vienšūņu invāziju vai būt nesabalansēta uztura sekas.
- Uzpūšanās. Daudziem pacientiem izveidojas vēdera uzpūšanās gāzu uzkrāšanās dēļ. Tas bieži vien ir zarnu mikrofloras procesu sliktas darbības rezultāts.
- Slikta elpa. Nepatīkama dvaša var būt saistīta ar gremošanas problēmām un dažām hroniskām slimībām.
- Smaguma sajūta pēc ēšanas. Šādos gadījumos rodas sajūta, ka ēdiens “nav sagremots”, cilvēks jūtas smagi un noguris.
- Rūgtums mutē. Rūgtuma sajūta visbiežāk rodas pēc ēšanas.
- Pārmērīga siekalošanās. Dažās kuņģa vai barības vada patoloģijās siekalas tiek izdalītas pārmērīgi.
- Vemšana vai slikta dūša. Tas var rasties pēc ēšanas, īpaši, ēdot organismam netīkamu pārtiku, vai arī saindēšanās rezultātā.
- Apetītes zudums, svara zudums. Gremošanas traucējumi var ietekmēt apetīti un izraisīt piespiedu svara zudumu.
Ko darīt gremošanas traucējumu gadījumā?
Sabalansēts un pareizs uzturs
Ēdiet daudzveidīgu pārtiku, tostarp dārzeņus, augļus, graudus, olbaltumvielas (gaļu, zivis, olas, riekstus, pākšaugus) un piena produktus. Noteikti iekļaujiet savā uzturā veselīgus taukus, piemēram, olīveļļu, avokado, riekstus un zivju eļļas, vienlaikus ierobežojot piesātināto un transtauku uzņemšanu, kas atrodami treknā gaļā un rafinētās eļļās. Ieteicams ierobežot alkohola un kofeīna lietošanu.
Būtu labi ievērot noteiktu ritmu: ēst noteiktā laikā un izvairīties no nakts uzkodām.
Pietiekami daudz ūdens visu dienu
Ūdens dzeršanai ir būtiska nozīme veselības un normālas ķermeņa darbības uzturēšanā. Ūdens ir iesaistīts daudzos procesos, tostarp temperatūras regulēšanā, barības vielu uzsūkšanā un veselīgas ādas uzturēšanā. Ūdens palīdz uzturēt optimālu hidratācijas līmeni organismā. Pietiekama šķidruma uzņemšana novērš atūdeņošanos, kas var izraisīt nogurumu, samazinātu koncentrēšanos un galvassāpes. Turklāt ūdens ir iesaistīts pārtikas gremošanā, atšķaidot kuņģa sulu un uzlabojot zarnu darbību.
Ar šķiedrām bagāta diēta
Uzņemot ar šķiedrvielām bagātu uzturu, kas atrodams augļos, dārzeņos, veselos graudos un pākšaugos, tiek veicināta zarnu veselība.
Probiotikas
Lietojot ar probiotikām piesātinātu pārtiku, piemēram, jogurtu, kefīru, skābētus kāpostus un kimči, gremošanas sistēmā var ieviest labvēlīgas baktērijas.
Uzmanīga ēšana
Ēdot lēnām un nesteidzīgi, organisms signalizē par sāta sajūtu, novēršot pārēšanos un veicinot optimālu gremošanu.
Regulāras fiziskas aktivitātes
Tās palīdz stimulēt gremošanas trakta muskuļus, veicinot regulāru zarnu kustību un novēršot aizcietējumus.
Pārstrādātu pārtikas produktu ierobežošana
Kārtīgi pārstrādātiem pārtikas produktiem un pusfabrikātiem bieži trūkst šķiedrvielu un barības vielu, kas nepieciešamas veselīgai gremošanai. Neapstrādātas pārtikas izvēle jūsu organismam nāks tikai par labu.
Nost ar stresu
Hronisks stress var ietekmēt gremošanas sistēmu. Tādas prakses kā meditācija, dziļas elpošanas vingrinājumi un joga var pozitīvi ietekmēt zarnu darbību.
Medicīnas līdzekļi
Gremošanas sistēmai funkciju uzlabošanai ir izstrādāti daudzi iedarbīgi palīglīdzekļi. Izmantojiet tos, ja jums nepieciešama ātrs situācijas risinājums.
Komentāri