Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Kā ēst pareizi un justies labi: veselīga gremošana

Druva
12:06
29.12.2023
49
Gremosanas Sistema

Gremošana ir sarežģīts organisma process, kas pārvērš pārtiku par uzturvielām, lai izmantotu tās enerģijai, šūnu augšanai un atjaunošanai. Tas ir atkarīgs no dažādu orgānu mijiedarbības un saskaņas.

Gremošanas traucējumi – kā tie var rasties?

  • Gremošanas traucējumi mūsdienās ir izplatīta parādība. Kā to cēlonis vispirms jāmin paviršs uzturs. Pārēšanās, kā arī treknu, ceptu un saldu ēdienu pārmērīga lietošana var traucēt gremošanu un apgrūtināt organismu.
  • Pastāvīgs stress. Spēcīgi pārdzīvojumi un uztraukumi ietekmē gremošanas sistēmas darbību. Kuņģa sula izdalās nekontrolēti, taču tai nav ko pārstrādāt. Tas rada kuņģa vides un gremošanas sistēmas deformāciju.
  • Par maz ūdens. Ūdens trūkums var izraisīt aizcietējumus un apgrūtināt pārtikas ceļu organismā. Tāpēc ir svarīgi visu dienu dzert pietiekami daudz tīra un laba ūdens.
  • Zarnu mikrofloras traucējumi. Zarnu flora satur “labās” un “sliktās” baktērijas, kuru attiecība var mainīties. Nesabalansēta mikroflora rada gremošanas problēmas, vēdera uzpūšanos un caureju.
  • Hroniskas kuņģa un zarnu trakta slimības. Dažādas slimības, piemēram, gastrīts, čūlas un hronisks kolīts apgrūtina gremošanas sistēmu un provocē nepatīkamus simptomus.
  • Zāļu lietošana. Antibiotikas un pretsāpju līdzekļi var negatīvi ietekmēt zarnu mikrofloru un izraisīt gremošanas traucējumus, kurus, uzreiz piebildīsim, var un vajag novērst.
  • Aizcietējumi. Ja ir grūtības izvadīt pārtiku, tas gandrīz vienmēr rada gremošanas sistēmas apgrūtinājumus.
  • Caureja. Tā var liecināt par infekcijām, tārpu un vienšūņu invāziju vai būt nesabalansēta uztura sekas.
  • Uzpūšanās. Daudziem pacientiem izveidojas vēdera uzpūšanās gāzu uzkrāšanās dēļ. Tas bieži vien ir zarnu mikrofloras procesu sliktas darbības rezultāts.
  • Slikta elpa. Nepatīkama dvaša var būt saistīta ar gremošanas problēmām un dažām hroniskām slimībām.
  • Smaguma sajūta pēc ēšanas. Šādos gadījumos rodas sajūta, ka ēdiens “nav sagremots”, cilvēks jūtas smagi un noguris.
  • Rūgtums mutē. Rūgtuma sajūta visbiežāk rodas pēc ēšanas.
  • Pārmērīga siekalošanās. Dažās kuņģa vai barības vada patoloģijās siekalas tiek izdalītas pārmērīgi.
  • Vemšana vai slikta dūša. Tas var rasties pēc ēšanas, īpaši, ēdot organismam netīkamu pārtiku, vai arī saindēšanās rezultātā.
  • Apetītes zudums, svara zudums. Gremošanas traucējumi var ietekmēt apetīti un izraisīt piespiedu svara zudumu.

Ko darīt gremošanas traucējumu gadījumā?

Sabalansēts un pareizs uzturs

Ēdiet daudzveidīgu pārtiku, tostarp dārzeņus, augļus, graudus, olbaltumvielas (gaļu, zivis, olas, riekstus, pākšaugus) un piena produktus. Noteikti iekļaujiet savā uzturā veselīgus taukus, piemēram, olīveļļu, avokado, riekstus un zivju eļļas, vienlaikus ierobežojot piesātināto un transtauku uzņemšanu, kas atrodami treknā gaļā un rafinētās eļļās. Ieteicams ierobežot alkohola un kofeīna lietošanu.

Būtu labi ievērot noteiktu ritmu: ēst noteiktā laikā un izvairīties no nakts uzkodām.

Pietiekami daudz ūdens visu dienu

Ūdens dzeršanai ir būtiska nozīme veselības un normālas ķermeņa darbības uzturēšanā. Ūdens ir iesaistīts daudzos procesos, tostarp temperatūras regulēšanā, barības vielu uzsūkšanā un veselīgas ādas uzturēšanā. Ūdens palīdz uzturēt optimālu hidratācijas līmeni organismā. Pietiekama šķidruma uzņemšana novērš atūdeņošanos, kas var izraisīt nogurumu, samazinātu koncentrēšanos un galvassāpes. Turklāt ūdens ir iesaistīts pārtikas gremošanā, atšķaidot kuņģa sulu un uzlabojot zarnu darbību.

Ar šķiedrām bagāta diēta

Uzņemot ar šķiedrvielām bagātu uzturu, kas atrodams augļos, dārzeņos, veselos graudos un pākšaugos, tiek veicināta zarnu veselība.

Probiotikas

Lietojot ar probiotikām piesātinātu pārtiku, piemēram, jogurtu, kefīru, skābētus kāpostus un kimči, gremošanas sistēmā var ieviest labvēlīgas baktērijas.

Uzmanīga ēšana

Ēdot lēnām un nesteidzīgi, organisms signalizē par sāta sajūtu, novēršot pārēšanos un veicinot optimālu gremošanu.

Regulāras fiziskas aktivitātes

Tās palīdz stimulēt gremošanas trakta muskuļus, veicinot regulāru zarnu kustību un novēršot aizcietējumus.

Pārstrādātu pārtikas produktu ierobežošana

Kārtīgi pārstrādātiem pārtikas produktiem un pusfabrikātiem bieži trūkst šķiedrvielu un barības vielu, kas nepieciešamas veselīgai gremošanai. Neapstrādātas pārtikas izvēle jūsu organismam nāks tikai par labu.

Nost ar stresu

Hronisks stress var ietekmēt gremošanas sistēmu. Tādas prakses kā meditācija, dziļas elpošanas vingrinājumi un joga var pozitīvi ietekmēt zarnu darbību.

Medicīnas līdzekļi

Gremošanas sistēmai funkciju uzlabošanai ir izstrādāti daudzi iedarbīgi palīglīdzekļi. Izmantojiet tos, ja jums nepieciešama ātrs situācijas risinājums.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Veido namiņu, kur vecļaudis jūtas labi

07:32
30.06.2024
65

Cēsu pilsētas pansionātam 12. jūlijā apritēs 30 gadi. Vairāk nekā pusi no šī laika sociālās aprūpes un rehabilitācijas iestādes direktore ir Inga Gunta Paegle. -Pansionātam ir 30 gadu jubileja. Kā tas šo gadu laikā mainījies? -Es kā šodien atceros 1994. gada 12. jūliju, kad pansionāts no Glūdas kalna Cēsīs ienāca šeit, Cīrulīšos. Glūdas kalnā istabiņās […]

Mērķis - cilvēkiem palīdzēt atgūt veselību, dzīvesprieku un enerģiju

10:24
27.06.2024
656

Saruna ar holistiskās medicīnas eksperti Ingrīdu Mergupi – Leitlandi -Jums ir interesants uzvārds. Tāds rets – Mergupe. -Manas saknes ir no Mālpils. Tur ir upe Mergupe, un šo uzvārdu nes arī mana dzimta. 1928. gadā vectētiņš Jānis Mergups lika pirmo akmeni dzimtas mājai. Un tā nu arī es izceļojos pa pasauli, apgūstot zināšanas, un vēlāk ar […]

Dzīve enerģētiski spēcīgā vietā – kalna galā

10:12
25.06.2024
275

“Jau četrdesmit gadus strādāju Krimuldas vidusskolā par skolotāju, esmu tur kopš skolas dibināšanas brīža. Man jau ir pensionāres statuss, bet darbu turpinu, pēc diviem gadiem gan došos pavisam pensijā,” tā par sevi stāsta Edīte Kanberga, saimniece Drabešu pagasta Kārļu “Eglainēs”. “Eglaines” ir arī viesu nams un atpūtas bāze, bet Jāņu laiku ģimene aizvada savā lokā. […]

Jāņuzāles klimata pārmaiņās

09:54
25.06.2024
52

Par ziedošām pirmsjāņu pļavām, par trejdeviņu ziedu vainadziņu un dabas norišu izpratni saruna ar zālāju biotopu eksperti Maiju Medni. -Jāņi klāt, brienam pļavās, lai no trejdeviņām puķītēm pītu vainadziņu. Vai to var izdarīt?    -Ar katru gadu to izdarīt ir aizvien grūtāk. Lielāka iespēja saplūkt trejdeviņas jāņuzāles ir bioloģiski vērtīgos zālājos, bet tādi Latvijā ir mazāk […]

Balto ceriņu smarža gadu desmitu garumā

06:30
19.06.2024
123

Dace un Alfrēds Jurciņi izstaigā dārzu. Puķes šopavasar steidzas ziedēt, arī rozes pie namdurvīm. Karstās dienās paēnu un spēku dod nelielā birzīte. “Dzīvojam šo dzīvi, kaut reizēm gadās dzelkšņi vai iekož asa nātre. Dzīvojam kopā jau 50 gadus. Visi saka, ka pamatā ir mīlestība, bet šis vārds tāds novalkājies, reizē dziļš un skan dvēselē. Visjaukāk […]

Maza vieta ar lielu sapni

06:13
17.06.2024
88

Pasaules latviešu mākslas centrs darbu Cēsīs sāka pirms desmit gadiem. To vada Čikāgā dzimušais Kārlis Kanderovskis, kurš jau vairākus gadus dzīvo Cēsīs. Mākslas centra galvenais mērķis ir veicināt mākslas vērtību saglabāšanu, ko radījuši Otrā pasaules kara laikā trimdā devušies latviešu mākslinieki, kā arī ārzemēs dzīvojošā jaunā paaudze. Centrs bez maksas ir atvērts ikvienam un darbojas, […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
18
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi