Ceturtdiena, 9. maijs
Vārda dienas: Klāvs, Einārs, Ervīns

Kā ēst pareizi un justies labi: veselīga gremošana

Druva
12:06
29.12.2023
31
Gremosanas Sistema

Gremošana ir sarežģīts organisma process, kas pārvērš pārtiku par uzturvielām, lai izmantotu tās enerģijai, šūnu augšanai un atjaunošanai. Tas ir atkarīgs no dažādu orgānu mijiedarbības un saskaņas.

Gremošanas traucējumi – kā tie var rasties?

  • Gremošanas traucējumi mūsdienās ir izplatīta parādība. Kā to cēlonis vispirms jāmin paviršs uzturs. Pārēšanās, kā arī treknu, ceptu un saldu ēdienu pārmērīga lietošana var traucēt gremošanu un apgrūtināt organismu.
  • Pastāvīgs stress. Spēcīgi pārdzīvojumi un uztraukumi ietekmē gremošanas sistēmas darbību. Kuņģa sula izdalās nekontrolēti, taču tai nav ko pārstrādāt. Tas rada kuņģa vides un gremošanas sistēmas deformāciju.
  • Par maz ūdens. Ūdens trūkums var izraisīt aizcietējumus un apgrūtināt pārtikas ceļu organismā. Tāpēc ir svarīgi visu dienu dzert pietiekami daudz tīra un laba ūdens.
  • Zarnu mikrofloras traucējumi. Zarnu flora satur “labās” un “sliktās” baktērijas, kuru attiecība var mainīties. Nesabalansēta mikroflora rada gremošanas problēmas, vēdera uzpūšanos un caureju.
  • Hroniskas kuņģa un zarnu trakta slimības. Dažādas slimības, piemēram, gastrīts, čūlas un hronisks kolīts apgrūtina gremošanas sistēmu un provocē nepatīkamus simptomus.
  • Zāļu lietošana. Antibiotikas un pretsāpju līdzekļi var negatīvi ietekmēt zarnu mikrofloru un izraisīt gremošanas traucējumus, kurus, uzreiz piebildīsim, var un vajag novērst.
  • Aizcietējumi. Ja ir grūtības izvadīt pārtiku, tas gandrīz vienmēr rada gremošanas sistēmas apgrūtinājumus.
  • Caureja. Tā var liecināt par infekcijām, tārpu un vienšūņu invāziju vai būt nesabalansēta uztura sekas.
  • Uzpūšanās. Daudziem pacientiem izveidojas vēdera uzpūšanās gāzu uzkrāšanās dēļ. Tas bieži vien ir zarnu mikrofloras procesu sliktas darbības rezultāts.
  • Slikta elpa. Nepatīkama dvaša var būt saistīta ar gremošanas problēmām un dažām hroniskām slimībām.
  • Smaguma sajūta pēc ēšanas. Šādos gadījumos rodas sajūta, ka ēdiens “nav sagremots”, cilvēks jūtas smagi un noguris.
  • Rūgtums mutē. Rūgtuma sajūta visbiežāk rodas pēc ēšanas.
  • Pārmērīga siekalošanās. Dažās kuņģa vai barības vada patoloģijās siekalas tiek izdalītas pārmērīgi.
  • Vemšana vai slikta dūša. Tas var rasties pēc ēšanas, īpaši, ēdot organismam netīkamu pārtiku, vai arī saindēšanās rezultātā.
  • Apetītes zudums, svara zudums. Gremošanas traucējumi var ietekmēt apetīti un izraisīt piespiedu svara zudumu.

Ko darīt gremošanas traucējumu gadījumā?

Sabalansēts un pareizs uzturs

Ēdiet daudzveidīgu pārtiku, tostarp dārzeņus, augļus, graudus, olbaltumvielas (gaļu, zivis, olas, riekstus, pākšaugus) un piena produktus. Noteikti iekļaujiet savā uzturā veselīgus taukus, piemēram, olīveļļu, avokado, riekstus un zivju eļļas, vienlaikus ierobežojot piesātināto un transtauku uzņemšanu, kas atrodami treknā gaļā un rafinētās eļļās. Ieteicams ierobežot alkohola un kofeīna lietošanu.

Būtu labi ievērot noteiktu ritmu: ēst noteiktā laikā un izvairīties no nakts uzkodām.

Pietiekami daudz ūdens visu dienu

Ūdens dzeršanai ir būtiska nozīme veselības un normālas ķermeņa darbības uzturēšanā. Ūdens ir iesaistīts daudzos procesos, tostarp temperatūras regulēšanā, barības vielu uzsūkšanā un veselīgas ādas uzturēšanā. Ūdens palīdz uzturēt optimālu hidratācijas līmeni organismā. Pietiekama šķidruma uzņemšana novērš atūdeņošanos, kas var izraisīt nogurumu, samazinātu koncentrēšanos un galvassāpes. Turklāt ūdens ir iesaistīts pārtikas gremošanā, atšķaidot kuņģa sulu un uzlabojot zarnu darbību.

Ar šķiedrām bagāta diēta

Uzņemot ar šķiedrvielām bagātu uzturu, kas atrodams augļos, dārzeņos, veselos graudos un pākšaugos, tiek veicināta zarnu veselība.

Probiotikas

Lietojot ar probiotikām piesātinātu pārtiku, piemēram, jogurtu, kefīru, skābētus kāpostus un kimči, gremošanas sistēmā var ieviest labvēlīgas baktērijas.

Uzmanīga ēšana

Ēdot lēnām un nesteidzīgi, organisms signalizē par sāta sajūtu, novēršot pārēšanos un veicinot optimālu gremošanu.

Regulāras fiziskas aktivitātes

Tās palīdz stimulēt gremošanas trakta muskuļus, veicinot regulāru zarnu kustību un novēršot aizcietējumus.

Pārstrādātu pārtikas produktu ierobežošana

Kārtīgi pārstrādātiem pārtikas produktiem un pusfabrikātiem bieži trūkst šķiedrvielu un barības vielu, kas nepieciešamas veselīgai gremošanai. Neapstrādātas pārtikas izvēle jūsu organismam nāks tikai par labu.

Nost ar stresu

Hronisks stress var ietekmēt gremošanas sistēmu. Tādas prakses kā meditācija, dziļas elpošanas vingrinājumi un joga var pozitīvi ietekmēt zarnu darbību.

Medicīnas līdzekļi

Gremošanas sistēmai funkciju uzlabošanai ir izstrādāti daudzi iedarbīgi palīglīdzekļi. Izmantojiet tos, ja jums nepieciešama ātrs situācijas risinājums.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Sports, emocijas, Latvija

06:14
08.05.2024
16

4.maijā Raunā jau 20. reizi notika velobrauciens “Brauc brīvi!”. Tā moto -  “Iebrauc savas sliedes Latvijas neatkarības gados”, bet rīkošanu visus šos gadus uzņēmies Andris Abrāmovs. “Pirms tam gadus desmit velobrauciens notika 1.maijā. Sākumā bija vienkārši – apbraucām apkārt Raunai, lai brīvajā dienā ir, ko darīt. Kad iestājāmies Eiropas Savienībā, braucienu pārcēlām uz 4.maiju,” stāsta A.Ab­rāmovs […]

Stiprināt demokrātiju un cieņpilnu sarunāšanos

05:29
08.05.2024
16

Šajā vasarā sarunu festivāls “Lampa” norisināsies jau desmito reizi, un tas joprojām cieši saistīts ar Cēsīm. Par demokrātijas festivāla iedzīvināšanu un tradīcijas uzturēšanu fonda atvērtai sabiedrībai “DOTS” izpilddirektore un festivāla līdzdibinātāja Ieva Morica apbalvota ar Triju Zvaigžņu ordeni. Ar I.Moricu sarunājāmies par aizvadītajiem deviņiem festivāla gadiem, par norises vietu Cēsīs un to, kas gaidāms šajā […]

Banknotes un monētas stāsta par laikmetiem un pasauli

07:39
07.05.2024
25

Jaunībā iesākta numismātikas kolekcija ir izveidojusies par lepnumu un vērtīgu dzīves daļu kādam Cēsu novada iedzīvotājam. Naudas kolekcionāri parasti neatklāj savu vārdu, viņu aizraušanās var vilināt noziedzīgus prātus. Tāpēc arī šoreiz stāsts par šo vaļasprieku paliek anonīms. Ceļu kolekcionēšanā numismāts sācis kā mazs zēns, septiņu gadu vecumā. “Viss sākās ar to, ka palīdzēju kaimiņienei,” atceras […]

Skaisti zied papardītes. Dejot var jebkurā vecumā un ne tikai pārī

06:02
06.05.2024
32

Dāmu deju kopas “Papardīte”15 gadu jubilejas koncerts “Ziedu virpulī” Stalbes Tautas namā bijaapliecinājums deju priekam. Uzstājās ne tikai stalbēnietes, arī draugu kolektīvi, radot dejotprieku kā sev, tā skatītājiem un noslēgumā kopīgi ballējoties. Kolektīva vadītāja Ginta Berķe atklāj, ka, mācoties deju “Puķe sarkanā”, radusies vīzija, ka ar to varētu atklāt jubilejas koncertu. Tā nācis arī pasākuma […]

Būt par diriģentu – un dziedāt

05:05
05.05.2024
149

Nesen klausītājus Amatas kultūras namā priecēja kvinteta “Belcanto” koncerts. Viens no pieciem skaisto balsu īpašniekiem ir ULVIS KRIEVIŅŠ. Ar viņu sarunājāmies par ceļu mūzikā, dziedāšanu kvintetā un nākotnes plāniem. -“Belcanto” ir jauns kolektīvs. Kā tas radās? -Esam apvienojušies pieci draugi. Visi mācāmies Alfrēda Kalniņa Cēsu Mūzikas vidusskolā diriģentos, es esmu trešajā kursā. Kādā brīdī izdomājām, […]

Kūku māksliniece - no vaļasprieka līdz uzņēmējdarbībai

05:10
04.05.2024
1192

“Pēc četriem gadiem kā konditore uzņēmumā, saņemot daudz komplimentu un pateicību par izcilajām kūkām, kas bija tieši tādas, kā klienti vēlējās, radās iedvesma pilnveidoties. Sākotnēji mani motivēja meitas, kuras iedrošināja uzsākt savu ceļu un censties vēl vairāk, jo cilvēkiem patika manas kūkas un svētku uzkodas. Tomēr bija svarīgi apdomāt, kā darboties, jo man nozīmīga bija […]

Tautas balss

Krūmi aizsedz krustojumus

12:21
05.05.2024
33
Druva raksta:

“Viss sazaļojis, saplaukuši arī krūmi. Tāpēc gribētos lūgt dažos Cēsu ielu krustojumos tos pavērtēt, vai nevajag apcirpt, lai netraucē autovadītājiem pārskatīt ceļu. Nezinu, kuram dienestam vajadzētu apsekot pilsētu, bet gan jau tāds ir. Īpaši jau bažas par to, ka no krustojuma pa ietvi var izbraukt velosipēdists vai skrejriteņa vadītājs. Tie pārvietojas ātrāk nekā gājēji, un […]

Lielisks pakalpojums

12:20
05.05.2024
22
Druva raksta:

“Izlasīju avīzē par Cēsu Veselības istabu. Arī es gribu teikt paldies, ka ir vieta , kur var uzzināt to, ko par savu veselību nesaproti, jo nereti ģimenes ārstam tādas it kā vienkāršas lietas neērti prasīt. Māsiņa pastāsta, izskaidro, pasaka, kad tiešām jāmeklē dakteris, kad pietiek ar to, ko pats ikdienā vari uzlabot,” sacīja seniore.

Rezultātu gaidām pārāk ātri

12:20
05.05.2024
24
Druva raksta:

“Daži Saeimas deputāti rosina pārskatīt administratīvi teritoriālo reformu, jo neesot gaidīto ieguvumu. Ļoti dīvains arguments. Ko gan nepilnos trīs gados var tādu paveikt, lai jau būtu redzams būtisks rezultāts? Saprotams, ka pirmajos divos gados apvienotie novadi cits citu tikai iepazina, tapa un dažās vietās vēl top jaunā pārvaldības struktūra, veidojas padziļināta izpratne par kopējo attīstību. […]

Dažas pārmaiņas nogurdina

12:19
05.05.2024
47
Druva raksta:

“Nav jābaidās no pārmaiņām, no jaunā, bet vajag atcerēties, ka kāda racionāla kripata ir arī vecajā, pārbaudītajā. To es par Cēsu satiksmes organizāciju. Katru pavasari sākam ar pārmaiņām. Prieks par labajām, kad saņemam ziņu par kādas ielas remontu, kur radīs labāku un drošāku vidi gājējiem, velosipēdistiem un arī autovadītājiem. Taču pavisam nogurdinoši ir ik pēc […]

Daudznozīmīgās zīmes

12:11
05.05.2024
25
Druva raksta:

“Otrdienas “Druvā” redzamā zīme “70”, kuras stabiņš ir gandrīz horizontāls pret zemi un rāda uz lauka, ne ceļa pusi, varētu būt norāde, ka tur uz tīruma vai tuvīnā mežā strādā 70 cilvēki,” atsaucoties uz aicinājumu vērtēt, ko izsaka neparasti novietotā norāde, versiju pauda lasītājs A.

Sludinājumi