Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

“Izcilība bija tas, uz ko Andrejs vienmēr tiecās,” saka Kristīne Pasternaka

Anna Kola
07:24
09.11.2023
120
Pasternaka 2

Kristīne Pasternaka, Latvijas Nacionālās operas tērpu māksliniece, pārstāv Andreja Žagara fondu un ir viena no cilvēkiem, kas jau piekto gadu Cēsīs organizēja koncertu “Draugi – Andrejam Žagaram”.
Andrejs Žagars, cēsnieks, kas pēc vidusskolas studēja Latvijas Valsts konservatorijā, 17 gadus bija Latvijas Nacionālās operas direktors un spožs režisors, kas iestudēja operas daudzviet pasaulē. Mākslinieks pāragri aizgāja no dzīves, bet viņa vārdu un devumu kultūrai turpina nest līdzgaitnieki. K.Pasternaka ir viena no viņiem. Sarunājāmies par A.Žagaram veltītā koncerta aizkulisēm, radošo darbu un Cēsīm kā koncerta mājvietu.

– Pastāstiet mazliet vairāk par savu dalību piemiņas koncertiem Andrejam Žaga­ram!

– Vispirms vēlos uzsvērt, ka mēs tos nesaucam par piemiņas, bet par veltījuma koncertiem. Cilvēki droši vien tos uztver kā piemiņas koncertus, tie arī savā ziņā tādi ir, bet, tā kā tas skan skumīgi, nolēmām, ka dēvēsim tos par koncertiem – veltījumu An­drejam.

Kad Andrejs aizgāja mūžībā, likās, ka viss, ko viņš bija iesācis, būtu jāturpina. Andreja fondā bija iesākti projekti. Normunds Ma­tutis, Artūrs Maskats un arī Andreja brālis Juris Žagars – visi kopā spriedām, ka fonda darbība ir jāturpina. Patlaban gan tā aprobežojas ar veltījuma koncertiem, tomēr ceram, ka izdosies īstenot arī citas idejas, lai turpinātu to, ko Andrejs bija iesācis Latvijas kultūras telpā: veidot pietiekami vērienīgus kultūras notikumus ar izciliem māksliniekiem, dziedātājiem, tēlotājmākslas pārstāvjiem.
Izcilība bija tas, uz ko Andrejs vienmēr tiecās, viņš to vienmēr daudzināja. Viņa iemīļotais teiciens bija: “Viduvējības izsitīsies pašas, palīdzēt vajag izcilajiem talantiem!”

– Jūs arī esat fonda biedre.
– Jā, mēs faktiski fonda valdē esam trīs: Normunds Matutis, Artūrs Maskats un es.

– Koncerti notiek jau piecus gadus. Kā plānojat programmu? Kā noris koncerta mākslinieku atrašana?
– Mums pašiem sev ir nosacījums, ka, kamēr vien ir mūziķi, kas ir strādājuši kopā ar Andreju – dziedātāji, diriģenti -, aicinām viņus piedalīties koncertā, kam viņi, cienot Andreju, arī piekrīt. Tas arī ir izejas punkts, kas palīdz veidot programmu. Šī gada koncertā skanēja “Rekviēms” ar lietuviešu soprāna Asmikas Grigorjanas piedalīšanos, par ko ļoti priecājāmies. Šis bija pirmais gads, kad viņa piedalījās mūsu rīkotajā koncertā, lai gan vienmēr bija to vēlējusies, bet iepriekš noslogotā koncertu grafika dēļ nevarēja.
Par koncerta muzikālo programmu, protams, ir atbildīgs Artūrs Maskats. Parasti tiek organizēti operas galā koncerti, šogad, tā kā Asmika vēlējās dziedāt “Rekviēmu”, tad koncertā skanēja nevis operu ārijas, bet viens monolīts skaņdarbs.

– Jūs minējāt, ka ir svarīgi – šie ir veltījuma, ne piemiņas koncerti. Pieņemu, ka arī programma tiek plānota tā, lai pēc koncerta sajūtas būtu pozitīvas, pacilājošas, ne skumju pilnas par zaudēto, talantīgo kultūras cilvēku, lai atcerētos viņu ar gaišumu un turpinātu viņa iesākto.
– Tieši tā! Ir ļoti daudz Andreja draugu, domubiedru, arī cilvēku, kas ar Andreju nav saistīti, bet cienīja viņu darbu. Tādēļ koncertzālē, publikā ir ārkārtīgi jauka atmosfēra. Lai gan “jauka” nav pareizais vārds – atmosfēra ir tāda, kāda savulaik bija Andreja vadītajās operās un viņa paša pirmizrādēs.

– Runājot par sadarbību ar Andreju viņa dzīves laikā, saprotu, ka esat operas tērpu māksliniece. Kāda bija jūsu sadarbība ar Andreju?
– Mēs patiešām strādājām kopā ļoti daudz. Biju kostīmu māksliniece viņa režisētajās izrādēs. Tas vienmēr bija prasīgi, ļoti radoši un interesanti. Līdz pirmizrādes dienai viss bija tādā labā, radošā sasprindzinājumā. Jāsaka, Andreju pašu pazīstu ļoti, ļoti sen. Viņš bija manas māsas kursa biedrs.

– Cēsu koncertzāle kā koncerta norises vieta ir izvēlēta apzināti. Kā ar publiku? Tomēr ir gabaliņš no Rīgas, kur, šķiet, rit tā lielā, īstā kultūras dzīve…
– Tas, ka koncerti notiek Cēsīs, tiek uztverts ļoti pašsaprotami. Cēsis ir Andreja bērnības un jaunības pilsēta, kur viņš pavadījis ļoti daudz laika. Un Cēsu koncert­zāle pati par sevi ir ļoti skaista, piemērota šādiem notikumiem. Arī cilvēki, kas strādā Cēsu koncertzālē, ir ļoti atsaucīgi, radoši. Ir milzīgs prieks ar šiem cilvēkiem sastrādāties. Gribu piebilst, ka esmu ārkārtīgi sajūsmināta redzēt, kā Cēsis aug un attīstās. Patiesi liels prieks to vērot!

– Koncerts kļuvis par ikgadēju tradīciju. Tātad būs arī nākamgad.
– Jā, ir padomā koncerts arī nākamajai sezonai. Esam vienmēr centušies to rīkot oktobrī vai novembrī – laikā ap Andreja dzimšanas dienu vai vārdadienu. Arī nākamgad ceram rīkot koncertu tajā pašā laikā, lai gan tas var pamainīties atkarībā no mūsu iecerēto mākslinieku iespējām.

– Koncerti pagaidām ir vienīgais, ko organizē Andreja Ža­gara fonds. Kas būtu tas, ko ideālajā pasaulē jūs saredzētu kā fonda rīkotas aktivitātes?
– Ideālajā pasaulē, ja mēs gūtu ārkārtīgi piemērotu atbalstu, notiktu arī Andreja cienītu režisoru viesizrādes, izstādes un, kā An­drejs bija iecerējis, vokālās meistarklases.
Šeit gribētu pieminēt ieceres, ko Andrejs dzīves laikā paguva realizēt sevis izveidotajā fondā. Tie bija ievērojami kultūras notikumi, tādi kā Mihaila Barišņi­kova režisētā izrāde “Vēstule cilvēkam”, kas norisinājās Latvijas Nacionālajā operā. Tika rīkoti Kristīnas Opolais solokoncerti, Eiropas un pasaules baleta zvaigžņu Galā koncerts. Viens no vislielākajiem notikumiem bija divi vakari, kad Rīgā viesojās Leipci­gas “Gewandhausorkester” orķestris ar Andri Nelsonu pie diriģenta pults. Tie bija Andreja realizētie vērienīgie kultūras pasākumi.

– Tas ir pietiekami stabils pamats fondam, uz kā gribētos arī būvēt nākotni, vai ne?
– Tieši tā. Tas uzliek mums arī pietiekami augstu latiņu. Mēs visi esam kopā strādājuši, esam domubiedri. Mēs zinām, ko Andrejs sapņoja atvest uz Latviju, ko viņš bija iecerējis. Ļoti gribētos, lai mēs spētu to realizēt.

– Paturpinot par jums kā tērpu mākslinieci. Kas patlaban no jūsu radītā ir redzams uz skatuvēm?
– Ja runājam par operu, vēl aizvien ir redzama Andreja iestudētā “Traviata”, kurā ir mani tērpi. Dailes teātrī būs gruzīnu režisora Data Tavadzes iestudēta izrāde “Kaukāziešu krīta aplis”, arī tur redzami manis radītie kostīmi. Šī izrāde šogad arī izvirzīta “Spēl­maņu nakts” balvai.

– Izejot no koncerta tēmas, ir skaidrs, ka mākslas aizņem lielu vietu jūsu dzīvē. Varbūt ir vēl kas tāds, kam labprāt veltāt laiku, kad tāds ir?
– Viens no galvenajiem nopietnajiem maniem vaļaspriekiem, kam gan pašlaik gluži daudz laika neatliek, ir ceļošana. Ceļošana ar mērķi apskatīt kādu izrādi. Šo­vasar biju Francijā, Ēksanpro­vansas festivālā, operas festivālā, kas notiek Provansā. Tas ir ļoti nopietns, nozīmīgs opermūzikas notikums, kurā vienmēr garantēta ārkārtīgi augsta muzikālā kvalitāte un ļoti interesanti iestudējumi. Ir jauki tur būt, sasmelties iedvesmu, gūt jaunas idejas. Man ļoti patīk arī būt mežā, sēņot. Lai cik smieklīgi tas nebūtu, šogad, kad ir bijis tik ražīgs sēņu gads, neesmu bijusi sēņot nevienu dienu.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Veido namiņu, kur vecļaudis jūtas labi

07:32
30.06.2024
65

Cēsu pilsētas pansionātam 12. jūlijā apritēs 30 gadi. Vairāk nekā pusi no šī laika sociālās aprūpes un rehabilitācijas iestādes direktore ir Inga Gunta Paegle. -Pansionātam ir 30 gadu jubileja. Kā tas šo gadu laikā mainījies? -Es kā šodien atceros 1994. gada 12. jūliju, kad pansionāts no Glūdas kalna Cēsīs ienāca šeit, Cīrulīšos. Glūdas kalnā istabiņās […]

Mērķis - cilvēkiem palīdzēt atgūt veselību, dzīvesprieku un enerģiju

10:24
27.06.2024
656

Saruna ar holistiskās medicīnas eksperti Ingrīdu Mergupi – Leitlandi -Jums ir interesants uzvārds. Tāds rets – Mergupe. -Manas saknes ir no Mālpils. Tur ir upe Mergupe, un šo uzvārdu nes arī mana dzimta. 1928. gadā vectētiņš Jānis Mergups lika pirmo akmeni dzimtas mājai. Un tā nu arī es izceļojos pa pasauli, apgūstot zināšanas, un vēlāk ar […]

Dzīve enerģētiski spēcīgā vietā – kalna galā

10:12
25.06.2024
275

“Jau četrdesmit gadus strādāju Krimuldas vidusskolā par skolotāju, esmu tur kopš skolas dibināšanas brīža. Man jau ir pensionāres statuss, bet darbu turpinu, pēc diviem gadiem gan došos pavisam pensijā,” tā par sevi stāsta Edīte Kanberga, saimniece Drabešu pagasta Kārļu “Eglainēs”. “Eglaines” ir arī viesu nams un atpūtas bāze, bet Jāņu laiku ģimene aizvada savā lokā. […]

Jāņuzāles klimata pārmaiņās

09:54
25.06.2024
52

Par ziedošām pirmsjāņu pļavām, par trejdeviņu ziedu vainadziņu un dabas norišu izpratni saruna ar zālāju biotopu eksperti Maiju Medni. -Jāņi klāt, brienam pļavās, lai no trejdeviņām puķītēm pītu vainadziņu. Vai to var izdarīt?    -Ar katru gadu to izdarīt ir aizvien grūtāk. Lielāka iespēja saplūkt trejdeviņas jāņuzāles ir bioloģiski vērtīgos zālājos, bet tādi Latvijā ir mazāk […]

Balto ceriņu smarža gadu desmitu garumā

06:30
19.06.2024
123

Dace un Alfrēds Jurciņi izstaigā dārzu. Puķes šopavasar steidzas ziedēt, arī rozes pie namdurvīm. Karstās dienās paēnu un spēku dod nelielā birzīte. “Dzīvojam šo dzīvi, kaut reizēm gadās dzelkšņi vai iekož asa nātre. Dzīvojam kopā jau 50 gadus. Visi saka, ka pamatā ir mīlestība, bet šis vārds tāds novalkājies, reizē dziļš un skan dvēselē. Visjaukāk […]

Maza vieta ar lielu sapni

06:13
17.06.2024
88

Pasaules latviešu mākslas centrs darbu Cēsīs sāka pirms desmit gadiem. To vada Čikāgā dzimušais Kārlis Kanderovskis, kurš jau vairākus gadus dzīvo Cēsīs. Mākslas centra galvenais mērķis ir veicināt mākslas vērtību saglabāšanu, ko radījuši Otrā pasaules kara laikā trimdā devušies latviešu mākslinieki, kā arī ārzemēs dzīvojošā jaunā paaudze. Centrs bez maksas ir atvērts ikvienam un darbojas, […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
18
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi