Pirmdiena, 21. aprīlis
Vārda dienas: Mirta, Ziedīte, Meija

“Izcilība bija tas, uz ko Andrejs vienmēr tiecās,” saka Kristīne Pasternaka

Anna Kola
07:24
09.11.2023
413
Pasternaka 2

Kristīne Pasternaka, Latvijas Nacionālās operas tērpu māksliniece, pārstāv Andreja Žagara fondu un ir viena no cilvēkiem, kas jau piekto gadu Cēsīs organizēja koncertu “Draugi – Andrejam Žagaram”.
Andrejs Žagars, cēsnieks, kas pēc vidusskolas studēja Latvijas Valsts konservatorijā, 17 gadus bija Latvijas Nacionālās operas direktors un spožs režisors, kas iestudēja operas daudzviet pasaulē. Mākslinieks pāragri aizgāja no dzīves, bet viņa vārdu un devumu kultūrai turpina nest līdzgaitnieki. K.Pasternaka ir viena no viņiem. Sarunājāmies par A.Žagaram veltītā koncerta aizkulisēm, radošo darbu un Cēsīm kā koncerta mājvietu.

– Pastāstiet mazliet vairāk par savu dalību piemiņas koncertiem Andrejam Žaga­ram!

– Vispirms vēlos uzsvērt, ka mēs tos nesaucam par piemiņas, bet par veltījuma koncertiem. Cilvēki droši vien tos uztver kā piemiņas koncertus, tie arī savā ziņā tādi ir, bet, tā kā tas skan skumīgi, nolēmām, ka dēvēsim tos par koncertiem – veltījumu An­drejam.

Kad Andrejs aizgāja mūžībā, likās, ka viss, ko viņš bija iesācis, būtu jāturpina. Andreja fondā bija iesākti projekti. Normunds Ma­tutis, Artūrs Maskats un arī Andreja brālis Juris Žagars – visi kopā spriedām, ka fonda darbība ir jāturpina. Patlaban gan tā aprobežojas ar veltījuma koncertiem, tomēr ceram, ka izdosies īstenot arī citas idejas, lai turpinātu to, ko Andrejs bija iesācis Latvijas kultūras telpā: veidot pietiekami vērienīgus kultūras notikumus ar izciliem māksliniekiem, dziedātājiem, tēlotājmākslas pārstāvjiem.
Izcilība bija tas, uz ko Andrejs vienmēr tiecās, viņš to vienmēr daudzināja. Viņa iemīļotais teiciens bija: “Viduvējības izsitīsies pašas, palīdzēt vajag izcilajiem talantiem!”

– Jūs arī esat fonda biedre.
– Jā, mēs faktiski fonda valdē esam trīs: Normunds Matutis, Artūrs Maskats un es.

– Koncerti notiek jau piecus gadus. Kā plānojat programmu? Kā noris koncerta mākslinieku atrašana?
– Mums pašiem sev ir nosacījums, ka, kamēr vien ir mūziķi, kas ir strādājuši kopā ar Andreju – dziedātāji, diriģenti -, aicinām viņus piedalīties koncertā, kam viņi, cienot Andreju, arī piekrīt. Tas arī ir izejas punkts, kas palīdz veidot programmu. Šī gada koncertā skanēja “Rekviēms” ar lietuviešu soprāna Asmikas Grigorjanas piedalīšanos, par ko ļoti priecājāmies. Šis bija pirmais gads, kad viņa piedalījās mūsu rīkotajā koncertā, lai gan vienmēr bija to vēlējusies, bet iepriekš noslogotā koncertu grafika dēļ nevarēja.
Par koncerta muzikālo programmu, protams, ir atbildīgs Artūrs Maskats. Parasti tiek organizēti operas galā koncerti, šogad, tā kā Asmika vēlējās dziedāt “Rekviēmu”, tad koncertā skanēja nevis operu ārijas, bet viens monolīts skaņdarbs.

– Jūs minējāt, ka ir svarīgi – šie ir veltījuma, ne piemiņas koncerti. Pieņemu, ka arī programma tiek plānota tā, lai pēc koncerta sajūtas būtu pozitīvas, pacilājošas, ne skumju pilnas par zaudēto, talantīgo kultūras cilvēku, lai atcerētos viņu ar gaišumu un turpinātu viņa iesākto.
– Tieši tā! Ir ļoti daudz Andreja draugu, domubiedru, arī cilvēku, kas ar Andreju nav saistīti, bet cienīja viņu darbu. Tādēļ koncertzālē, publikā ir ārkārtīgi jauka atmosfēra. Lai gan “jauka” nav pareizais vārds – atmosfēra ir tāda, kāda savulaik bija Andreja vadītajās operās un viņa paša pirmizrādēs.

– Runājot par sadarbību ar Andreju viņa dzīves laikā, saprotu, ka esat operas tērpu māksliniece. Kāda bija jūsu sadarbība ar Andreju?
– Mēs patiešām strādājām kopā ļoti daudz. Biju kostīmu māksliniece viņa režisētajās izrādēs. Tas vienmēr bija prasīgi, ļoti radoši un interesanti. Līdz pirmizrādes dienai viss bija tādā labā, radošā sasprindzinājumā. Jāsaka, Andreju pašu pazīstu ļoti, ļoti sen. Viņš bija manas māsas kursa biedrs.

– Cēsu koncertzāle kā koncerta norises vieta ir izvēlēta apzināti. Kā ar publiku? Tomēr ir gabaliņš no Rīgas, kur, šķiet, rit tā lielā, īstā kultūras dzīve…
– Tas, ka koncerti notiek Cēsīs, tiek uztverts ļoti pašsaprotami. Cēsis ir Andreja bērnības un jaunības pilsēta, kur viņš pavadījis ļoti daudz laika. Un Cēsu koncert­zāle pati par sevi ir ļoti skaista, piemērota šādiem notikumiem. Arī cilvēki, kas strādā Cēsu koncertzālē, ir ļoti atsaucīgi, radoši. Ir milzīgs prieks ar šiem cilvēkiem sastrādāties. Gribu piebilst, ka esmu ārkārtīgi sajūsmināta redzēt, kā Cēsis aug un attīstās. Patiesi liels prieks to vērot!

– Koncerts kļuvis par ikgadēju tradīciju. Tātad būs arī nākamgad.
– Jā, ir padomā koncerts arī nākamajai sezonai. Esam vienmēr centušies to rīkot oktobrī vai novembrī – laikā ap Andreja dzimšanas dienu vai vārdadienu. Arī nākamgad ceram rīkot koncertu tajā pašā laikā, lai gan tas var pamainīties atkarībā no mūsu iecerēto mākslinieku iespējām.

– Koncerti pagaidām ir vienīgais, ko organizē Andreja Ža­gara fonds. Kas būtu tas, ko ideālajā pasaulē jūs saredzētu kā fonda rīkotas aktivitātes?
– Ideālajā pasaulē, ja mēs gūtu ārkārtīgi piemērotu atbalstu, notiktu arī Andreja cienītu režisoru viesizrādes, izstādes un, kā An­drejs bija iecerējis, vokālās meistarklases.
Šeit gribētu pieminēt ieceres, ko Andrejs dzīves laikā paguva realizēt sevis izveidotajā fondā. Tie bija ievērojami kultūras notikumi, tādi kā Mihaila Barišņi­kova režisētā izrāde “Vēstule cilvēkam”, kas norisinājās Latvijas Nacionālajā operā. Tika rīkoti Kristīnas Opolais solokoncerti, Eiropas un pasaules baleta zvaigžņu Galā koncerts. Viens no vislielākajiem notikumiem bija divi vakari, kad Rīgā viesojās Leipci­gas “Gewandhausorkester” orķestris ar Andri Nelsonu pie diriģenta pults. Tie bija Andreja realizētie vērienīgie kultūras pasākumi.

– Tas ir pietiekami stabils pamats fondam, uz kā gribētos arī būvēt nākotni, vai ne?
– Tieši tā. Tas uzliek mums arī pietiekami augstu latiņu. Mēs visi esam kopā strādājuši, esam domubiedri. Mēs zinām, ko Andrejs sapņoja atvest uz Latviju, ko viņš bija iecerējis. Ļoti gribētos, lai mēs spētu to realizēt.

– Paturpinot par jums kā tērpu mākslinieci. Kas patlaban no jūsu radītā ir redzams uz skatuvēm?
– Ja runājam par operu, vēl aizvien ir redzama Andreja iestudētā “Traviata”, kurā ir mani tērpi. Dailes teātrī būs gruzīnu režisora Data Tavadzes iestudēta izrāde “Kaukāziešu krīta aplis”, arī tur redzami manis radītie kostīmi. Šī izrāde šogad arī izvirzīta “Spēl­maņu nakts” balvai.

– Izejot no koncerta tēmas, ir skaidrs, ka mākslas aizņem lielu vietu jūsu dzīvē. Varbūt ir vēl kas tāds, kam labprāt veltāt laiku, kad tāds ir?
– Viens no galvenajiem nopietnajiem maniem vaļaspriekiem, kam gan pašlaik gluži daudz laika neatliek, ir ceļošana. Ceļošana ar mērķi apskatīt kādu izrādi. Šo­vasar biju Francijā, Ēksanpro­vansas festivālā, operas festivālā, kas notiek Provansā. Tas ir ļoti nopietns, nozīmīgs opermūzikas notikums, kurā vienmēr garantēta ārkārtīgi augsta muzikālā kvalitāte un ļoti interesanti iestudējumi. Ir jauki tur būt, sasmelties iedvesmu, gūt jaunas idejas. Man ļoti patīk arī būt mežā, sēņot. Lai cik smieklīgi tas nebūtu, šogad, kad ir bijis tik ražīgs sēņu gads, neesmu bijusi sēņot nevienu dienu.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Vokur atvērts jauns bārs!

09:11
13.04.2025
603

Marta sākumā Cēsu vecpilsētā durvis vēra kafejnīca ar intriģējošu nosaukumu – “Vokur” . Ieceri izsapņoja un ar domubiedru atbalstu īstenoja mākslinieki Andra Gloka un Pēteris Ločmelis. “Ideja par savu bāru, kas būtu kas vairāk nekā tikai bārs, mani nodarbināja krietnu laiku, kādā sarunā ar Pēteri atklājās, ka arī viņam ir šāda doma. Kāpēc to nedarīt […]

Piebalgas pakalnos der bioloģiskā saimniekošana

08:08
12.04.2025
48

Jaunpiebalgas “Jaunskanuļos” mostas pavasaris un līdz ar dzērvju kliedzieniem pakalnos sākas kārtējais darba cēliens. “Pagājušais gads bija ļoti sarežģīts, iepriekšējais arī. Ja par kilogramu piena var saņemt ap 50 centiem, ar to var dzīvot. Spēk­barība nav kļuvusi dārgāka,    degvielas cena stabila. Pērnruden gaļas cena ļoti palielinājusies, nopirkt govis tagad ir dārgi,” situ­āciju saimniekošanā vērtē […]

Arī daudzdzīvokļu namā katram jājūtas ērti

07:33
09.04.2025
100

Lenču ielas 42.nama pagalmā Cēsīs zied krokusi, zilsniedzītes, mostas tulpes, narcises. Pie ziedu paklājiem gribas pakavēties, papriecēt acis, piesēst uz soliņiem. Skaista māja, sakopts, ziedošs pagalms – tas ir iedzīvotāju pašu, īpaši mājas vecākās Dzintras Grieznes, paveiktais. Pašvaldība vairākkārt novērtējusi, kā tiek uzturēta un sakopta mājas apkārtne. “Tā ir mūsu māja, kāda tā ir, kā […]

Rūpes par Cēsu klīnikas stabilitāti un attīstību

06:21
08.04.2025
240

Cēsu klīnikā gandrīz gadu galvenā ārsta amatu pilda Anatolijs Ahmetovs. Saruna ar ārstu par ceļu uz Cēsu klīniku un ikdienas darbu amatā. -Kā ceļš atveda līdz Cēsīm? -Esmu dzimis Cēsīs, pat šajā slimnīcā. Kā nonācu tieši Cēsu klīnikā? Tas ir daudz dažādu faktoru, notikumu virknējums, jo tad, kad redzēju, ka slimnīca meklē galveno ārstu, pats […]

Seklas tēmas un tukši joki par neko neuzrunā

06:19
04.04.2025
58
2

Komiķis Rihards Čerkovskis joko par tēmām, kas cilvēkiem ir līdz kaulam pazīstamas – sievietes un vīrieša attiecībām, bērnu audzināšanu un arī šogad aktuālo tēmu – vēlēšanām. Nedēļas izskaņā arī cēsnieki varēja izbaudīt mākslinieka stāv­izrādi “Patiesība par bērnu audzināšanu 2”, kuras mērķis ir sniegt atbalstu visiem, kuri ikdienā saskaras ar dažādām grūtībām bērnu audzināšanas jautājumos. “Druva” […]

Aizrauj mūžam jaunais džezs

07:34
30.03.2025
85

Ik gadu 30. aprīlī visā pasaulē tiek atzīmēta Starptautiskā džeza diena. Tās mērķis ir novērtēt  džeza mūzikas lielo ietekmi un veicināt starpkultūru dialogu. Džezs, kura sākumu datē ar pagājušā gadsimta 20.gadiem, simts gados no izklaides žanra attīstījies par plaša diapazona mūziku, kas ietekmējis daudzus populārās un akadēmiskās mūzikas žanrus. Jau sesto gadu savu džeza lasījumu […]

Tautas balss

Vazā aiz deguna

15:10
16.04.2025
17
K. raksta:

“Pēc pēdējo dienu Krie­vijas uzbrukumiem Ukrainai nepārprotami redzams, ka ASV prezidents, solot apturēt karu, izvirzījis sev pārāk augstu mērķi. Putins vazā Trampu aiz deguna, ASV kļūst smieklīgas Krievijas un visas pasaules acīs. Te nu tiks parādīts, kurš ir tas stiprais, Krievijas diktators neatkāpsies,” sacīja K. un piebilda, ka tāpēc Eiropai jākļūst divtik stiprai.

Atkal deg pērnā zāle

15:09
16.04.2025
17
23
Lasītāja raksta:

“Atkal jau dedzina kūlu! Kā nav lietus, tā kāds pamanās pielaist uguni pērnajai zālei. Tas nav izturami. Vai tiešām nav iespējams ierobežot šos nejēgas? Sadeg dažādas dzīvas būtnes – kukainīši, vardes un citas. Un var izcelties liels ugunsgrēks. Daudz nevajag, lai vējš dzirksteles aiznestu uz tālāku vietu, piemēram, šķūni, māju,” sašutusi pastāstīja lasītāja, bet nevēlējās […]

Vienmēr zied puķes

15:09
15.04.2025
14
Anna raksta:

“Priecājos par Cēsu skaistajiem puķpodiem. “Kliģenu” saimniecība prot uzpost pilsētu un noturēt to skaistu līdz ziemas salam. Puķes regulāri aprauga, apkopj, ziedi vienmēr grezni. Cik labi, ka par pilsētvidi rūpējas vietējais uzņēmums,” viedoklī dalījās Anna.

Kur koks, kur plastmasa

08:05
12.04.2025
20
Lasītāja K. raksta:

“Cēsīs, Rožu lakumā, uzcelta mājiņa, kurā runās par vides problēmām. Bet namiņam izmantota arī plastmasa. Vai tas pareizi, ka vieta, kur runā par vidi, nav pilnībā būvēt no dabīgajiem materiāliem,” pārdomās dalījās lasītāja K.

Priecē dejotāji

09:20
07.04.2025
22
Lasītāja J. raksta:

“Ar prieku skatījos aizraujošo deju ansambļa “Raitais solis” jubilejas koncertu!  Tas bija izcils, gan mākslinieciski izstrādāts, gan emocionāli saistošs. Cik burvīgi, ka dejošanas tradīcija Cēsīs gadu desmitos uzturēta tik augstu,” pauda lasītāja J.