Ceturtdiena, 21. novembris
Vārda dienas: Zeltīte, Andis

Izbrīvēt mirkli, lai ieklausītos mūzikā

Sarmīte Feldmane
06:51
26.09.2024
175
Aleksandra//2023

Aleksandra Špicberga. FOTO: no albuma

Uzrunāt ar mūziku, iedrošināt meklēt atbildes sev svarīgajam, uzmundrināt, pilnveidoties un atklāt pasauli, tā var raksturot Aleksandras Špicbergas pašas ceļu mūzikā un viņas muzikālo darbību.

Viņa ir viena no spilgtākajiem un daudzpusīgākajiem jaunās paaudzes mūziķiem Latvijā, kurai vienlīdz tuva ir kā akadēmiskā, tā baznīcas un tautas mūzika. Šopavasar saņēmusi Latvijas Televīzijas un Latvijas Radio gada balvu “Kilograms kultūras” nominācijā    “Starts”.    Sestdien viņa kopā ar domubiedriem priecēs koncertā “Laimes flauta” Cēsu Sv. Jāņa baznīcā.

-Kāds bijis pašas ceļš mūzikā?

-Mūzikā esmu no bērnības. Sākums ir Doma kora skola, dziedāšana “Dzeguzītē”, vidusskolā mācījos kordiriģēšanu pie Mār­tiņa Klišāna. Tagad studēju Mūzikas akadēmijā 3.kursā, pie Andra Veismaņa mācos kordiriģēšanu. Man ir svarīgs un patīk darbs ar cilvēkiem, arī jauniešiem. Viņiem mācu dziedātprieku, to, ka katrs varam dziedāt, ir tikai jāuzdrīkstas.  To man iemācījuši pedagogi – mūzika ir cilvēkam nepieciešama. Esmu pārliecināta, ka mūzika ir būtiska, lai pilnvērtīgi dzīvotu saticībā, gūtu mieru, uzmundrinājumu. Ja arī pats nedziedi, nespēlē, mūzika    ir valoda, kas uzrunā, dziedina. Tāpēc ne tikai dziedu, arī diriģēju, jo koris man būtisks.    

-Ar kādiem kolektīviem strādājat?

-Trešo sezonu vadu zēnu vokālo grupu “Puikas”, dziedu korī “Ave Sol”, Rīgas Lutera draudzē kopā ar Matīsu Tuču savulaik strādāju ar kori. Nesen bija pirmā meistarklasē Iecavā, ar kora klases bērniem    runājām par mūziku, dziedājām.

-Vai jaunākajai paaudzei attieksme pret mūziku, nerunājot par žanru izvēlēm, nav citāda?

-Svarīgi, kādu mūziku jaunietis izvēlas klausīties, kādai viņš ieinteresēts sekot un, protams, ko viņam piedāvā. Liela loma izvēlē ir vecākiem. Jauniešus saista interneta vide, kur piedāvājums ir ļoti plašs. Negribu teikt, ka jaunieši neklausās nopietno mūziku. Kat­ram interesē kas savs. Tikai apmeklējot koncertus, var atrast to, kas pašam vistuvākais. Notvert mirkli, kad saproti, ka tā ir mana mūzika.    

-Dzīvojam skrējiena laikā, dzīves ritms dzen uz priekšu, garīgā mūzika, rosinot ieklausīties, apstādina. To sev cilvēki atklāj aizvien biežāk.

-Tā ir. Tie ir jaunieši, kuri atrod šo mūziku. Ir priekšstats, ka garīgā mūzika ir korāļi Baha aran­žijā, bet, kad sāk interesēties, atklāj sev, cik tā ir daudzveidīga, krāsaina, bagāta, ka tā ir cita kultūras pasaule, garīgās mūzikas klausītāju loks palielinās. Viens no    koncerta “Laimes flauta” mērķiem arī    ir raisīt pārdomas – kam atdodam laiku, kā atklājam pasauli, kāda tā ir. Tagad, kad tik daudz satraucošu notikumu, traģēdiju,    netiekam galā ar ikdienas darbiem, bet ir jāatrod laiks mūzikai,    lūgšanām. Koncerts ir mirklis, kuru velti mūzikai un sev.

-Pati darbojaties dažādos žanros, kā tos savienot?

-Mani interesē un saista arī folklora, kas ir latviešu mūzikas pamats. Labprāt izpildu mūsdienu latviešu komponistu skaņdarbus, un man tuva arī spāņu kamermūzika.  Izpildīt dažādu mūziku ir vokālais izaicinājums. Daudz klausos pasaules dziedātājus, cenšoties izprast nianses, kā izdziedāt, piemēram, spāņu mūziku.

-“Kilograms kultūras” nominācija ir apliecinājums varēšanai.

-Tas bija liels prieks, uzmundrinājums, ka jāturpina iesāktais. Reizē arī apliecinājums, ka cilvēkiem vajag to, ko daru. 

-Koncertu ciklā “Laiks. Tu. Lūgšana” “Laimes flauta” ir otrā programma. Katru koncertprogrammu veido domubiedru grupa.

-Svarīgs ir stāsts, kuru gribam izstāstīt. Tad domājam, kādiem mūzikas instrumentiem to atklāt, producente izraugās, kurš spēlēs.    Katrreiz ir kas jauns. Kad noticam,    ka tas jādara, ka varam, sākas programmas veidošana. Kopš koncertēju, sakrājusies mūzika, ko gribas atskaņot. Lielai daļai dziesmu, skaņdarbu nav nošu, klausos, pierakstu, veidoju aranžijas. Tad sākas mēģinājumi. Šis koncerts tapa gada laikā.  Pirms tam bija    “Laiks. Tu. Lūgšana. Dziedājumi un Arvo Perts”, koncertuzvedums “Nestāstot”.

-“Laimes flauta” – tas nav tikai romantisks nosaukums.

-XIII gs. persiešu musulmaņu dzejnieks, jurists, teologs un sūfistu mistiķis Rūmī teicis: “Spēlē laimes flautu! Tu pats esi melodija.” Koncertā flauta izspēlēs emocijas, kuras nevar izteikt vārdiem. Varam dziedāt, muzicēt, gūt prieku, bet emocijas ir mirklis,    ko katrs pārdzīvo pats, tās nevar izstāstīt. Dvēseles dziļumos mītošo šoreiz ļauts izdziedāt flautām un stabulēm izcilā flautista, multiinstrumentālista Anda Klučnie­ka sniegumā.

Koncertā skanēs dažādu gad­simtu un tradīciju baznīcas dziedājumi un lūgšanas    dažādu pasaules tautu valodās: spāņu, grieķu, armēņu, baznīcslāvu, latviešu. Līdzās seniem nezināmu autoru dziedājumiem skanēs melodijas no kolorītiem, tautas mūzikā balstītiem, pagājušā gadsimta komponistu radītiem garīgās mūzikas opusiem – “Kreoliešu mesa” un “Flamenko mesa”. Pār­steigums klausītājiem noteikti būs dziedājums no beļģu franciskāņu mūka komponētās “Lubas mesas”, kurā sadzirdamas Āf­rikas tautas bantu tradicionālās mūzikas krāsas. Muzicēs izcilie instrumentālisti Vladimirs Kud­rins un Elvijs Endelis. Dziedā­jumi mīsies ar instrumentālām skaņu gleznām un gaismām, kuras režisējis Ivars Vācers.   
Koncertā katrs sadzirdēs ko jaunu,  dažādu gadsimtu mūzikas dažādība veidos vienotu stāstu.    Tā centrā    cilvēka iekšējās cīņas ceļš mūža garumā, meklējot patiesību. Reizē stāsts ir dziļi intīms. Koncertā skanēs arī flamenko. To radām uz vietas, jo flamenko nepieraksta, ir melodiskas līnijas, un katrreiz izpildījumā ir jauni akcenti. Koncerts noteikti    iedvesmos. Varu droši teikt, ka Latvijā    garīgajā mūzikā līdzīgs koncerts nav bijis.

-Jūsu koncertdzīve saistīta ar vokālo mūziku, bet esat arī diriģente.

-Mācos pie vokālās pedagoģes Kristīnes Gailītes, pilnveidojos. Koris pilnveido balsi, paplašina redzeslauku. Kora diriģents reizē ir arī aktieris, viņam jāspēj iedvesmot, uzrunāt, būt tādam, kuram gribas sekot. Esmu ne tikai dziedātāja, man koncertā svarīgi būt ne tikai solistei, arī iesaistīt citus, kopā radot un bagātinot skanējumu. “Laimes flautā” bez “Puikām” piedalās arī vīru vokālā grupa. Tajā liela daļa    Rīgas Doma kora skolas zēnu kora absolventu. Pulcējot dziedātājus, gribu atrast zelta vidusceļu starp akadēmisku un dabisku dziedāšanas manieri, saglabājot autentisku, pirmatnēju balsu skanējumu. Cēsu Sv. Jāņa baznīcā ikvienu gaida emocijām bagāts muzikāls ceļojums.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Viens bez otra nevaram nekādi

10:41
21.11.2024
39

Straupes pagasta bioloģisko zemnieku saimniecību “Eicēni” divi skoloti dārznieki Elita un Jānis Reinhardi nodibināja pagājušā gadsimta deviņdesmitajos, drīz pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas. Sāka tā romantiski – ar mazu siltumnīcu pie Elitas dzimtas mājām, kurā koši izauga izjukušās kopsaimniecības pamesti rožu stādi. Veidojot saimniecību, piedzīvota gan ziedēšana, gan ērkšķu dūrieni, un nu jau abi dārznieki ar […]

Katrā augā ir kas vērtīgs. Jāprot to izmantot

11:32
20.11.2024
17

Pastāv uzskats, ka kaut kur tālās zemēs ir tie vērtīgie augi, kas veselību var ļoti pozitīvi ietekmēt. Patiesībā viss, kas ir vajadzīgs mums, aug tepat tuvumā, atzīst dabas velšu vācēja, aktīva ārstniecības augu pētniece un augu valsts izzinātāja ELITA MELNE. “Savs jaukums ir būt dabā arī šajā nosacīti drūmajā laikā, tas ļauj izjust zināmu pirmatnību. […]

Militārā tehnika – stāsts par Latvijas vēsturi

11:04
18.11.2024
18

Cēsniekam Lūkasam Matutim bija pieci gadi, kad televīzijā redzēja, kā brauc tanki. “Tas šķita kas tik liels un interesants,” ar smaidu atceras Lūkass. Jau padsmitnieka gados viņš sāka izgatavot dažādas tehnikas modeļus. Un, protams, arī tanku. Līdztekus arī izzināja Latvijas militārās tehnikas vēsturi. Cēsu muzejā šomēnes apskatāma viņa veidoto modeļu    izstāde “Latvijas militārās tehnikas […]

Kā ikdienas paradumi var uzlabot zobu veselību

19:03
16.11.2024
29

Ikdienas paradumi spēlē būtisku lomu zobu veselības uzturēšanā un var novērst daudzas mutes dobuma problēmas. Regulāra un pareiza zobu kopšana palīdz ne vien uzturēt skaistu smaidu, bet arī izvairīties no biežām zobārsta vizītēm saistībā ar infekcijām, kariesu un smaganu iekaisumu. Aplūkosim trīs vienkāršus ieradumus, kas var ievērojami uzlabot zobu veselību. Regulāra un pareiza zobu tīrīšana […]

Vai plastiskā ķirurģija patiesi ir ceļš uz pārliecinošāku ārieni?

19:00
16.11.2024
26

Šis jautājums, kas sākotnēji var šķist vienkāršs, patiesībā slēpj sevī vairākus aspektus, kas saistīti gan ar fiziskajām, gan psiholoģiskajām izmaiņām. Plastiskā ķirurģija ne vienmēr nozīmē tikai ārējas pārmaiņas – tā bieži ietekmē arī cilvēka pašpārliecību un kopējo dzīves kvalitāti. Daudziem pacientiem šīs izmaiņas ir ceļš uz harmoniskāku dzīvi, kurā viņi izjūt gan iekšēju, gan ārēju […]

Forma izceļ sievišķību

15:32
13.11.2024
96
1

Lāčplēša dienā zemessargi visā Latvijā uz savām darbavietām devās formas tērpā. Tādējādi godinot Brīvības cīņu varoņus, kuri nosargāja mūsu valsti pirms vairāk nekā simts gadiem, un apliecinot šodienas valsts sargu vadmotīvu – mana Latvija, mana atbildība! Zemessardzes 27. kājnieku bataljonā Cēsīs militārās prasmes apgūst arī sievietes. Par to, kāda bija viņu motivācija, pievienojoties zemessargiem, un […]

Tautas balss

Vai svarīgākā ir domes vadība

11:01
21.11.2024
5
J. raksta:

“Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

Sveiciens glābējiem un policistiem

11:01
21.11.2024
4
Seniore raksta:

“Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

Kur novilkt robežu

11:39
20.11.2024
18
Lasītāja raksta:

“Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

Pilsoniska atbildība

11:39
20.11.2024
19
M.N. raksta:

“Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

Nevar atrast tualetes

14:54
13.11.2024
63
Seniore no kaimiņu novada raksta:

“Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

Sludinājumi