Ceturtdiena, 21. novembris
Vārda dienas: Zeltīte, Andis

Iespējamā kosmosa misija

Jānis Gabrāns
10:40
31.10.2023
95
Miks Dzenis Copy 2

Durvis apmeklētājiem Cēsīs vēris Kosmosa izziņas centrs, tāpēc uz sarunu aicinājām tā vadītāju Miku Dzeni.

-Vai tagad ir zināma atvieglojuma sajūta?

– Noteikti, jo pēdējos trīs gadus bijis ļoti intensīvs darba cēliens. Bijušas arī pārdomas, kas ir tas pamatelements, ko vēlamies ielikt ekspozīcijā un dot jauniešiem. Ta­gad, redzot eksponātus atdzīvojamies, redzot pretī auditoriju, kam tas veidots, kļūst skaidrs, ka izvēlēts īstais ceļš.

– Vai rezultāts ir tāds, kā, ienākot šai projektā, iztēlojāties?
– Ir! Sākumā bija pārdomas, varbūt vairāk iet izklaides formātā, tomēr sapratām, ka varam apmeklētājiem dot ne tikai pārsteiguma sajūtu, bet arī ieguldījumu izglītības sistēmā. Tagad varu teikt, ka centrā ielikts tas, ko gribējām, bet priekšā vēl ir daudzi citi kalni, kas jāpārvar!

– Kosmosa izziņas centra tapšanas laikā bieži izskanēja, ka top kas līdzīgs “AHHAA” centram Tartu, bet laikam uzsvari citi. Te nav tikai izklaide, bet vairāk izziņa, kā jau minēts centra nosaukumā?
– Sapratām, ka gribam vairāk tādu virzienu. Ļoti bieži skrienam pakaļ citiem, gribam to pašu formātu, tās pašas atrakcijas, bet tas nav vienīgais ceļš. Šis projekts ļāva pakāpties atpakaļ un saredzēt, ka ir arī citi risinājumi, ka iespējams apvienot izklaidi ar izziņu. Ja ģimene kvalitatīvi pavadījusi laiku, ja ir gandarīti arī bez simtprocentīgās izklaides, mērķis sasniegts. Jo cilvēki ne tikai kvalitatīvi pavadījuši laiku, bet arī apguvuši ko jaunu. Varbūt pat attiecības šo dažu stundu laikā uzlabojušās, vecākiem ar bērniem runājot par kosmosu.

– Pēdējā laikā esam raduši, ka viss tiek iedots kā uz paplātes, bet te jālasa, jāsaprot, jāiesaistās. Visai ekspozīcijai cauri ir izziņas process.
– Tā ir, veidojot interaktīvās spēles, centāmies uzsvērt, ka, pieejot pie ekrāna, svarīgi lasīt informāciju, kas piedāvāta. Vienkāršu informatīvo plāksni esam nomainījuši pret mācību resursu. Skolas šo informāciju var izmantot mācību procesā. Piemēram, dabas zinībās par fotosintēzi var mācīt klasē, bet var braukt pie mums, kur ne tikai par to izlasīt, bet redzēt eksponātu, vēl pēc tam piedalīties darbnīcā.

– Nesen izskanēja, ka Latvijā skolēnu vidū pasliktinās lasītprasme, centrs tam var dot pienesumu, jo te daudz jālasa.
– Tieši to uzsveram apmeklētājiem. Tāpēc arī pirmsskolas bērniem ieeja ir bez maksas, galvenā loma ir vecākiem, kuriem jāpalīdz bērnam. Nav jāsteidzas, bet jā­izbauda, lēni lasot, uzdodot vecākiem jautājumus. Ja vecāki izlasīs informāciju, viņi noteikti spēs atbildēt uz jautājumiem. Bet skolas bērniem lasītprasme, darbojoties izziņas centrā ir ļoti būtiski.

-Tas laikam ir tikai sākums, centrs ir nemitīgā attīstībā un izaugsmē.
– Tieši tā! Gan jau šajā ceļā vēl dabūsim punus un sapratīsim, ka neesam pareizi gājuši, un mainīsimies. Bet ticu, ka varam dot pievienoto vērtību, un tikai darot var saprast, kas ir pareizi.
Viens no mūsu mērķiem ir būt daļai no Eiropas Kosmosa aģentūras, jo Latvija ir šajā aģentūrā, to vēlamies eksponēt arī mūsu centrā. Ir plāni par attīstību centra ārpusē, tostarp bērnu rotaļlaukuma veidošanu kosmosa tematikā.

Cīrulīši attīstās, jaunas ģimenes brauc dzīvot uz Cēsīm, te būtu laba vieta, kur varētu atnākt, atbraukt, pat neienākt centrā, bet izmantot piedāvājumu ārpusē.    Re­dzam, ka bērnus, jauniešus šī vieta pievelk, viņi grib te būt, mums jādara viss, lai rādītu, ka te ir   vieta, kur viņiem satikties un labi pavadīt laiku.

– Vai centrs, tāpat kā Rīga, nekad nebūs gatavs?
– Galvenais ir nepalikt uz vietas, bet domāt uz priekšu, kādu nākamo soli spert. Inovāciju centriem ir iespēja samērā strauji mainīties. Atšķirībā no izglītības satura, kas mainās ik pēc desmit gadiem, mēs varam mainīties tagad. Piemēram, pirms gada parādījās mākslīgā intelekta programmas, un mēs trīs līdz sešu mēnešu laikā varam izdomāt, kā to integrēt nodarbībā un realizēt dzīvē.

– Kā mainījušās paša attiecības ar kosmosu, zināšanas par to?
– Pirms gadiem desmit tika veikts pētījums, kas rāda, ka bērniem sešu gadu vecumā patīk divas lietas – kosmoss vai dinozauri. Manā gadījumā tie bija dinozauri, un atceros, ka, mācoties Cē­­­sīs, savu pirmo zinātniski pētniecisko darbu 4.vai 5.klasē veidoju par dinozauriem. Jo tas ir kaut kas netaustāms, nezināms, ikvienam ir iespēja par to fantazēt.

Taču pēc tam mana dzīve vairāk ievirzījās kultūras jomā, dziedāju koros, spēlēju teātrī, Kultūras akadēmijā mācījos kultūras menedžmentu, un kādā brīdī tas saslēdzās ar kosmosu. Sapratu, ka dinozauri jāliek malā un jākoncentrējas uz kosmosu. Kad ienācu šajā projektā, lielu uzmanību veltīju kosmosa tēmai, sekoju līdzi jaunākajiem NASA projektiem, klausījos raidierakstus par un ap kosmosa jomu. Esmu sapratis, ka Kosmosa izziņas centrā ļoti labi iespējams iesaistīt kultūru kā piedzīvojuma elementu, ar izziņu, proti, ar interesi par STEM* zināšanām.

– Esat arī viens no programmas “Iespējamā misija” skolotājiem?
– Jā, pēc Kultūras akadēmijas beigšanas vēlējos kaut ko dot sabiedrībai, tāpēc iestājos “Iespē­jamajā misijā”, biju sociālo zinību skolotājs. Man visu laiku gribējies būt cilvēkos, organizēt lielākas lietas, kas ietekmē sabiedrību, un Kosmosa izziņas centrā ir lieliska iespēja to īstenot.

– Varbūt te tiek likti pamati Kosmosa universitātei, kas varētu rasties nākotnē.
– Redzam, ka kosmosa tēmu var ļoti sasaistīt ar izglītības programmu un tai nebūt nav jābūt atsevišķai izglītības iestādei. Jā­panāk, lai tas ir jebkuras vidusskolas programmā, lai ikvienam ir iespēja mācīties par astronautu, tad tā vilkme būs daudz lielāka.

Var, protams, koncentrēties uz vienu izglītības iestādi, un nākotnē to varētu realizēt, bet pareizāk ir šīs zināšanas, šo interesi pilināt katrā skolā, stāstot, ka STEM ir nozare, kurā var mācīties. Arī “Iespējamā misija” taču varēja izveidot vienu skolu, kurā ir tās skolotāji, bet, ja katrā skolā ir kāds, kurš iedod nozarei jaunu dvesmu, mēs augam visi kopā. Kosmoss kā konfekšu papīriņš STEM jomā var strādāt ļoti labi.

Pēc centra apmeklējuma bērniem, jauniešiem ir apņemšanās – mainīšos, vairāk pievērsīšos šai jomai. Atgriežoties skolas solā, šī apņemšanās vēl kādu nedēļu, divas paliek. Mūsu vēlme ir atrast pareizos punktus, akcentus, kā iespējami ilgāk paturēt interesi par STEM mācību priekšmetiem, tāpēc mums svarīga ne tikai ekspozīcija, bet arī tas, kas ap to tiek audzēts apkārt.

– Vai arī nākotnē plānota raķešu būve un palaišana?
– Kad Cēsu lidlaukā palaida mūsu raķeti, domās uzbūru ainu, ka tas varētu būt kā kosmosa lielvalstī otrpus okeānam, kur cilvēki sanāk kopā un gaida raķetes startu. Pat ja starts nenotiek, viņi saprot, kāpēc tā, kādi ir iemesli, arī to viņi novērtē, nevis nodomā, ka laiks nomests zemē. Jau pats process ir kas īpašs.

Varbūt nākotnē Cēsu lidlaukā uz šo notikumu sapulcēsies ģimenes, gaidot brīdi, kad viņu bērni palaidīs kosmosa raķeti. Varbūt atkal var veidot Kosmosa festivālus.

  – Ja prasa, kāpēc jābrauc uz Kosmosa izziņas centru, ko atbildat?
– Ja ir sajūta, ka dzīvē kaut kā pietrūkst, šī ir iespēja saredzēt ko vairāk ārpus savas ikdienas. Kos­mosa izziņas centrā cenšamies pavērt redzes lauku. Iespējams, pēc apmeklējuma kļūs skaidrs, kāda ir cilvēku misija uz Zemes, ko katrs varam dot sabiedrībai. Vielu pārdomām var sniegt kaut vai uzraksts pie izlietnes, kas atklāj, ka viena ūdens litra nogādāšana kosmosā izmaksā 1383 eiro, kas liek domāt par šī resursa taupīšanu ne tikai kosmosā, bet arī uz Zemes. Centrā noteikti atradīsies elementi, kas saskanēs ar katra cilvēka vērtībām, un tai pat nav jābūt STEM jomai. Varbūt tā vienkārši ir laba laika pavadīšana. Esmu pārliecināts, ka pelēcīgā ikdiena te iekrāsojas daudz košāk.

– “Prāta vētrai” kādā dziesmā ir vārdi: “Mēs kopā dzirdēsim reiz ziņās par to, ka pirmais latvietis ir nokāpis uz Mēness.” Kura paaudze to piedzīvos?
– Ja runājam par cilvēka izkāpšanu uz Marsa, domāju, paaudze, kas tagad iet pirmajā klasē, to varētu piedzīvot. Bet latviešu astronauts uz Mēness tuvākajos 20 gados nav nekas neiespējams. Jā­sas­lē­dzas daudz dažādām lietām, bet tas ir iespējams.

*STEM – dabas zinātņu un tehnoloģiju tēmas (angliski – Science, Technology, Engineering and Mathematics, saīsināti STEM).

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Viens bez otra nevaram nekādi

10:41
21.11.2024
113

Straupes pagasta bioloģisko zemnieku saimniecību “Eicēni” divi skoloti dārznieki Elita un Jānis Reinhardi nodibināja pagājušā gadsimta deviņdesmitajos, drīz pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas. Sāka tā romantiski – ar mazu siltumnīcu pie Elitas dzimtas mājām, kurā koši izauga izjukušās kopsaimniecības pamesti rožu stādi. Veidojot saimniecību, piedzīvota gan ziedēšana, gan ērkšķu dūrieni, un nu jau abi dārznieki ar […]

Katrā augā ir kas vērtīgs. Jāprot to izmantot

11:32
20.11.2024
17

Pastāv uzskats, ka kaut kur tālās zemēs ir tie vērtīgie augi, kas veselību var ļoti pozitīvi ietekmēt. Patiesībā viss, kas ir vajadzīgs mums, aug tepat tuvumā, atzīst dabas velšu vācēja, aktīva ārstniecības augu pētniece un augu valsts izzinātāja ELITA MELNE. “Savs jaukums ir būt dabā arī šajā nosacīti drūmajā laikā, tas ļauj izjust zināmu pirmatnību. […]

Militārā tehnika – stāsts par Latvijas vēsturi

11:04
18.11.2024
18

Cēsniekam Lūkasam Matutim bija pieci gadi, kad televīzijā redzēja, kā brauc tanki. “Tas šķita kas tik liels un interesants,” ar smaidu atceras Lūkass. Jau padsmitnieka gados viņš sāka izgatavot dažādas tehnikas modeļus. Un, protams, arī tanku. Līdztekus arī izzināja Latvijas militārās tehnikas vēsturi. Cēsu muzejā šomēnes apskatāma viņa veidoto modeļu    izstāde “Latvijas militārās tehnikas […]

Kā ikdienas paradumi var uzlabot zobu veselību

19:03
16.11.2024
30

Ikdienas paradumi spēlē būtisku lomu zobu veselības uzturēšanā un var novērst daudzas mutes dobuma problēmas. Regulāra un pareiza zobu kopšana palīdz ne vien uzturēt skaistu smaidu, bet arī izvairīties no biežām zobārsta vizītēm saistībā ar infekcijām, kariesu un smaganu iekaisumu. Aplūkosim trīs vienkāršus ieradumus, kas var ievērojami uzlabot zobu veselību. Regulāra un pareiza zobu tīrīšana […]

Vai plastiskā ķirurģija patiesi ir ceļš uz pārliecinošāku ārieni?

19:00
16.11.2024
26

Šis jautājums, kas sākotnēji var šķist vienkāršs, patiesībā slēpj sevī vairākus aspektus, kas saistīti gan ar fiziskajām, gan psiholoģiskajām izmaiņām. Plastiskā ķirurģija ne vienmēr nozīmē tikai ārējas pārmaiņas – tā bieži ietekmē arī cilvēka pašpārliecību un kopējo dzīves kvalitāti. Daudziem pacientiem šīs izmaiņas ir ceļš uz harmoniskāku dzīvi, kurā viņi izjūt gan iekšēju, gan ārēju […]

Forma izceļ sievišķību

15:32
13.11.2024
96
1

Lāčplēša dienā zemessargi visā Latvijā uz savām darbavietām devās formas tērpā. Tādējādi godinot Brīvības cīņu varoņus, kuri nosargāja mūsu valsti pirms vairāk nekā simts gadiem, un apliecinot šodienas valsts sargu vadmotīvu – mana Latvija, mana atbildība! Zemessardzes 27. kājnieku bataljonā Cēsīs militārās prasmes apgūst arī sievietes. Par to, kāda bija viņu motivācija, pievienojoties zemessargiem, un […]

Tautas balss

Vai svarīgākā ir domes vadība

11:01
21.11.2024
10
J. raksta:

“Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

Sveiciens glābējiem un policistiem

11:01
21.11.2024
5
1
Seniore raksta:

“Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

Kur novilkt robežu

11:39
20.11.2024
19
Lasītāja raksta:

“Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

Pilsoniska atbildība

11:39
20.11.2024
20
M.N. raksta:

“Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

Nevar atrast tualetes

14:54
13.11.2024
64
Seniore no kaimiņu novada raksta:

“Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

Sludinājumi