Svētdiena, 5. janvāris
Vārda dienas: Spodra, Ilva, Ilvita

Ieraudzīt skaisto un dāvāt citiem   

Sarmīte Feldmane
15:16
14.05.2023
29
Ciberga 1

Ar izstādes “Gadalaiki” atklāšanu raunēniete Mirdza Cūberga nosvinēja 90. dzimšanas dienu. Moža, dzīvespriecīga, allaž gatava uzmundrināt citus, darbīga.

“Varēja jau būt arī simts un vairāk gleznu, bet izvēlējos 40, lielākoties tās, kas tapušas pēdējos trijos gados, tās, kurās Latvija dažādos gadalaikos,” pastāsta raunēniete. Iepriekšējā izstāde viņai bija Latvijas simtgadē, tajā kā veltījums valsts jubilejai bija simts gleznu.

Bērnība, kad mainās varas

Mirdzas Cūbergas dzimtā ir Kuldīgas puse. Vecākiem tur bija neliela jaunsaimniecība. Tēvs nomira, kad jaunākajai māsai bija vien daži mēneši, un Mirdza kļuva par palīgu un atbalstu mammai visos darbos gan mājā, gan uz lauka.

“Skolā sāku iet Ulmaņ­laika pēdējā gadā. Stundas sākās, kad visi sagājām lielajā klasē, direktors sēdās pie klavesīna, spēlēja un mēs visi dziedājām “Dievs, svētī Latviju”, pie sienas bija Ulmaņa un  Baloža bildes. Manā otrajā mācību gadā jau bija padomju vara un skolā pie sienas bija trīs bārdaiņi, par ko mēs, bērni, smējāmies. Trešajā skolas gadā bija Hitlera bilde. Tā varas mainījās    no “labrīt” uz “gutten morgen” un “dobroje utro”,” atmiņās kavējas Mirdza un pastāsta, ka kara laikā skolā iekārtojās vācu sanitārais štābs un mācības nenotika, apkārtnē plosījās difterija. Arī viņa saslima ar bīstamo slimību, vācu ārsti meiteni, kura jau bija bezsamaņā, izglāba.

Mirdza mācījās vidusskolā Kuldīgā, ik dienu tika mēroti 11 kilometri. “No skolas mājās vienmēr skrēju, jo bija jāpalīdz mammai. Tas bija kā neapzināts treniņš, tad nu varēju uzstādīt rekordus skriešanas sacensībās. Pēc darba saimniecībā vakarā pie petrolejas lampas mācījos, no rīta atkal agri augšā un uz skolu. Dzīvojām nabadzīgi, maize ar sēnalām,” bērnības ikdienā aizved Mirdza un uzsver, ka laukos guvusi rūdījumu dzīvei. Kad vien bija kāds brīvs brīdis, meitenei paticis vērot gan mākoņus, kas slīd pa debess jumu, gan puķu ziedlapiņas un rudzu vārpas, gan gadalaikos atšķirīgās, mainīgās ainavas.

“Man patika zīmēt. Skolā bija atnācis jauns fizkultūras skolotājs, kurš vairākkārt bija mēģinājis iestāties arhitektu studijās. Viņš skatījās uz maniem zīmējumiem un teica: “Tev jāiet uz arhitektiem, tu tik labi zīmē.” Nemaz nezināju, kas tie arhitekti ir. Tā viņš mani ieinteresēja. Ar koferīti aizbraucu uz Rīgu, tiku uzņemta institūtā,” par izraudzīto profesiju pastāsta Mirdza.
Viņa atceras, cik trūcīgs bija tas laiks, lielākā daļa studentu iztikuši ar mazumu. Politehniskā insti­tūta ēdnīcā uz galdiem vienmēr bez maksas bija rupjmaize un sinepes, varēja dabūt siltu ūdeni. “Tā daudzi dzīvojām. Mums bija svarīgi iegūt izglītību,” uzsver sirmgalve.

Mācīt, rādot to, kas apkārt

Kad kabatā bija diploms, Mirdza Cūberga palika strādāt Arhitektūras fakultātē un studentiem mācīja tēlotājģeometriju.

“Laikam jau studenti palīdzēja būt jaunai. Braucām  strādāt uz kolhoziem, kā tik tur negāja,” sme­jas pasniedzēja un atklāj dažus tā laika notikumus. “Studenti vienmēr kaut ko izdomāja. Bijām kolhozā pie Valmieras. Puiši pa nakti bija paņēmuši zirgus un aizjājuši uz balli Valmierā. Ballē netika, jo nebija kārtīgi    ģērbušies.    Reiz apmainīja bērnudārza un milicijas uzrakstus, miliči studentus noķēra, un man bija nepatikšanas. Bet jaunība taču ir, lai iztrakotos. Es jau arī bieži trakoju līdzi,” acīs dzirkstot uguntiņām, atklāj deviņdesmitgadniece.

Pasniedzēja Mirdza Cūberga nežēloja laiku saviem studentiem. Ne tikai bija prasīga, arī saprotoša un draudzīga. “Braucu trolejbusā, pienāca tāds būdīgs kungs sirmiem matiem. Stādījās priekšā, ka esot mana kursa vecākais. Bet bija tāds smalks jauneklis! Daudz bijis studentu, daudzus esmu eksaminējusi, arī eksprezidentu Andri Bērziņu atceros,” pastāsta pensionētā pasniedzēja.

Mirdza kopā ar studentiem labprāt devās studentu praksēs, kā      Rīgas pilsētas Dabas un pieminekļu aizsardzības biedrības pārstāve rīkoja talkas. “Kaudzīšu “Kalna Kaibēnos” jumts bija ielūzis, ar studentiem salabojām. Nedēļu strādājām, arī kopām apkārtni. Vecajā pirtiņā mazgājāmies. Āraišu ezerpilī biju ar studentiem, kuri kopā ar Jāni Dribu cirta pirmo mājiņu. Tikko no Rundāles pils bija aizgājusi skola, ar studentiem strādājām. Arī parku iesākām veidot. Darbojāmies arī Blaumaņa “Brakos”. Kur tad vēl toreiz modē nākušās meža stādīšanas talkas! Daudz koku esmu iestādījusi,” atmiņās kavējas Mirdza. No tiem laikiem viņai tūkstošiem diapozitīvu un foto­grāfiju. Daudzi nonākuši pētnieku rīcībā. Mirdza arī darbojās foto­studijā, un viņas fotogrāfijas bijušas izstādēs ne tikai institūtā.

Iemīl Raunu

Ar raunēnieti dzīvesbiedru Induli    Mirdza iepazinās institūtā. Viņš bija vakara nodaļas students Elektroenerģētikas fakultātē    un tur strādāja arī par laborantu. Bija atgriezies no Sibīrijas.    “Mācīju tēlotājģeometriju arī viņa grupai. Tajā bija vecāki puiši. Indulis no citiem atšķīrās ar inteliģenci, bija pieklājīgs, ieturēts. Viņš man bija gan kolēģis, gan students,” attiecību veidošanos atklāj Mirdza.
Ģimenē izaudzināts dēls Ojārs, kurš izvēlējās mātes profesiju. Vislielākais prieks vecmāmiņai par mazmeitu Lauru Lieni, kura arī kļuvusi par arhitekti, Anete Anna pievērsusies lauksaimniecībai, bet    Ieva Līna vēl ir īstās izvēles meklējumos, bet ļoti patīk zīmēt.

Kad Indulis atguva īpašumu, ģimene pārcēlās uz Raunas pagasta “Tīrummakoņām”. “Kad atbraucām pirmoreiz, mājā dzīvoja četras ģimenes. Ēka bija sastutēta, lai nesabrūk. Apkārt gadu desmitiem krājies kultūrslānis,” ar skumjām balsī atceras Mirdza.    Pirms kara “Tīrummakoņas” bija moderna saimniecība ar 14 ēkām. Pēc Otrā pasaules kara, kad lauciniekus sadzina kopsaimniecībās, te ierīkota kolhoza pirmā govju kūts, kas gan drīz vien nodegusi.

Mirdza arhīvā atradusi, ka 1923.gadā  saimniecība bija uzmērīta. No tā, kas reiz bija, īsto saimnieku atgriešanos sagaidīja vien dzīvojamā māja un neliela kūtiņa.
“Viss bija jāatjauno. Daudz strādājām. Turējām arī lopus, visu ko audzējām. Pati potēju ābeles, daudz to sastādījām. Cēlā­mies un gājām gulēt līdz ar sauli. Bija grūti, bet man patika,” saimniekošanas atjaunošanu atceras Mirdza.

Tagad “Tīrummakoņās” saimnieko jaunā paaudze.

Ieraudzīt skaisto

Prasme ieraudzīt skaisto, ikdienišķo un neparasto urdīja atklāt mirkļus akvareļos. Mirdza vērtē, ka  ar akvareli niekojusies, kad bijis brīvs brīdis, bet ļoti gribējās gleznot ar eļļas krāsām. “To varēju tikai 2015.gadā,  līdz tam viss spēks un laiks tika veltīts saimniecībai. Strādājot ar eļļas krāsām, vari pieiet pie gleznas un izdarīt vienu triepienu, atpūsties, tad turpināt. Ar akvareli tā nevar.    Pamēģināju gleznot ziedus, iepatikās. Tā      aizvien vairāk,” stāsta raunēniete un atzīst, ka daudzus pārsteigusi, sarīkojot izstādi ar simts gleznām.

“Nekur nesteidzos. Man darb­nīca ir saimniecības ēkā, kur var strādāt, kad silts. Pagleznoju, tad aizeju uz dārzu vai siltumnīcu, parušinos, jo kustības ir jāmaina,” atgādina Mirdza un piebilst, ka gleznās ir bērnībā atmiņā palikušās ainavas, arī    Raunā un citviet    ieraudzītais.

Mirdza ir optimiste, viņai vēl daudz gribas pagūt. Dārzā viss jāsasēj un jāsastāda, jau padomā arī nākamā glezna. “Mani uztrauc tas, kas notiek pasaulē. Tās ir ­šausmas! Skatos ziņas un domāju, vai tā var darīt cilvēki,” klusi, ar sāpēm balsī saka deviņdesmitgadniece un uzsver, ka ikvienam vairāk domu un laika jāvelta skaistajam.

Mirdza Cūberga pauž pārliecību, ka ilgā mūža noslēpums meklējams bērnībā, dar­bā.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Horoskopi 2025

06:56
31.12.2024
1203

Horoskopi tapuši sadarbībā ar astroloģi Ritu Riekstiņu. AUNS 2025. gads ir jaunu sākumu un drosmīgu pārvērtību gads! Kos­miskais posms ir paredzēts lielām pārmaiņām, kas Aunus ieved jaunās izaugsmes, izpausmes un identitātes izpētes jomās. 2025. gads aicina izpētīt šīs zīmes pārstāvjus savu radošo, jūtīgo pusi. Marta Auna aptumsums virza uz jaunu dzīves pavērsienu, savukārt gan Venera, gan […]

Mīti, kas turpina apvīt cigaretes

18:09
27.12.2024
23

Neviens vairs nav jāpārliecina par to, ka cigaretes nogalina. To apstiprina arī dažādi informatīvi attēli un paziņojumi uz cigarešu paciņām. Tomēr pats nelāgais ieradums nemaz neplāno iet mazumā, un laika gaitā ap to ir izveidojušies arī dažādi mīti, pret kuriem regulāri jācīnās zinātniekiem un mediķiem. Mīts: cigaretes varot palīdzēt tikt galā ar stresu Joprojām visai […]

Bērna piedzimšana ir lielākais brīnums

06:27
22.12.2024
1095

Ziemassvētku laiks ir stāsts par brīnumu – bērniņa piedzimšanu. Vecmātes šo brīnumu piedzīvo visa gada garumā. Sarunā ar Cēsu klīnikas vecmāti Ivetu Reķi viņa uzsver, ka bērniņa dzimšana patiesi ir brīnums. Ivetai Reķei Cēsu klīnika ir pirmā un vienīgā darbavieta, kurā pavadīti 45 gadi, no tiem 35 gadus palīdzēts mazuļiem ienākt šajā pasaulē, desmit gadi, […]

Māksla ir process, kurā gūt sev kaut ko nozīmīgu un nepieciešamu

06:55
20.12.2024
83

Viņa nupat par skulptūru “Trejdeviņu koks” ieguvusi Cēsu novada mākslas gada “Balvas 2024” augstāko apbalvojumu “Zelta balva”. Ar mākslinieci ANNU EGLI sarunājāmies par emocijām, kas papildina šādu atzinību, par radošo procesu un tuvojošos gadu miju. Lai arī viņa pašlaik dzīvo Rīgā, ar Cēsīm mākslinieci saista īpašas atmiņas, kad bērnībā daudz laika pavadīts dzimtas lauku mājās […]

Adīšana piedzīvo renesansi

06:53
19.12.2024
70

Adīšana piedzīvo renesansi – tā saka jaunā adīšanas entuziaste Baiba Dambe. Šomēnes viņa Cēsu kinozālē organizēja “Adīšanas kino seansu”. Pieredze līdzīgu notikumu rīkošanā viņai jau bija. Cēsīs sarunu festivālā “Lampa” sadarbībā ar Ģimenes telti Baiba organizēja “Mammu adīšanas pikniku”. Lielākoties tur bija mammas, kam pavisam mazi bērni, sievietes varēja kopā paadīt, parunāties, arī iemācīties uzadīt […]

Daiļrecepšu grāmata ar humora devu

06:22
18.12.2024
115

Vircoti lasāmgabali miesai un dvēselei jeb humoristiski pastāstiņi ar atbilstošām receptēm savīti Lienes Margevičas un Natas Brambergas sarakstītajā un “Zvaigzne ABC” izdotajā grāmatā “Vienaldzīgo nav!”. Tā stāsts “Pusdienas slimnīcā” papildināts ar recepti – makaronu zupa ar piena plēvi, stāstam “Vīramāte ir klāt!” pievienots ēdiens – bujabēze ar fenheli, bet “Heavy Metal” – biezeņzupa ar selerijām. […]

Tautas balss

Zaķu ielas zīmes jeb mātes sapnis

11:02
03.01.2025
27
4
Cēsinieks E.L. raksta:

Kad es, radis drukāt notis, senam draugam palūdzu palīdzību pārslēgties burtrakstīšanai, viņš izteica aizdomas, ka ķeršos pie memuāru sacerēšanas. Tad mani ķēra apgaismība. Memu­ārus mudina rakstīt pēdējā cerība. Varbūt nākotnē kāds gribēs uzzināt, kā izskatījās pasaule pirms viņa dzimšanas , paņems vērtīgo un atmetīs kaitīgo. Bija viegli uzrakstīt virsrakstu, grūtības radās uzreiz pēc tam. Skaidrs, […]

Novērtē zemessargu spēku

09:45
31.12.2024
16
Seniore L. raksta:

“Gribu īpašu paldies teikt zemessargiem, kas visu gadu atbildīgi piedalījās dažādās mācībās, nežēlojot brīvo laiku. Ir tik svarīgi redzēt, ka ir cilvēki, kas apņēmības pilni mācīties, trenēties, lai aizstāvētu savu zemi, tuviniekus un visus citus – bērnus, seniorus. Vēlu, lai ikvienam zemessargam nākamais gads ir bagāts panākumiem, lai ir veselība un dzīvesprieks,” sacīja seniore L.

Gribētu vairāk krāšņuma

09:45
30.12.2024
26
Cēsniece raksta:

“Gribējās jau gan pilsētu svētkos spožāku. Vai nevarēja, piemēram, Pils parkā izveidot kādas gaismas takas, kur pastaigāties, papriecāties un gūt svētku noskaņu. Ne jau katram sev mājās iespējams sagādāt krāšņumu, dažs dzīvo ļoti pieticīgi. Bet Ziemassvētkos gribas kādas īpašas sajūtas. Televīzijā rāda koši izrotātas pilsētas, gribētos, lai kas līdzīgs būtu arī Cēsīs,” atzina cēsniece, kam […]

Balvas kā no pārpilnības raga

18:43
17.12.2024
33
Seniore T. raksta:

“Saprotams, ka katra nozare, ministrija, organizācija grib savu jomu celt saulītē. Tiek rīkoti dažnedažādi konkursi, vērtēšanas. Un nu gada balvas birst kā no pārpilnības raga, nav nedēļas, kad negodina vismaz trīs četru sfēru sasniegumus. Vai tas nav mazliet par traku, un vai tā nedevalvējas pagodinājumu vērtība? Beigās jau sajūk, kas ko kam pasniedzis, kas ko […]

Iela grimst tumsā

18:42
17.12.2024
28
Iedzīvotāja raksta:

“Cēsīs, Viestura ielas posmā, kas ved gar dzīvnieku patversmi, labu gabalu ir pilnīga tumsa. Nedeg pat tās pāris laternas, kas tur atrodas. Māju šai apkārtnē maz, taču cilvēki dodas pastaigās, un tagad, decembra pusē, tumšs jau ap pulksten četriem pēcpusdienā,” sacīja apkaimes iedzīvotāja.

Sludinājumi