Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Ieraudzīt skaisto un dāvāt citiem   

Sarmīte Feldmane
15:16
14.05.2023
9
Ciberga 1

Ar izstādes “Gadalaiki” atklāšanu raunēniete Mirdza Cūberga nosvinēja 90. dzimšanas dienu. Moža, dzīvespriecīga, allaž gatava uzmundrināt citus, darbīga.

“Varēja jau būt arī simts un vairāk gleznu, bet izvēlējos 40, lielākoties tās, kas tapušas pēdējos trijos gados, tās, kurās Latvija dažādos gadalaikos,” pastāsta raunēniete. Iepriekšējā izstāde viņai bija Latvijas simtgadē, tajā kā veltījums valsts jubilejai bija simts gleznu.

Bērnība, kad mainās varas

Mirdzas Cūbergas dzimtā ir Kuldīgas puse. Vecākiem tur bija neliela jaunsaimniecība. Tēvs nomira, kad jaunākajai māsai bija vien daži mēneši, un Mirdza kļuva par palīgu un atbalstu mammai visos darbos gan mājā, gan uz lauka.

“Skolā sāku iet Ulmaņ­laika pēdējā gadā. Stundas sākās, kad visi sagājām lielajā klasē, direktors sēdās pie klavesīna, spēlēja un mēs visi dziedājām “Dievs, svētī Latviju”, pie sienas bija Ulmaņa un  Baloža bildes. Manā otrajā mācību gadā jau bija padomju vara un skolā pie sienas bija trīs bārdaiņi, par ko mēs, bērni, smējāmies. Trešajā skolas gadā bija Hitlera bilde. Tā varas mainījās    no “labrīt” uz “gutten morgen” un “dobroje utro”,” atmiņās kavējas Mirdza un pastāsta, ka kara laikā skolā iekārtojās vācu sanitārais štābs un mācības nenotika, apkārtnē plosījās difterija. Arī viņa saslima ar bīstamo slimību, vācu ārsti meiteni, kura jau bija bezsamaņā, izglāba.

Mirdza mācījās vidusskolā Kuldīgā, ik dienu tika mēroti 11 kilometri. “No skolas mājās vienmēr skrēju, jo bija jāpalīdz mammai. Tas bija kā neapzināts treniņš, tad nu varēju uzstādīt rekordus skriešanas sacensībās. Pēc darba saimniecībā vakarā pie petrolejas lampas mācījos, no rīta atkal agri augšā un uz skolu. Dzīvojām nabadzīgi, maize ar sēnalām,” bērnības ikdienā aizved Mirdza un uzsver, ka laukos guvusi rūdījumu dzīvei. Kad vien bija kāds brīvs brīdis, meitenei paticis vērot gan mākoņus, kas slīd pa debess jumu, gan puķu ziedlapiņas un rudzu vārpas, gan gadalaikos atšķirīgās, mainīgās ainavas.

“Man patika zīmēt. Skolā bija atnācis jauns fizkultūras skolotājs, kurš vairākkārt bija mēģinājis iestāties arhitektu studijās. Viņš skatījās uz maniem zīmējumiem un teica: “Tev jāiet uz arhitektiem, tu tik labi zīmē.” Nemaz nezināju, kas tie arhitekti ir. Tā viņš mani ieinteresēja. Ar koferīti aizbraucu uz Rīgu, tiku uzņemta institūtā,” par izraudzīto profesiju pastāsta Mirdza.
Viņa atceras, cik trūcīgs bija tas laiks, lielākā daļa studentu iztikuši ar mazumu. Politehniskā insti­tūta ēdnīcā uz galdiem vienmēr bez maksas bija rupjmaize un sinepes, varēja dabūt siltu ūdeni. “Tā daudzi dzīvojām. Mums bija svarīgi iegūt izglītību,” uzsver sirmgalve.

Mācīt, rādot to, kas apkārt

Kad kabatā bija diploms, Mirdza Cūberga palika strādāt Arhitektūras fakultātē un studentiem mācīja tēlotājģeometriju.

“Laikam jau studenti palīdzēja būt jaunai. Braucām  strādāt uz kolhoziem, kā tik tur negāja,” sme­jas pasniedzēja un atklāj dažus tā laika notikumus. “Studenti vienmēr kaut ko izdomāja. Bijām kolhozā pie Valmieras. Puiši pa nakti bija paņēmuši zirgus un aizjājuši uz balli Valmierā. Ballē netika, jo nebija kārtīgi    ģērbušies.    Reiz apmainīja bērnudārza un milicijas uzrakstus, miliči studentus noķēra, un man bija nepatikšanas. Bet jaunība taču ir, lai iztrakotos. Es jau arī bieži trakoju līdzi,” acīs dzirkstot uguntiņām, atklāj deviņdesmitgadniece.

Pasniedzēja Mirdza Cūberga nežēloja laiku saviem studentiem. Ne tikai bija prasīga, arī saprotoša un draudzīga. “Braucu trolejbusā, pienāca tāds būdīgs kungs sirmiem matiem. Stādījās priekšā, ka esot mana kursa vecākais. Bet bija tāds smalks jauneklis! Daudz bijis studentu, daudzus esmu eksaminējusi, arī eksprezidentu Andri Bērziņu atceros,” pastāsta pensionētā pasniedzēja.

Mirdza kopā ar studentiem labprāt devās studentu praksēs, kā      Rīgas pilsētas Dabas un pieminekļu aizsardzības biedrības pārstāve rīkoja talkas. “Kaudzīšu “Kalna Kaibēnos” jumts bija ielūzis, ar studentiem salabojām. Nedēļu strādājām, arī kopām apkārtni. Vecajā pirtiņā mazgājāmies. Āraišu ezerpilī biju ar studentiem, kuri kopā ar Jāni Dribu cirta pirmo mājiņu. Tikko no Rundāles pils bija aizgājusi skola, ar studentiem strādājām. Arī parku iesākām veidot. Darbojāmies arī Blaumaņa “Brakos”. Kur tad vēl toreiz modē nākušās meža stādīšanas talkas! Daudz koku esmu iestādījusi,” atmiņās kavējas Mirdza. No tiem laikiem viņai tūkstošiem diapozitīvu un foto­grāfiju. Daudzi nonākuši pētnieku rīcībā. Mirdza arī darbojās foto­studijā, un viņas fotogrāfijas bijušas izstādēs ne tikai institūtā.

Iemīl Raunu

Ar raunēnieti dzīvesbiedru Induli    Mirdza iepazinās institūtā. Viņš bija vakara nodaļas students Elektroenerģētikas fakultātē    un tur strādāja arī par laborantu. Bija atgriezies no Sibīrijas.    “Mācīju tēlotājģeometriju arī viņa grupai. Tajā bija vecāki puiši. Indulis no citiem atšķīrās ar inteliģenci, bija pieklājīgs, ieturēts. Viņš man bija gan kolēģis, gan students,” attiecību veidošanos atklāj Mirdza.
Ģimenē izaudzināts dēls Ojārs, kurš izvēlējās mātes profesiju. Vislielākais prieks vecmāmiņai par mazmeitu Lauru Lieni, kura arī kļuvusi par arhitekti, Anete Anna pievērsusies lauksaimniecībai, bet    Ieva Līna vēl ir īstās izvēles meklējumos, bet ļoti patīk zīmēt.

Kad Indulis atguva īpašumu, ģimene pārcēlās uz Raunas pagasta “Tīrummakoņām”. “Kad atbraucām pirmoreiz, mājā dzīvoja četras ģimenes. Ēka bija sastutēta, lai nesabrūk. Apkārt gadu desmitiem krājies kultūrslānis,” ar skumjām balsī atceras Mirdza.    Pirms kara “Tīrummakoņas” bija moderna saimniecība ar 14 ēkām. Pēc Otrā pasaules kara, kad lauciniekus sadzina kopsaimniecībās, te ierīkota kolhoza pirmā govju kūts, kas gan drīz vien nodegusi.

Mirdza arhīvā atradusi, ka 1923.gadā  saimniecība bija uzmērīta. No tā, kas reiz bija, īsto saimnieku atgriešanos sagaidīja vien dzīvojamā māja un neliela kūtiņa.
“Viss bija jāatjauno. Daudz strādājām. Turējām arī lopus, visu ko audzējām. Pati potēju ābeles, daudz to sastādījām. Cēlā­mies un gājām gulēt līdz ar sauli. Bija grūti, bet man patika,” saimniekošanas atjaunošanu atceras Mirdza.

Tagad “Tīrummakoņās” saimnieko jaunā paaudze.

Ieraudzīt skaisto

Prasme ieraudzīt skaisto, ikdienišķo un neparasto urdīja atklāt mirkļus akvareļos. Mirdza vērtē, ka  ar akvareli niekojusies, kad bijis brīvs brīdis, bet ļoti gribējās gleznot ar eļļas krāsām. “To varēju tikai 2015.gadā,  līdz tam viss spēks un laiks tika veltīts saimniecībai. Strādājot ar eļļas krāsām, vari pieiet pie gleznas un izdarīt vienu triepienu, atpūsties, tad turpināt. Ar akvareli tā nevar.    Pamēģināju gleznot ziedus, iepatikās. Tā      aizvien vairāk,” stāsta raunēniete un atzīst, ka daudzus pārsteigusi, sarīkojot izstādi ar simts gleznām.

“Nekur nesteidzos. Man darb­nīca ir saimniecības ēkā, kur var strādāt, kad silts. Pagleznoju, tad aizeju uz dārzu vai siltumnīcu, parušinos, jo kustības ir jāmaina,” atgādina Mirdza un piebilst, ka gleznās ir bērnībā atmiņā palikušās ainavas, arī    Raunā un citviet    ieraudzītais.

Mirdza ir optimiste, viņai vēl daudz gribas pagūt. Dārzā viss jāsasēj un jāsastāda, jau padomā arī nākamā glezna. “Mani uztrauc tas, kas notiek pasaulē. Tās ir ­šausmas! Skatos ziņas un domāju, vai tā var darīt cilvēki,” klusi, ar sāpēm balsī saka deviņdesmitgadniece un uzsver, ka ikvienam vairāk domu un laika jāvelta skaistajam.

Mirdza Cūberga pauž pārliecību, ka ilgā mūža noslēpums meklējams bērnībā, dar­bā.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Veido namiņu, kur vecļaudis jūtas labi

07:32
30.06.2024
65

Cēsu pilsētas pansionātam 12. jūlijā apritēs 30 gadi. Vairāk nekā pusi no šī laika sociālās aprūpes un rehabilitācijas iestādes direktore ir Inga Gunta Paegle. -Pansionātam ir 30 gadu jubileja. Kā tas šo gadu laikā mainījies? -Es kā šodien atceros 1994. gada 12. jūliju, kad pansionāts no Glūdas kalna Cēsīs ienāca šeit, Cīrulīšos. Glūdas kalnā istabiņās […]

Mērķis - cilvēkiem palīdzēt atgūt veselību, dzīvesprieku un enerģiju

10:24
27.06.2024
656

Saruna ar holistiskās medicīnas eksperti Ingrīdu Mergupi – Leitlandi -Jums ir interesants uzvārds. Tāds rets – Mergupe. -Manas saknes ir no Mālpils. Tur ir upe Mergupe, un šo uzvārdu nes arī mana dzimta. 1928. gadā vectētiņš Jānis Mergups lika pirmo akmeni dzimtas mājai. Un tā nu arī es izceļojos pa pasauli, apgūstot zināšanas, un vēlāk ar […]

Dzīve enerģētiski spēcīgā vietā – kalna galā

10:12
25.06.2024
275

“Jau četrdesmit gadus strādāju Krimuldas vidusskolā par skolotāju, esmu tur kopš skolas dibināšanas brīža. Man jau ir pensionāres statuss, bet darbu turpinu, pēc diviem gadiem gan došos pavisam pensijā,” tā par sevi stāsta Edīte Kanberga, saimniece Drabešu pagasta Kārļu “Eglainēs”. “Eglaines” ir arī viesu nams un atpūtas bāze, bet Jāņu laiku ģimene aizvada savā lokā. […]

Jāņuzāles klimata pārmaiņās

09:54
25.06.2024
52

Par ziedošām pirmsjāņu pļavām, par trejdeviņu ziedu vainadziņu un dabas norišu izpratni saruna ar zālāju biotopu eksperti Maiju Medni. -Jāņi klāt, brienam pļavās, lai no trejdeviņām puķītēm pītu vainadziņu. Vai to var izdarīt?    -Ar katru gadu to izdarīt ir aizvien grūtāk. Lielāka iespēja saplūkt trejdeviņas jāņuzāles ir bioloģiski vērtīgos zālājos, bet tādi Latvijā ir mazāk […]

Balto ceriņu smarža gadu desmitu garumā

06:30
19.06.2024
123

Dace un Alfrēds Jurciņi izstaigā dārzu. Puķes šopavasar steidzas ziedēt, arī rozes pie namdurvīm. Karstās dienās paēnu un spēku dod nelielā birzīte. “Dzīvojam šo dzīvi, kaut reizēm gadās dzelkšņi vai iekož asa nātre. Dzīvojam kopā jau 50 gadus. Visi saka, ka pamatā ir mīlestība, bet šis vārds tāds novalkājies, reizē dziļš un skan dvēselē. Visjaukāk […]

Maza vieta ar lielu sapni

06:13
17.06.2024
88

Pasaules latviešu mākslas centrs darbu Cēsīs sāka pirms desmit gadiem. To vada Čikāgā dzimušais Kārlis Kanderovskis, kurš jau vairākus gadus dzīvo Cēsīs. Mākslas centra galvenais mērķis ir veicināt mākslas vērtību saglabāšanu, ko radījuši Otrā pasaules kara laikā trimdā devušies latviešu mākslinieki, kā arī ārzemēs dzīvojošā jaunā paaudze. Centrs bez maksas ir atvērts ikvienam un darbojas, […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
18
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi