Pirmdiena, 20. maijs
Vārda dienas: Venta, Salvis, Selva

Ieraudzīt skaisto un dāvāt citiem   

Sarmīte Feldmane
15:16
14.05.2023
6
Ciberga 1

Ar izstādes “Gadalaiki” atklāšanu raunēniete Mirdza Cūberga nosvinēja 90. dzimšanas dienu. Moža, dzīvespriecīga, allaž gatava uzmundrināt citus, darbīga.

“Varēja jau būt arī simts un vairāk gleznu, bet izvēlējos 40, lielākoties tās, kas tapušas pēdējos trijos gados, tās, kurās Latvija dažādos gadalaikos,” pastāsta raunēniete. Iepriekšējā izstāde viņai bija Latvijas simtgadē, tajā kā veltījums valsts jubilejai bija simts gleznu.

Bērnība, kad mainās varas

Mirdzas Cūbergas dzimtā ir Kuldīgas puse. Vecākiem tur bija neliela jaunsaimniecība. Tēvs nomira, kad jaunākajai māsai bija vien daži mēneši, un Mirdza kļuva par palīgu un atbalstu mammai visos darbos gan mājā, gan uz lauka.

“Skolā sāku iet Ulmaņ­laika pēdējā gadā. Stundas sākās, kad visi sagājām lielajā klasē, direktors sēdās pie klavesīna, spēlēja un mēs visi dziedājām “Dievs, svētī Latviju”, pie sienas bija Ulmaņa un  Baloža bildes. Manā otrajā mācību gadā jau bija padomju vara un skolā pie sienas bija trīs bārdaiņi, par ko mēs, bērni, smējāmies. Trešajā skolas gadā bija Hitlera bilde. Tā varas mainījās    no “labrīt” uz “gutten morgen” un “dobroje utro”,” atmiņās kavējas Mirdza un pastāsta, ka kara laikā skolā iekārtojās vācu sanitārais štābs un mācības nenotika, apkārtnē plosījās difterija. Arī viņa saslima ar bīstamo slimību, vācu ārsti meiteni, kura jau bija bezsamaņā, izglāba.

Mirdza mācījās vidusskolā Kuldīgā, ik dienu tika mēroti 11 kilometri. “No skolas mājās vienmēr skrēju, jo bija jāpalīdz mammai. Tas bija kā neapzināts treniņš, tad nu varēju uzstādīt rekordus skriešanas sacensībās. Pēc darba saimniecībā vakarā pie petrolejas lampas mācījos, no rīta atkal agri augšā un uz skolu. Dzīvojām nabadzīgi, maize ar sēnalām,” bērnības ikdienā aizved Mirdza un uzsver, ka laukos guvusi rūdījumu dzīvei. Kad vien bija kāds brīvs brīdis, meitenei paticis vērot gan mākoņus, kas slīd pa debess jumu, gan puķu ziedlapiņas un rudzu vārpas, gan gadalaikos atšķirīgās, mainīgās ainavas.

“Man patika zīmēt. Skolā bija atnācis jauns fizkultūras skolotājs, kurš vairākkārt bija mēģinājis iestāties arhitektu studijās. Viņš skatījās uz maniem zīmējumiem un teica: “Tev jāiet uz arhitektiem, tu tik labi zīmē.” Nemaz nezināju, kas tie arhitekti ir. Tā viņš mani ieinteresēja. Ar koferīti aizbraucu uz Rīgu, tiku uzņemta institūtā,” par izraudzīto profesiju pastāsta Mirdza.
Viņa atceras, cik trūcīgs bija tas laiks, lielākā daļa studentu iztikuši ar mazumu. Politehniskā insti­tūta ēdnīcā uz galdiem vienmēr bez maksas bija rupjmaize un sinepes, varēja dabūt siltu ūdeni. “Tā daudzi dzīvojām. Mums bija svarīgi iegūt izglītību,” uzsver sirmgalve.

Mācīt, rādot to, kas apkārt

Kad kabatā bija diploms, Mirdza Cūberga palika strādāt Arhitektūras fakultātē un studentiem mācīja tēlotājģeometriju.

“Laikam jau studenti palīdzēja būt jaunai. Braucām  strādāt uz kolhoziem, kā tik tur negāja,” sme­jas pasniedzēja un atklāj dažus tā laika notikumus. “Studenti vienmēr kaut ko izdomāja. Bijām kolhozā pie Valmieras. Puiši pa nakti bija paņēmuši zirgus un aizjājuši uz balli Valmierā. Ballē netika, jo nebija kārtīgi    ģērbušies.    Reiz apmainīja bērnudārza un milicijas uzrakstus, miliči studentus noķēra, un man bija nepatikšanas. Bet jaunība taču ir, lai iztrakotos. Es jau arī bieži trakoju līdzi,” acīs dzirkstot uguntiņām, atklāj deviņdesmitgadniece.

Pasniedzēja Mirdza Cūberga nežēloja laiku saviem studentiem. Ne tikai bija prasīga, arī saprotoša un draudzīga. “Braucu trolejbusā, pienāca tāds būdīgs kungs sirmiem matiem. Stādījās priekšā, ka esot mana kursa vecākais. Bet bija tāds smalks jauneklis! Daudz bijis studentu, daudzus esmu eksaminējusi, arī eksprezidentu Andri Bērziņu atceros,” pastāsta pensionētā pasniedzēja.

Mirdza kopā ar studentiem labprāt devās studentu praksēs, kā      Rīgas pilsētas Dabas un pieminekļu aizsardzības biedrības pārstāve rīkoja talkas. “Kaudzīšu “Kalna Kaibēnos” jumts bija ielūzis, ar studentiem salabojām. Nedēļu strādājām, arī kopām apkārtni. Vecajā pirtiņā mazgājāmies. Āraišu ezerpilī biju ar studentiem, kuri kopā ar Jāni Dribu cirta pirmo mājiņu. Tikko no Rundāles pils bija aizgājusi skola, ar studentiem strādājām. Arī parku iesākām veidot. Darbojāmies arī Blaumaņa “Brakos”. Kur tad vēl toreiz modē nākušās meža stādīšanas talkas! Daudz koku esmu iestādījusi,” atmiņās kavējas Mirdza. No tiem laikiem viņai tūkstošiem diapozitīvu un foto­grāfiju. Daudzi nonākuši pētnieku rīcībā. Mirdza arī darbojās foto­studijā, un viņas fotogrāfijas bijušas izstādēs ne tikai institūtā.

Iemīl Raunu

Ar raunēnieti dzīvesbiedru Induli    Mirdza iepazinās institūtā. Viņš bija vakara nodaļas students Elektroenerģētikas fakultātē    un tur strādāja arī par laborantu. Bija atgriezies no Sibīrijas.    “Mācīju tēlotājģeometriju arī viņa grupai. Tajā bija vecāki puiši. Indulis no citiem atšķīrās ar inteliģenci, bija pieklājīgs, ieturēts. Viņš man bija gan kolēģis, gan students,” attiecību veidošanos atklāj Mirdza.
Ģimenē izaudzināts dēls Ojārs, kurš izvēlējās mātes profesiju. Vislielākais prieks vecmāmiņai par mazmeitu Lauru Lieni, kura arī kļuvusi par arhitekti, Anete Anna pievērsusies lauksaimniecībai, bet    Ieva Līna vēl ir īstās izvēles meklējumos, bet ļoti patīk zīmēt.

Kad Indulis atguva īpašumu, ģimene pārcēlās uz Raunas pagasta “Tīrummakoņām”. “Kad atbraucām pirmoreiz, mājā dzīvoja četras ģimenes. Ēka bija sastutēta, lai nesabrūk. Apkārt gadu desmitiem krājies kultūrslānis,” ar skumjām balsī atceras Mirdza.    Pirms kara “Tīrummakoņas” bija moderna saimniecība ar 14 ēkām. Pēc Otrā pasaules kara, kad lauciniekus sadzina kopsaimniecībās, te ierīkota kolhoza pirmā govju kūts, kas gan drīz vien nodegusi.

Mirdza arhīvā atradusi, ka 1923.gadā  saimniecība bija uzmērīta. No tā, kas reiz bija, īsto saimnieku atgriešanos sagaidīja vien dzīvojamā māja un neliela kūtiņa.
“Viss bija jāatjauno. Daudz strādājām. Turējām arī lopus, visu ko audzējām. Pati potēju ābeles, daudz to sastādījām. Cēlā­mies un gājām gulēt līdz ar sauli. Bija grūti, bet man patika,” saimniekošanas atjaunošanu atceras Mirdza.

Tagad “Tīrummakoņās” saimnieko jaunā paaudze.

Ieraudzīt skaisto

Prasme ieraudzīt skaisto, ikdienišķo un neparasto urdīja atklāt mirkļus akvareļos. Mirdza vērtē, ka  ar akvareli niekojusies, kad bijis brīvs brīdis, bet ļoti gribējās gleznot ar eļļas krāsām. “To varēju tikai 2015.gadā,  līdz tam viss spēks un laiks tika veltīts saimniecībai. Strādājot ar eļļas krāsām, vari pieiet pie gleznas un izdarīt vienu triepienu, atpūsties, tad turpināt. Ar akvareli tā nevar.    Pamēģināju gleznot ziedus, iepatikās. Tā      aizvien vairāk,” stāsta raunēniete un atzīst, ka daudzus pārsteigusi, sarīkojot izstādi ar simts gleznām.

“Nekur nesteidzos. Man darb­nīca ir saimniecības ēkā, kur var strādāt, kad silts. Pagleznoju, tad aizeju uz dārzu vai siltumnīcu, parušinos, jo kustības ir jāmaina,” atgādina Mirdza un piebilst, ka gleznās ir bērnībā atmiņā palikušās ainavas, arī    Raunā un citviet    ieraudzītais.

Mirdza ir optimiste, viņai vēl daudz gribas pagūt. Dārzā viss jāsasēj un jāsastāda, jau padomā arī nākamā glezna. “Mani uztrauc tas, kas notiek pasaulē. Tās ir ­šausmas! Skatos ziņas un domāju, vai tā var darīt cilvēki,” klusi, ar sāpēm balsī saka deviņdesmitgadniece un uzsver, ka ikvienam vairāk domu un laika jāvelta skaistajam.

Mirdza Cūberga pauž pārliecību, ka ilgā mūža noslēpums meklējams bērnībā, dar­bā.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Strādāt no mājām un baudīt dabu

05:11
17.05.2024
88

Sanita Kalniņa Priekuļos ir ienācēja, bet te dzīvo jau desmit gadu. Pirmais, ar ko Sanitai saistās Priekuļi, ir zaļums: “Izej ārā un dodies uz jebkuru pusi, visur zaļš – tepat Kazu grava, biatlona trase, veloceliņš, kur var gan staigāt, gan skrituļot, braukt ar velosipēdu. Ar meitu bieži tur pastaigājamies.” Sanita ir audēja, strādā no mājām. […]

Dzīvesprieks cauri gadiem

21:39
16.05.2024
59

Velta Jēkabjāne dzīvoklī Ģikšos sagaida smaidīga, dzīvesprieka pilna. Viņas dzīves gudrību un optimismu ikdienā apbrīno meita, mazbērni un saņem mazmazbērni. Par allaž priecīgo prātu Velta atsmej: “Es tāda esmu!” Un piebilst, ka tāpat jau savu reizi paraud, kad atceras aizgājušos gadus. 90 gados atmiņu sakrājies daudz. Uz skolu kājām pa dubļiem, sniegu Veltas dzimtā vieta […]

Kā atbrīvoties no muskuļu sāpēm?

19:53
13.05.2024
446

Vai tevi moka muskuļu sāpes? Lasi un uzzini piecas metodes, kas palīdzēs izvairīties un atbrīvoties no tām! Sāpes muskuļos, kas pazīstamas arī kā mialģija, ir bieži sastopama problēma, ko izjūt dažāda vecuma cilvēki. Tās var rasties dažādu iemeslu dēļ, piemēram, no fiziskajām aktivitātēm, nepareizas stājas vai kādas traumas. No atslodzes līdz masāžas palīglīdzekļiem, kā https://www.notino.lv/fitnesa-piedrumi/maszas-palgldzeki/. […]

“Esmu teātrī, lai dotu cilvēkiem prieku”

05:08
13.05.2024
57

Dzimusi Rīgā, šobrīd valmieriete un nu redzama arī uz Cēsu Mazā teātra skatuves izrādē “Garā nedēļas nogale”. “Aktrise Māra Mennika ir brīnums, gan tāpēc, ka tik nemanāmi mērķtiecīgi viņa tomēr sasniegusi savu sapni un jūtas laimīga tajā, gan tāpēc, ka tik fantastiski brīvi spēj redzēt pasauli un pieņemt ārēji it kā nepopulārus brīnumus, kas viņas […]

Mammas padoms dzīvei

00:00
12.05.2024
183

Irēna Bindemane – līgatniete, māksliniece, misijas “Pakāpieni”, jauno māmiņu aprūpes centra, bijusī vadītāja, kustības “Ģimenes šūpulis” viena no dibinātājām un vienkārši mamma. Maijā, kad atzīmējam Mātes un Ģimenes dienu, Vasarsvētkus, saruna par vērtībām, dzīves skolu, sapņiem. -Kad jau vairāk skaties atpakaļ, ne tik daudz uz priekšu, daudz ko izvērtē. Nāk prātā, ko esi darījis pāri […]

Kā izvēlēties piemērotu iebūvējamo ledusskapi

22:18
10.05.2024
42

Iebūvējamie ledusskapji ir kļuvuši par populāru izvēli daudzās mājsaimniecībās, piedāvājot gan lielisku funkcionalitāti, gan vienmēr iekļaujoties virtuves stilā. Labākie iebūvējamie ledusskapji – https://220.lv/lv/g/labakie-iebuvejamie-ledusskapji Integrācija virtuvē Iebūvējamais ledusskapis ir sadzīves tehnika, kas tiek ievietota virtuves mēbelēs, radot vienotu un harmonisku dizainu. Tas palīdz saglabāt telpas estētisko vienotību un stilu. Izmantojot šo ledusskapjka tipu, ir iespēja izveidot […]

Tautas balss

Runā pilnīgus melus

21:00
16.05.2024
20
Seniore raksta:

“Kad klausies, ko saka dažu prokrievisko partiju politiķi, ir ne tikai dusmas, bet arī ļoti bēdīgi. Cilvēki bauda visus labumus, ko dod Latvijas valsts un sabiedrība un tajā pašā reizē tā nomelno notiekošo. Kā var teikt, ka skolēniem skolā nedod ēst, ja līdz ceturtajai klasei visiem bērniem pusdienas apmaksā valsts! Tad kā tu vari vispār […]

Jābūt modriem

10:21
13.05.2024
24
"Druva" lasītājs raksta:

“Raksta, ka “Balticom” ka­nālos Maskavas 9.maija parādi varēja redzēt kiberuzbrukuma rezultātā. Es gan domāju, ka vajag kārtīgi pārbaudīt arī pašu televīzijas pakalpojumu sniedzēju, cilvēkus, kas tajā brīdī bija atbildīgi. Lai nu ko kurš saka, aizdomu ēna tomēr paliek, ka viss var nebūt tik vienkārši,” pārdomās dalījās lasītājs.

Svinēsim svētkus kopā

10:21
13.05.2024
21
Seniore Z. raksta:

“Priecājos par 4.maija svētkiem Cēsīs. Bija ļoti sirsnīgs un patriotisks pasākums. Protams, palīdzēja arī tas, ka bija skaists laiks. Ir jauki, ka svētkos varam sanākt kopā, kopā priecāties un svinēt. Tādus pasākumus vajadzētu rīkot biežāk. Piemēram, arī Jāņu vakarā pilsētniekiem varētu būt skaista kopā sanākšana. Nav jau visiem lauku, kur aizbraukt. Tad Zāļu vakarā varētu […]

Krūmi aizsedz krustojumus

12:21
05.05.2024
48
Druva raksta:

“Viss sazaļojis, saplaukuši arī krūmi. Tāpēc gribētos lūgt dažos Cēsu ielu krustojumos tos pavērtēt, vai nevajag apcirpt, lai netraucē autovadītājiem pārskatīt ceļu. Nezinu, kuram dienestam vajadzētu apsekot pilsētu, bet gan jau tāds ir. Īpaši jau bažas par to, ka no krustojuma pa ietvi var izbraukt velosipēdists vai skrejriteņa vadītājs. Tie pārvietojas ātrāk nekā gājēji, un […]

Lielisks pakalpojums

12:20
05.05.2024
36
Druva raksta:

“Izlasīju avīzē par Cēsu Veselības istabu. Arī es gribu teikt paldies, ka ir vieta , kur var uzzināt to, ko par savu veselību nesaproti, jo nereti ģimenes ārstam tādas it kā vienkāršas lietas neērti prasīt. Māsiņa pastāsta, izskaidro, pasaka, kad tiešām jāmeklē dakteris, kad pietiek ar to, ko pats ikdienā vari uzlabot,” sacīja seniore.

Sludinājumi