Sestdiena, 23. novembris
Vārda dienas: Zigrīda, Zigfrīda, Zigrīds

Dzīvot dzīvi dažus soļus virs zemes. Ieva Akuratere

Anna Kola
09:43
29.10.2023
107
Ieva 2

Pavisam drīz gaidāms Ievas Akurateres skaistāko dziesmu koncerts kopā ar Aivaru Hermani tepat mūspusē – Rozulā.

Par mūziku, cilvēku, Latviju – tāds ir gaidāmās koncerttūres “Vēlēšanās” moto. Ar Ievu sarunājāmies par tuvojošos uzstāšanos, mūzikas un garīguma klātbūtni ikdienā un dzīvi, esot dažus metrus virs zemes.

– Koncertus organizē visiem labi zināmā Tija Auziņa, slavenā festivāla “Bildes” rīkotāja. Tija un Aivars Hermanis ir labi draugi, bieži rīko koncertus, tad radās doma arī par mums. Man ar Aivaru ir brīnišķīga, sena sadarbība tieši kā ar komponistu. Tas ir kas ļoti īpašs visā manā radošajā darbībā. Aivars Hermanis ir man uzticējies, sacerēju dziesmu vārdus veselam albumam – “Vēlēšanās”. Mūzikas gada balvā ar to ieguvām arī godpilno otro vietu.

Pirmā sadarbība bija muzikāls cikls “Klusums starp mums”. Aivara mūzika, Igo vārdi, izpildījām duetā ar Igo. Vēlāk to izdevām albumā, un ļaudis atzina par ļoti jūtīgu, intīmu darbu. Tolaik man radās iespaids, ka šo albumu vajadzētu pārdot aptiekās – pret sirdssāpēm. Lai cilvēki, kas ir iemīlējušies vai dzīvo dziļās sirdssāpēs, varētu sevi mierināt. Pēc tam bija dziesmu cikls, kur Aivars mūzikai bija pievienojis Linarda Tauna, trimdas dzejnieka, vārdus. Un tad nonācām līdz tam, ka Aivars pasludināja – man jārada kas jauns. Tā nu savās mājās Apšuciemā sacerēju tekstus, sūtīju Aivaram, viņš komponēja. Un, iedomājieties, kas tā ir par laimi, kad beigās mūsu kopradītais patīk cilvēkiem! Patlaban veidojam jaunu albumu, kuru plānots klajā laist pavasarī.

Visi zinām Aivaru Hermani kā izcilu ģitāristu, bet viņš ir arī fantastisks komponists ar absolūti atpazīstamu savu štrihu, pulsējošo ritmiku, viņa darbus caurvij ārkārtīgi izteikts smalkums, ēteriska simbolika. Mums ar Aivaru ļoti saskan filozofiskā gaume – abi esam sapņotāji, meditētāji. Reizēm viens otram sakām – nu, paspēlēsimies ar mūziku!

– Nereti populāri mūziķi uzstājas tikai lielās koncertvietās. Jums ir cita izvēle.
– Vienmēr ar milzīgu prieku dodamies koncertos pa visu Latviju, no kuriem viens būs arī šis Rozulā. Tā ir iespēja redzēt dažādas vietas, kurās es, pieļauju, citādi nekad pat nenokļūtu! Ir liela laime satikt cilvēkus dažādos Latvijas novados, iepazīt vietējo mentalitāti, tradīcijas. Mēs ar Aivaru šos koncertus veidojam tā – spēlējam manas tautā iemīļotākās un populārākās dziesmas, tad atkarībā no gadalaika un svētku tuvuma pamainām repertuāru un, visbeidzot, iekļaujam arī Aivara brīnišķīgo mūziku. To nekur citur arī nevar dzirdēt kā vien šajos koncertos. Tie vienmēr man pašai ir lieli, lieli svētki.

– Kādas jums emocijas, atmiņas par Cēsu novadu? Noteikti Imantdienas ir vienas no tām.
– Runājot par Cēsīm, jāmin, ka šovasar bija burvīgs notikums, ko organizēja Marts Kristians Kalniņš – atjaunoja sava tēta brīnišķīgās Imantdienas tajā vietā, kur tās arī dzima, kur tām ir īpašā aura – Vecpiebalgā, pie Alauksta ezera. Tā patiešām bija īsta brālības satikšanās, kur eņģeļi lidoja gaisā! Arī es ar milzīgu sajūsmu tur piedalījos kopā ar Ilzi Grunti.
Cēsis man saistās ar grupas “Pērkons” faniem. Tur bija tāds brangs pulks kārtīgu fanu! Protams, Cēsis saistās arī ar koncertiem Cēsu Pils parka estrādē un muzejā, kultūras namā. No nesenākiem pasākumiem prātā palicis rokkoncerts, ko Rihards Saule rīkoja Ukrainas atbalstam. Tas bija emocionāls notikums.

Tāpat tradicionāls, ilggadējs notikums ir došanās uz Veiden­bauma muzeju. Jurim Kula­kovam ir dziesmu cikls ar Veiden­bauma vārdiem. Pirms kāda laika viņš arī sacerēja dziesmu ciklu korim “Gaudeamus”, kur es dziedu vienu “pusdziesmiņu”. Pirmā cikla nosaukums ir “Sep­tiņi ar pus dziesmas”. Pus­dziesmiņa ir par zaļo jaunību, tā ir ziņģe, kuru Juris uzskatīja par tādu “pusdziesmiņu”. Tomēr, kā jau tas mēdz notikt, tieši tā kļuva vispopulārākā. Šo dziesmu tīri dramaturģisku iemeslu dēļ Juris iekļāva arī nākamajā ciklā, ko dzied “Gau­deamus”. Tā nu man ir liels pagodinājums un mākslinieciski liels piedzīvojums tur vienmēr piedalīties.

– Jūsu radošā darbība ir aktīva. Vai reizēm negribas no mūzikas kādu brīdi distancēties?
– Varētu teikt, ka mūzika manu dzīvi caurauž. Man ļoti patīk muzicēt, tas man sagādā tādu pastiprinātu realitātes izjūtu – dažkārt pat pārņem mazliet sirreāla sajūta. Katrā ziņā tas ir tāds septītais stāvs, kurā es varu iekļūt. Citreiz ir tā – ikdiena ir kādu grūtību, sāp­ju, baiļu vai sarežģījumu pilna, bet, tiklīdz es ieeju mūzikas telpā, uzreiz esmu laimīga un pasargāta. Tas ir tas, ko Dievs man ir devis – spēju muzicēt. Tādā veidā es ar cilvēkiem varu apmainīties mīlestībā, žēlsirdībā, mierinājumā. Es dodu cilvēkiem enerģiju caur mūziku, un viņi dod man. Tas ir tāds laimes process, misija.

– Arī savā ziņā iespēja uz brīdi izkļūt no Piezemētās ikdienas?
– Nē, ziniet, mana ikdiena absolūti nemaz nav piezemēta. Cilvēki dažkārt brīnās – kā es tā dzīvoju? Jo tiešām reizēm šķiet, ka esmu pāris soļu virs zemes. Godīgi sakot, es pat nedomāju, ka tās ikdienišķās lietas, ko mēs katrs darām – strādājam, pērkam pārtiku, maksājam rēķinus, cērtam malku -, mūs ļoti piezemē. Tas ir vienkārši – cilvēkiem ir darbs, lai viņi varētu eksistēt. Tas ir tāds godīgs pienākums, bet nedomāju, ka tas uzreiz briesmīgi piezemē. Tas ir atkarīgs no rakstura.

Pagājušajā vasarā es kopā ar Ilzi Grunti, ģitāristi, un Raim­ondu Vazdiku, aktrisi, dzejnieci, režisori, bijām skolotājas “Truba­dūru nometnē”, ko organizēja “Austras biedrība”. Tur dažāda vecuma cilvēki ar dažādiem prasmju līmeņiem mācījās dziesmas – gan vokālu, gan ģitāru. Nometnes beigās vīrietis, jau gados, pienāca man klāt un teica: “Paldies, paldies! Cik es biju laimīgs visu šo nedēļu! Tagad es atgriezīšos savā ikdienā pie saviem ikdienas pienākumiem…” Es saprotu, kā tas viņam ir, bet tie cilvēki, kas dara radošu, piepildošu darbu, faktiski visu laiku dara to, ko mūsdienās sauc par retrītiem. Mēs ar to nodarbojamies ikdienā – tāpēc tādas piezemētas dzīves īsti nemaz nav.

Dzīve, protams, kādā brīdī ir skarba un traģiska būšana mums visiem, bet nedomāju, ka tā būtu tāda piezemēta. Visa mūsu eksistence ir ārprātīgu pārsteigumu un brīnumu pilna lieta! Man nāk prātā Kurta Vonnegūta dēls Marks, kas teicis: “Galvenais ir palīdzēt vienam otram tikt ar šo būšanu galā, lai kas tas arī nebūtu!” Tā ir tāda vienkārša dzīves patiesība. Varam filozofēt un izgudrot katrs savu pasaules mehānismu, bet vienīgais, ko mēs reāli varam darīt, ir vienkārši viens otram palīdzēt un atbalstīt, mīlēt.

– Tas izklausītos ideāli arī pasaules kontekstā. Klausoties jūs, gribētos, lai pasaulē kopumā ir vairāk miera. Būtu labi, ja pie tādas atziņas nonāktu vairāk cilvēku.
– Jā. Vēl gan ir tādas lietas kā tolerance un iespēja oponēt bez naida. To brīnišķīgi parāda Rīgas Jaunā teātra izrāde “Žižeks un Pītersons”, kurā spēlē Vilis Dau­dziņš un Kaspars Znotiņš. Ja pasaulē būtu iespēja palikt katram pie savām domām un oponēt, bet nepārgraužot otram rīkli par to, ka viņš domā citādi, arī tad būtu vieglāk vienoties par kaut ko pozitīvāku.

– Ļoti daudz jūsu radošo darbu caurauž garīgums – pārņem tāda gaišuma, saules gaismas pielieta sajūta.
– Tas ir ļoti apzināti. Mākslu radu un lietoju pēc garīgās ētikas principiem. Tā es esmu sevi audzinājusi, tas man liekas vissvarīgākais.

– Pieminējāt meditāciju – tas ir burtiskā nozīmē?
– Runājot par meditāciju, tās veidi mainās līdz ar notikumiem, situācijām. Meditācija var būt vienkārša pastaiga gar jūru, kad cilvēks apcer kādu domu, lūdz Dievu, un tad tā atbilde atlido. Varbūt ne uzreiz, bet ar pacietību un kristīgu pazemību tā noteikti atnāk. Tad pārņem laimīga apjausma un ieplūst jauns spēks darboties tālāk. Garīgo ceļu eju ļoti apzināti. Es vienkārši esmu dziedātāja – dziedāšana ir kā dziedināšana, vārdi līdzīgi.

– Sarunas fonā dzirdu suni. Tas ir ģimenes mīlulis?
– Tas ir mans sargs. Balts vilks. Pirms septiņiem gadiem, kad pārcēlos dzīvot ārpus Rīgas, Apšu­ciemā, mežā pie jūras, iegādājos. Man ļoti patīk ķeltu mīti, tajos bieži pieminēti balti vilki, un es ļoti gribēju tādu balto vilku. Tas ir mans pastaigu partneris. Kad ņēmu suni, zināju, nebūs, kur sprukt – būs jāiet ārā staigāt divas trīs reizes dienā vienalga, kāds laiks aiz loga! Arī savs labums veselībai – paildzinu enerģiju un ­veselību.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Cienīt laika nospiedumus

06:44
22.11.2024
26

Atjaunotais Uzvaras piemineklis Cēsu centrā    ir līdz šim arhitekta Imanta Timermaņa vērienīgākais darbs. Par Atmodas gadu notikumiem un šodienu saruna ar SIA “Arhitekta Imanta Timermaņa birojs” vadītāju. -Par pieminekļiem runā, diskutē, ceļ un nojauc arī šodien. -Šķiet, virziens aizgājis ne īstajās dimensijās. Andreja Upīša    pieminekļa zāģēšana ir muļķība. Ja ir kādi izteikti ideoloģiski […]

Viens bez otra nevaram nekādi

10:41
21.11.2024
321

Straupes pagasta bioloģisko zemnieku saimniecību “Eicēni” divi skoloti dārznieki Elita un Jānis Reinhardi nodibināja pagājušā gadsimta deviņdesmitajos, drīz pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas. Sāka tā romantiski – ar mazu siltumnīcu pie Elitas dzimtas mājām, kurā koši izauga izjukušās kopsaimniecības pamesti rožu stādi. Veidojot saimniecību, piedzīvota gan ziedēšana, gan ērkšķu dūrieni, un nu jau abi dārznieki ar […]

Katrā augā ir kas vērtīgs. Jāprot to izmantot

11:32
20.11.2024
34

Pastāv uzskats, ka kaut kur tālās zemēs ir tie vērtīgie augi, kas veselību var ļoti pozitīvi ietekmēt. Patiesībā viss, kas ir vajadzīgs mums, aug tepat tuvumā, atzīst dabas velšu vācēja, aktīva ārstniecības augu pētniece un augu valsts izzinātāja ELITA MELNE. “Savs jaukums ir būt dabā arī šajā nosacīti drūmajā laikā, tas ļauj izjust zināmu pirmatnību. […]

Militārā tehnika – stāsts par Latvijas vēsturi

11:04
18.11.2024
21

Cēsniekam Lūkasam Matutim bija pieci gadi, kad televīzijā redzēja, kā brauc tanki. “Tas šķita kas tik liels un interesants,” ar smaidu atceras Lūkass. Jau padsmitnieka gados viņš sāka izgatavot dažādas tehnikas modeļus. Un, protams, arī tanku. Līdztekus arī izzināja Latvijas militārās tehnikas vēsturi. Cēsu muzejā šomēnes apskatāma viņa veidoto modeļu    izstāde “Latvijas militārās tehnikas […]

Kā ikdienas paradumi var uzlabot zobu veselību

19:03
16.11.2024
30

Ikdienas paradumi spēlē būtisku lomu zobu veselības uzturēšanā un var novērst daudzas mutes dobuma problēmas. Regulāra un pareiza zobu kopšana palīdz ne vien uzturēt skaistu smaidu, bet arī izvairīties no biežām zobārsta vizītēm saistībā ar infekcijām, kariesu un smaganu iekaisumu. Aplūkosim trīs vienkāršus ieradumus, kas var ievērojami uzlabot zobu veselību. Regulāra un pareiza zobu tīrīšana […]

Vai plastiskā ķirurģija patiesi ir ceļš uz pārliecinošāku ārieni?

19:00
16.11.2024
26

Šis jautājums, kas sākotnēji var šķist vienkāršs, patiesībā slēpj sevī vairākus aspektus, kas saistīti gan ar fiziskajām, gan psiholoģiskajām izmaiņām. Plastiskā ķirurģija ne vienmēr nozīmē tikai ārējas pārmaiņas – tā bieži ietekmē arī cilvēka pašpārliecību un kopējo dzīves kvalitāti. Daudziem pacientiem šīs izmaiņas ir ceļš uz harmoniskāku dzīvi, kurā viņi izjūt gan iekšēju, gan ārēju […]

Tautas balss

Vai svarīgākā ir domes vadība

11:01
21.11.2024
47
J. raksta:

“Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

Sveiciens glābējiem un policistiem

11:01
21.11.2024
14
13
Seniore raksta:

“Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

Kur novilkt robežu

11:39
20.11.2024
31
Lasītāja raksta:

“Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

Pilsoniska atbildība

11:39
20.11.2024
27
M.N. raksta:

“Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

Nevar atrast tualetes

14:54
13.11.2024
65
Seniore no kaimiņu novada raksta:

“Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

Sludinājumi