Svētdiena, 20. aprīlis
Vārda dienas: Mirta, Ziedīte, Meija

Dzīvot dzīvi dažus soļus virs zemes. Ieva Akuratere

Anna Kola
09:43
29.10.2023
151
Ieva 2

Pavisam drīz gaidāms Ievas Akurateres skaistāko dziesmu koncerts kopā ar Aivaru Hermani tepat mūspusē – Rozulā.

Par mūziku, cilvēku, Latviju – tāds ir gaidāmās koncerttūres “Vēlēšanās” moto. Ar Ievu sarunājāmies par tuvojošos uzstāšanos, mūzikas un garīguma klātbūtni ikdienā un dzīvi, esot dažus metrus virs zemes.

– Koncertus organizē visiem labi zināmā Tija Auziņa, slavenā festivāla “Bildes” rīkotāja. Tija un Aivars Hermanis ir labi draugi, bieži rīko koncertus, tad radās doma arī par mums. Man ar Aivaru ir brīnišķīga, sena sadarbība tieši kā ar komponistu. Tas ir kas ļoti īpašs visā manā radošajā darbībā. Aivars Hermanis ir man uzticējies, sacerēju dziesmu vārdus veselam albumam – “Vēlēšanās”. Mūzikas gada balvā ar to ieguvām arī godpilno otro vietu.

Pirmā sadarbība bija muzikāls cikls “Klusums starp mums”. Aivara mūzika, Igo vārdi, izpildījām duetā ar Igo. Vēlāk to izdevām albumā, un ļaudis atzina par ļoti jūtīgu, intīmu darbu. Tolaik man radās iespaids, ka šo albumu vajadzētu pārdot aptiekās – pret sirdssāpēm. Lai cilvēki, kas ir iemīlējušies vai dzīvo dziļās sirdssāpēs, varētu sevi mierināt. Pēc tam bija dziesmu cikls, kur Aivars mūzikai bija pievienojis Linarda Tauna, trimdas dzejnieka, vārdus. Un tad nonācām līdz tam, ka Aivars pasludināja – man jārada kas jauns. Tā nu savās mājās Apšuciemā sacerēju tekstus, sūtīju Aivaram, viņš komponēja. Un, iedomājieties, kas tā ir par laimi, kad beigās mūsu kopradītais patīk cilvēkiem! Patlaban veidojam jaunu albumu, kuru plānots klajā laist pavasarī.

Visi zinām Aivaru Hermani kā izcilu ģitāristu, bet viņš ir arī fantastisks komponists ar absolūti atpazīstamu savu štrihu, pulsējošo ritmiku, viņa darbus caurvij ārkārtīgi izteikts smalkums, ēteriska simbolika. Mums ar Aivaru ļoti saskan filozofiskā gaume – abi esam sapņotāji, meditētāji. Reizēm viens otram sakām – nu, paspēlēsimies ar mūziku!

– Nereti populāri mūziķi uzstājas tikai lielās koncertvietās. Jums ir cita izvēle.
– Vienmēr ar milzīgu prieku dodamies koncertos pa visu Latviju, no kuriem viens būs arī šis Rozulā. Tā ir iespēja redzēt dažādas vietas, kurās es, pieļauju, citādi nekad pat nenokļūtu! Ir liela laime satikt cilvēkus dažādos Latvijas novados, iepazīt vietējo mentalitāti, tradīcijas. Mēs ar Aivaru šos koncertus veidojam tā – spēlējam manas tautā iemīļotākās un populārākās dziesmas, tad atkarībā no gadalaika un svētku tuvuma pamainām repertuāru un, visbeidzot, iekļaujam arī Aivara brīnišķīgo mūziku. To nekur citur arī nevar dzirdēt kā vien šajos koncertos. Tie vienmēr man pašai ir lieli, lieli svētki.

– Kādas jums emocijas, atmiņas par Cēsu novadu? Noteikti Imantdienas ir vienas no tām.
– Runājot par Cēsīm, jāmin, ka šovasar bija burvīgs notikums, ko organizēja Marts Kristians Kalniņš – atjaunoja sava tēta brīnišķīgās Imantdienas tajā vietā, kur tās arī dzima, kur tām ir īpašā aura – Vecpiebalgā, pie Alauksta ezera. Tā patiešām bija īsta brālības satikšanās, kur eņģeļi lidoja gaisā! Arī es ar milzīgu sajūsmu tur piedalījos kopā ar Ilzi Grunti.
Cēsis man saistās ar grupas “Pērkons” faniem. Tur bija tāds brangs pulks kārtīgu fanu! Protams, Cēsis saistās arī ar koncertiem Cēsu Pils parka estrādē un muzejā, kultūras namā. No nesenākiem pasākumiem prātā palicis rokkoncerts, ko Rihards Saule rīkoja Ukrainas atbalstam. Tas bija emocionāls notikums.

Tāpat tradicionāls, ilggadējs notikums ir došanās uz Veiden­bauma muzeju. Jurim Kula­kovam ir dziesmu cikls ar Veiden­bauma vārdiem. Pirms kāda laika viņš arī sacerēja dziesmu ciklu korim “Gaudeamus”, kur es dziedu vienu “pusdziesmiņu”. Pirmā cikla nosaukums ir “Sep­tiņi ar pus dziesmas”. Pus­dziesmiņa ir par zaļo jaunību, tā ir ziņģe, kuru Juris uzskatīja par tādu “pusdziesmiņu”. Tomēr, kā jau tas mēdz notikt, tieši tā kļuva vispopulārākā. Šo dziesmu tīri dramaturģisku iemeslu dēļ Juris iekļāva arī nākamajā ciklā, ko dzied “Gau­deamus”. Tā nu man ir liels pagodinājums un mākslinieciski liels piedzīvojums tur vienmēr piedalīties.

– Jūsu radošā darbība ir aktīva. Vai reizēm negribas no mūzikas kādu brīdi distancēties?
– Varētu teikt, ka mūzika manu dzīvi caurauž. Man ļoti patīk muzicēt, tas man sagādā tādu pastiprinātu realitātes izjūtu – dažkārt pat pārņem mazliet sirreāla sajūta. Katrā ziņā tas ir tāds septītais stāvs, kurā es varu iekļūt. Citreiz ir tā – ikdiena ir kādu grūtību, sāp­ju, baiļu vai sarežģījumu pilna, bet, tiklīdz es ieeju mūzikas telpā, uzreiz esmu laimīga un pasargāta. Tas ir tas, ko Dievs man ir devis – spēju muzicēt. Tādā veidā es ar cilvēkiem varu apmainīties mīlestībā, žēlsirdībā, mierinājumā. Es dodu cilvēkiem enerģiju caur mūziku, un viņi dod man. Tas ir tāds laimes process, misija.

– Arī savā ziņā iespēja uz brīdi izkļūt no Piezemētās ikdienas?
– Nē, ziniet, mana ikdiena absolūti nemaz nav piezemēta. Cilvēki dažkārt brīnās – kā es tā dzīvoju? Jo tiešām reizēm šķiet, ka esmu pāris soļu virs zemes. Godīgi sakot, es pat nedomāju, ka tās ikdienišķās lietas, ko mēs katrs darām – strādājam, pērkam pārtiku, maksājam rēķinus, cērtam malku -, mūs ļoti piezemē. Tas ir vienkārši – cilvēkiem ir darbs, lai viņi varētu eksistēt. Tas ir tāds godīgs pienākums, bet nedomāju, ka tas uzreiz briesmīgi piezemē. Tas ir atkarīgs no rakstura.

Pagājušajā vasarā es kopā ar Ilzi Grunti, ģitāristi, un Raim­ondu Vazdiku, aktrisi, dzejnieci, režisori, bijām skolotājas “Truba­dūru nometnē”, ko organizēja “Austras biedrība”. Tur dažāda vecuma cilvēki ar dažādiem prasmju līmeņiem mācījās dziesmas – gan vokālu, gan ģitāru. Nometnes beigās vīrietis, jau gados, pienāca man klāt un teica: “Paldies, paldies! Cik es biju laimīgs visu šo nedēļu! Tagad es atgriezīšos savā ikdienā pie saviem ikdienas pienākumiem…” Es saprotu, kā tas viņam ir, bet tie cilvēki, kas dara radošu, piepildošu darbu, faktiski visu laiku dara to, ko mūsdienās sauc par retrītiem. Mēs ar to nodarbojamies ikdienā – tāpēc tādas piezemētas dzīves īsti nemaz nav.

Dzīve, protams, kādā brīdī ir skarba un traģiska būšana mums visiem, bet nedomāju, ka tā būtu tāda piezemēta. Visa mūsu eksistence ir ārprātīgu pārsteigumu un brīnumu pilna lieta! Man nāk prātā Kurta Vonnegūta dēls Marks, kas teicis: “Galvenais ir palīdzēt vienam otram tikt ar šo būšanu galā, lai kas tas arī nebūtu!” Tā ir tāda vienkārša dzīves patiesība. Varam filozofēt un izgudrot katrs savu pasaules mehānismu, bet vienīgais, ko mēs reāli varam darīt, ir vienkārši viens otram palīdzēt un atbalstīt, mīlēt.

– Tas izklausītos ideāli arī pasaules kontekstā. Klausoties jūs, gribētos, lai pasaulē kopumā ir vairāk miera. Būtu labi, ja pie tādas atziņas nonāktu vairāk cilvēku.
– Jā. Vēl gan ir tādas lietas kā tolerance un iespēja oponēt bez naida. To brīnišķīgi parāda Rīgas Jaunā teātra izrāde “Žižeks un Pītersons”, kurā spēlē Vilis Dau­dziņš un Kaspars Znotiņš. Ja pasaulē būtu iespēja palikt katram pie savām domām un oponēt, bet nepārgraužot otram rīkli par to, ka viņš domā citādi, arī tad būtu vieglāk vienoties par kaut ko pozitīvāku.

– Ļoti daudz jūsu radošo darbu caurauž garīgums – pārņem tāda gaišuma, saules gaismas pielieta sajūta.
– Tas ir ļoti apzināti. Mākslu radu un lietoju pēc garīgās ētikas principiem. Tā es esmu sevi audzinājusi, tas man liekas vissvarīgākais.

– Pieminējāt meditāciju – tas ir burtiskā nozīmē?
– Runājot par meditāciju, tās veidi mainās līdz ar notikumiem, situācijām. Meditācija var būt vienkārša pastaiga gar jūru, kad cilvēks apcer kādu domu, lūdz Dievu, un tad tā atbilde atlido. Varbūt ne uzreiz, bet ar pacietību un kristīgu pazemību tā noteikti atnāk. Tad pārņem laimīga apjausma un ieplūst jauns spēks darboties tālāk. Garīgo ceļu eju ļoti apzināti. Es vienkārši esmu dziedātāja – dziedāšana ir kā dziedināšana, vārdi līdzīgi.

– Sarunas fonā dzirdu suni. Tas ir ģimenes mīlulis?
– Tas ir mans sargs. Balts vilks. Pirms septiņiem gadiem, kad pārcēlos dzīvot ārpus Rīgas, Apšu­ciemā, mežā pie jūras, iegādājos. Man ļoti patīk ķeltu mīti, tajos bieži pieminēti balti vilki, un es ļoti gribēju tādu balto vilku. Tas ir mans pastaigu partneris. Kad ņēmu suni, zināju, nebūs, kur sprukt – būs jāiet ārā staigāt divas trīs reizes dienā vienalga, kāds laiks aiz loga! Arī savs labums veselībai – paildzinu enerģiju un ­veselību.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Vokur atvērts jauns bārs!

09:11
13.04.2025
600

Marta sākumā Cēsu vecpilsētā durvis vēra kafejnīca ar intriģējošu nosaukumu – “Vokur” . Ieceri izsapņoja un ar domubiedru atbalstu īstenoja mākslinieki Andra Gloka un Pēteris Ločmelis. “Ideja par savu bāru, kas būtu kas vairāk nekā tikai bārs, mani nodarbināja krietnu laiku, kādā sarunā ar Pēteri atklājās, ka arī viņam ir šāda doma. Kāpēc to nedarīt […]

Piebalgas pakalnos der bioloģiskā saimniekošana

08:08
12.04.2025
48

Jaunpiebalgas “Jaunskanuļos” mostas pavasaris un līdz ar dzērvju kliedzieniem pakalnos sākas kārtējais darba cēliens. “Pagājušais gads bija ļoti sarežģīts, iepriekšējais arī. Ja par kilogramu piena var saņemt ap 50 centiem, ar to var dzīvot. Spēk­barība nav kļuvusi dārgāka,    degvielas cena stabila. Pērnruden gaļas cena ļoti palielinājusies, nopirkt govis tagad ir dārgi,” situ­āciju saimniekošanā vērtē […]

Arī daudzdzīvokļu namā katram jājūtas ērti

07:33
09.04.2025
100

Lenču ielas 42.nama pagalmā Cēsīs zied krokusi, zilsniedzītes, mostas tulpes, narcises. Pie ziedu paklājiem gribas pakavēties, papriecēt acis, piesēst uz soliņiem. Skaista māja, sakopts, ziedošs pagalms – tas ir iedzīvotāju pašu, īpaši mājas vecākās Dzintras Grieznes, paveiktais. Pašvaldība vairākkārt novērtējusi, kā tiek uzturēta un sakopta mājas apkārtne. “Tā ir mūsu māja, kāda tā ir, kā […]

Rūpes par Cēsu klīnikas stabilitāti un attīstību

06:21
08.04.2025
240

Cēsu klīnikā gandrīz gadu galvenā ārsta amatu pilda Anatolijs Ahmetovs. Saruna ar ārstu par ceļu uz Cēsu klīniku un ikdienas darbu amatā. -Kā ceļš atveda līdz Cēsīm? -Esmu dzimis Cēsīs, pat šajā slimnīcā. Kā nonācu tieši Cēsu klīnikā? Tas ir daudz dažādu faktoru, notikumu virknējums, jo tad, kad redzēju, ka slimnīca meklē galveno ārstu, pats […]

Seklas tēmas un tukši joki par neko neuzrunā

06:19
04.04.2025
57
2

Komiķis Rihards Čerkovskis joko par tēmām, kas cilvēkiem ir līdz kaulam pazīstamas – sievietes un vīrieša attiecībām, bērnu audzināšanu un arī šogad aktuālo tēmu – vēlēšanām. Nedēļas izskaņā arī cēsnieki varēja izbaudīt mākslinieka stāv­izrādi “Patiesība par bērnu audzināšanu 2”, kuras mērķis ir sniegt atbalstu visiem, kuri ikdienā saskaras ar dažādām grūtībām bērnu audzināšanas jautājumos. “Druva” […]

Aizrauj mūžam jaunais džezs

07:34
30.03.2025
85

Ik gadu 30. aprīlī visā pasaulē tiek atzīmēta Starptautiskā džeza diena. Tās mērķis ir novērtēt  džeza mūzikas lielo ietekmi un veicināt starpkultūru dialogu. Džezs, kura sākumu datē ar pagājušā gadsimta 20.gadiem, simts gados no izklaides žanra attīstījies par plaša diapazona mūziku, kas ietekmējis daudzus populārās un akadēmiskās mūzikas žanrus. Jau sesto gadu savu džeza lasījumu […]

Tautas balss

Vazā aiz deguna

15:10
16.04.2025
16
K. raksta:

“Pēc pēdējo dienu Krie­vijas uzbrukumiem Ukrainai nepārprotami redzams, ka ASV prezidents, solot apturēt karu, izvirzījis sev pārāk augstu mērķi. Putins vazā Trampu aiz deguna, ASV kļūst smieklīgas Krievijas un visas pasaules acīs. Te nu tiks parādīts, kurš ir tas stiprais, Krievijas diktators neatkāpsies,” sacīja K. un piebilda, ka tāpēc Eiropai jākļūst divtik stiprai.

Atkal deg pērnā zāle

15:09
16.04.2025
17
19
Lasītāja raksta:

“Atkal jau dedzina kūlu! Kā nav lietus, tā kāds pamanās pielaist uguni pērnajai zālei. Tas nav izturami. Vai tiešām nav iespējams ierobežot šos nejēgas? Sadeg dažādas dzīvas būtnes – kukainīši, vardes un citas. Un var izcelties liels ugunsgrēks. Daudz nevajag, lai vējš dzirksteles aiznestu uz tālāku vietu, piemēram, šķūni, māju,” sašutusi pastāstīja lasītāja, bet nevēlējās […]

Vienmēr zied puķes

15:09
15.04.2025
14
Anna raksta:

“Priecājos par Cēsu skaistajiem puķpodiem. “Kliģenu” saimniecība prot uzpost pilsētu un noturēt to skaistu līdz ziemas salam. Puķes regulāri aprauga, apkopj, ziedi vienmēr grezni. Cik labi, ka par pilsētvidi rūpējas vietējais uzņēmums,” viedoklī dalījās Anna.

Kur koks, kur plastmasa

08:05
12.04.2025
20
Lasītāja K. raksta:

“Cēsīs, Rožu lakumā, uzcelta mājiņa, kurā runās par vides problēmām. Bet namiņam izmantota arī plastmasa. Vai tas pareizi, ka vieta, kur runā par vidi, nav pilnībā būvēt no dabīgajiem materiāliem,” pārdomās dalījās lasītāja K.

Priecē dejotāji

09:20
07.04.2025
22
Lasītāja J. raksta:

“Ar prieku skatījos aizraujošo deju ansambļa “Raitais solis” jubilejas koncertu!  Tas bija izcils, gan mākslinieciski izstrādāts, gan emocionāli saistošs. Cik burvīgi, ka dejošanas tradīcija Cēsīs gadu desmitos uzturēta tik augstu,” pauda lasītāja J.