Piektdiena, 22. novembris
Vārda dienas: Aldis, Alfons, Aldris

Cita Āfrika

Līga Eglīte
00:00
08.03.2017
32
Maroka 3 Leglite 1

Par Maroku citu iespaidos  biju lasījusi gan ar “ah” un “oh”, gan ar ekstrēma, sporta vai komercijas “piesitienu”. Pirmais pārsteigums, tuvojoties Āfrikas zemei, – zem lidmašīnas spārna nav smilšu jūra, bet gan pavasarīgs pļavu, tīrumu, ganību un dārzu zaļi rūtainais “deķītis”.

Arī pirmā pastaiga pa Āfriku sākas civilizēti – Kasablankā, kuru franči būvējuši sev ar domu, ka te iekārtosies uz palikšanu un Maroka būs Francija. Savukārt pirms tūkstoš gadiem visa Ibērijas pussala bija “Maroka”. Dots pret dotu! Franču ietekme vēl arvien ir tik spēcīga, ka marokāņi to pieņēmuši kā mūsdienīguma un attīstītās pasaules etalonu. “Vai te izskatās kā Eiropā?” viņi jautā, uzticīgi veroties acīs. Kā ir tur, aiz Tanžēras un Gibraltāra, daudzi nevar paši pārliecināties, jo ceļošana un ekskursijas, kā arī Šengenas vīza ir īpaša privilēģija un karalim nepatīk, ka viņa pavalstnieki aizbrauc.

Dievs. Tauta. Karalis

Tāda ir Marokas devīze, un tāda ir kārtība it visās jomās. Trīs svarīgie vārdi arābu rakstībā izlikti ar balti krāsotiem akmeņiem kalnu nogāzēs. Ceļotājiem droša valsts, ja vien paši nemeklē nepatikšanas. Tūristus nepavada militārs konvojs, un armijas klātbūtne nav manāma.

Ceļi te ir pārsteidzoši labi, un valsts vietām atgādina milzu būvlaukumu. Marokā visās pilsētās būvē – uzreiz veseliem kvartāliem. Un tā nav nekāda “ar vienu sienu atstutēta” Cinevilla acu apmānīšanai tūristiem. Pēdējo triju karaļu valdīšanas laikā valsts ir strauji mainījusies. Piepilsētu kleķa būdiņu kvartāli tiek nojaukti, vietā uzceļot jaunas austrumu stila ēkas, taisnas ielas ar trotuāriem, komunikācijām, apgaismojumu. Protams, pie senās saimniekošanas un tradicionālā dzīves veida pieradušie iedzīvotāji kļūst par ķīlniekiem, jo tiek ar varu piespiesti pārcelties uz jaunām mājām un visu turpmāko mūžu maksāt kredītus. Tomēr tendence pieņemt visu “kā Eiropā” turpinās, un tauta klausa. Statistikā atklājas brīnumu lietas, jo pēdējā laikā tik strauji pieaudzis jauniešu skaits, ka Maroka kļuvusi par pusaudžu un jauniešu valsti – 70 procenti iedzīvotāju ir vecumā līdz 25 gadiem.

Zaļā zvaigzne sarkanā karogā

Tas ir islāma simbols, tā ir dzīve, un no tās “izstāties” var tikai nomirstot. Politikas un vēstures pētnieki atļaujas drosmīgi komentēt, ka islāma reliģija ir sevi izsmēlusi, šobrīd stagnē un tai nav nākotnes. Varbūt. Taču šobrīd ir pusdienlaiks un lielpilsētas dzīvīgajā tirgū vienu eju aizšķērso vīri – dežuranti. Aiz viņu mugurām redzami paklājiņi un pāris desmiti noliektu muguru. Vieni beidz, sarullē paklājiņus, vietā nāk nākamie. Kāds amatnieks lūdzas turpat darbnīcā aiz galda, kāds juvelierveikalā, pagriezis muguru pircējiem, dodas uz stūri, lai lūgtos. Tie, kam obligāti jābūt darbā, postenī, pie stūres, var neievērot noteiktos laikus. Mošejas ar četrstūrainiem torņiem ir katrā kvartālā, katrā sīkā kalnu ciematiņā, un piecas reizes dienā skan aicinājums uz lūgšanu, kas modernajiem marokāņiem ieprogrammēts mobilajā telefonā kā atgādinājums.

Dabas un vides kontrasti

Uz tik siltu zemi jābrauc pavasarī, kad Maroka ir zaļa un raiba kā pļava. Ceļmalās kliņgerītes, gurķenes, lavandas, kumelītes, dadži un portulakas, indigo un anīss pa dārzmalām, krūmus veido vīģes, agaves un akmens ozoli, žogus – Damaskas rozes. Tīrumos hektāriem vien cūku pupas, sīpoli, artišoki, burkāni, garšaugi. Nepārskatāmi olīvu dārzi, vīnogulāji, dateļpalmas, aprikozes, mandeļkoki, ābeles, ķirši… kaktusi dzīvžogos un dobēs, citrusi un vēl daudzi, daudzi eiropietim nezināmie.

Maroka ir bagāta ar kalniem – gan Atlass ar sniegotajām virsotnēm, gan Antiatlass un Rifa grēda ar daudzkrāsainiem zemes mātes sakārtotiem iežiem joslās, slāņos, krokojumos un gluži vai dekoratīvos auduma rakstos. Šosejas malā ik palaikam kāda primitīva norāde, ka kaut kur ir “fosiliju muzejs”, veikals, darbnīca vai izstāde. Vietējie vīri nedēļām klīst pa kalniem, pašmācības ceļā “studējot” ģeoloģiju, skaldot akmeņus un vācot suvenīrus.

Beidzot akmeņainajā līdzenumā parādās pirmās nelielās “smilšu kaudzītes”. Drīz apkārt ir tikai smilšu jūra ar stāviem viļņiem – kāpām, kas saules gaismā maina nokrāsu no pelēcīgas līdz dzeltenai, oranžai un sarkanīgi violetai. Ceļotājs officinalis pārāk dziļi Sahārā netiek ievests. Tuksneša maliņā aiz kāpām nomaskētas samērā civilizētas, audumiem segtas teltis jeb viesnīcas. Aiz divām kāpām nakšņo kamieļi, netālu arī pavadoņi, kuri katru rītu pavada tūristus uz saullēkta sagaidīšanu.

Atceļā apstājamies absolūtā nekurienē, smilšu līdzenuma vidū pie berberu kleķa būdiņas un brūni melnās rupja auduma telts. Dekorācijas glupiem tūristiem ar šausmīgas nabadzības imitāciju. Aiz būdiņas piesliets jauns velosipēds un stilīgs mopēds ar ko “berberi” atbraukuši uz darbu. Par eksotikas fotografēšanu obligātā dirhemu nodeva.

Kalnu pārejā suvenīru veikaliņa saimniece Fatima ar zilganu cilts tetovējumu uz zoda paķer mani aiz rokas un ietērpj košajos audeklos, ap galvu aptin lakatu ar spīguļiem, apliek krelles ar kartupeļa izmēra oranžiem bumbuļiem, ko te dēvē par dzintaru. Saimniecei pašai prieks, acis smej vien par šito joku, un pārējiem sanāk laba fotosesija. Berberu sievietes, kurām pieder īpašums un kuras drīkst tirgoties, Marokā ir retums. Tikšanās ir īsa, taču Fatima no visiem ceļā sastaptajiem paliek atmiņā ar pašpārliecību, sirsnību un savdabīgu harizmu.

Austrumu un Āfrikas virtuves tradīcijas

Marokāņu ēdienreize sākas ar plāceni un olīvām, tad seko kuskuss vai tažīna – sautējums, kas top īpašā keramikas traukā ar smailu “cepuri”. Tie ir zināmākie, viegli pagatavojami, sātīgi ēdieni, kam iespējamas dažādas variācijas ar dārzeņiem, pupām, lēcām, vistu vai jēra gaļu. Nav asi, patiesībā pievienots neierasti maz garšvielu un gandrīz nemaz sāls. Ja vēlas kaut ko īpašu, tad ieteicams plākšņu mīklas pīrāgs, pārkaisīts ar kanēli un pūdercukuru, pildīts ar maltu vistas gaļu. Vērts pamēģināt mājās! Mielasts beidzas ar augļiem, datelēm un parastu ūdeni.

Zem lidmašīnas spārna atkal pavīd Āfrikas zaļi – rūtainais deķītis, un tad jau mākoņi vien. Varbūt vēl tiksimies… ja Allahs būs lēmis.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Cienīt laika nospiedumus

06:44
22.11.2024
19

Atjaunotais Uzvaras piemineklis Cēsu centrā    ir līdz šim arhitekta Imanta Timermaņa vērienīgākais darbs. Par Atmodas gadu notikumiem un šodienu saruna ar SIA “Arhitekta Imanta Timermaņa birojs” vadītāju. -Par pieminekļiem runā, diskutē, ceļ un nojauc arī šodien. -Šķiet, virziens aizgājis ne īstajās dimensijās. Andreja Upīša    pieminekļa zāģēšana ir muļķība. Ja ir kādi izteikti ideoloģiski […]

Viens bez otra nevaram nekādi

10:41
21.11.2024
308

Straupes pagasta bioloģisko zemnieku saimniecību “Eicēni” divi skoloti dārznieki Elita un Jānis Reinhardi nodibināja pagājušā gadsimta deviņdesmitajos, drīz pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas. Sāka tā romantiski – ar mazu siltumnīcu pie Elitas dzimtas mājām, kurā koši izauga izjukušās kopsaimniecības pamesti rožu stādi. Veidojot saimniecību, piedzīvota gan ziedēšana, gan ērkšķu dūrieni, un nu jau abi dārznieki ar […]

Katrā augā ir kas vērtīgs. Jāprot to izmantot

11:32
20.11.2024
24

Pastāv uzskats, ka kaut kur tālās zemēs ir tie vērtīgie augi, kas veselību var ļoti pozitīvi ietekmēt. Patiesībā viss, kas ir vajadzīgs mums, aug tepat tuvumā, atzīst dabas velšu vācēja, aktīva ārstniecības augu pētniece un augu valsts izzinātāja ELITA MELNE. “Savs jaukums ir būt dabā arī šajā nosacīti drūmajā laikā, tas ļauj izjust zināmu pirmatnību. […]

Militārā tehnika – stāsts par Latvijas vēsturi

11:04
18.11.2024
21

Cēsniekam Lūkasam Matutim bija pieci gadi, kad televīzijā redzēja, kā brauc tanki. “Tas šķita kas tik liels un interesants,” ar smaidu atceras Lūkass. Jau padsmitnieka gados viņš sāka izgatavot dažādas tehnikas modeļus. Un, protams, arī tanku. Līdztekus arī izzināja Latvijas militārās tehnikas vēsturi. Cēsu muzejā šomēnes apskatāma viņa veidoto modeļu    izstāde “Latvijas militārās tehnikas […]

Kā ikdienas paradumi var uzlabot zobu veselību

19:03
16.11.2024
30

Ikdienas paradumi spēlē būtisku lomu zobu veselības uzturēšanā un var novērst daudzas mutes dobuma problēmas. Regulāra un pareiza zobu kopšana palīdz ne vien uzturēt skaistu smaidu, bet arī izvairīties no biežām zobārsta vizītēm saistībā ar infekcijām, kariesu un smaganu iekaisumu. Aplūkosim trīs vienkāršus ieradumus, kas var ievērojami uzlabot zobu veselību. Regulāra un pareiza zobu tīrīšana […]

Vai plastiskā ķirurģija patiesi ir ceļš uz pārliecinošāku ārieni?

19:00
16.11.2024
26

Šis jautājums, kas sākotnēji var šķist vienkāršs, patiesībā slēpj sevī vairākus aspektus, kas saistīti gan ar fiziskajām, gan psiholoģiskajām izmaiņām. Plastiskā ķirurģija ne vienmēr nozīmē tikai ārējas pārmaiņas – tā bieži ietekmē arī cilvēka pašpārliecību un kopējo dzīves kvalitāti. Daudziem pacientiem šīs izmaiņas ir ceļš uz harmoniskāku dzīvi, kurā viņi izjūt gan iekšēju, gan ārēju […]

Tautas balss

Vai svarīgākā ir domes vadība

11:01
21.11.2024
43
J. raksta:

“Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

Sveiciens glābējiem un policistiem

11:01
21.11.2024
14
12
Seniore raksta:

“Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

Kur novilkt robežu

11:39
20.11.2024
31
Lasītāja raksta:

“Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

Pilsoniska atbildība

11:39
20.11.2024
27
M.N. raksta:

“Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

Nevar atrast tualetes

14:54
13.11.2024
65
Seniore no kaimiņu novada raksta:

“Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

Sludinājumi