Otrdiena, 23. jūlijs
Vārda dienas: Magda, Magone, Mērija, Magdalēna

Cita Āfrika

Līga Eglīte
00:00
08.03.2017
28
Maroka 3 Leglite 1

Par Maroku citu iespaidos  biju lasījusi gan ar “ah” un “oh”, gan ar ekstrēma, sporta vai komercijas “piesitienu”. Pirmais pārsteigums, tuvojoties Āfrikas zemei, – zem lidmašīnas spārna nav smilšu jūra, bet gan pavasarīgs pļavu, tīrumu, ganību un dārzu zaļi rūtainais “deķītis”.

Arī pirmā pastaiga pa Āfriku sākas civilizēti – Kasablankā, kuru franči būvējuši sev ar domu, ka te iekārtosies uz palikšanu un Maroka būs Francija. Savukārt pirms tūkstoš gadiem visa Ibērijas pussala bija “Maroka”. Dots pret dotu! Franču ietekme vēl arvien ir tik spēcīga, ka marokāņi to pieņēmuši kā mūsdienīguma un attīstītās pasaules etalonu. “Vai te izskatās kā Eiropā?” viņi jautā, uzticīgi veroties acīs. Kā ir tur, aiz Tanžēras un Gibraltāra, daudzi nevar paši pārliecināties, jo ceļošana un ekskursijas, kā arī Šengenas vīza ir īpaša privilēģija un karalim nepatīk, ka viņa pavalstnieki aizbrauc.

Dievs. Tauta. Karalis

Tāda ir Marokas devīze, un tāda ir kārtība it visās jomās. Trīs svarīgie vārdi arābu rakstībā izlikti ar balti krāsotiem akmeņiem kalnu nogāzēs. Ceļotājiem droša valsts, ja vien paši nemeklē nepatikšanas. Tūristus nepavada militārs konvojs, un armijas klātbūtne nav manāma.

Ceļi te ir pārsteidzoši labi, un valsts vietām atgādina milzu būvlaukumu. Marokā visās pilsētās būvē – uzreiz veseliem kvartāliem. Un tā nav nekāda “ar vienu sienu atstutēta” Cinevilla acu apmānīšanai tūristiem. Pēdējo triju karaļu valdīšanas laikā valsts ir strauji mainījusies. Piepilsētu kleķa būdiņu kvartāli tiek nojaukti, vietā uzceļot jaunas austrumu stila ēkas, taisnas ielas ar trotuāriem, komunikācijām, apgaismojumu. Protams, pie senās saimniekošanas un tradicionālā dzīves veida pieradušie iedzīvotāji kļūst par ķīlniekiem, jo tiek ar varu piespiesti pārcelties uz jaunām mājām un visu turpmāko mūžu maksāt kredītus. Tomēr tendence pieņemt visu “kā Eiropā” turpinās, un tauta klausa. Statistikā atklājas brīnumu lietas, jo pēdējā laikā tik strauji pieaudzis jauniešu skaits, ka Maroka kļuvusi par pusaudžu un jauniešu valsti – 70 procenti iedzīvotāju ir vecumā līdz 25 gadiem.

Zaļā zvaigzne sarkanā karogā

Tas ir islāma simbols, tā ir dzīve, un no tās “izstāties” var tikai nomirstot. Politikas un vēstures pētnieki atļaujas drosmīgi komentēt, ka islāma reliģija ir sevi izsmēlusi, šobrīd stagnē un tai nav nākotnes. Varbūt. Taču šobrīd ir pusdienlaiks un lielpilsētas dzīvīgajā tirgū vienu eju aizšķērso vīri – dežuranti. Aiz viņu mugurām redzami paklājiņi un pāris desmiti noliektu muguru. Vieni beidz, sarullē paklājiņus, vietā nāk nākamie. Kāds amatnieks lūdzas turpat darbnīcā aiz galda, kāds juvelierveikalā, pagriezis muguru pircējiem, dodas uz stūri, lai lūgtos. Tie, kam obligāti jābūt darbā, postenī, pie stūres, var neievērot noteiktos laikus. Mošejas ar četrstūrainiem torņiem ir katrā kvartālā, katrā sīkā kalnu ciematiņā, un piecas reizes dienā skan aicinājums uz lūgšanu, kas modernajiem marokāņiem ieprogrammēts mobilajā telefonā kā atgādinājums.

Dabas un vides kontrasti

Uz tik siltu zemi jābrauc pavasarī, kad Maroka ir zaļa un raiba kā pļava. Ceļmalās kliņgerītes, gurķenes, lavandas, kumelītes, dadži un portulakas, indigo un anīss pa dārzmalām, krūmus veido vīģes, agaves un akmens ozoli, žogus – Damaskas rozes. Tīrumos hektāriem vien cūku pupas, sīpoli, artišoki, burkāni, garšaugi. Nepārskatāmi olīvu dārzi, vīnogulāji, dateļpalmas, aprikozes, mandeļkoki, ābeles, ķirši… kaktusi dzīvžogos un dobēs, citrusi un vēl daudzi, daudzi eiropietim nezināmie.

Maroka ir bagāta ar kalniem – gan Atlass ar sniegotajām virsotnēm, gan Antiatlass un Rifa grēda ar daudzkrāsainiem zemes mātes sakārtotiem iežiem joslās, slāņos, krokojumos un gluži vai dekoratīvos auduma rakstos. Šosejas malā ik palaikam kāda primitīva norāde, ka kaut kur ir “fosiliju muzejs”, veikals, darbnīca vai izstāde. Vietējie vīri nedēļām klīst pa kalniem, pašmācības ceļā “studējot” ģeoloģiju, skaldot akmeņus un vācot suvenīrus.

Beidzot akmeņainajā līdzenumā parādās pirmās nelielās “smilšu kaudzītes”. Drīz apkārt ir tikai smilšu jūra ar stāviem viļņiem – kāpām, kas saules gaismā maina nokrāsu no pelēcīgas līdz dzeltenai, oranžai un sarkanīgi violetai. Ceļotājs officinalis pārāk dziļi Sahārā netiek ievests. Tuksneša maliņā aiz kāpām nomaskētas samērā civilizētas, audumiem segtas teltis jeb viesnīcas. Aiz divām kāpām nakšņo kamieļi, netālu arī pavadoņi, kuri katru rītu pavada tūristus uz saullēkta sagaidīšanu.

Atceļā apstājamies absolūtā nekurienē, smilšu līdzenuma vidū pie berberu kleķa būdiņas un brūni melnās rupja auduma telts. Dekorācijas glupiem tūristiem ar šausmīgas nabadzības imitāciju. Aiz būdiņas piesliets jauns velosipēds un stilīgs mopēds ar ko “berberi” atbraukuši uz darbu. Par eksotikas fotografēšanu obligātā dirhemu nodeva.

Kalnu pārejā suvenīru veikaliņa saimniece Fatima ar zilganu cilts tetovējumu uz zoda paķer mani aiz rokas un ietērpj košajos audeklos, ap galvu aptin lakatu ar spīguļiem, apliek krelles ar kartupeļa izmēra oranžiem bumbuļiem, ko te dēvē par dzintaru. Saimniecei pašai prieks, acis smej vien par šito joku, un pārējiem sanāk laba fotosesija. Berberu sievietes, kurām pieder īpašums un kuras drīkst tirgoties, Marokā ir retums. Tikšanās ir īsa, taču Fatima no visiem ceļā sastaptajiem paliek atmiņā ar pašpārliecību, sirsnību un savdabīgu harizmu.

Austrumu un Āfrikas virtuves tradīcijas

Marokāņu ēdienreize sākas ar plāceni un olīvām, tad seko kuskuss vai tažīna – sautējums, kas top īpašā keramikas traukā ar smailu “cepuri”. Tie ir zināmākie, viegli pagatavojami, sātīgi ēdieni, kam iespējamas dažādas variācijas ar dārzeņiem, pupām, lēcām, vistu vai jēra gaļu. Nav asi, patiesībā pievienots neierasti maz garšvielu un gandrīz nemaz sāls. Ja vēlas kaut ko īpašu, tad ieteicams plākšņu mīklas pīrāgs, pārkaisīts ar kanēli un pūdercukuru, pildīts ar maltu vistas gaļu. Vērts pamēģināt mājās! Mielasts beidzas ar augļiem, datelēm un parastu ūdeni.

Zem lidmašīnas spārna atkal pavīd Āfrikas zaļi – rūtainais deķītis, un tad jau mākoņi vien. Varbūt vēl tiksimies… ja Allahs būs lēmis.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Pārraut apburto loku

06:02
16.07.2024
47

Jauno māmiņu un grūtnieču atbalsta centrs “Madaras”, kas darbojas Liepā, nosvinējis 20 gadu jubileju. Tā darbība organizēta kā ģimenes modelis ar atbilstošu vidi, lai katrai māmiņai veltītu individuālu uzmanību. Šobrīd “Madarās” uzturas septiņas mammas un deviņi bērni, daļa māmiņu ir ar īpašām vajadzībām. Bet šo gadu laikā palīdzēts vairākiem simtiem sieviešu. Teju no pirmsākumiem biedrības […]

Svešumā latviskums uztur garu

08:03
11.07.2024
36

Jāņa Vecozola dzīve metusi dažādus līkumus. “Kā daudziem latviešiem šajos laikos,” viņš saka un piebilst, ka vasarā gribas būt Latvijā. Jānis dzimis un bērnību pavadījis Cēsīs, tad ģimene pārcēlās uz Priekuļiem, tur mācības pamatskolā, tad Jāņmuižas lauksaimniecības skolā, armija, darbs un ģimene Cēsīs. “Strādāju par šoferi, lai tiktu pie dzīvokļa, pārgāju uz celtniecību. Tad sākās […]

Suns māca dzīvot rotaļīgi un dalīties ar to

06:24
08.07.2024
34

 “Kanisterapija ir suņu asistēta terapija. Nereti šķiet, ka tā ir suņa glaudīšana, un dažreiz tā tas arī var izskatīties, taču kanisterapija ir daudzveidīga gan atkarībā no mērķauditorijas, gan suņa,” teic kanisterapijas speciāliste Tamāra Kabakova. “Bērni visbiežāk vēlas suni paglaudīt, pabužināt, samīļot. Tāpēc arī lielos pasākumos ir svarīgi stāstīt, kā ar suni pareizi darboties. Es to […]

Savā īpašajā vietā

07:21
07.07.2024
85

“Kamēr vēl mitrs un neput, zāle jānopļauj,” saka Solvita Jansone un steidz appļaut mājas apkārtni. Viņa atzīst, ka pagaidām vasara ilgstoši nav bijusi tik karsta kā  pērn, bet puķes nācās regulāri un cītīgi laistīt, dārzam gan bija jāpietiek ar rezervēm un rasu. “Lietus bija ļoti vajadzīgs, tagad apkārt    svaigums, viss var augt,” teic Solvita […]

Radošais process kā terapija

05:26
07.07.2024
37

Saruna ar digitālā satura veidošanas un skatuves mākslinieci DĀRTU ZVANERI Daudziem Dārtas vārds noteikti pazīstams caur labskanīgā ķeltu arfas un čella dueta “Infini” skaņām. Ar viņu sarunājāmies par mūzikas ceļu, teātri un to, ka dzīve allaž zina labāk, kas mums vajadzīgs. -Daudzi jūs iepazinuši caur mūziku, bet pati sakāt, ka esat ļoti radoša būtne – […]

Veselīgu matu augšanas noslēpums

14:31
05.07.2024
329

Veselīgu matu veidošana ir kopīgs mērķis daudziem, tomēr bieži vien tas šķiet kā slepenas dārgumu medības ar grūti iegūstamām balvām. Patiesi veselīgu matu pamatā ir ne tikai spīdīgi attēli reklāmās un nemitīgi mainīgās matu kopšanas tendences, bet arī izpratne par to unikālajām vajadzībām un rūpes par tām. Veselīgu matu kopšanas nozīme ir nepārspīlēta; tā nav […]

Tautas balss

Prieks par sakārtoto un skaisto ielu

17:29
15.07.2024
29
Cēsniece O. raksta:

“Cēsīs, atjaunotajā Bērzaines ielas posmā, ierīkoti glīti soliņi un atkritumu urnas, apkārtne tīra. Jauki tur piesēst. Bērzaines iedzīvotāji beidzot ir ieguvēji. Labi sakārtota gan Gaujas, gan Bērzaines iela. Par to prieks,” pārdomās dalījās seniore, cēsniece O.

Haoss ar pasažieru pārvadājumiem

17:28
15.07.2024
26
Lasītājs J. raksta:

“Ik pa brīdim parādās ziņas, ka nav skaidrs, kas mūspusē nodrošinās sabiedriskā transporta pakalpojumus. Valsts pasūtījumā ar līgumiem un pārsūdzībām tāds juceklis, ka neviens no malas netiek skaidrībā. Jūnija nogalē pakalpojumu atļāva veikt CATA, bet tikai līdz gada beigām. Taču nav dzirdams, ko atbildīgie dara, lai sajukums neturpinātos. Nesaprotu, kā Satiksmes ministrija pieļauj tādu bardaku,” […]

Nevar sagaidīt

16:55
15.07.2024
18
Piebaldzēns raksta:

“Sola un sola, ka Jaunpiebalgā drīz būs gatavs pansionāts, bet kā nav, tā nav. Gan jau vainojami būvnieki, bet žēl, ka vietējai varai nav nekādu iespēju procesu pasteidzināt. Tur būtu gan darba vietas vietējiem, gan pagastā apgrozītos vairāk cilvēku, proti, pie pansionāta iemītniekiem brauktu ciemos tuvinieki, draugi. Tirgotājiem būtu lielāks apgrozījums,” pārdomās dalījās piebaldzēns.

Botāniskais dārzs pilsētas centrā

16:54
15.07.2024
24
Cēsnieks O. raksta:

“Gāju Cēsīs pa Rīgas ielu, mani uzrunāja tūristi, ārzemnieki. Lūdza padomu, kā aizbraukt uz Līgatni, jautāja par Cēsīm. Un prasīja, kā var iekļūt Rīgas ielas botāniskajā dārzā. Jā, tur īpašums, kura adrese ir Rīgas iela 41, aizaudzis ar kokiem, krūmiem. No ielas to nodala dēļu žogs, gājējus šī vieta netraucē, bet iebraucējiem rada dīvainu iespaidu,” […]

Trūkst inženieru

10:49
09.07.2024
31
J. raksta:

“Ziņās televīzijā stāsta, ka Latvijā trūkst augsti kvalificētu speciālistu mežsaimniecībā un lauksaimniecībā. Jau labi zinām, ka trūkst arī celtniecības inženieru, elektroinženieru un līdzīgu profesiju speciālistu. Te nu esam nonākuši ar savu izglītības sistēmu. Ja bērnam skolā neiemāca rēķināt, ja viņš neapgūst fizikas, ķīmijas pamatus, tad vēlāk, protams, neizvēlas studēt inženierzinātnes, profesijas, kas saistītas ar matemātiku, […]

Sludinājumi