Piektdiena, 17. janvāris
Vārda dienas: Tenis, Dravis

Cita Āfrika

Līga Eglīte
00:00
08.03.2017
38
Maroka 3 Leglite 1

Par Maroku citu iespaidos  biju lasījusi gan ar “ah” un “oh”, gan ar ekstrēma, sporta vai komercijas “piesitienu”. Pirmais pārsteigums, tuvojoties Āfrikas zemei, – zem lidmašīnas spārna nav smilšu jūra, bet gan pavasarīgs pļavu, tīrumu, ganību un dārzu zaļi rūtainais “deķītis”.

Arī pirmā pastaiga pa Āfriku sākas civilizēti – Kasablankā, kuru franči būvējuši sev ar domu, ka te iekārtosies uz palikšanu un Maroka būs Francija. Savukārt pirms tūkstoš gadiem visa Ibērijas pussala bija “Maroka”. Dots pret dotu! Franču ietekme vēl arvien ir tik spēcīga, ka marokāņi to pieņēmuši kā mūsdienīguma un attīstītās pasaules etalonu. “Vai te izskatās kā Eiropā?” viņi jautā, uzticīgi veroties acīs. Kā ir tur, aiz Tanžēras un Gibraltāra, daudzi nevar paši pārliecināties, jo ceļošana un ekskursijas, kā arī Šengenas vīza ir īpaša privilēģija un karalim nepatīk, ka viņa pavalstnieki aizbrauc.

Dievs. Tauta. Karalis

Tāda ir Marokas devīze, un tāda ir kārtība it visās jomās. Trīs svarīgie vārdi arābu rakstībā izlikti ar balti krāsotiem akmeņiem kalnu nogāzēs. Ceļotājiem droša valsts, ja vien paši nemeklē nepatikšanas. Tūristus nepavada militārs konvojs, un armijas klātbūtne nav manāma.

Ceļi te ir pārsteidzoši labi, un valsts vietām atgādina milzu būvlaukumu. Marokā visās pilsētās būvē – uzreiz veseliem kvartāliem. Un tā nav nekāda “ar vienu sienu atstutēta” Cinevilla acu apmānīšanai tūristiem. Pēdējo triju karaļu valdīšanas laikā valsts ir strauji mainījusies. Piepilsētu kleķa būdiņu kvartāli tiek nojaukti, vietā uzceļot jaunas austrumu stila ēkas, taisnas ielas ar trotuāriem, komunikācijām, apgaismojumu. Protams, pie senās saimniekošanas un tradicionālā dzīves veida pieradušie iedzīvotāji kļūst par ķīlniekiem, jo tiek ar varu piespiesti pārcelties uz jaunām mājām un visu turpmāko mūžu maksāt kredītus. Tomēr tendence pieņemt visu “kā Eiropā” turpinās, un tauta klausa. Statistikā atklājas brīnumu lietas, jo pēdējā laikā tik strauji pieaudzis jauniešu skaits, ka Maroka kļuvusi par pusaudžu un jauniešu valsti – 70 procenti iedzīvotāju ir vecumā līdz 25 gadiem.

Zaļā zvaigzne sarkanā karogā

Tas ir islāma simbols, tā ir dzīve, un no tās “izstāties” var tikai nomirstot. Politikas un vēstures pētnieki atļaujas drosmīgi komentēt, ka islāma reliģija ir sevi izsmēlusi, šobrīd stagnē un tai nav nākotnes. Varbūt. Taču šobrīd ir pusdienlaiks un lielpilsētas dzīvīgajā tirgū vienu eju aizšķērso vīri – dežuranti. Aiz viņu mugurām redzami paklājiņi un pāris desmiti noliektu muguru. Vieni beidz, sarullē paklājiņus, vietā nāk nākamie. Kāds amatnieks lūdzas turpat darbnīcā aiz galda, kāds juvelierveikalā, pagriezis muguru pircējiem, dodas uz stūri, lai lūgtos. Tie, kam obligāti jābūt darbā, postenī, pie stūres, var neievērot noteiktos laikus. Mošejas ar četrstūrainiem torņiem ir katrā kvartālā, katrā sīkā kalnu ciematiņā, un piecas reizes dienā skan aicinājums uz lūgšanu, kas modernajiem marokāņiem ieprogrammēts mobilajā telefonā kā atgādinājums.

Dabas un vides kontrasti

Uz tik siltu zemi jābrauc pavasarī, kad Maroka ir zaļa un raiba kā pļava. Ceļmalās kliņgerītes, gurķenes, lavandas, kumelītes, dadži un portulakas, indigo un anīss pa dārzmalām, krūmus veido vīģes, agaves un akmens ozoli, žogus – Damaskas rozes. Tīrumos hektāriem vien cūku pupas, sīpoli, artišoki, burkāni, garšaugi. Nepārskatāmi olīvu dārzi, vīnogulāji, dateļpalmas, aprikozes, mandeļkoki, ābeles, ķirši… kaktusi dzīvžogos un dobēs, citrusi un vēl daudzi, daudzi eiropietim nezināmie.

Maroka ir bagāta ar kalniem – gan Atlass ar sniegotajām virsotnēm, gan Antiatlass un Rifa grēda ar daudzkrāsainiem zemes mātes sakārtotiem iežiem joslās, slāņos, krokojumos un gluži vai dekoratīvos auduma rakstos. Šosejas malā ik palaikam kāda primitīva norāde, ka kaut kur ir “fosiliju muzejs”, veikals, darbnīca vai izstāde. Vietējie vīri nedēļām klīst pa kalniem, pašmācības ceļā “studējot” ģeoloģiju, skaldot akmeņus un vācot suvenīrus.

Beidzot akmeņainajā līdzenumā parādās pirmās nelielās “smilšu kaudzītes”. Drīz apkārt ir tikai smilšu jūra ar stāviem viļņiem – kāpām, kas saules gaismā maina nokrāsu no pelēcīgas līdz dzeltenai, oranžai un sarkanīgi violetai. Ceļotājs officinalis pārāk dziļi Sahārā netiek ievests. Tuksneša maliņā aiz kāpām nomaskētas samērā civilizētas, audumiem segtas teltis jeb viesnīcas. Aiz divām kāpām nakšņo kamieļi, netālu arī pavadoņi, kuri katru rītu pavada tūristus uz saullēkta sagaidīšanu.

Atceļā apstājamies absolūtā nekurienē, smilšu līdzenuma vidū pie berberu kleķa būdiņas un brūni melnās rupja auduma telts. Dekorācijas glupiem tūristiem ar šausmīgas nabadzības imitāciju. Aiz būdiņas piesliets jauns velosipēds un stilīgs mopēds ar ko “berberi” atbraukuši uz darbu. Par eksotikas fotografēšanu obligātā dirhemu nodeva.

Kalnu pārejā suvenīru veikaliņa saimniece Fatima ar zilganu cilts tetovējumu uz zoda paķer mani aiz rokas un ietērpj košajos audeklos, ap galvu aptin lakatu ar spīguļiem, apliek krelles ar kartupeļa izmēra oranžiem bumbuļiem, ko te dēvē par dzintaru. Saimniecei pašai prieks, acis smej vien par šito joku, un pārējiem sanāk laba fotosesija. Berberu sievietes, kurām pieder īpašums un kuras drīkst tirgoties, Marokā ir retums. Tikšanās ir īsa, taču Fatima no visiem ceļā sastaptajiem paliek atmiņā ar pašpārliecību, sirsnību un savdabīgu harizmu.

Austrumu un Āfrikas virtuves tradīcijas

Marokāņu ēdienreize sākas ar plāceni un olīvām, tad seko kuskuss vai tažīna – sautējums, kas top īpašā keramikas traukā ar smailu “cepuri”. Tie ir zināmākie, viegli pagatavojami, sātīgi ēdieni, kam iespējamas dažādas variācijas ar dārzeņiem, pupām, lēcām, vistu vai jēra gaļu. Nav asi, patiesībā pievienots neierasti maz garšvielu un gandrīz nemaz sāls. Ja vēlas kaut ko īpašu, tad ieteicams plākšņu mīklas pīrāgs, pārkaisīts ar kanēli un pūdercukuru, pildīts ar maltu vistas gaļu. Vērts pamēģināt mājās! Mielasts beidzas ar augļiem, datelēm un parastu ūdeni.

Zem lidmašīnas spārna atkal pavīd Āfrikas zaļi – rūtainais deķītis, un tad jau mākoņi vien. Varbūt vēl tiksimies… ja Allahs būs lēmis.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Psihiatrija mazāk sataustāma, bet sabiedrībai ļoti vajadzīga

06:46
15.01.2025
33

Garīgās veselības jautājumi sabiedrībā aizvien aktualizējas, tāpēc aizvien būtiskāk ir nodrošināt ārstu psihiatru pieejamību. Līdz ar paaudžu nomaiņu kādu laiku šo speciālistu pieejamība Cēsu klīnikā bija mazinājusies, bet kopš decembra nogales klīnikas Garīgās veselības centra komandai pievienojies vēl viens sertificēts, pieredzējis psihiatrs – daktere Juta Jaudzema. Ārsta grādu Juta Jaudze­ma ieguva 2011. gadā, absolvējot Rīgas […]

Kā zobārstniecības procedūras var uzlabot jūsu smaidu?

10:59
14.01.2025
33

Smaids ir viena no mūsu spēcīgākajām vizītkartēm, kas atstāj paliekošu iespaidu gan uz citiem, gan uz mums pašiem. Zobu estētika un veselība būtiski ietekmē mūsu pārliecību un labsajūtu, tādēļ rūpes par zobiem ir ne tikai higiēniska, bet arī estētiska prioritāte. Dažādas zobārstniecības procedūras mūsdienās piedāvā iespējas uzlabot smaida izskatu un saglabāt zobus veselus. Mūsdienu zobārstniecība […]

Lejas palīdzējušas kāpt augstāk

07:20
12.01.2025
633

Cēsnieks Jānis Pilābers vada uzņēmumu “Duck Woodworks”, nodrošinot darbu 21 cilvēkam. Uzņēmums eksportē bērnu mēbeles un attīstošās rotaļlietas uz 20 valstīm, bet produkciju lieto 78 valstīs. Jānis desmit gadus ir laimīgi kopā ar savu mīļoto sievieti Sandru, ar kuru ir precējies septiņus gadus, un audzina divus dēlus – trīsgadīgu un piecgadīgu. Tomēr ne vienmēr ir […]

Zemessardzes veterāna jubilejas pārdomas

16:05
10.01.2025
44

Ziemassvētkos, Zemessardzes 27.kājnieku bataljona veterāns un viens no zemessardzes dibinātājiem Vidzemē, cēsnieks Andrejs Nestro svinēja 90 gadu jubileju. Jaunībā viņš Rīgas Elektro­me­hāniskajā tehnikumā apguva automātiku un telemehāniku, ilgus gadus strādāja uzņēmumā “Med­te­hnika”, taču, Latvijai atgūstot neatkarību, bez šaubīšanās iesaistījās Zemessardzes izveidē. “Jau pašā 90. gadu sākumā trijatā – Jēkabs Blaus, Mārtiņš Berķis un es – […]

Jauns gads – līdzīgi kā jauns rīts

10:06
06.01.2025
101

Rīts ir starts tavai dienai! Kā dienu iesāksi, tā dienu piedzīvosi! Saruna ar astroloģi INITU DILĀNI. -Par Jauno gadu un apņemšanos – kā vērtējat paradumu šajā laikā apņemties kaut ko jaunu? -Pēc maniem novērojumiem jaunā gada apņemšanās cilvēkiem drīz vien noplok un tiek aizmirstas jau dažas dienas pēc gadu mijas (smejas). Man nekad nav bijusi […]

Horoskopi 2025

06:56
31.12.2024
1413

Horoskopi tapuši sadarbībā ar astroloģi Ritu Riekstiņu. AUNS 2025. gads ir jaunu sākumu un drosmīgu pārvērtību gads! Kos­miskais posms ir paredzēts lielām pārmaiņām, kas Aunus ieved jaunās izaugsmes, izpausmes un identitātes izpētes jomās. 2025. gads aicina izpētīt šīs zīmes pārstāvjus savu radošo, jūtīgo pusi. Marta Auna aptumsums virza uz jaunu dzīves pavērsienu, savukārt gan Venera, gan […]

Tautas balss

Ar kādu ātrumu brauc kravas mašīnas

11:35
15.01.2025
58
1
J. raksta:

“Lasu par traģisko avāriju uz Ventspils šosejas, kurā bojā gāja skolotāja un mirusi arī viena skolniece, bet vēl dažām meitenēm nopietni jāārstējas slimnīcā. Laikam jau vainīgais būs mikroautobusa šoferis, kurš veda dziedātājas, jo, kā stāsta mediji, busiņš bijis braukšanai pretējā joslā un satriecies ar kravas mašīnu. Bet gribu gan teikt vienu lietu, vai bija pareizi […]

Jālabo pārbrauktuve

11:35
15.01.2025
23
Lasītāja raksta:

“Tā arī mēs, liepēneši, nevaram sagaidīt, kad “Latvijas Dzelzceļš” salabos pārbrauktuvi. No un uz būvmateriālu rūpnīcu sezonas laikā brauc daudz kravas mašīnu, pa Cēsu-Valmieras ceļu bieži pārvietojas kokvedēji, pārbrauktuves segums kļūst aizvien sliktāks,” pau­da lasītāja.

Bedres tikai dažas, bet nepatīkamas

11:34
15.01.2025
19
Cēsnieks raksta:

“Cēsīs Birzes iela tiešām ir labi sakārtota, izdevīgi to izmantot, ja jāapbrauc pilsētas centrs. Tikai nelielajā vecā asfalta daļā laikā, kad kūst sniegs un līst, padziļinās bedres. Tās nav lielas, bet diezgan dziļas, automašīnai var pārsist riepu, īpaši braucot tumsā un lietū,” sacīja cēsnieks, aicinot ielas apsaimniekotājus bedres aizbērt.

Pirts – ikdienai, ne atpūtai

10:44
13.01.2025
29
8
Lasītāja V. raksta:

“Līgatnē nav skaidrības par pirti. Tā iedota nomā uzņēmējam, bet vai viņš nepaaugstinās maksu par pēršanos? Tā nu ir, ka mazajā pilsētiņā ir daudz mājokļu, kuros nav vannas istabas, pirts ir ikdie­nas nepieciešamība, ne atpū­-tas procedūra. Saprotams, ka viss kļūst dārgāks, taču mazgāšanās ir ikdienas nepieciešamība, tāpēc pašvaldībai ir jāpadomā, lai tā ir pieejama arī […]

Vajag arī rīta pusē

10:43
13.01.2025
28
I. no Raunas. raksta:

“Raunā pasta nodaļa tagad atrodas pagasta centrā. Ir ērti ieiet, nav jākāpj pa kāpnēm, kā bija pasta mājā.Taču pasta darba laiks gan ir neizprotams – darba dienās no plkst. 13.30 līdz 16.30. Laucinieki taču uz pagasta cen­tru brauc no rīta, ne pēcpus­dienā. Arī centrā dzī­vojošie seniori lietas kārto rī­ta pusē. Bet, ja cilvēks strādā, kad […]

Sludinājumi