Pirmdiena, 22. jūlijs
Vārda dienas: Marija, Marika, Marina

Biatlona pasaules otra puse

Jānis Gabrāns
10:20
29.10.2019
35
Janis Berzins1 1

Novembra beigās sāks griezties pasaules biatlona karuselis, sacensību apritē arī šogad būs klāt cēsnieks Jānis Bērziņš.

Starta protokolos gan viņa vārdu var nemeklēt, jo aktīvās sporta gaitas Latvijas izlases biatlonists, olimpisko spēļu dalībnieks beidza pirms vairākiem gadiem. Tomēr no šī sporta veida nav pazudis, viņš ir Starptautiskās Biatlona federācijas (IBU) tehniskais delegāts, kura pārziņā ir materiālu (ekipējuma) kontrole starptautiskās sacensībās.

Izmērītas visas reklāmas

Var atgādināt, ka sezonā līdztekus notiek IBU kausa un Pasaules kausa izcīņa. J. Bērziņš kā tehniskais delegāts ir klāt visos IBU kausa izcīņas posmos, pienākumu loks plašs – pārbaudīt sportistu ekipējumu, vai tas atbilst noteikumiem: “Pirms sezonas notiek lielā inspekcija, kad apskatāmies katru šauteni, vai ievēroti visi drošības noteikumi, vai atbilst prasībām. Pārbaudām sportistus par reklāmas noteikumu ievērošanu, var teikt, ka esmu izmērījis katra formas tērpa reklāmas, vai nepārsniedz kopējo noteikto laukumu, vai atsevišķas reklāmas nepārsniedz atļautos parametrus. Kontrole turpinās arī sezonā, kad sekoju, vai sportisti startē ar to pašu ekipējumu, kas pieteikts.

Otra sadaļa – uzraugam stadi­onus un trases, kā tie iekārtoti, vai atbilst IBU noteikumiem. Se­kojam, lai visos mačos, visās valstīs būtu ievērots vienāds līmenis,” stāsta J. Bērziņš.

Tehnisko delegātu uzdevums ir gādāt, lai nodrošinātu vienādas prasības visu līmeņu sacensībās.

“Manuprāt, pareizi, ka šie divi galvenie tehniskie delegāti – ekipējuma kontrole un race director – ir klāt visos IBU kausos, tāpat kā citi divi – Pasaules kausos. Ja viņi mainītos, trūktu pēctecības un kādā brīdī būtu kāds informācijas pārrāvums. Tagad mēs iepazīstam sportistus pirms mačiem, pavadām līdz pat sezonas beigām un zinām, ko no kura var gaidīt. Tas arī ļauj nodrošināt vienādo līmeni visos posmos, visu līmeņu sacensībās, jo sezonas laikā sportisti migrē no IBU kausiem uz Pa­saules kausiem, un viņiem nav jājūt, ka kaut kas mainās. Arī Eiropas čempionātā, Pa­saules čempionātā un olimpiskajās spēlēs tiek nodrošināts tāds pats līmenis, ” stāsta J. Bērziņš, kurš šovasar bija tehniskais delegāts arī vasaras biatlona Pasaules čempi­onātā.

Gara, gara diena

Tehniskajiem delegātiem sacensību grafiks piepildītāks nekā sportistiem. Sacensību vietā viņi ierodas dienu vai pat divas pirms oficiālā sākuma, lai pārbaudītu, vai starta, finiša zonas, šautuve atbilst prasībām, vai pareizi izvietotas reklāmas. Tiek baudīts viss līdz pēdējam sīkumam, ieskaitot sacensību biroja iekārtojumu, kā arī to, vai rīkotāji un vietējie tiesneši zina, kas jādara.

“Vienmēr ir nianses, par kurām jāaizrāda, kas jāpamaina, jo nereti organizatori prasības interpretē. Dažkārt ietekmi atstāj laika apstākļi, piemēram, nav pietiekami daudz sniega, tāpēc soda apli, distances nevar izveidot tā, kā minēts, piesakot sacensības. Tad pieņemam lēmumu, kā izveidot trasi,” stāsta J. Bērziņš.

Sacensību diena tehniskajiem delegātiem sākas no rīta ar sapulci, tiekoties ar visiem rīkotāju posteņiem. Katrs ziņo par gatavību, kas paveikts, kur varētu būt problēmas, kā tās tiks risinātas. Tāda pati sanāksme ir pēc sacensībām, kad visi informē, kādas bijušas problēmas, kā tās atrisinātas.

“Milzīgs darbs notiek arī starp sacensībām, jo mums jāgaida sportisti no vieniem mačiem uz otriem. Gadās, ka vienas nedēļas nogalē sportisti pat vairākas reizes migrē no vienām sacensībām uz otrām, un mums jāspēj izsekot. Katrs jāsagaida, jāpiereģistrē, uz šautuves jānomaina

ģenerālsponsora uzlīmes, lai vienu sacensību sponsori neparādās citās,” skaidro J. Bērziņš.

Munīcijas dopinga tests

Televīzijā dažkārt redzam, kā pirms ieiešanas sacensību arēnā pārbauda sportistu ieročus. J. Bērziņš stāsta, ka šie tiesneši ir viņa pakļautībā, tā esot vienkāršotā pārbaude, vai ierocis nav pielādēts, pārbauda ieroča mēlītes svaru, šautene tiek nomarķēta. Viņš pārskatot arī pārējo ekipējumu, vai sportists nav pielīmējis klāt kādu reklāmu, arī tādi precedenti notiek.

“Reklāmas izvietošanas nosacījumi publicēti IBU mājaslapā, sportisti parakstās, ka ar tiem iepazinušies, taču, kad parunāju, neviens tos īsti nezina. Tāpēc rodas diskusijas, bet esmu piešāvis aci, uzreiz redzu, vai reklāmas pareizi izvietotas, vai šautene atbilst prasībām,” stāsta J. Bērziņš.
Notiek arī munīcijas svēršana, ko Jānis dēvē par munīcijas dopinga testu, jo ir noteikti parametri, kādos jāiekļaujas. Munīcijai var atšķirties svars un lodes izlidošanas ātrums, bet neatbilstoša munīcija var sabojāt mērķa iekārtu, radīt bīstamību sportistiem. Patronas tiek izjauktas, viss nosvērts – lodes, pulveris. Katrā dienā, katrās sacensībās sešas nācijas tiek aicinātas uz munīcijas testiem.

Ilgais ceļš sniegā

Stāstot, kā nokļūt šajā postenī, viņš norāda, ka ceļš ir garš: “Lai sāktu par to domāt, jābūt dažu gadu pieredzei valsts līmeņa sacensību organizēšanā vai darbojoties kā tiesnesim. Tad jāmācās un jānokārto eksāmens, lai nonāktu starptautisko tiesnešu līmenī. Pēc tam četri gadi jāstrādā starptautiskās sacensībās, līdz var sākt pretendēt uz tehniskā delegāta statusu. Atkal ir studijas un jauni eksāmeni. Kad tas sekmīgi nokārtots, IBU izvērtē tehniskos delegātus pa reģioniem. Viņu ideja tāda, ka tehniskais delegāts ir arī ziņnesis, kurš savas valsts sportistiem var izskaidrot noteikumus, pastāstīt par izmaiņām.”

Jānis norāda, ka jāiet cauri visam šim ciklam, neesot iespējams paspert kādu soli ātrāk: “Jābūt arī sapratnei par sportu, par biatlonu. Man likās, ka būs vienkārši, jo biatlonā esmu visu savu dzīvi, tomēr tas ir pavisam citādi. Šī ir biatlona pasaules otra puse. Tas, ka esmu bijis biatlonists, protams, palīdz, ļauj kādas problēmas saprast vieglāk. Bonuss, ka es zinu, kā sportisti mēģina apiet kādas noteikumu prasības.”

Kopumā ir aptuveni 60 tehniskie delegāti, viņu vidū ir tikai divi no Baltijas valstīm – Jānis Bērziņš un Kristjans Oja no Igaunijas. Tehnisko delegātu skaits sarūk, jo, pienākot vecuma cenzam, postenis jāatstāj. Jānis šobrīd ir jaunākais tehniskais delegāts. Viņš pārzina angļu, krievu, vācu un itāļu valodu un atzīst, ka valodas ir viens no galvenajiem nosacījumiem, strādājot ar 30 – 40 nācijām.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Pārraut apburto loku

06:02
16.07.2024
45

Jauno māmiņu un grūtnieču atbalsta centrs “Madaras”, kas darbojas Liepā, nosvinējis 20 gadu jubileju. Tā darbība organizēta kā ģimenes modelis ar atbilstošu vidi, lai katrai māmiņai veltītu individuālu uzmanību. Šobrīd “Madarās” uzturas septiņas mammas un deviņi bērni, daļa māmiņu ir ar īpašām vajadzībām. Bet šo gadu laikā palīdzēts vairākiem simtiem sieviešu. Teju no pirmsākumiem biedrības […]

Svešumā latviskums uztur garu

08:03
11.07.2024
36

Jāņa Vecozola dzīve metusi dažādus līkumus. “Kā daudziem latviešiem šajos laikos,” viņš saka un piebilst, ka vasarā gribas būt Latvijā. Jānis dzimis un bērnību pavadījis Cēsīs, tad ģimene pārcēlās uz Priekuļiem, tur mācības pamatskolā, tad Jāņmuižas lauksaimniecības skolā, armija, darbs un ģimene Cēsīs. “Strādāju par šoferi, lai tiktu pie dzīvokļa, pārgāju uz celtniecību. Tad sākās […]

Suns māca dzīvot rotaļīgi un dalīties ar to

06:24
08.07.2024
34

 “Kanisterapija ir suņu asistēta terapija. Nereti šķiet, ka tā ir suņa glaudīšana, un dažreiz tā tas arī var izskatīties, taču kanisterapija ir daudzveidīga gan atkarībā no mērķauditorijas, gan suņa,” teic kanisterapijas speciāliste Tamāra Kabakova. “Bērni visbiežāk vēlas suni paglaudīt, pabužināt, samīļot. Tāpēc arī lielos pasākumos ir svarīgi stāstīt, kā ar suni pareizi darboties. Es to […]

Savā īpašajā vietā

07:21
07.07.2024
85

“Kamēr vēl mitrs un neput, zāle jānopļauj,” saka Solvita Jansone un steidz appļaut mājas apkārtni. Viņa atzīst, ka pagaidām vasara ilgstoši nav bijusi tik karsta kā  pērn, bet puķes nācās regulāri un cītīgi laistīt, dārzam gan bija jāpietiek ar rezervēm un rasu. “Lietus bija ļoti vajadzīgs, tagad apkārt    svaigums, viss var augt,” teic Solvita […]

Radošais process kā terapija

05:26
07.07.2024
37

Saruna ar digitālā satura veidošanas un skatuves mākslinieci DĀRTU ZVANERI Daudziem Dārtas vārds noteikti pazīstams caur labskanīgā ķeltu arfas un čella dueta “Infini” skaņām. Ar viņu sarunājāmies par mūzikas ceļu, teātri un to, ka dzīve allaž zina labāk, kas mums vajadzīgs. -Daudzi jūs iepazinuši caur mūziku, bet pati sakāt, ka esat ļoti radoša būtne – […]

Veselīgu matu augšanas noslēpums

14:31
05.07.2024
329

Veselīgu matu veidošana ir kopīgs mērķis daudziem, tomēr bieži vien tas šķiet kā slepenas dārgumu medības ar grūti iegūstamām balvām. Patiesi veselīgu matu pamatā ir ne tikai spīdīgi attēli reklāmās un nemitīgi mainīgās matu kopšanas tendences, bet arī izpratne par to unikālajām vajadzībām un rūpes par tām. Veselīgu matu kopšanas nozīme ir nepārspīlēta; tā nav […]

Tautas balss

Prieks par sakārtoto un skaisto ielu

17:29
15.07.2024
29
Cēsniece O. raksta:

“Cēsīs, atjaunotajā Bērzaines ielas posmā, ierīkoti glīti soliņi un atkritumu urnas, apkārtne tīra. Jauki tur piesēst. Bērzaines iedzīvotāji beidzot ir ieguvēji. Labi sakārtota gan Gaujas, gan Bērzaines iela. Par to prieks,” pārdomās dalījās seniore, cēsniece O.

Haoss ar pasažieru pārvadājumiem

17:28
15.07.2024
24
Lasītājs J. raksta:

“Ik pa brīdim parādās ziņas, ka nav skaidrs, kas mūspusē nodrošinās sabiedriskā transporta pakalpojumus. Valsts pasūtījumā ar līgumiem un pārsūdzībām tāds juceklis, ka neviens no malas netiek skaidrībā. Jūnija nogalē pakalpojumu atļāva veikt CATA, bet tikai līdz gada beigām. Taču nav dzirdams, ko atbildīgie dara, lai sajukums neturpinātos. Nesaprotu, kā Satiksmes ministrija pieļauj tādu bardaku,” […]

Nevar sagaidīt

16:55
15.07.2024
17
Piebaldzēns raksta:

“Sola un sola, ka Jaunpiebalgā drīz būs gatavs pansionāts, bet kā nav, tā nav. Gan jau vainojami būvnieki, bet žēl, ka vietējai varai nav nekādu iespēju procesu pasteidzināt. Tur būtu gan darba vietas vietējiem, gan pagastā apgrozītos vairāk cilvēku, proti, pie pansionāta iemītniekiem brauktu ciemos tuvinieki, draugi. Tirgotājiem būtu lielāks apgrozījums,” pārdomās dalījās piebaldzēns.

Botāniskais dārzs pilsētas centrā

16:54
15.07.2024
23
Cēsnieks O. raksta:

“Gāju Cēsīs pa Rīgas ielu, mani uzrunāja tūristi, ārzemnieki. Lūdza padomu, kā aizbraukt uz Līgatni, jautāja par Cēsīm. Un prasīja, kā var iekļūt Rīgas ielas botāniskajā dārzā. Jā, tur īpašums, kura adrese ir Rīgas iela 41, aizaudzis ar kokiem, krūmiem. No ielas to nodala dēļu žogs, gājējus šī vieta netraucē, bet iebraucējiem rada dīvainu iespaidu,” […]

Trūkst inženieru

10:49
09.07.2024
30
J. raksta:

“Ziņās televīzijā stāsta, ka Latvijā trūkst augsti kvalificētu speciālistu mežsaimniecībā un lauksaimniecībā. Jau labi zinām, ka trūkst arī celtniecības inženieru, elektroinženieru un līdzīgu profesiju speciālistu. Te nu esam nonākuši ar savu izglītības sistēmu. Ja bērnam skolā neiemāca rēķināt, ja viņš neapgūst fizikas, ķīmijas pamatus, tad vēlāk, protams, neizvēlas studēt inženierzinātnes, profesijas, kas saistītas ar matemātiku, […]

Sludinājumi